Jak segregować odpady? Nowy system segregacji
Czytając artykuł dowiesz się, jak segregować odpady na podstawie obowiązujących przepisów prawa, Nauczysz się sortować je według nowego systemu 5 frakcji. Wielomateriałowe śmieci nie sprawią Ci więcej problemu, gdyż w tym wpisie znajdziesz informacje do którego kubła je wyrzucić. Marian podpowie Ci także w jaki sposób przekonać do segregacji najmłodsze dzieci. Poznaj rady na odpady dla całej rodziny!
Czasy kiedy śmieci trafiały do jednej śmieciarki, odchodzą do lamusa. Dzisiaj pojazdy wywożące odpady wyposażone są w przegrody i nasze nieczystości lądują w specjalnych sekcjach. Nic się nie miesza. Stosuje się także inne rozwiązanie. A mianowicie, każdy rodzaj odpadów odbiera się innymi samochodami. Czy warto więc segregować? Odpowiedź jest jedna. Warto, a nawet trzeba! W ten sposób mniej zapłacicie za wywóz śmieci, a do recyklingu trafi więcej odpadów. A przecież o to chodzi, aby odzyskiwać surowce. Jak segregować odpady z głową? Zobaczcie!
Recykling zaczyna się od wywozu odpadów segregowanych
Wrzucanie śmieci do jednego kubła zabija recykling. Odzyskanie surowców z takiej mieszanki jest nieopłacalne, gdyż wiąże się z dużymi kosztami finansowymi i nakładem pracy.
Co znajduje się w domowych śmietnikach? W większości są to plastiki, szkło, papier, aluminium i inne metale, czyli tworzywa sztuczne, które można ponownie wykorzystać.
Wywóz odpadów posegregowanych nadaje bieg efektywnemu odzyskowi. Śmieci mają szansę przemienić się w nową ławkę w parku, watę szklaną, czy bluzę z polaru. Jak segregować je prawidłowo?
Recykling skutkuje oszczędzaniem energii, surowców i środowiska naturalnego. Mniej odpadów wywozi się na wysypiska. Już dzisiaj hałdy śmieci to zmora większości gmin. I chociaż na gospodarkę odpadami nie mamy bezpośredniego wpływu, o recyklingu warto pomyśleć już na etapie zakupów. Kto weźmie sobie do serca styl zero waste, skutecznie zmniejszy wywóz odpadów ze swojego domu. Marian ręczy, że te z pozoru niszowe zasady, szybko wejdą wam w krew.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak ograniczyć wywóz odpadów? Zero waste w praktyce – 5 pomysłów Mariana
Segregacja – co robić przed wywozem odpadów?
Dla dociekliwych wspomnę, że szczegółowy sposób jak segregować odpady określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19). Kto by to jednak czytał?! Dlatego Marian przygotował dla was ściągę. Uwierzcie, nie minie tydzień, a prawidłowe przygotowanie śmieci do wywozu nie będzie zaprzątało waszych umysłów. Marian radzi, jak zorganizować sobie domową sortownię śmieci.
Jak segregować odpady według 5 frakcji?
Najważniejszą zasadą Wspólnego Systemu Segregacji Odpadów (WSSO) jest oddzielenie wartościowych surowców od tych, które nie nadają się do przetworzenia. Trzeba pamiętać o odpadach niebezpiecznych takich jak: zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane leki, opakowania po żrących chemikaliach, a także stary sprzęt RTV i AGD. To wszystko oddajemy do PSZOK, które działają w każdej gminie.
Masz wątpliwości, do jakiego kubła wrzucić śmieci?
Nic prostszego! Ściągnij szczegółową instrukcję, wydrukuj i powieś na lodówce.
Jak segregować odpady? Na te śmieci zwróć uwagę!
Wiele osób zastanawia się, do której frakcji zaliczyć niektóre śmieci. Taka sytuacja ma miejsce, gdy odpad składa się z kilku surowców. Wtedy trzeba je rozdzielić. Na przykład plastikowe okładki czy ramki od kalendarza odrywamy i wrzucamy do pojemnika na tworzywa sztuczne, a elementy papierowe do pojemnika na papier. A co ze sławetnym kartonem po mleku, który składa się także z aluminium? Ten trafi do pojemnika na metale. Zaskoczeni? To przykład opakowania wielomateriałowego. Stąd całe zamieszanie. Naprawdę można się pomylić, pomimo najszczerszych chęci. Ale od czego macie Mariana!
Zasady segregacji mogą się nieco różnić w poszczególnych gminach. Jak segregować odpady w Warszawie i każdym innym miejscu sprawdzicie tutaj. Wystarczy wybrać swój region i gotowe.
Wiem, wiem trzeba trochę poczytać, dokształcić się, ale chyba dacie radę, bo recykling to:
- oszczędność zasobów naturalnych, które się wyczerpują w zastraszającym tempie,
- ograniczenie wywozu odpadów na składowiska i do spalarni,
- odzyskiwanie wielu wartościowych surowców, z których powstają nowe dobra konsumenckie i paliwa,
- szeroko pojęta ochrona środowiska: wody, powietrza, gleby, a także zwierząt.
Nie podchodźcie do segregowania odpadów jak do przykrego obowiązku. Wciągnijcie do zabawy wasze pociechy.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Co można zrobić ze śmieci? Recykling na co dzień
Jak segregować odpady zmień w rodzinną zabawę
Hola, hola Marian! Nie przesadzasz? Oczywiście trzeba to zaaranżować. Najpierw sprawdźcie wspólnie, jak segregować odpady w waszej gminie. Potem zabierzcie dzieciaki na zakupy i pozwólcie im wybrać funkcjonalne kubełki, które przypadną im do gustu, a jednocześnie ułatwią wywóz odpadów. Przygotujcie też kolorowe naklejki z rysunkami, jakie odpady i do którego pojemnika wrzucić. A może wolicie skorzystać z gotowych rozwiązań? Proszę bardzo! Oto kosz do samodzielnego montażu w typowej, kuchennej szafce.
Jak segregować odpady, aby można je wywieźć do recyklingu, a nie na wysypisko
Tak czy inaczej, zapewniam, że najmłodsi z przyjemnością zajmą pozycję domowych wyroczni od tego, jak segregować odpady. Z dumą podzielą się swoją ekspercką wiedzą. Co do tych starszych nie mam pewności, ale na kilkulatków na bank możecie liczyć. Kto wie, może nawet uda się wam zapędzić je do wynoszenia śmieci bez kwękania. Bezcenne?!
Wywóz odpadów Warszawa – Marian oddaje do recyklingu!
A ty? Chcesz się pozbyć śmieci po budowie lub remoncie?
Zadzwoń po Mariana!