Kto może wywozić szambo? Sprawdź, zanim wybierzesz firmę

4 kwietnia 2019
Baner wywóz szamba dołącz do nas
  • Jak często opróżniać szambo?

  • Jak sprawdzić firmy wywożące szambo?

  • Czy można wylewać szambo na pole?

  • Gdzie trafiają ścieki z szamb w Warszawie i okolicach?

To nie żarty! Tylko z pozoru sprawa wydaję się prosta. Właśnie z pozoru, bo masa podmiotów oferuje wywóz szamba. Warszawa, podobnie jak inne miasta, może sprawdzać wasze umowy i zażądać dowodów poniesionych opłat. Kontrole przeprowadzają pracownicy Zarządu Oczyszczania Miasta wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej. Nie dajcie się zaskoczyć. Jak wybrać firmę asenizacyjną? Przeczytajcie!

Czysta Warszawa – jak często wywozić szambo?

Dobrze wiecie, że ścieków z waszych gospodarstw domowych musicie pozbyć się przekazując je firmie asenizacyjnej, która zgodnie z prawem świadczy wywóz nieczystości ciekłych. Warszawa uchwaliła Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta, zobowiązujący właścicieli nieruchomości do opróżniania szamba z częstotliwością uzależnioną od ilości wytwarzanych ścieków oraz objętości zbiornika. Przede wszystkim musicie więc pilnować, aby nic nie wylało się na zewnątrz.

Ważnym postanowieniem Regulaminu jest § 21 pkt. 2, w którym przeczytacie:

„Nieczystości ciekłe gromadzone w zbiornikach bezodpływowych należy usuwać nie rzadziej niż raz na kwartał.”

Łatwo więc policzyć, że w razie kontroli potrzebne wam będą minimum cztery dowody wpłaty wraz z umową, które to dokumenty należy przechowywać przez dwa lata. Tylko wtedy, jeśli straż miejska zapuka do waszych drzwi lub wezwie do urzędu, unikniecie kary.

Reklama

Komu zlecić wywóz nieczystości ciekłych? Warszawa i okolice

Ciągle spotykam się z pytaniami, czy trzeba posiadać umowę na wywóz szamba. Odpowiedź jest jedna – tak. I należy ją podpisać z podmiotem uprawnionym do tego typu działalności. Kto może wywozić szambo?

Opróżnianie szamba możecie zlecić gminnej jednostce organizacyjnej lub przedsiębiorcy, który posiada zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych.

Macie wówczas gwarancję, że wszystko odbywa się legalnie. Taka firma musi posiadać odpowiednie samochody do odbioru nieczystości i bazę transportową. Wywozić szambo tak, aby nie doszło do zagrożenia życia i zanieczyszczenia środowiska.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Co to jest recykling ścieków i jak go stosować?

Przede wszystkim trzeba dysponować miejscem do dezynfekcji i mycia pojazdów asenizacyjnych. Zadbać o odbiór transportowanych ścieków przez stację zlewną, czyli specjalne urządzenia zlokalizowane przy kolektorach sieci kanalizacyjnej lub przy oczyszczalniach ścieków.

Wywóz szamba – co dzieje się ze ściekami?

Wywóz szamba – jak sprawdzić firmę asenizacyjną?

Firmę asenizacyjną sprawdzicie, jak każdą inną. Tego typu podmioty mogą prowadzić działalność gospodarczą w dowolnej formie, poza spółką partnerską. Wystarczy więc, że zaglądniecie do rejestrów przedsiębiorców.

Niestety często spotykam się z tym, że firmy nie umieszczają identyfikatorów na swojej stronie internetowej. Wówczas szukajcie po nazwie w CEIDG (jednoosobowe działalności gospodarcze lub spółki cywilne), albo w KRS (spółki jawne, komandytowe, komandytowo-akcyjne, akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością).

Powiem wam, że strasznie nie lubię niedbalstwa i marnotrawienia czasu. Dlatego wszystkie potrzebne numerki znajdziecie u Mariana w zakładce Kontakt. Nie musicie śledzić mnie w Internecie i zastanawiać, czy wywożę szambo legalnie. Wystarczy wrzucić NIP do wyszukiwarki KRS i macie Mariana, jak na dłoni.

Chcecie wiedzieć więcej? Pobierzcie z rejestru KRS wydruk na dysk swojego komputera, a poznacie przedmiot działalności Mariana, organy i skład spółki. Sprawdzicie, czy toczy się postępowanie upadłościowe, a także czy są wymagalne wierzytelności. Słowem dowiecie się wszystkiego, co jest wam potrzebne, aby bez obaw zamówić wywóz szamba w Warszawie.

Wywóz szamba Warszawa – Wystarczy zadzwonić po Mariana:)

Gdzie wywozić szambo w Warszawie i w każdym innym mieście?

Niejeden pozbywa się ścieków w mało wyszukany sposób, aby zaoszczędzić. Celowo rozszczelnia zbiornik lub wywozi szambo na przysłowiowe pole.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Nielegalny wywóz szamba – gdzie zgłosić?

A kontrole straży miejskiej są niewystarczające. Wielu udaje się uniknąć kary. Znacie Mariana i wiecie, co myślę o takim cwaniactwie. Ziemię pożyczamy od naszych dzieci i nawet, jeśli nie jesteście rodzicami, nic nie usprawiedliwia takiej degradacji środowiska. Dlatego szukajcie firm, które zawiozą wasze ścieki tam, gdzie ich miejsce, czyli do specjalistycznych zlewni.

Wywóz szamba Warszawa – ochrona środowiska leży ci na sercu?
Zamów Mariana! Wypełnij formularz lub zadzwoń!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie