Wybór kontenera na odpady – jakimi kryteriami się kierować?

2 kwietnia 2019
Hałda odpadów
  • Jak wybrać kontener na odpady?

  • Jakie są rodzaje odpadów poremontowych?

  • Ile kosztuje najem kontenera na gruz?

Witam serdecznie. To ja Marian od wywozu gruzu. Gdy dzwonią do mnie klienci często w trakcie rozmowy wynika jeden problem. Nie wiedzą, czym się kierować przy wyborze kontenera. Tak więc, po kolejnym telefonie od niedoświadczonego klienta pomyślałem, że należy opisać w przystępny sposób te kilka zapewniających nam oszczędność i właściwy dobór kontenera kryteriów. No to zaczynamy!

Jakie są typy odpadów?

Odpady poremontowe dzielą się na trzy grupy.

  1. Gruz czysty, którego częściami składowymi mogą być: gruz betonowy i ceglany, (jedynymi dopuszczalnymi zanieczyszczeniami są kamienie i ziemia).
  2. Gruz zmieszany, na który składają się beton, gruz ceglany, odpadowe materiały ceramiczne, siatka montażowa, kawałki płyt gipsowo-kartonowych. Styropian, wełna mineralna oraz szkło nie powinny przekraczać pięciu procent pojemności kontenera. Gruz zmieszany nie powinien zawierać: odpadów niebezpiecznych, butelek, opakowań po chemii gospodarczej, szkła butelkowego i opakowaniowego, worków po materiałach budowlanych, wiaderek po cemencie i farbach, a także wykładzin i dywanów. W przypadku stwierdzenia obecności takich zanieczyszczeń gruz klasyfikuje się jako zanieczyszczony, a jeśli zawiera on odpady komunalne i organiczne w ogóle nie jest przyjmowany do tej kategorii.
  3. Gruz zanieczyszczony. Do tej kategorii klasyfikuje się poza gruzem zmieszanym odpady z budowy i demontażu, np. folię malarską i ogrodową, drewno, deski, kartony, panele ścienne i podłogowe, tynki, futryny, złom, worki po materiałach budowlanych oraz wykładziny. Styropian, szkło i wełna mineralna nie powinny przekraczać pięciu procent. Do tej kategorii nie klasyfikujemy: odpadów niebezpiecznych, butelek, opakowań po chemii gospodarczej oraz szkła butelkowego i opakowaniowego.

Wywóz gruzu Warszawa – Zamów u Mariana!

Reklama

Jak długi jest czas wynajmu kontenerów na gruz?

Często jest to indywidualnie ustalane z klientem, a niektóre firmy mają w zakresie tych usług oferty długoterminowe, np. czas postoju kontenera może trwać dwa tygodnie. Wszystko jednak zależy od tego ile wolnych kontenerów może udostępnić firma w danym czasie. Tak więc, niektóre przedsiębiorstwa preferują krótszy postój kontenera, np. 3, 4, 5 lub 7 dni. Co nie znaczy, że po rozmowie z przedstawicielem firmy nie da się ustalić innego terminu.

Jakie są rodzaje oraz pojemność kontenerów?

Jeśli prowadzimy niewielki remont lub prace porządkowe, wystarczy nam big bag (worek na gruz) o pojemności metra sześciennego. Sprawdzi się on przy wywozie gruzu, szkła, papy, tworzyw sztucznych, gałęzi, drewna, liści, ziemi, trawy, kartonów, złomu czy makulatury. Ale jeśli nasz remont miałby wygenerować więcej odpadów to przyda się kontener.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Lepszy kontener na gruz czy big bag? Sprawdź, co wybrać!

Można go wynająć bez pokrywy (polecany do czystego gruzu, gałęzi, liści, czy ziemi) lub z pokrywą polecany do materiałów ceramicznych (kafli, terakoty, pustaków i płyt gipsowych), gdyż w kontakcie z wodą kafle i pustaki nabrałyby masy, a płyty gipsowe po prostu zaczęłyby się rozpuszczać.

Kontenery od 4 m3 są wykorzystywane przez duże firmy budowlane i sprzątające. Jeśli chce się zamówić taki kontener trzeba się liczyć z tym, że zajmie dużo miejsca, niezbędny będzie wjazd na teren samochodu ciężarowego z hakiem.

Kontenery mogą mieć różną pojemność. Od kontenerów mogących pomieścić poniżej 2 m3, aż do takich co mają pojemność 36 m3.

Te ostatnie poza odpadami poremontowymi, gruzem i odpadami pochodzenia naturalnego, mogą też przyjmować odpady wielkogabarytowe.

W jakim zakresie prac są potrzebne kontenery na gruz?

Zastosowania mogą być różne w zależności od potrzeb klienta. Może być w nich składowany zarówno gruz jak i odpady pochodzenia naturalnego (gałęzie, liście, trawa, ziemia) czy odpady poremontowe lub komunalne.

Gdy robimy mały remont, w czasie którego na przykład skuwamy stare, już wyblakłe kafelki, bo chcemy mieć nowe i o wiele ładniejsze lub gdy pod budowę nowego domu chcemy wyburzyć stary, musimy pomyśleć, co zrobimy z odpadami.

Podczas każdej z wymienionych powyżej prac możemy wypożyczyć kontener o dogodnej dla nas wielkości. Najmniejsze są kontenery o pojemności poniżej 2 m3, zaraz po nich są pojemniki mające 3 m3. Obie pojemności kontenerów są preferowane przez klientów indywidualnych. Kontenery o większej pojemności są używane w większości przez firmy budowlane i wymagają dużo miejsca na ich postawienie.

Kontenery mają szerokie zastosowanie, np. na budowie, podczas rozbiórki, prac porządkowych lub remontu.

Kontener na odpady jest niezbędny na placu budowy nie tylko w Warszawie

Tak więc, zakres prac, w których używa się takich pojemników jest szeroki i obejmuje wywóz gruzu, jak i odpadów pochodzenia naturalnego, szkła, tworzyw sztucznych, a nawet odpadów komunalnych.

Jakie są ceny kontenerów i od czego zależą?

Ceny wywozu są uzależnione od kilku czynników, np. od wielkości kontenera, ilości odpadów oraz ich rodzaju. Większość odbiorców cenę za wywóz gruzu uzależnia od ilości odpadów, a cennik przelicza w oparciu o pojemność kontenera. Czyli za mały pojemnik, mający pojemność poniżej dwóch metrów sześciennych, zapłacimy 150 złotych.

Cena za wywóz gruzu jest tym atrakcyjniejsza, im większy kontener zamówimy. Tak więc, przy większych pracach budowlanych opłaca się zamówić taki kontener, żeby zmieściły się wszystkie odpady budowlane. Innym czynnikiem, od którego uzależniona jest cena wywozu gruzu jest rodzaj wywożonych odpadów.

Najtańszym rozwiązaniem jest samodzielny wywóz, tzw. gruzu czystego (w wielu miastach znajdują się skupy przyjmujące ten rodzaj odpadów).

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Hałda śmieci po remoncie – co z tym zrobić i nie przepłacić?

Natomiast wywóz gruzu z pozostałościami budowlanymi generuje większe koszty związane nie tyle z wypożyczeniem kontenera, co z utylizacją takich materiałów jak papa.

Podsumowanie

Gdy przemyślisz sobie te pięć podstawowych kryteriów pomagających w wyborze kontenera, zrozumiesz, że wybór wcale nie jest taki trudny. Wtedy dzwoń do Mariana i zamów kontener, jaki potrzebujesz. Odpowiednia wielkość, termin postoju i rozsądna cena? Dzwoń do Mariana. Z nim to możliwe!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie