jak wykorzystać nieużywane szambo
|

Jak wykorzystać nieużywane szambo, jeśli już nie potrzebujesz

Witam serdecznie. To znowu ja, Marian, ten od wywozu szamba.
Dzisiaj opowiem wam nie tyle o samym wywozie szamba, co o tym jak wykorzystać nieużywane już szambo.

Jeśli w naszej gminie, w której mieszkamy od wielu lat samorząd wreszcie uzna za stosowne dociągnąć przyłącze kanalizacyjne do naszej działki, zazwyczaj rezygnujemy z szamba na rzecz kanalizacji.
Wtedy wolimy zapłacić za usługi asenizacyjne i nie denerwować się, że co jakiś czas będzie problem z kanalizacją.

Ale załóżmy, że zrezygnowaliśmy z szamba na rzecz przyłącza kanalizacyjnego, wszystko działa jak należy, a my martwimy się jedynie co zrobić z tkwiącym w ziemi starym szambem, które denerwuje nas swoją bezużytecznością.

Proste pytania:

  • Co zrobić z nieużywanym szambem?
  • Czy nieużywane szambo można użyć jako zbiornik na deszczówkę?
  • Jak oczyścić nieużywane szambo?
  • Czy nieużywany zbiornik na ścieki można oddać do recyklingu?

Szambo zbiornikiem na deszczówkę? Taka metamorfoza jest możliwa!

To jest prawda. Stare szambo nie musi tkwić na podwórku przypominając o dawno minionych czasach i nie dając nic w zamian.

Ale za nim zbiornik będzie gotowy do spełnienia swojej nowej roli należy z zachowaniem szczególnej ostrożności przeprowadzić czynności adaptacyjne polegające na całkowitym opróżnieniu, wywietrzeniu, a później dezynfekcji szamba.

Trzeba pamiętać, że wchodzenie do nieopróżnionego lub niewywietrzonego szamba grozi utratą życia spowodowaną uwalnianiem się gazów ze zbiornika.

PRZECZYTAJ

Jak zadbać o bezpieczny wywóz szamba? Warszawa i okolice – Marian pod telefonem

Jak przerobić szambo na zbiornik z deszczówką?

Gdy opróżnimy, wywietrzymy i zdezynfekujemy zbiornik na ścieki i będzie on zdatny do gromadzenia wody deszczowej należy doprowadzić do niego wodę z rynien spustowych. Przy jego wlocie umieszcza się filtr, który ma za zadanie zatrzymać nieczystości zawarte w deszczówce.

Wykorzystanie deszczówki może zmniejszyć pobór wody pitnej o 50%!

Jakie instalacje są jeszcze potrzebne do zbiornika na deszczówkę?

Wodę deszczową zgromadzoną w zbiorniku można pobierać dwoma rodzajami pomp – pompą zanurzeniową (montowaną w zbiorniku), oraz pompą zasysającą (umieszczaną np. w piwnicy).
Pompa nie może pracować, gdy nie ma wody, czyli trzeba jej zapewnić zasilanie rezerwowe.

Zbiornik na deszczówkę musi mieć także przelew. Najlepiej, jeśli nadmiar wody będzie rozsączał się do gruntu rurami drenażowymi lub skrzynkami rozsączającymi.

Żeby deszczówka była dobrze wykorzystana trzeba zamontować instalację, która będzie ją rozprowadzać wewnątrz budynku.

Instalacja rozprowadzająca wodę deszczową wykonana jest z rur plastikowych i obowiązują ją takie same zalecenia jak w przypadku instalacji rozprowadzającej wodę pitną.

Jak wykorzystać wodę deszczową?

Deszczówkę można wykorzystać do większości czynności w gospodarstwie domowym oszczędzając przy tym wodę z wodociągu.

Wodę deszczową można wykorzystać przy podlewaniu roślin w ogrodzie, przy pracach porządkowych w domu i jego otoczeniu lub też do spłukiwania ubikacji.

A jak zaoszczędzić na wywozie szamba montując odpowiednie instalacje, dzięki którym da się segregować ścieki możecie przeczytać na moim blogu.

Ile zaoszczędzimy przerabiając szambo na zbiornik na deszczówkę?

Jeśli się zastanowić to większość czynności, do których wykorzystujemy wodę z wodociągów nie wymaga jej zastosowania. Poza kąpielą, czy myciem naczyń, które z oczywistych względów wymagają zużywania wody pitnej, to takie czynności jak podlewanie kwiatów, pranie, czy prace porządkowe (w tym mycie podłóg, schodów, dachu, czy mycie samochodu, podjazdu lub ścieżki) może się odbyć z wykorzystaniem deszczówki.

Tak, więc zagospodarowując odpowiednio wodę deszczową możemy zmniejszyć zużycie wody pitnej aż o 50% i tym samym mniej płacić za wodę z wodociągu.

Tak więc warto chociażby przez wzgląd na oszczędzanie zająć się odpowiednim zagospodarowaniem deszczówki, co jeszcze może sprawić, że zmniejszy się niepotrzebne zużywanie i tak kurczących się zasobów wody pitnej.

Ile zaoszczędzimy przerabiając szambo na zbiornik na deszczówkę?
Ile zaoszczędzimy przerabiając szambo na zbiornik na deszczówkę?

Czy nieużywane szambo można oddać do recyklingu?

Może was zdziwię, ale zbiornik na ścieki może być poddany recyklingowi, jeśli jest zrobiony z plastiku. Takie szambo po oczyszczeniu, gdy nie myślimy jednak o przerobieniu go na zbiornik gromadzący wodę deszczową, można bez wahania oddać do przeróbki, a nóż zyska ono swoje drugie życie. Jest także możliwość odstąpienia zbiornika innemu użytkownikowi.

Z betonowym szambem jednak tak się zrobić nie da, więc lepiej będzie je wykorzystać jako zbiornik na deszczówkę, co będzie dobre za równo dla naszej kieszeni jak i dla naturalnego środowiska.

A teraz cóż. Muszę kończyć, bo praca czekać nie lubi, a ja nie znoszę marnować czasu, więc pędzę by wywieźć nieczystości od mieszkańców Warszawy i okolic.

Popularne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *