Jak kupić dobre szambo
|

Jak kupić dobre szambo? To musisz wiedzieć!

Z artykułu dowiesz się, jak kupić dobre szambo, które spełni twoje oczekiwania. Marian przedstawi ci najpopularniejsze rodzaje zbiorników. Doradzi, jak porównać oferty firm. Podpowie, o co zapytać sprzedawcę, aby zweryfikować jego kompetencje. Wybierzesz szambo na miarę swoich potrzeb!

Gdy nasz dom jest jeszcze w trakcie budowy, a my już myślimy o zakładaniu wszelkiego rodzaju instalacji trzeba też zdecydować, jak kupić dobre szambo, aby w przyszłości nie przepłacać za wywóz ścieków. Jaki zbiornik najlepiej sprawdzi się w gospodarstwach domowych? Tego wszystkiego dowiecie się właśnie za chwilę.

Jak kupić dobre szambo? Zbiornik plastikowy

Są dwa rodzaje zbiorników: betonowe i plastikowe. Jak kupić dobre szambo? Wybór uzależniony jest od tego, w jakim gruncie będzie ono posadowione, czy wkopiemy je w miejscu, przez które będziemy przejeżdżać samochodem oraz jaki poziom wód gruntowych jest na naszej działce.

Wszystkich wymienionych kryteriów nie spełnia szambo plastikowe, gdyż jeśli np. poziom wód gruntowych jest za wysoki, to zbiornik będzie wypierany przez wodę w górę (żeby zwiększyć jego ciężar zaleca się nie opróżniać go do końca).

Plastikowe szamba nie powinny być też wkopane w gliniasty grunt, bo glina pod wpływem zmian temperatury napiera na ściany szamba powodując jego deformację oraz zmniejszenie jego pojemności.

Dlatego w gospodarstwach domowych zwykle lepiej sprawdzi się zbiornik betonowy, który z powodu swojej budowy, wytrzymałości oraz wagi nie ma wspomnianych po wyżej wad.

Jak kupić dobre szambo? Zbiornik betonowy

Jeśli zdecydujemy się na zbiornik betonowy, podczas jego wyboru musimy wykazać się dużą ostrożnością oraz wiedzą na temat tego, jak kupić dobre szambo, gdyż nie każda mieszanka betonu jest dobrej jakości.

Zdarza się bowiem, że producenci chcąc zaniżyć cenę, dają beton słabej jakości, np. z dodatkiem kruszywa wapiennego, a przecież mieszanka betonowa dobrej jakości musi gwarantować wodoszczelność, żeby ścieki były bezpiecznie przechowywane, a wody opadowe i gruntowe nie dostawały się do wnętrza zbiornika wymuszając częstsze zamawianie wywozu szamba.

Jak kupić dobre szambo i nie przepłacić?

Gdy szukamy dobrej firmy oferującej budowę szamba, trzeba na spokojnie zapoznać się z cenami przedsiębiorstw, z pośród których wybierzemy to, które rozwiąże nasz problem ze ściekami. Ale jak porównać ceny firm zachowując porządek?

Żeby ułatwić sobie wybór możemy wpisać w wyszukiwarkę hasło „szamba betonowe cennik”, a wtedy wyświetli nam się kilka ofert, które będziemy mogli porównać i wybrać tę najlepszą.

Trzeba pamiętać, że cena za szambo może zależeć od wagi zbiornika, od wielkości (za szambo jednokomorowe zapłacimy mniej niż za dwukomorowe, ale będzie to oszczędność jednorazowa, gdyż wywóz szamba będzie trzeba zamawiać dość często, a co za tym idzie więcej zapłacić).

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Szambo czy oczyszczalnia ścieków – co wybrać?

Jak kupić dobre szambo? O to zapytaj firmę!

Poza porównywaniem stron internetowych różnych firm, będziecie chcieli zapewne dowiedzieć się kilku rzeczy przez telefon, które upewnią was w tym, jak kupić dobre szambo. Musicie wiedzieć, jakie pytania zadać, żeby konsultant odpowiedział wam rzeczowo, a nie jak telemarketer.

Gdy zaczynacie taką rozmowę, to człowiek po drugiej stronie słuchawki musi czuć, że nie ma do czynienia z naiwnym klientem, ale z człowiekiem rzeczowym, obeznanym w temacie i wiedzącym czego chce.

O co zapytać sprzedawcę szamba?

Podczas rozmowy telefonicznej należy zadawać pytania odnośnie jakości betonu (może się zdarzyć, że dwa teoretycznie takie same zbiorniki mają różną cenę, bo w produkcji pierwszego zastosowano wodoszczelną mieszankę, a drugi zbiornik wyprodukowano ze słabszej jakości betonu, o czym pisałem powyżej).

Następnie należy spytać się o pojemność zbiornika, a potem o jego wagę, żeby mieć pewność, że kupujemy taki zbiornik, jaki chcemy. I tutaj trzeba być bardzo ostrożnym, gdyż może być tak, iż sprzedawca zastosuje chwyt marketingowy polegający na tym, że mówiąc o pojemności poda nam wymiar gabarytowy, a nie wewnętrzny.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak wybrać pojemność szamba i nie przepłacać za wywóz?

Na końcu powinniśmy poruszyć kwestię dokumentacji zbiornika (atest higieniczny oraz deklarację zgodności Instytutu Technologii Budownictwa). Są to dwa główne dokumenty potrzebne do odbioru zbiornika i budynku. Największą uwagę trzeba zwracać zwłaszcza na deklarację zgodności ITB, gdyż jej uzyskanie jest dla producentów kosztowne, a nieuczciwe firmy zatajają jej brak przed klientami.

Inną kwestią, którą powinniśmy poruszyć podczas rozmowy jest ta dotycząca poprawnego montażu zbiornika. Dla prawidłowego zachowania szczelności wszystkie elementy szamba, takie jak płyta wierzchnia oraz komin włazowy, powinny być zamontowane przy użyciu zaprawy klejowej mrozo i wodoodpornej, gdyż tylko takie połączenie sprawi, że szambo nie rozszczelni się w trudnych warunkach pogodowych.

Jednak taka zaprawa musi mieć czas na odpowiednie związanie i nabranie mocy, więc niektórzy producenci informują uczciwie, że najlepiej będzie zasypać szambo dzień po montażu. I lepiej jest się do tego dostosować.

Można co prawda uporać się szybciej z montażem szamba za pomocą pianki do montowania okien, ale ta po jakimś czasie utlenia się do ziemi sprawiając, że szambo jest nieszczelne i po każdym większym deszczu trzeba wzywać szambiarkę.

Montaż szamba – zobacz, jak to wygląda!

Inną kwestią jest to, że od dnia 28 czerwca 2015 roku wszystkie zbiorniki bezodpływowe przeznaczone do magazynowania nieczystości o pojemności nieprzekraczającej 10 m3 można montować na zgłoszenie, więc pozwolenie na budowę nie jest potrzebne. Czyli jeśli firma, której zleciliśmy budowę szamba nie ma na stronie niezbędnych do zgłoszenia dokumentów lub nie chce ich przesłać na maila to trzeba szukać innej firmy.

A gdy już uda się wam kupić i zamontować szambo, to ja z przyjemnością przyjadę by wywieść ścieki. Żeby skontaktować się w sprawie wywozu szamba w Warszawie i okolicy, dzwońcie na numer 669 939 999.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *