Zero waste – jak ograniczyć wywóz odpadów? 5 pomysłów Mariana

16 maja 2019
Grafika zero waste
 • Co to jest Zero waste? Sposób na wywóz odpadów

 • Jak ograniczyć wywóz odpadów? 5 skutecznych zasad

 • Szukasz firmy od wywozu odpadów? Zadzwoń do Mariana

Każdy na pewno słyszał o modzie na bycie eko. Jednak dla Bea Johnson i jej naśladowców cały ten szum to nie tylko chwilowy kaprys, ale skrupulatnie przemyślany styl życia. Znacie go?

Marian opowie wam dzisiaj, na czym polega filozofia „zero waste”. Pokażę jej podstawowe zasady i przykłady stosowania w praktyce. A wszystko po to, aby zmniejszyć produkcję i wywóz odpadów. Warszawa też może się zainspirować. Czy da się ograniczyć w naszych głowach rozbuchaną konsumpcję do litrowego słoika śmieci? Czemu nie! Ruszamy!

Reklama

Zero waste – czy to dobry sposób na wywóz odpadów?

Bum na zero waste rozpropagowała Bea Johnson. Francuzka jako młoda dziewczyna wyemigrowała do USA. Tu założyła rodzinę i żyła jak typowa Amerykanka, z dużą willą, samochodami i wieloma doczesnymi dobrami.

W 2008 roku wskutek kryzysu gospodarczego przeniosła się do małego mieszkania w Mill Valley w rejonie San Francisco. Na tym jednak nie poprzestała. Ukochała minimalizm, wyzbywając się niepohamowanej konsumpcji. Dostrzegła, jak ogromny wpływ wywiera każdego dnia na środowisko poprzez swoje codzienne wybory. I przejęła się nie na żarty!

Najbardziej zasłynęła z tego, że w ciągu roku udało jej się przetworzyć prawie wszystkie domowe śmieci, a te które zostały, zmieściła w jednym słoiku.

Niesamowite, jak można ograniczyć wywóz odpadów! Jeśli to nawet marketingowy trik, zadziwiła świat na tyle, że dziś nikt nie odmawia jej tytułu „mesjasza ekologii”. No dobra, ale o co dokładnie chodzi?

Pomysły na ograniczenie wywozu odpadów

Mini poradnik – jak ograniczyć wywóz odpadów?

Swoim stałym czytelnikom z pewnością nie muszę przedstawiać filozofii zero waste. Wspominałem o niej w jednym z poprzednich wpisów o konieczności ograniczenia produkcji, a tym samym wywozu odpadów.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Świat bez odpadów! Coca-Cola i zero waste uratują nasze dzieci

Przypomnę tylko, że to styl życia zgodnie z którym człowiek stara się generować bardzo mało śmieci, a większość z tych, które powstaną wykorzystać powtórnie. Chodzi o to, aby jak najmniej odpadów wywozić na składowiska, do spalarni czy recyklingu. Wszystko oczywiście w szczytnym celu ochrony środowiska.

Ograniczając wywóz odpadów ratujemy Ziemię

Przyznacie, że założenia są idealne i mogłoby się wydawać, że nieosiągalne, ale z całą pewnością warto do nich dążyć. Dziś Marian przypomni wam 5 zasad eRek oraz poda pomysły, jak je wdrożyć we własnym życiu. Pozwoli to przede wszystkim chronić naszą planetę na miarę naszych możliwości, ale także zaoszczędzić kilka groszy.

 1. Zasada Refuse — Odmawiaj
  Marian już od samego początku wyciąga ciężką broń, aby potem było przyjemniej. Wdrażając zasadę zero waste wszyscy powinniśmy nauczyć się pewnych wyrzeczeń. Wiąże się to przede wszystkim z zakupami. Wiele osób zapyta: „Marian, chłopie! Co Ty opowiadasz? Mamy przestać jeść?” Nie, nie kochani, to nie o to chodzi. Odmawianie wiąże się z rezygnowaniem z rzeczy, których i tak nie wykorzystamy i nie zjemy. Potem się je tylko wyrzuca. Przyjeżdża śmieciara co dwa tygodnie, a można by rzadziej planować wywóz odpadów. Warszawa, no dokładnie nasi włodarze, zapewne by się ucieszyli. Tak czy inaczej odmawianie warto przekuć w nawyk. Wtedy nie będzie już udręką a tylko zwykłą rutyną.
 2. Zasada Reduce — Ograniczaj
  Kolejna zasada zachęca wszystkich do ograniczania. Chodzi tutaj zwłaszcza o te odpady, które są najbardziej niebezpieczne dla środowiska i ciężko poddać je recyclingowi. Należy więc ograniczyć korzystanie z reklamówek jednorazowych, które można dostać w każdym sklepie. Lepiej wyposażyć się w materiałową torbę na zakupy wielokrotnego użytku. Po pierwsze oszczędzamy pieniądze, a po drugie zmniejszamy ilość śmieci, a firmy rzadziej wywożą odpady. Recykling to nie do końca remedium na ochronę Ziemi.
 3. Zasada Reuse — Wykorzystaj ponownie
  Dobrze pamiętam, ale wy na pewno też, jak nasze babcie lub mamy wykorzystywały wszystko kilka razy, albo odkładały z pozoru nieprzydatne przedmioty na czarną godziną. Dokładnie tak! Ponownie można wykorzystać różne plastikowe pojemniki po lodach, szklane słoje po zaprawach. Co więcej, zużyte ścierki kuchenne świetnie sprawdzą się w domowym warsztacie, albo do czyszczenia auta. Oczywiście przykłady można mnożyć, ale wystarczy pamiętać, że wszystko to, co wykorzystamy więcej niż raz, przybliży nas do celu – ograniczymy wywóz odpadów.
 4. Zasada Recycle – Odzyskuj
  Oczywiście nie mam tu na myśli, żebyście od razu otwierali hutę szkła. Chodzi o to, by śmieci segregowa.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Wywóz odpadów – jak segregować śmieci? Nowy system 2019

  Wówczas firma, która je odbiera nie tylko wywiezie odpady do recyklingu, ale odzysk będzie o wiele efektywniejszy niż w przypadku śmieci zmieszanych. To tyczy się także sytuacji, gdy zalega wam coś po remoncie czy budowie. Wpiszcie w wyszukiwarkę „wywóz odpadów Warszawa”, a sami się przekonacie, że PSZOK wymaga segregacji według kodów. Nie możecie wrzucić wszystkiego do jednego wora, bo wam go nie przyjmą. Od dziś segregujemy. Odzyskać można papier, szkło, plastik (przerabiany np. na ubrania narciarskie), odpady biodegradowalne i wiele innych. Naprawdę warto się potrudzić dla dobra przyszłych pokoleń. A więc do dzieła!

 1. Zasada Rot – KompostujJak już wspomniałem, odpady zielone także mogą przysłużyć się ludzkości. Jeśli tylko macie kawałek ogródka, zróbcie z nich kompostownik i wykorzystajcie do użyźnienia gleby. To lepsze niż kupowanie nawozu często zapakowanego w plastikowe worki. Sam to sprawdziłem na swojej działce. Pomidory rosną jak szalone. Żonka zadowolona, że takich pięknych kwiatów po żadnym nawozie nie miała.

Chcielibyście zdobyć więcej pomysłów na to, jak stać się wielkim i ratować naszą Ziemię? Wpadnijcie na stronę Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. Prowadzą ciekawe działania edukacyjne. Także po to, aby nie trzeba było tylu odpadów wywozić, bo uwierzcie, produkujemy ich coraz więcej. No dobra, trochę statystyk podrzucę w kolejnym wpisie. Już dziś widzę, że jest się nad czym zastanawiać.

Wywóz odpadów – jeszcze jedna rada Mariana

Na koniec Marian zaserwuje wam ostatnią radę. Nie traktujcie zero waste jak przymusu, albo co gorsza: „bo tak trzeba”. Niech to rozwiązanie stanie się inspiracją do zmiany nawyków na miarę zdrowego rozsądku i możliwości. Być może przyszłe pokolenia zastaną środowisko, w którym da się żyć, a wy zyskacie poczucie, że dbacie o naszą ukochaną Ziemię. Tak już całkiem na marginesie – mniej wydacie na wywóz odpadów, zakupy czy rachunki za prąd i wodę. Lubicie oszczędzać?

Tani wywóz odpadów Warszawa!
Na wszelki wypadek dodaj do ulubionych:)
Jeśli potrzebujesz dziś – Zadzwoń!
Marina czeka:)

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie