Jak długo rozkładają się śmieci
|

Jak długo rozkładają się śmieci na dzikich wysypiskach?

Z artykułu dowiesz się, jak długo rozkładają się śmieci. Poznasz wpływ dzikich wysypisk na środowisko. Dowiesz się, jak gminy próbują przeciwdziałać pozostawianiu śmieci w lesie. Będziesz też wiedział, jak i gdzie zgłosić dzikie wysypisko. Marian przedstawia też kilka sposobów na to, jak w codziennym życiu dbać o środowisko.

Kto nie uwielbia spacerów do lasu w weekendy lub wolne popołudnia? Chyba ciężko znaleźć taką osobę. Zapewne równie ciężko będzie znaleźć kogoś, kto podczas takiego spaceru, nie napotkał na swojej drodze kupy śmieci. Dziś Marian pokaże wam, jak bardzo niebezpieczny jest wywóz odpadów do lasu, jak długo rozkładają się śmieci na dzikich wysypiskach i jakie niesie to konsekwencje dla środowiska.

Śmieci w lesie niszczą ekosystem

Wywóz odpadów do lasu co niektórzy uważają za tanie i szybkie rozwiązanie. Marian od lat niezmiennie uważa, że to głupie i nieodpowiedzialne wyjście. Śmieci w lesie powodują ogromne zatrucie całego ekosystemu. Tego przecież nie chcemy!

Jak długo rozkładają się śmieci? Proces rozkładu odpadów trwa bardzo długo. Niestety podczas niego wydzielane są trujące związki chemiczne, które trafiają do gleby, a następnie do wód gruntowych. W ten sposób mogą przedostawać się do wody pitnej i zatruwać rośliny. Co więcej, dzikie wysypiska wpływają niekorzystnie na zwierzęta, ograniczając ich rozwój i wzrost. Procesy rozkładu powodują także rozprzestrzenianie się bakterii chorobotwórczych, które mogą być niebezpieczne także dla ludzi. Ponadto odpady w lesie, np. butelki szklane potęgują ryzyko pożaru.

Wywóz odpadów na dzikie wysypisko jest karalny

Dzikie wysypiska to prawdziwe utrapienie, ponieważ trafiają na nie praktycznie wszystkie typy odpadów. Najczęściej można spotkać jednak odpady budowlane, czyli gruz, cegły, ale także opony czy zużyty sprzęt AGD/RTV. Wynika to z faktu, że pozbycie się tych zbędnych rzeczy wiąże się z koniecznością zamówienia płatnego wywozu odpadów lub oddania na oddalony PSZOK.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Wywóz odpadów z dzikich wysypisk – dlaczego to takie ważne?

Jeśli mieszkacie w Warszawie lub okolicy, zdecydowanie lepiej zamówić wywóz odpadów u Mariana, niż narażać kondycję środowiska na uszczerbek, a siebie na karę grzywny lub areszt. Warto dodać, że to, jak długo rozkładają się śmieci, powoduje poważne zmiany w ekosystemie. Tak naprawdę na dzikie wysypiska trafia wszystko to, co zbywa nieodpowiedzialnym ludziom.

Jak długo rozkładają się śmieci? Zatrważające dane

Skoro już wiemy, jakie rodzaje odpadów trafiają do parków czy lasów, to teraz wspólnie z Marianem można pochylić się nad tym, jak długo rozkładają się śmieci. Oczywiście najszybciej przebiega rozkład odpadków organicznych. Jednak wywóz śmieci takich jak opony może zaowocować rozkładem trwającym nawet 80 lat. Z kolei odpady budowlane jak cegły i płytki podłogowe znajdujące się często w gruzie budowlanym, mogą rozkładać się nawet do 150 lat! Jeszcze dłużej rozkładają się butelki wykonane z plastiku i szkła. Plastik rozkłada się około 500-1000 lat, a butelka szklana nawet kilka tysięcy lat. To mówi samo za siebie…

Wywóz odpadów Warszawa – zawołaj Mariana!

Wywóz zamów

Sami przyznacie, że zamówienie Mariana jest znacznie lepszym pomysłem niż wywóz odpadów do lasu. Jeśli więc potrzebujesz wywieźć gruz lub inne odpady, nie pytaj, jak długo rozkładają się śmieci tylko, łap za telefon i dzwoń do Mariana.

Likwidacja dzikich wysypisk zamiast inwestycji

Dzikie wysypiska to plaga współczesnego świata. W całym kraju samorządy ponoszą ogromne koszty związane z ich likwidacją. Warszawa nie jest wyjątkiem. W ciągu trzech lat, od początku 2015 roku do końca 2017, na terenie stolicy odkryto aż 1 530 dzikich wysypisk.

Większość wysypisk znajdująca się na terenie kraju została uprzątnięta i zlikwidowana, ale to pochłonęło aż 5,5 mln zł w ciągu trzech lat. Te zawrotne kwoty można było przeznaczyć chociażby na inwestycje, gdyby tylko ludzie wykazywali się większą odpowiedzialnością.

Zatem zgodnie z tym, co wyczytał Marian, nie powinniśmy mieć złudzeń. To my wszyscy płacimy za osoby, które nie myślą o tym, jak długo rozkładają się śmieci w lesie zamiast trafić do recyklingu.

Wiadomo, że pieniądze na likwidację dzikich wysypisk pochodzą z budżetu gmin. Jak na co dzień chronić środowisko? Zobacz kilka przykładów!

Dzikie wysypiska do likwidacji

W pojedynkę naprawdę ciężko osiągnąć sukces w walce z nielegalnymi wysypiskami, jednak nie wolno się poddawać. Odkrycie dzikiego wysypiska koniecznie trzeba zgłaszać — do właściwego urzędu gminy lub miasta lub na policję. Można też podjąć próby uprzątnięcia terenu na własną rękę, organizując akcje sprzątania.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Dzikie wysypiska – jak powstają i co można z nimi zrobić?

Nie od dziś wszyscy wiedzą, że oczyszczanie planety i walka z odpadami jest naszym wspólnym dobrem i celem. Najważniejsze to nie poddawać się i uświadamiać innych, jak długo rozkładają się śmieci i jak palący jest to problem.

Wreszcie wywóz odpadów w Warszawie z własnej posesji, ale także z dzikich wysypisk można zlecić Marianowi. Zawsze chętnie podejmę się takiego wyzwania.

Wywóz odpadów Warszawa – Nie zaśmiecaj lasu!
Zadzwoń i zamów Mariana!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *