Projektowanie ogrodu Warszawa – jak zbudować oczko wodne?

7 sierpnia 2020
Oczko wodne w ogrodzie
  • Projektowanie ogrodu Warszawa – kiedy potrzebne jest pozwolenie na oczko wodne?

  • Budowa akwenu – od czego zacząć projektowanie nie tylko w Warszawie?

  • Pielęgnacja ogrodu Warszawa – jak oczyszczać przydomowy zbiornik wodny?

Dziś wiele osób marzy o tym, aby na swojej posesji zbudować oczko wodne. W sklepach ogrodniczych znajdziecie wiele urządzeń i materiałów, które ułatwią to zadanie. Zanim jednak przystąpicie do projektu ogrodu, trzeba dobrze przemyśleć wielkość i charakter akwenu. Kluczowa będzie lokalizacja, aby zbiornik dobrze wpisywał się w otoczenie. Marian spieszy udzielić Wam najważniejszych rad – na co zwrócić uwagę, aby pielęgnacja ogrodu w Warszawie nie zamieniła się w koszmar.

Projektowanie ogrodu Warszawa – oczko wodne a prawo budowlane

Każdy, kto myśli o zaprojektowaniu w ogrodzie nowej rzeczy – czy to będzie budynek gospodarczy, mur zaporowy czy też oczko wodne – powinien dowiedzieć się, kiedy wymagane jest pozwolenie na budowę. Jak powszechnie wiadomo decyzję taką wydaje się na podstawie Ustawy z dnia 7.07.1994 r. Prawo budowlane.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Szukasz firmy do wywozu gruzu? Lepiej wykorzystaj gruz w ogrodzie

Jeszcze parę lat temu o pozwolenie trzeba było się starać, jeśli wielkość zbiornika wodnego przekraczała 30m2. Obecnie fani ogrodów i oczek wodnych mają więcej pola do popisu. Pozwolenie wymaganie jest, jeżeli powierzchnia lustra wody przekracza 50m2. Warto zapamiętać, że pomiaru dokonuje się w przypadku lustra wody — sam zbiornik może zatem mieć po bokach wzmocnienia i zabezpieczenia niewliczające się do tej powierzchni.

Zapis dotyczący pozwolenia zawarty jest w art. 29 ust. 1 pkt 14 i 15 wspomnianej ustawy. Jednak brak konieczności uzyskania pozwolenia nie zwalnia z innych formalności. Przed rozpoczęciem budowy należy ją zgłosić do odpowiedniego urzędu. Jeśli w ciągu 30 dni od doręczenia organ nie sprzeciwi się pisemnie, wówczas można rozpocząć budowę.

Reklama

Budowa oczka wodnego — wykop i ukształtowanie akwenu

Kiedy już wszystkie formalności mamy za sobą, możemy brać się za to, co Marian lubi najbardziej. Pielęgnacja ogrodu i wszystkie prace z tym związane to mój żywioł. Nuży was to zajęcie? Nic prostszego! Wystarczy, że mieszkacie w Warszawie lub okolicy. Dzwonicie do Mariana, a wasz ogród trafi w najlepsze ręce, gdyż niezły ze mnie ogrodniczek.

Pielęgnacja ogrodu Warszawa – Off Topic Mariana

Ale jeśli sami chcecie męczyć się z budową oczka, zdradzę, co trzeba zrobić w pierwszej kolejności:

  • wybór miejsca – najlepiej, jeśli oczko wodne będzie znajdowało się w naturalnym obniżeniu terenu, gdzie dotąd gromadziła się woda. Ponadto musi się ono znajdować w miarę blisko domu lub innych budynków, by bez problemu można było doprowadzić prąd do oświetlenia. Kluczowe jest także nasłonecznienie. Oczko powinno mieć dostęp do światła słonecznego przez kilka godzin w ciągu dnia. Warto zaprojektować w ogrodzie nasadzenia drzew w taki sposób, aby otaczały oczko od południa. W ten sposób zapobiega się nadmiernemu rozwojowi glonów.
  • sąsiedztwo oczka – o ile drzewo położone niedaleko oczka wodnego i rzucające na nie cień to nic złego, o tyle bliskie sąsiedztwo krzewów i drzew nie jest korzystne. Korzenie utrudniają budowę, a spadające liście będą zanieczyszczać akwen. Skrupulatnie trzeba też zaprojektować ogród tak, aby uwzględnić położenie oczka w stosunku do rur i przewodów biegnących w ziemi.
  • wykop – powinien mieć łagodne brzegi umożliwiające hodowlę roślin. Trzeba także zaplanować zagłębienie na pompę. Podczas wykopu z dna należy usunąć kamienie i patyki, zadbać o uszczelnienie. Jest to konieczne nawet przy małych zbiornikach. Najlepiej sprawdzi się folia PCV lub z EPDM, ale można wykorzystać beton i glinę. Coraz popularniejsze stają się też wypraski z tworzywa sztucznego.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Projektowanie ogrodu Warszawa – jakie rośliny wybrać do oczka wodnego?

Pielęgnacja ogrodu Warszawa – filtrowanie wody w oczku wodnym

Wiele osób uważa, że dbanie o oczko jest bardziej pracochłonne niż samo jego założenie. Marian podpowie wam, że tak pielęgnacja ogrodu jaki i oczka wodnego wymaga cierpliwości, czasu i odpowiedniego przygotowania. Nie ma co jednak obawiać się, że to jakieś super trudne zajęcie.

Pielęgnacja ogrodu Warszawa – Zaproś zwierzęta do oczka wodnego!

Najważniejsze, by już na etapie budowy umieścić w zbiorniku pompę i filtr. Będą one oczyszczać wodę w dzień i w nocy. Jest to ważne z dwóch ze względów. Po pierwsze zapewnia stały ruch wody — za to odpowiada pompa. Po drugie usuwane są wszelkie zanieczyszczenia — to zadanie filtru.

Warto zadbać o to, by system oczyszczania miał wbudowany filtr mechaniczny, złoże biologiczne i lampę UV. Wtedy pielęgnacja ogrodu będzie jeszcze łatwiejsza.

Innymi sposobami na natlenienie wody jest fontanna, która dodatkowo pełni funkcję dekoracyjną. Grubsze zanieczyszczenia jak liście, czy duże źdźbła trawy można wyłowić samodzielnie za pomocą sita. Dzięki temu oczko będzie wyglądać lepiej, a filtr nie zapcha się tak szybko.

Wiecie, że Marian lubi sprzątać ulice Warszawy, to i poradzi sobie z niewielkim bajorkiem w waszym ogrodzie. Pamiętajcie o tym, gdybyście mieli problem lub zwykłego lenia.

Projektowanie i pielęgnacja ogrodu Warszawa
Oczko wodne pod czujnym okiem Mariana
Dzwońcie lub piszcie śmiało!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Projektowanie ogrodu – jak zbudować oczko wodne? Poradnik - […] dobrego projektu i sposobów na to, jak zbudować oczko wodne, jest na początku trudne. Możemy więc skorzystać z porad…

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie