mszyce na kwiaatach balkonowych
|

Mszyce na kwiatach balkonowych

W dzisiejszym artykule porozmawiamy o jednym z najczęstszych problemów, jakie występują na naszych balkonach. Jest to inwazja mszyc na rośliny, które uprawiamy na balkonach. Mszyce to małe, czarne owady, które wysysają soki z liści i pąków kwiatowych, zaburzając tym samym proces fotosyntezy. Są prawdziwym utrapieniem dla każdej rośliny, zwłaszcza w przypadku mszyc na balkonie, gdzie mogą szybko się rozprzestrzeniać na inne rośliny, czyniąc tym jeszcze większe szkody. W tym artykule podpowiemy Wam, jak skutecznie zwalczyć mszyce na kwiatach balkonowych, korzystając z domowych sposobów i naturalnych środków.

Skąd się biorą mszyce na balkonie?

Mszyce na kwiatach balkonowych to częsty problem, zwłaszcza w okresie letnim, gdy temperatury są wysokie. Wśród przyczyn inwazji mszyc na roślinach możemy wymienić choroby wirusowe, choroby grzybowe, a także brak roślin odstraszających szkodniki. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby zwalczania mszyc, które nie wymagają stosowania środków chemicznych ani innych preparatów dostępnych w centrach ogrodniczych. Wiele domowych specyfików na pozbycie się mszyc na kwiatach balkonowych można przygotować samodzielnie, korzystając z prostych składników, takich jak soda oczyszczona, ocet, szare mydło, cebula czy czosnek.

Jeśli zauważysz mszyce na swoich roślinach, nie czekaj z zabiegiem. Najskuteczniejszy preparat na mszyce na kwiatach balkonowych to szybka reakcja. Zabieg należy powtórzyć co kilka dni, aż do całkowitego usunięcia szkodników. Oprysk roślin z zimną wodą może być skuteczną metodą na mszyce na balkonie, ale nie jest to jedyna metoda, którą możemy zastosować.

Jeśli szukacie czegoś skutecznego na mszyce na kwiatach balkonowych, koniecznie przeczytajcie dalszą część artykułu. Podpowiemy Wam

  • jak zwalczać mszyce na roślinach balkonowych,
  • jakie rośliny odstraszają szkodniki,
  • jak wykorzystać larwy biedronek w walce z mszycami,
  • jak pozbyć się mszyc z kwiatów doniczkowych,
  • i wiele więcej.

Jak zapobiec inwazji mszyc na balkonie?

Walcząc z mszycami, możemy zastosować środki, które mamy w naszej kuchni. Może to być na przykład płyn do mycia naczyń.

Żeby mszyce nie rozgościły się na naszym balkonie, poza roślinami ozdobnymi zasadźmy rośliny odstraszające te szkodniki. Możemy zasadzić miętę, szałwię, czy tymianek. Wtedy upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu. Mszyce nie zagnieżdżą się tak łatwo, a z listków tych ziół będziemy mogli sobie zrobić herbatę.

Skuteczne substancje na mszyce

Przeciw mszycom możemy zastosować biopreparaty. Zanim jednak sięgniemy po chemiczne środki, spróbujmy zwalczyć mszyce naturalnymi środkami. Jeśli szkodników jest mało, to możemy je zwalczyć np. wywarem z czosnku, cebuli, czy gnojówką z pokrzywy. Do walki ze szkodnikami może się również przydać roztwór z szarego mydła, oprysk z płynu do naczyń, octu, czy sody oczyszczonej.

Wsparcie w zwalczaniu mszyc

Żeby mszyce miały utrudnione życie, zadbajmy o to, by chciały do nas przylatywać ptaki, dla których ten szkodnik jest przysmakiem. Są to między innymi sikorki, strzyżyki, czy wróble. Pamiętajmy, więc by w zimowych miesiącach karmić ptaki.

Przeczytaj więcej:

Grudzień w ogrodzie

Co na mszyce? Domowe sposoby

Jeszcze innym sposobem na mszyce jest oprysk z mleka rozcieńczonego wodą. Poza tym możemy robić opryski z wyciągu z rumianku, aksamitki, mniszka lekarskiego, tytoniu, szczawiu, czy z łodyg ziemniaka. Dobrym środkiem na mszyce jest również odwar z wrotyczu.

Co na mszyce na różach?

Zwalczanie mszyc na różach powinniśmy rozpocząć od razu po ich zauważeniu. Niewielkie kolonie tych szkodników są łatwe do zwalczania. Jeśli będziemy zwlekać z pozbyciem się problemu, to walka będzie trudna.

W fazie początkowej mszyce możemy usuwać ręcznie (spłukiwać je mocnym strumieniem wody lub zgniatając). Można też zastosować wyciągi z roślin takich jak pokrzywa, czy cebula. Jeśli to nie poskutkuje, zastosujmy biopreparaty, które zawierają substancje owadobójcze roślinnego pochodzenia. W ostateczności możemy zwalczyć mszyce środkami chemicznymi takimi jak: Mszyca Stop 01 AL., Piriflor AE, Pirimix AE, Pirimor, Mospilan, Confidor, Talstar, czy Decis.

Mszyce na pelargoniach

W przypadku zauważenia pierwszych szkodników zastosujmy opryski ze środków ochrony roślin. Najpierw możemy spryskać pelargonię biopreparatem. Jeśli nie przyniesie to skutku, spryskajmy kwiat środkiem chemicznym.

mszyce na kwiatach doniczkowych
Walkę z mszycami wspiera też natura — wykorzystaj obecność ptaków lub biedronek, aby pozbyć się szkodnika.

Mszyca na kwiatach domowych — jak się jej pozbyć?

Żeby pozbyć się mszyc z kwiatów doniczkowych, musimy spryskać roślinę preparatem ochronnym. Środki takie trzeba stosować od razu po zauważeniu pierwszych mszyc. Mszyc możemy pozbyć się za pomocą środków chemicznych. Trzeba wtedy wynieść doniczkę na balkon lub do ogrodu, chyba że jest zbyt zimno lub zbyt gorąco. Oprysk wykonujemy w rękawiczkach i w maseczce ochronnej, tylko podczas pochmurnej i bezwietrznej pogody. Temperatura na dworze nie może wtedy przekraczać 25 stopni Celsjusza. Wadą stosowania środków chemicznych jest ich duża toksyczność. Zaletę stanowi natomiast szybka skuteczność, a także ich działanie na inne szkodniki, nie tylko na mszyce.

Innym sposobem na mszyce są biopreparaty, których substancja czynna jest pochodzenia naturalnego. Zaletą tego rodzaju środków jest ich niska toksyczność dla ludzi i środowiska.

Można też wykorzystać opryski z samodzielnie przyrządzonych wywarów, wyciągów, czy gnojówek z roślin takich jak pokrzywa, cebula, czosnek, mięta, rumianek, tymianek, czy łodygi ziemniaka.

Przeczytaj więcej o metodach zwalczania mszyc:

Biologiczne zwalczanie szkodników

Zapobieganie pojawianiu się mszyc

Kiedy planujemy zakładanie ogrodu, pomyślmy również o sposobie jego uprawy. Okazuje się, że sposób uprawy roślin może zmniejszyć lub zwiększyć ryzyko pojawienia się mszyc. Zakładając ogród, sadźmy obok siebie rośliny różnych gatunków. Uprawa mieszana może utrudnić zadomowienie się mszyc, gdyż przyciągane są różne owady zarówno pożyteczne, jak i te szkodliwe. Stosując uprawę mieszaną, możemy sadzić rośliny w kombinacjach takich jak róża z lawendą.

Domowe sposoby na mszyce na kwiatach doniczkowych

Do walki z mszycami możemy zastosować substancje, których na co dzień używamy w naszej kuchni. Możemy zrobić oprysk z roztworu szarego mydła lub z płynu do mycia naczyń. Do tępienia owadów możemy zastosować również sodę oczyszczoną. Nie musimy, więc od razu sięgać po środki chemiczne, które są toksyczne.

Szkodniki możemy również zwalczyć opryskami zrobionymi z wyciągów, wywarów lub gnojówek z roślin takich jak pokrzywa, mięta, rumianek, tymianek, czosnek lub cebula.

mszyce na kwiatach doniczkowych — opryski
Na mszyce na kwiatach doniczkowych można stosować opryski. W przypadku preparatów chemicznych pamiętaj o zabezpieczeniu twarzy.

Czym pryskać mszyce na kwiatach?

Kiedy zauważymy pierwsze owady, powinny wystarczyć opryski z płynu do mycia naczyń, czy szarego mydła rozpuszczonego w wodzie.

Jeśli mszyca nie ustępuje, trzeba użyć biopreparatów, a w ostateczności środków chemicznych. Trzeba jednak pamiętać, że środki chemiczne cechują się wysoką toksycznością. Jeśli decydujemy się spryskać nimi rośliny, to oprysk wykonujemy w rękawiczkach i w maseczce ochronnej.

Jak pozbyć się mszycy z roślin balkonowych?

Żeby zapobiec pojawieniu się mszyc, posadźmy wśród kwiatów na balkonie rośliny odstraszające takie jak melisa, czosnek, mięta, czy cebula.

Jeśli zauważymy mszyce na roślinie, trzeba ją usunąć z balkonu, żeby szkodnik nie mógł się rozprzestrzenić na inne kwiaty. Warto też dostarczyć na balkon naturalnych wrogów mszyc takich jak osiec mszycowy, biedronka, pryszczarek mszycojad. Możemy spytać się w sklepach ogrodniczych, czy są takie owady w sprzedaży lub podczas spaceru pozbierać trochę biedronek, które dobrze znamy.

Możemy też usunąć mszyce, ręcznie zgniatając je lub spłukując.

Możemy też zastosować oprysk z wyciągu z czosnku, cebuli, rumianku, pokrzywy, skrzypu, tymianku, czy z łodyg ziemniaka.

Ostatnim sposobem są opryski chemiczne, które należy stosować w ostateczności, gdyż cechują się wysoką toksycznością.

Podsumowanie

Podsumowując, mszyce na kwiatach balkonowych są prawdziwym utrapieniem dla każdego hodowcy roślin. Inwazja mszyc na rośliny balkonowe może prowadzić do zaburzenia procesu fotosyntezy, a także rozprzestrzeniania się szkodników na inne okazy rosnące na balkonie, czy w ogrodzie. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na zwalczanie mszyc, które nie wymagają stosowania środków chemicznych ani innych preparatów dostępnych w centrach ogrodniczych.

W tym artykule przedstawiliśmy Wam wiele domowych sposobów na mszyce na kwiatach balkonowych, w tym m.in. usuwanie mechaniczne, opryskiwanie roślin sokiem roślinnym czy stosowanie szarego mydła. Ważne jest jednak, aby zabieg powtórzyć co kilka dni, aż do całkowitego usunięcia szkodników.

Pamiętajcie, że mszyce na balkonie i w ogrodzie mogą być zwalczane również poprzez wykorzystanie roślin odstraszających i larw biedronek. Istnieją również gotowe preparaty, które można zakupić w centrach ogrodniczych, ale warto spróbować skutecznych sposobów, które możemy przygotować samodzielnie w domu, korzystając z prostych składników, takich jak soda oczyszczona, ocet, cebula czy czosnek.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom uda Wam się skutecznie zwalczyć mszyce na kwiatach balkonowych i cieszyć się pięknymi, zdrowymi roślinami.

Zobacz także:

Jak skutecznie walczyć z mszycą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *