Rośliny przeciw smogowi, jakie pomogą oczyścić powietrze
|

Rośliny przeciw smogowi, jakie pomogą oczyścić powietrze?

Smog to poważny problem, który dotyka wiele miast na całym świecie. Zanieczyszczone powietrze szkodzi zdrowiu, powoduje wiele chorób. Jest groźne zwłaszcza w nieżytach górnych dróg oddechowych. Na szczęście istnieją rośliny przeciw smogowi, które pomagają oczyścić powietrze w pomieszczeniach i na zewnątrz.

W artykule omówimy najlepsze rośliny oczyszczające oraz jakie korzyści wynikają z posiadania takich roślin. Przedstawimy także sposoby pielęgnacji roślin, aby były skuteczne w walce ze smogiem oraz jakie gatunki wybrać, aby poprawić jakość powietrza w naszym otoczeniu.

Rośliny antysmogowe – czy naprawdę istnieją?

Rośliny oczyszczające powietrze to między innymi rośliny antysmogowe, takie jak bluszcz pospolity (Hedera helix), które są w stanie pochłaniać dwutlenek węgla, trujące substancje i szkodliwe związki z powietrza. Mają one także pozytywny wpływ na wilgotność i są w stanie w znacznym stopniu poprawić jakość powietrza w naszym otoczeniu.


Rośliny przeciw smogowi – jak oczyszczają powietrze? Zobacz!

Co to jest smog i dlaczego jest szkodliwy dla zdrowia?

Smog jest mieszaniną gazów i pyłów emitowanych przez zakłady przemysłowe i samochody. Powstaje nie tylko w dużych miastach. Jest szkodliwy dla zdrowia. Szczególnie zły wpływ ma na układ oddechowy, krwionośny i nerwowy. Jeśli mamy stały kontakt z zanieczyszczeniami, nasz organizm zostanie bardzo osłabiony.

Coraz popularniejsze jest zjawisko elektrosmogu wytwarzanego przez urządzenia elektroniczne (telewizory, komputery, telefony) w naszych domach.

Jakie są skutki zanieczyszczonego powietrza dla środowiska?

Zanieczyszczenie powietrza jest bardzo groźne dla środowiska. Zmiany, które następują przez takie zanieczyszczenia, mogą być nie do odwrócenia. Skutkiem zanieczyszczeń jest na przykład nasilenie się efektu cieplarnianego.

Innymi skutkami zanieczyszczenia środowiska mogą być kwaśne opady, pyły, smog lub zanieczyszczenie wody i gleby.

Metody ograniczania emisji zanieczyszczeń

Podstawową metodą, żeby ograniczyć dostawanie się pyłów do atmosfery, jest stosowanie przenośników taśmowych, kubełkowych, ślimakowych, czy zgrzebłowych. Muszą być one wyposażone w wysokosprawne filtry workowe.

Miejsca, w których przesypuje się pył oraz kosze załadowcze i leje samowyładowcze, muszą być elementami zamkniętymi.

Korzystanie z transportu publicznego lub roweru

Inną metodą na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i walkę z zanieczyszczeniami jest korzystanie z komunikacji miejskiej, rowerów, czy hulajnóg. Mniejsza ilość aut w dużych miastach to mniej spalin, więc jeśli większość mieszkańców zaczęłaby korzystać z transportu publicznego, to można by stwierdzić, że przyczyniamy się do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń w powietrzu.

Wsparcie odnawialnych źródeł energii

Polski rząd ma propozycje wsparcia dla odnawialnych źródeł energii. Przykładowo dla instalacji OZE o mocy co najmniej 1 MW fotowoltaicznych i wiatrowych przewidziane jest wsparcie finansowe w wysokości 15.750.000 złotych.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Czyszczenie paneli fotowoltaicznych – jak robić to poprawnie?

Inne sposoby

Żeby przekonać ludzi do działań zmniejszających emisję gazów cieplarnianych, trzeba zastosować inne metody. Jedną z nich jest edukacja, drugą informowanie o jakości powietrza.

Problem jednak polega na tym, że informacje o kolejnych alarmach smogowych przestają po jakimś czasie robić na ludziach wrażenie.

Rośliny przeciw smogowi

Szukając metod walki z zanieczyszczeniami, możemy zastosować rośliny przeciw smogowi. Możemy zacząć od oczyszczania naszych domów. Takie gatunki jak paprocie, czy dracena są nie tylko dekoracją. Umieją pochłaniać benzen, który jest składnikiem smogu. Dodatkowo doskonale rozwijają się nawet w zacienionych miejscach.

Jakie rośliny oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń?

Rośliny oczyszczające powietrze to paproć, skrzydłokwiat, dracena, aloes, rapis wyniosły, bluszcz pospolity, chryzantema i sansewieria.

Rośliny doniczkowe na smog, które warto posiadać w domu

Wybierając kwiaty doniczkowe do domu, weźmy takie, które poza tym, że będą ładnie pachnieć i wyglądać, oczyszczą nam powietrze. Kwiatami, które oczyszczają powietrze, są:

  • palma koralowa,
  • paprotka,
  • zielistka Sternberga,
  • daktylowiec niski,
  • aglaonema,
  • anturium Andreego,
  • gerbera Jamesona,
  • dracena wonna i odwrócona,
  • figowiec benjamina,
  • trzykrotka.
Rośliny przeciw smogowi - paprotka
Rośliny przeciw smogowi – popularna paprotka

Jeśli mamy zwierzaka, kupmy rośliny, które nie mają w sobie trujących substancji np. gerbera Jamesona, daktylowiec niski, zielistka Sternberga, czy trzykrotka.

Pochłanianie CO2 przez rośliny

Rośliny oczyszczające powietrze przyczyniają się do pochłaniania dwutlenku węgla, gdyż jest to proces fotosyntezy.

Proces fotosyntezy – jak działa?

Fotosynteza polega na tym, że za pomocą energii słonecznej dwutlenek węgla i woda tworzą związki organiczne (glukoza) i tlen. Związkami organicznymi odżywia się roślina, a tlen jest uwalniany do atmosfery.

Które rośliny pochłaniają najwięcej CO2?

Rośliny oczyszczające powietrze, które pochłaniają najwięcej dwutlenku to: dąb szypułkowy i burgundzki, buk i robinia akacjowa.

Lista roślin produkujących najwięcej tlenu

Do roślin, które produkują tlen w dużej ilości, należą: agawa, aloes drzewiasty, kaktus wielkanocny i bożonarodzeniowy, sansewieria gwinejska, czy storczyki.

Jaka roślina wytwarza najwięcej tlenu?

Rośliny, które najefektywniej w ciągu dnia produkują tlen, a przez to najlepiej radzą sobie z oczyszczaniem powietrza to: ołustek, daktylowiec niski, czy anturium.

Rośliny antysmogowe – jakie korzyści wynikają z ich posiadania w naszym otoczeniu?

Rośliny oczyszczające powietrze, produkując tlen, znacząco wpływają na poprawę warunków w naszym otoczeniu, szczególnie w dużych miastach. Posiadanie roślin, które dobrze radzą sobie z zanieczyszczeniami, może w krótkim czasie poprawić powietrze w domu, a co za tym idzie, lepiej będziemy się czuć.

Przy pielęgnacji należy zwrócić uwagę, żeby zachować wilgotną glebę tak, aby system korzeniowy nie został zalany.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak dbać o ogród? Podstawowe prace pielęgnacyjne

Podsumowanie

Widząc, jak poważnym problemem jest smog, nie tylko w dużych miastach, warto zastanowić się, co możemy zrobić, aby przeciwdziałać jego negatywnym skutkom. Jednym z rozwiązań są rośliny, które walcząc z zanieczyszczeniami, poprawiają nasze samopoczucie i zdrowie.

Rośliny oczyszczające powietrze to nie tylko te antysmogowe, takie jak bluszcz pospolity. Pochłanianie dwutlenku węgla i pyłów zawieszonych możemy uzyskać, stosując wiele innych gatunków, które z powodzeniem możemy uprawiać w domu i ogrodzie.

Rośliny przeciw smogowi - bluszcz pospolity
Rośliny przeciw smogowi – bluszcz pospolity

Warto sięgnąć nie tylko po kwiaty doniczkowe, takie jak Chamedora wytworna, która neutralizuje benzen, tlenek węgla, czy formaldehyd. Drzewa (np. jarząb szwedzki) posadzone wokół domu także doskonale poradzą sobie z zanieczyszczeniami. Dobrym rozwiązaniem będzie także wykorzystanie krzewów (np. ligustr pospolity).

Zachęcamy do tego, aby rośliny antysmogowe znalazły się w naszym otoczeniu, nie tylko w dużych miastach, ale także w innych miejscach. Warto pamiętać, że ich pozytywny wpływ na nasze zdrowie i środowisko jest nieoceniony. Uprawiając je, przyczyniamy się do poprawy jakości powietrza, chronimy nasze zdrowie i dbamy o środowisko naturalne. Dzięki temu możemy w pełni cieszyć się czystym powietrzem i zdrowym stylem życia.


Jakie rośliny są najlepsze w oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń?

Najlepsze rośliny antysmogowe to te, które pochłaniają szkodliwe związki z zanieczyszczonego powietrza, takie jak dwutlenek węgla czy formaldehyd. Do tych roślin należą m.in.: bluszcz pospolity, aloes zwyczajny, kaktus wielkanocny czy chamedora wytworna. Rośliny oczyszczające powietrze z pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń to m.in.: skrzydłokwiat, sansewieria gwinejska, zielistka sternberga czy hedera helix.

Czy rośliny doniczkowe rzeczywiście poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniach?

Tak, rośliny doniczkowe mogą znacząco poprawić jakość powietrza w zamkniętych pomieszczeniach, ponieważ pochłaniają i neutralizują szkodliwe związki chemiczne, a także zwiększają wilgotność powietrza. Warto jednak pamiętać, że efekt oczyszczania powietrza jest uzależniony od wielkości pomieszczenia i ilości roślin.

Jak pielęgnować rośliny antysmogowe i oczyszczające powietrze?

Większość roślin antysmogowych i oczyszczających powietrze wymaga podobnych warunków pielęgnacyjnych. Ważne jest, aby dbać o wilgotność powietrza i regularne podlewanie, utrzymywać rośliny w zacienionych miejscach oraz zapewnić im odpowiednią temperaturę. Należy także regularnie przycinać suche liście oraz oczyszczać powierzchnie liści z kurzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *