Co zrobić z odpadami z budowy
|

Co zrobić z odpadami z budowy. Przeczytaj zanim zamówisz wywóz

Budowa domu to spore wyzwanie Jednak przychodzi taki czas, że dobiega końca, a ogromna hałda śmieci straszy na posesji. Co z tym zrobić? Co zrobić z odpadami z budowy? Oczywiście pierwsza myśl, jaka wpada mi do głowy to telefon do Mariana:) Ale dziś dam wam też parę rad, jak pozbyć się części odpadów na własną rękę, a co warto wykorzystać jeszcze raz. Oto kilka pomysłów, jak ograniczyć wywóz odpadów i uporządkować plac budowy.

 • Czy opłaca się wywozić odpady na własną rękę? Regulamin PSZOK
 • Gdzie warto zamówić wywóz odpadów? Warszawa i okolice
 • Jak ograniczyć wywóz odpadów? Pomysły nie tylko dla warszawiaków

Wywóz odpadów budowlanych, czyli jakich?

Klienci często pytają, czym właściwie są odpady budowlane. Mówiąc kolokwialnie, są to wszystkie zbędne śmieci, które zostały po budowie czy remoncie. Trudno wymienić wszystkie, ale zgodnie z klasyfikacją odpadów należą do nich m.in.:

 • odpady z betonu,
 • pozostałości z cegieł i gruz ceglany,
 • odpady ceramiczne,
 • zmieszane resztki gruzu ceglanego, betonu i odpadów ceramicznych,
 • drewno,
 • materiały konstrukcyjne, np. ściany gipsowe,
 • materiały izolacyjne,
 • wykorzystywane w budownictwie papa, wełna i styropian.

Zanim zamówicie wywóz odpadów budowlanych, zobaczcie, jak ustawodawca sklasyfikował tę grupę.

Niebezpieczny odpad na budowie

Należy pamiętać, że niektóre odpady pochodzące z rozbiórek i remontów, są zaliczane do niebezpiecznych. Mam tu na myśli zwłaszcza materiały zawierające azbest. Choć popularny niegdyś eternit może wydawać się odpadem budowlanym, to tak naprawdę jest odpadem niebezpiecznym. Jego utylizacja wymaga odpowiednich pozwoleń, zabezpieczenia i transportu. Koszt wywozu jest wyższy ze względu na dodatkowe obostrzenia związane z utylizacją.

Mieszkasz w Warszawie i planujesz wywóz odpadów niebezpiecznych? Warto złożyć wniosek do Prezydenta m. st. Warszawy o udzielenie dotacji na realizację inwestycji polegającej na usuwaniu i unieszkodliwianiu wyrobów/odpadów zawierających azbest.

Zanim zamówisz wywóz odpadów – jak je magazynować?

Odpady, które powstają podczas prowadzenia budowy, powinny być odpowiednio przechowywane. Ma to na celu ograniczenie ich negatywnego wpływu na środowisko. Miejsca, gdzie można magazynować odpady to:

 • zadaszone osłony, altany, pomieszczenia ze ścianami ażurowymi lub pełnymi,
 • wyodrębnione pomieszczenie budynku o wysokości nie niższej niż poziom gruntu, ale nie wyższej niż 0,15 m,
 • utwardzone place do przechowywania kontenerów z odpadami,
 • dostosowane do rodzaju odpadów kontenery, które można zamówić u firmy wywożącej odpady.

Kto jest odpowiedzialny za wywóz odpadów

Jak bezpiecznie wywieźć odpady?

Pierwszym sposobem na wywóz gruzu i innych odpadów budowlanych jest wynajem kontenera w firmie, która zajmuje się profesjonalnym wywozem odpadów. Po złożeniu zamówieniu firma dostarcza kontener, który można ładować w dowolnie ustalonym czasie. Warto pamiętać, że niesie to ze sobą dodatkowe koszty.

Koniecznie też zweryfikujcie, czy firma działa legalnie. Powinna posiadać pozwolenie na wywóz odpadów z terenu danej gminy. Jeżeli budujecie dom w Warszawie lub okolicy, najlepiej zadzwońcie do Mariana, a wszystko odbędzie się zgodnie z przepisami.

PRZECZYTAJ

Wywóz gruzu Warszawa. 7 sprawdzonych sposobów na to, jak znaleźć dobrą firmę?

Wywóz odpadów w Warszawie na własną rękę

Odpady budowlane i pozostałe po remoncie można oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Istnieje on w każdej gminie i każdym mieście — taki jest obowiązek ustawowy. Zazwyczaj odbierane są tam odpady, których nie można oddać podczas standardowej zbiórki, m.in. meble, opony, odpady budowlane, chemikalia itp. Przed wybraniem się do PSZOK warto zapoznać się z regulaminem obowiązującym w danym punkcie.

PSZOK przyjmuje odpady nieodpłatnie, ale trzeba je samemu dowieźć. Jednak zanim zorganizujecie transport i załadunek, dowiedzcie się, co dokładnie przyjmują w punkcie, kiedy i w jakich godzinach jest on otwarty oraz czy wywóz odpadów nie jest ograniczony limitem. Nie chcę was zniechęcać, ale po budowie zostaje tyle śmieci, że często gra nie jest warta świeczki.

Wywóz odpadów Warszawa – sprawdźcie sami, jak funkcjonuje PSZOK w stolicy.

Wywóz odpadów? A może drugie życie

Odpady budowlane warto wykorzystać ponownie. Wszelki gruz i cegły można samodzielnie użyć do utwardzenia terenu lub przekazać komuś, kto potrzebuje ich do wzmocnienia fundamentów, np. ogrodzenia. Cement, wapno i gips posłużą do zakwaszenia gleby. Z kolei odpadom drewnianym warto nadać drugie życie, tworząc z nich ogrodowe meble.

Metal opłaca się oddać na złomowisko. Z tak przekazanego złomu powinniście zarobić parę groszy. Oczywiście nie jest to majątek, ale wystarcz by zabrać rodzinę na lody. Serio! Szukajmy ekologicznych rozwiązań, które ograniczą wywóz gruzu i odpadów. Tylko te, których nie da się powtórnie wykorzystać, oddajmy do recyklingu lub utylizacji. Jak to zrobić najprościej?

Zamiast wywozić odpady, zrób drewnianą ławkę w ogrodzie

zrób drewnianą ławkę w ogrodzie z odpadów
zrób drewnianą ławkę w ogrodzie z odpadów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *