Pielęgnacja zieleni Warszawa, a więc czym jest ogród deszczowy?

22 stycznia 2021
Deszcz w ogrodzie
 • Projektowanie ogrodu Warszawa, czyli jak założyć ogród deszczowy?

 • Zakładanie zieleni Warszawa, czyli czym jest ogród deszczowy?

 • Pielęgnacja ogrodu Warszawa, a więc czy ogród deszczowy pomoże nam w ochronie reszty ogrodu przed suszą?

 • Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jakie rośliny wybrać do ogrodu deszczowego?

Witam serdecznie. To znowu ja Marian. Ten od usług ogrodniczych w Warszawie. Ogród może być miejscem odpoczynku. Może też być przyczyną doznań estetycznych, zapachowych. Ogólnie mówiąc może oddziaływać na nasze zmysły. Jeśli mamy odpowiednią wiedzę, możemy też sprawić, że jedne rośliny będą pomocne drugim, o czym napisałem na blogu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja zieleni nie tylko w Warszawie, czyli trochę o sympatiach i antypatiach wśród roślin

Ogród może też być poza tym, że kwitnący i rozweselający duszę, to także może być pożyteczny. Co jeśli wam powiem, że odpowiedni rodzaj ogrodu zbiera wodę deszczową, a w czasach suszy może tę wodą dzielić się z innymi roślinami?

Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jak dzięki ogrodowi możemy zebrać deszczówkę?

Tak jak mówiłem powyżej, jest sposób, by wodę opadową zebrać i można wykorzystać do tego rośliny. W tym celu zakładamy ogród deszczowy, który dzięki rosnącym w nim roślinom zbiera, a w okresie suszy „dzieli się” tę wodą z resztą roślin. Ponadto przez to, że z przyczyn naturalnych ma on większą wilgotność stwarza się korzystny mikroklimat.

Takie deszczowe ogrody umilają również życie w miastach, gdzie letni skwar buchający od betonowych ścian jest często nie do zniesienia, a ogród tego rodzaju sprawi, że miejskim powietrzem będzie lżej oddychać.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Smog w Warszawie! Pielęgnacja zieleni miejskiej sojusznikiem w walce o czyste powietrze

Reklama

Pielęgnacja zieleni nie tylko w Warszawie, czyli jak założyć ogród deszczowy?

Ogród deszczowy możemy zrobić sami. Jest to rodzaj podwyższonej rabaty, której konstrukcję stanowi kilka warstw żwiru i tłucznia. Możemy też założyć ogród deszczowy w gruncie.

Później sadzimy rośliny, które umieją przetrwać na terenach zalewanych. Co ważne ogród deszczowy nie wymaga ciągłej uwagi. Wiosną powinniśmy wykonać prace takie jak usuwanie chorych lub obumarłych pędów roślin, korekta pokroju, cięcia pielęgnacyjne (u krzewów), a także cięcia pędów bylin nisko nad ziemią. Musimy też kontrolować stan odpływów, dopływów i drenów i jeśli zachodzi taka konieczność, udrożnić te, które się zapchały.

Zakładanie ogrodu Warszawa – Poznaj zalety ogrodu deszczowego!

Projektowanie ogrodu Warszawa, czyli jaki rodzaj ogrodu deszczowego wybrać?

Jeśli wybieramy ogród deszczowy w gruncie, dostępne są jego dwa rodzaje: suchy i mokry. Pierwszy z nich zakładamy używając do tego żwiru, piasku, ziemi, tłucznia.

 

 1. Ogród deszczowy suchy jest dobrym rozwiązaniem, jeśli nasza działka ma grunt przepuszczalny. Ogród tego rodzaju składa się z: warstwy drenującej z żwiru płukanego (na dnie), warstwy filtrującej z piasku, warstwy wegetacyjnej złożonej z ziemi urodzajnej ok. 40 cm grubości i warstwy antyerozyjnej z kamienia lub żwiru płukanego.
 2. Ogród deszczowy mokry będzie natomiast dobrym rozwiązaniem, jeśli zakładamy go na słabo przepuszczalnym gruncie. Na dnie niecki, która ma być terenem takiego ogrodu kładziemy warstwę uszczelniającą przykładowo używając do tego folii PCW. Później nakładamy na to warstwę drenującą ze żwiru płukanego, warstwę filtrującą z piasku, wegetacyjną z ziemi ok. 40 cm grubości i warstwę antyerozyjną z kamienia lub żwiru płukanego. Trzeba pamiętać, żeby w ogrodzie deszczowym tego typu zamontować przelew awaryjny, gdyż woda nie może sama przesączyć się do gruntu tak jak to się dzieje w ogrodach deszczowych suchych. Gdyż uniemożliwia to warstwa uszczelniająca. Więcej możecie przeczytać tutaj.

Pielęgnacja ogrodu Warszawa, czyli jakie rośliny posadzić w ogrodzie deszczowym?

Szukając gatunków, które sprawdzą się w ogrodzie deszczowym, trzeba się kierować ich przystosowaniem do miejsc okresowo zalewanych. W ogrodzie tego typu sprawdzi się więc np. :

 • olsza czarna, szara,
 • czeremcha pospolita,
 • dereń biały, dereń rozłogowy,
 • kalina koralowa,
 • bodziszek łąkowy,
 • języczka pomarańczowa i Przewalskiego,
 • kosaciec syberyjski i żółty,
 • krwawnica pospolita,
 • mięta nadwodna,
 • rdest wężownik,
 • tatarak zwyczajny.

Mamy więc całą gamę gatunków drzew liściastych, krzewów i bylin, które możemy posadzić w ogrodzie deszczowym. Poza tym, że taki ogród jest użyteczny, może też być różnorodny. Więcej o ogrodach deszczowych możecie przeczytać tutaj.

Zakładanie ogrodu nie tylko w Warszawie, czyli podsumowanie

Ogród deszczowy jest prostym, ciekawym i użytecznym rozwiązaniem. Dzięki niemu możemy zebrać wodę opadową, która nie zmarnuje się w kanalizacji.

Założenie ogrodu deszczowego znacząco zwiększa retencję wody

Olcha zwiększająca retencję wody w ogrodzie

Zarówno na działce jak i w mieście taki ogród może być bardzo potrzebny, gdyż wpływa korzystnie na wilgotność powietrza. Jeśli jest dobrze założony, nie wymaga on wielu prac pielęgnacyjnych.

w zakładaniu i pielęgnacji ogrodu mogę pomóc, jeśli zadzwonisz na numer: 669 939 999 lub napiszesz wiadomość na maila: kontakt@zamowmariana.pl.

Usługi ogrodnicze w Warszawie traktuję jak pracę z pasją wymagającą poświęcenia i dokładności, więc jeśli zdecydujesz się, by zlecić mi zadbanie o ogród, możesz być pewien/pewna, że nie pożałujesz swojej decyzji.

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie