System nawadniania ogrodu – jaki rodzaj instalacji wybrać?
Z artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje automatycznych systemów nawadniania. Będziesz wiedział, jaki system nawadniania ogrodu wybrać dla swoich roślin i kiedy go najlepiej zainstalowć. Poznasz zalety takiego rozwiązania i zapomnisz o używaniu konewki.
Siedzę właśnie i piję ciepłą herbatę z bergamotką i tak sobie myślę – dobrze, że w tym roku nieco więcej śniegu spadło, bo ziemia w ogrodzie do wiosny wymoczy się i nasiąknie porządnie, to i rośliny będą lepiej rosły. Niestety bywa, że zima jest wyjątkowo sucha, a wtedy trzeba pomyśleć o podlewaniu roślin, np. bukszpanu czy ostrokrzewu. Dlatego dzisiaj opowiem wam nieco o systemach nawadniania ogrodu, bez których pielęgnacja ogrodu jest znacznie trudniejsza.
System nawadniania ogrodu – zapomnij o podlewaniu konewką!
Przyznam się wam, że posiadam całkiem ładną konewkę w swoim ogrodzie, ale rzadko wykorzystuję ją do podlewania roślin. Bardziej pełni funkcje dekoracyjne. Kto lubi się w ten sposób męczyć, to proszę bardzo. Ja zdecydowanie wolę zdać się na bardziej profesjonalne metody jak nowoczesne i wygodne systemy nawadniania ogrodu, które nie tylko lepiej napoją rośliny, ale także pozwolą zaoszczędzić wodę, czasem nawet o 50%. Pielęgnacja zieleni jest wtedy znacznie przyjemniejsza i skuteczniejsza. Jak takie rozwiązanie zastosować w swoim ogrodzie? Trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.
Dobierz system nawadniania najlepszy do pielęgnacji zieleni w twoim ogrodzie
Pielęgnacja zieleni, w Warszawie i nie tylko, przy pomocy systemów nawadniania ogrodu powinna przede wszystkim być uzależniona od rodzaju roślinności. Jedno rozwiązanie lepiej sprawdzi się dla trawy czy skalniaków, a nieco inne dla krzewów, rabat kwiatowych czy w warzywniku.
Jeśli posiadacie warzywnik, to najlepiej sprawdzi się system nawadniania ogrodu ze zraszaczami niewynurzalnymi. Ta sama metoda sprawdzi się również w przypadku rabat z bylinami oraz krzewami, ale tutaj możecie także zastosować linię kroplującą, która nada się też do podlewania obwódek czy szpalerów. Jeśli posiadacie trawnik, to tutaj zastosujcie system nawadniania ogrodu ze zraszaczami wynurzalnymi.
Jak działa system nawadniania ogrodu? Zobacz przykłady!
Za pomocą systemów nawadniania ogrodu podlejecie nawet rośliny w pojemnikach. W tym przypadku stosuje się minilinię kroplującą pobierającą wodę ze zbiornika. Do skalniaków też wybierzcie minilinię. To są oczywiście moje podpowiedzi, które wiem, że dobrze się sprawdzają w takich warunkach, ale ostateczna decyzja należy do was.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Ogród deszczowy – czym jest i jak go założyć?
System nawadniania ogrodu to łatwiejsza pielęgnacja nie tylko w Warszawie
Podpowiedziałem wam, jakie systemy nawadniania ogrodu najlepiej zastosować do waszych roślin. Czas wspomnieć o korzyściach takich instalacji. Wyobraźcie sobie, że nie musicie biegać z konewką do zmroku lub spędzać równie dużo czasu w ogrodzie z wężem ogrodowym w dłoni. Owszem, takie rozwiązania nie są złe, gdy posiadacie nieduży skalniak i grządkę z warzywami. W innym przypadku podlewanie zajmuje naprawdę dużo czasu i do lekkich prac nie należy, szczególnie gdy używacie konewki. Konewkę lepiej wykorzystaj do dekoracji!
Zamontuj system nawadniania ogrodu!
Systemy nawadniające wystarczy po prostu uruchomić, np. za pomocą pilota lub nawet zaprogramować na określony czas, a podlewanie będzie odbywało się regularnie nawet wtedy, gdy wyjedziecie na wakacje. Są to na tyle inteligentne urządzenia, że dzięki specjalnym czujnikom, nie aktywują się, gdy np. pada deszcz. Zużywają one również nawet o 50% mniej wody od tradycyjnych metod. Czyż nie o tym właśnie marzycie? Ja zdecydowanie tak.
Już w fazie projektu ogrodu zaplanuj system nawadniania
Systemy nawadniania wymagają nieco ingerencji w nasz ogród, więc najlepiej ująć je już w fazie projektu. Wtedy też już przecież wiemy, jakie rośliny chcemy posadzić, wiec na pewno dobierzemy system adekwatny do naszych roślin. Tym sposobem cała instalacja zostanie ukryta w ziemi lub przykryta korą czy żwirkiem, a rośliny i chodniki nie ulegną zniszczeniu. Ostatecznie cały system nawadniania ogrodu jest zupełnie niewidoczny, ponieważ nawet same zraszacze wysuwają się dopiero podczas podlewania.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak samodzielnie zaprojektować ogród? Przegląd aplikacji
Na koniec dam wam jeszcze jedną, ważną radę, która sprawi, że pielęgnacja zieleni będzie jeszcze przyjemniejsza. Pamiętajcie o tym, aby system nawadniania ogrodu odpowiednio zabezpieczyć na zimę, a mianowicie instalację należy opróżnić z wody, więc zimą na pewno nie podlejecie przy jej pomocy swoich bukszpanów. Do tego celu użyjcie konewki i róbcie to tylko w czasie odwilży.
Pielęgnacja zieleni Warszawa – jaki system nawadniania ogrodu zainstalować?
Zapytaj Mariana – Zadzwoń lub napisz!