Recykling ścieków domowych - na czym polega
|

Recykling ścieków – jak go stosować w gospodarstwie domowym?

Z artykułu dowiesz się, jakie rodzaje ścieków powstają w gospodarstwie domowym co to jest recykling ścieków i które nieczystości nadają się do powtórnego wykorzystania. Poznasz trzy rodzaje instalacji do odzyskiwania wody szarej. Marian wyjaśni też, kiedy warto stosować recykling ścieków domowych i jak sobie tym nie zaszkodzić.

Do odzysku trafiają różne rodzaje odpadów: szkło, metal, plastik, papier, odpady pobudowane czy komunalne. Gdy mówimy o recyklingu to raczej nikt nie ma na myśli ścieków, które również można mu poddać i wykorzystać w gospodarstwie domowym. Co to jest recykling ścieków domowych? Mówiąc prościej ścieki po podczyszczeniu mogą być używane podczas prania, podlewania ogrodu, mycia tarasów i samochodów, spłukiwania toalet, nawadniania terenów suchych lub zasilania oczek wodnych. Ale nie każdy rodzaj ścieków nadaje się do oczyszczenia i powtórnego użycia.

Jakie są rodzaje ścieków?

Ścieki z gospodarstw domowych dzielimy na:

  • czarne, które nie nadają się do podczyszczania, bo zawierają fekalia i mocz,
  • szare z odpływów umywalek, pralek i zmywarek – niezawierające fekaliów i moczu, tylko zużytą wodę po praniu, zmywaniu i kąpieli,
  • żółte z pisuarów, ale że mało ludzi ma to urządzenie w domu, to ta frakcja ścieków dotyczy budynków użyteczności publicznej.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Oczyszczalnia ścieków – co dzieje się z wywiezionymi ściekami?

Co to jest recykling ścieków szarych?

W mieszkaniach i domkach jednorodzinnych można zastosować kilka rozwiązań, dzięki którym ścieki szare będą podczyszczone i od razu podawane do spłuczki zbiornikowej lub gromadzone w specjalnym zbiorniku, z którego będziemy korzystać według naszych potrzeb.

Najsensowniejszym rozwiązaniem jest tzw. system centralny. Co to jest recykling ścieków? Polega on na na zbieraniu ścieków szarych z poszczególnych urządzeń sanitarnych do centralnego zbiornika.

W tym celu trzeba poprowadzić osobne piony dla ścieków szarych i czarnych, żeby się nie zmieszały. Ścieki szare trafią wtedy do zbiornika, a ścieki czarne spłyną do kanalizacji lub szamba.

Znajdujące się już w zbiorniku ścieki szare można łączyć z deszczówką, wszystko razem oczyszczać i używać do spłukiwania toalet, prania, a także do mycia tarasów i podlewania zieleni.

Recykling ścieków – odzyskiwanie szarej wody

Jeśli zamierzamy gromadzić ścieki szare w zbiorniku, musimy wiedzieć ,po jakim czasie zaczynają one zagniwać. W przypadku mieszaniny ścieków z wanny, umywalki, prysznica i pralki czas zagniwania to jedna doba. Natomiast ścieki tylko z wanny lub tylko z umywalki zaczynają gnić po dwóch, pięciu dniach. Czas zagniwania ścieków jest zależny od tego, jakie rodzaje detergentów (prócz wody) są składnikami ścieków szarych.

Innym rozwiązaniem jest zamontowanie miski ustępowej. Co to jest recykling ścieków w tym przypadku? Miska ustępowa jest zintegrowana z pralką i umywalką, ale urządzenie to jest mało dostępne i nie dostaniemy go w popularnym dyskoncie: budujesz, wykańczasz, dekorujesz, mieszkasz. Można też zainstalować w okolicy umywalki lub zlewozmywaka zbiornik, w którym woda będzie wstępnie podczyszczana, a następnie podawana do spłuczki.

Jakie zanieczyszczenia są w ściekach szarych?

Ludzie myślą niechętnie o recyklingu ścieków i trudno im się dziwić, bo co prawda ścieki szare, o których najwięcej tu piszę, są mniej zanieczyszczone niż ścieki czarne, ale wydzielają brzydki zapach i również są w nich obecne, mogące nam zaszkodzić bakterie, jeśli ścieki oczyścimy za słabo.

Jeśli interesujemy się tematem, co to jest recykling ścieków, musimy zdawać sobie sprawę, jakie związki chemiczne i organiczne są w ściekach szarych.

Najbardziej zanieczyszczone są ścieki z kuchni (w zużytej wodzie jest duża zawartość resztek organicznych, a co za tym idzie są tam takie związki jak azot).

Dużą ilość zanieczyszczeń ma także zużyta woda z pralek – są w niej zanieczyszczenia mechaniczne, azotany i fosforany (zależne to jest od użytych środków piorących), a także bakterie (nawet kałowe), jeśli pierzemy ubrania dzieci lub osób starszych używających pieluchy.

Najmniej zanieczyszczone są ścieki z kąpieli. Ścieki z wanny są mniej zanieczyszczone niż te z prysznica, gdyż zużytej wody jest więcej, a środków myjących jest tyle samo co, gdy korzystamy z prysznica.

Recykling ścieków – jak sobie nie zaszkodzić?

Żeby odpowiednio zagospodarować ścieki szare, musimy wiedzieć, jakie związki w nich być mogą, a jakie nie. Na przykład, jeśli zamierzamy wykorzystać ścieki szare do prania, nie mogą one zawierać bakterii fekalnych, ale gdy wykorzystamy je do spłukiwania toalet, bakterie takie być mogą.

Bardzo ważną sprawą jest zabezpieczenie instalacji z wodą pitną przed zanieczyszczeniem ściekami szarymi. Wszędzie tam, gdzie obie instalacje się stykają trzeba zastosować przerwę powietrzną.

Kiedy recykling ścieków ma sens?

Recykling ścieków jest dla nas opłacalny, gdy mieszkamy w regionie, gdzie jest niedobór wody i brakuje lokalnych ujęć, gdy w miejscu naszego zamieszkania kanalizacja deszczowa ma małą przepustowość (wody opadowe również da się recyklingować), nie można zbudować przydomowej oczyszczalni z powodu niesprzyjających warunków gruntowych, brak systemu kanalizacyjnego, konieczność korzystania z usług asenizacyjnych (oczyszczanie ścieków szarych jest tańsze niż częsty wywóz szamba).

Recykling ścieków to oszczędność wody w kranie

Wywóz nieczystości płynnych

Na czym jeszcze zaoszczędzimy stosując recykling ścieków?

Jeśli wykorzystamy ścieki szare do prania, mycia tarasów lub podlewania, będzie to realna oszczędność, gdyż będziemy pobierać mniejsze ilości wody z wodociągów, a przez to mniej trzeba będzie płacić za świeżą wodę.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak oszczędzić na wywozie szamba? 7 banalnie prostych sposobów

A jeśli posiadamy szambo, to jego wywóz nie będzie pochłaniał tylu naszych pieniędzy co wtedy, gdy nie stosujemy recyklingu ścieków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *