Jak opróżnić szambo?

23 kwietnia 2019
Baner zamów wywóz szama
  • Jak odbywa się wywóz szamba?

  • Jakie urządzenia pomagają w opróżnianiu szamba?

  • Wywóz szamba w Warszawie i nie tylko – jakie są rodzaje szambowozów?

Witam serdecznie. To znowu ja Marian. Ten od wywozu szamba. Wiosna już się zaczęła na dobre, a ja wciąż pracuję oferując swoje usługi w Warszawie i okolicach.

Wieczorami natomiast, siedząc z kubkiem herbaty, piszę bloga, gdyż ta czynność mnie wycisza i sprawia, iż czuję, że mój mózg pomimo całego dnia fizycznej pracy jest w formie i chce, by go również do czegoś zatrudnić.

Chyba gdybym mniej lubił swoją pracę, zostałbym pisarzem i czytalibyście jakieś science fiction Mariana albo coś innego. Ale również w dziedzinie wywozu szamba można dużo ciekawych i pożytecznych informacji napisać. Pisałem już o tym, jak zbudować szambo lub jak często opróżniać szambo.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Budowa szamba – co i jak trzeba zrobić?
Jak opróżnić szambo?

Dziś napiszę o tym, czym sam jeżdżę, czyli o pojeździe asenizacyjnym, z którym przez tyle lat pracy tak się zżyłem, że wiem kiedy drobne rzężenie w silniku zapowiada katastrofę. Wiem też, kiedy jednostajne burczenie zapowiada dzień bez niespodzianek, ale za to z relaksującą jazdą od klienta do klienta bez lęku, że nagle auto się zatrzyma. Na szczęście nie jest ono humorzaste i nie pamiętam, czy kiedykolwiek miałem z „pszczółką” poważniejszy problem.

Reklama

Samochód do wywozu szamba, czyli budowa i sposób działania pojazdu asenizacyjnego

Codziennie oferując wywóz nieczystości w Warszawie i okolicach pomykam tu i tam swoją szambiarką. Wjeżdżam na podwórko, opróżniam szambo i jadę dalej, by na przykład z Żoliborza dojechać na Ochotę. Ale z czego składa się mój wehikuł i jak działa?

Pojazd asenizacyjny ma dużo wspólnego z ciężarówką, gdyż budowany jest na bazie podwozia wykorzystywanego w samochodach ciężarowych oraz naczepy lub przyczepy, na której zamontowany jest zbiornik (cysterna) zaopatrzony w jego najniższej części w otwór czerpalno-spustowy oraz zawór zasuwowy i szczelnie zamknięty właz na górze zbiornika. Świetnie opisuje to znane wszystkim internautom źródło, czyli Wikipedia.

Szambowóz jest też wyposażony w kompresor, który wytwarza podciśnienie niezbędne podczas opróżniania szamba oraz zakończony elastycznym złączem przewód ssawno-spustowy o średnicy 10 cm.

Szambiarka do wywozu nieczystości

Jak opróżnić szambo?

W tej czynności dużą rolę odgrywa opisany powyżej kompresor. Dzięki przystawce mocy korzysta on z energii wytwarzanej przez silnik pojazdu asenizacyjnego. Dzięki wytwarzanemu przez kompresor podciśnieniu oraz dzięki przewodowi o dużej średnicy można zassać do cysterny poza płynami również stałe frakcje ścieków.

Wywóz nieczystości i co dalej?

Zawsze po całym dniu pracy moja szambiarka jest pełna. Toczy się ospale wieczorową porą przez warszawskie ulice w promieniach zachodzącego słońca i czeka aż Marian zrzuci, a raczej spuści z niej ciężar całego dnia.

Jadę wtedy do oczyszczalni ścieków, gdzie oddane przeze mnie nieczystości będą poddane oczyszczeniu (mechanicznemu, chemicznemu i biologicznemu) , a następnie po zneutralizowaniu szkodliwych substancji będą mogły być spuszczone do rzek lub jezior. O całym procesie oczyszczania również już pisałem. A tu możecie zobaczyć, co dzieje się ze ściekami.

Wywóz nieczystości. Tak działa oczyszczalnia ścieków

Cysternę można opróżnić na kilka sposobów. Ścieki w niej będące można wypompować, innym sposobem jest wykorzystanie grawitacji (w tym celu ustawia się zbiornik pochyło na podwoziu). Można też uzyskać większy przechył wykorzystując podnośniki hydrauliczne i otworzyć tylną pokrywę, żeby „pszczółce” prędzej ulżyło i aby szybciej wróciła do „ula”.

Wywóz szamba w Warszawie i nie tylko – jakie są rodzaje szambowozów?

Gdy zamierzamy oferować swoje usługi nie tylko użytkownikom szamb przy domkach jednorodzinnych, ale także firmom lub dużym gospodarstwom rolnym, musimy się zastanowić, jakie rodzaje pojazdów asenizacyjnych będą nam potrzebne, a także w zakup ilu pojazdów o danej pojemności zainwestujemy jako firma.

Jeśli zamierzamy oferować szerszy zakres usług i opróżniać szamba nie tylko przy domkach jednorodzinnych, przydadzą się szambiarki o różnych pojemnościach.

Najmniejszą pojemność (od 2 600 L do 11 350 L) mają wozy jednoosiowe (skierowane są do użytkowników, którzy nie potrzebują większej pojemności).

Większą pojemność mają wozy dwuosiowe (od 7 150 L do 22 700 L), które używa się do wywozu nieczystości z dużych gospodarstw rolnych oraz firm.

Wozy trzyosiowe o pojemności od 18 500 do 30 000 L również są wykorzystywane do wywozu szamba w dużych firmach i gospodarstwach rolnych.

Gdy się zastanowimy, ocenimy rozsądnie nasze możliwości w zakresie oferowania usług asenizacyjnych i zainwestujemy w szambowóz odpowiadający naszym potrzebom, możemy zaistnieć na rynku firm oferujących wywóz nieczystości i szukać klientów i postarać się o to, by byli oni stałymi klientami, zadowolonymi z naszej pracy i niemającymi potrzeby szukać innej firmy, która opróżnia szamba.

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie