Czyszczenie paneli fotowoltaicznych - jak robić to poprawnie

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych – jak robić to poprawnie?

Z artykułu dowiesz się, na czym polega czyszczenie paneli fotowoltaicznych. Marian wyjaśni, jak często trzeba myć powierzchnie paneli słonecznych i jakich środków używać. aby nie uszkodzić modułów. Poznasz metody czyszczenia oraz orientacyjne ceny usług mycia paneli fotowoltaicznych. Myślisz o tym, jak najlepiej wyczyścić instalację? Przeczytaj post Mariana!

Zjawisko fotowoltaiczne to proces wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem promieniowania słonecznego. Rozwój branży Odnawialnych Źródeł Energii następuje bardzo szybko, a moduły fotowoltaiczne stanowią już trzecie co do wielkości źródło energii odnawialnej na świecie.

Wzrost cen za prąd sprawia, że szukamy, jak zaoszczędzić na energii elektrycznej. Wytwarzanie przynajmniej jej części w domowych warunkach może sprawić, że trochę więcej pieniędzy zostanie w naszych portfelach. Warto zadbać o regularne mycie instalacji fotowoltaicznej. Usunięcie zanieczyszczeń z modułów zaleca się, aby utrzymać ich wydajność.

Czy trzeba myć panele fotowoltaiczne?

Mycie paneli fotowoltaicznych należy przeprowadzać regularnie. Brud i zanieczyszczenia zalegające na ramach paneli i powierzchni modułów ograniczają dopływ promieniowania słonecznego, a co za tym idzie, produkcja energii słonecznej jest mniej wydajna.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych – kiedy i jak warto to robić?

Przez wiele lat eksperci utrzymywali, że modułów fotowoltaicznych nie trzeba myć. Uzasadnieniem miały być uszkodzenia, jakie powstają przy czyszczeniu fotowoltaiki. Badania jednak wykazują, że pozostawienie zanieczyszczeń na powierzchni paneli słonecznych wpływa na ich wydajność. Im większa jest instalacja, tym większy spadek mocy, jeśli proces czyszczenia modułów fotowoltaicznych nie jest regularny. Niemycie ogniw na dłuższą metę się nie opłaca. Może wręcz spowodować wygenerowanie straty w uzysku.

Mycie paneli fotowoltaicznych może spowodować uszkodzenie. Nie zaleca się więc, aby czyszczenie paneli fotowoltaicznych wykonywała osoba niedoświadczona.

Najlepiej, więc jest zamówić usługę czyszczenia fotowoltaiki w firmie, która ma w tym doświadczenie. Wiadomo, że trzeba będzie za to zapłacić, ale będzie to o wiele niższy koszt niż straty spowodowane mniejszą wydajnością paneli fotowoltaicznych

Jak często myć panele fotowoltaiczne?

Mycie paneli fotowoltaicznych najlepiej przeprowadzać przynajmniej dwa razy w roku – wczesną wiosną i jesienią. Wiosną pozbywamy się zanieczyszczeń po sezonie zimowym. Źródłem brudu na instalacji oprócz kurzu, spalin, sadzy, jest także pył i topniejący śnieg, który pozostawia osady i zacieki szczególnie na dolnej części modułu. Myjąc panele jesienią, pozbywamy się liści i drobnych gałęzi. Dzięki czyszczeniu panele słoneczne stają się bardziej wydajne

Powierzchni modułów nie wolno myć wtedy, gdy są nagrzane, gdyż ogniwa mogą ulec pęknięciu. Kiedy planujemy mycie paneli fotowoltaicznych wczesną wiosną lub jesienią słońce nie grzeje tak mocno, jak w lecie, więc łatwiej będzie nam wybrać porę dnia na ich czyszczenie.

Czym wyczyścić panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne mają delikatną konstrukcję. Są wrażliwe na środki chemiczne. Do mycia instalacji fotowoltaicznych trzeba używać odpowiednich środków czyszczących. Zapobiegniemy wtedy uszkodzeniu ich szklanej powierzchni.

Środek do mycia paneli fotowoltaicznych

Do czyszczenia paneli fotowoltaicznych używa się wody demineralizowanej. Jest to środek, który nie pozostawia zacieków na hartowanym szkle, a co najważniejsze nie tworzy kamiennych osadów.

Są również środki organiczne do czyszczenia i konserwacji paneli fotowoltaicznych. Mają one za zadanie tworzyć warstwę ochronną zapobiegającą degradacji instalacji PV.

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Myśląc o czyszczeniu paneli fotowoltaicznych, musimy pamiętać o kilku zasadach, które są niezbędne, żeby podczas mycia paneli zapobiec uszkodzeniu modułów.


Zasady czyszczenie paneli fotowoltaicznych

  • Kiedy planujemy czyścić panele fotowoltaiczne, trzeba pamiętać o tym, że moduły nie mogą być nagrzane. Żeby ograniczyć do minimum możliwość, że kiedy przystąpimy do pracy, ogniwa będą gorące, należy czyszczenie zaplanować wczesnym rankiem lub wieczorem.

  • Kolejną kwestią jest zakaz stosowania twardej wody prosto z kranu. Prowadzi to do osadzania się kamienia wapiennego, który znacząco obniża wydajność instalacji PV. Nie można również stosować detergentów, ponieważ mogą one wchodzić w reakcję z materiałami użytymi do budowy paneli i w efekcie zniszczyć ogniwa.

  • Należy pamiętać, że do czyszczenia delikatnej instalacji PV niewskazane jest używanie myjki wysokociśnieniowej wyposażonej w standardowe lance. Skierowanie wysokiego ciśnienia wody na panele fotowoltaiczne może spowodować rozszczelnienie łączeń modułów, niszcząc uszczelniający silikon oraz wygenerowanie prądów upływu.

Metody czyszczenia paneli fotowoltaicznych

W oczyszczaniu instalacji fotowoltaicznych największą popularnością cieszą się dwie metody, które różnią się między sobą systemami filtrowania wody używanej później do mycia. Jeden system filtrowania to jonowo-kationowy, który pozwala na mycie paneli fotowoltaicznych ze skutecznością 99,9%.

Druga metoda oczyszczania instalacji fotowoltaicznej to mycie wodą filtrowaną za pomocą systemu odwróconej osmozy. Jej skuteczność waha się między 95-98% w zależności od ilości etapów filtrowania. Woda jest demineralizowana, do czego stosuje się tzw. filtr membranowy.

Są także systemy prętowe (modułowe, teleskopowe, węglowe lub aluminiowe). Dostępne są jeszcze systemy robotów przeznaczone jedynie dla dużych przestrzeni dachów płaskich.

Jakie narzędzia użyć do mycia paneli?

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych powinno być przeprowadzane za pomocą  miękkiej gąbki lub szczotki (np. wykonanej z nylonu). Nie używamy ostrych szczotek lub myjek wysokociśnieniowych, ponieważ możemy rozszczelnić łączenia modułów fotowoltaicznych.

Trzeba pamiętać, że samodzielne czyszczenie paneli jest niebezpieczne. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnych firm. Jest wtedy najmniejsze ryzyko, że ulegniemy wypadkowi. Jeśli zlecimy czyszczenie fotowoltaiki firmie, zmniejsza się również możliwość powstania usterek takich jak zarysowanie modułu.  My natomiast będziemy mieć więcej wolnego czasu dla siebie.

Przebieg mycia paneli słonecznych

Najlepiej jest czyścić panele fotowoltaiczne z ziemi, z odległości nie większej niż 18 m. Panele polewane są delikatnie wodą destylowaną z niskim ciśnieniem. Następnie czyści się je szczotkami z miękkim karbonowym lub nylonowym włosiem. Trzeba to robić ostrożnie, szczególnie w miejscach, gdzie warstwa brudu jest trudna do usunięcia.

Zanieczyszczenia takie jak ptasie odchody, pył, osad kurzu, czy gnijące liście trzeba czyścić bardzo dokładnie, ponieważ zalegają nie tylko na powierzchni modułów. Brud osadza się także w trudno dostępnych miejscach. Może gromadzić się również w ramach paneli, co grozi dostaniem się do środka ogniw.

Czego unikać podczas mycia instalacji fotowoltaicznej?

Paneli fotowoltaicznych nie możemy myć twardą wodą z kranu. Musimy przedtem ją zmiękczyć. Nie używamy również detergentów, ponieważ szklane moduły są wrażliwe na środki chemiczne. Podczas czyszczenia nie używamy również myjki wysokociśnieniowej. Jeśli się do tego nie dostosujemy, musimy liczyć się z uszkodzeniem instalacji PV, np. wyrwaniem kabli lub zarysowaniem modułów.

Bezpieczne mycie instalacji fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne to urządzenie, które produkuje prąd. Jeśli poddajemy je konserwacji lub chcemy je wyczyścić, bo są na nich zabrudzenia zmniejszające ich wydajność, musimy zachować bezpieczeństwo.

Kiedy planujemy myć panele fotowoltaiczne, zawsze musimy pamiętać, że mamy do czynienia z systemem, który na co dzień znajduje się pod napięciem. Instalacja powinna bezwzględnie zostać odłączona od sieci energetycznej, zwłaszcza że czyszczenie wykonujemy przy użyciu wody. Jeśli o tym zapomnimy, ryzykujemy porażenie prądem.

Musimy zadbać również o prawidłowe zaizolowanie narzędzi, których użyjemy do mycia paneli fotowoltaicznych. Wiele firm ze względu na takie zagrożenie decyduje się na używanie wyłącznie bardzo lekkich i odpornych kijów przepływowych. Takie kije wykonane są z włókien karbonowych. Posiadają izolację wytrzymującą napięcie do 1500 V i znacząco ograniczają ryzyko porażenia prądem.

Mycie instalacji fotowoltaicznych najbezpieczniej jest przeprowadzać z poziomu gruntu. Osoby, które z jakichś przyczyn muszą wejść na dach, powinny posiadać odpowiednie zabezpieczenie (uprząż, lina asekuracyjna) i mieć uprawnienia do pracy na wysokości.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Odśnieżanie dachów. Wszystko o odśnieżaniu dachów – nie tylko w Warszawie

Dlatego podejmowanie się samodzielnego czyszczenia nie jest najlepszym rozwiązaniem. Firma, która zatrudnia wykwalifikowanych pracowników, zrobi to bezpiecznie i fachowo. Usunie zanieczyszczenia, nie zostawiając na panelach fotowoltaicznych żadnego uszkodzenia.

Bezpieczne czyszczenie paneli fotowoltaicznych
Bezpieczne czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Od czego zależy cena czyszczenia paneli fotowoltaicznych?

Kiedy szukamy firmy obsługującej instalacje fotowoltaiczne, jednym z najważniejszych kryteriów będzie cena. Firmy uzależniają koszt czyszczenia fotowoltaiki od wielu czynników. Są to:

  • wielkość instalacji fotowoltaicznej — ile modułów trzeba wyczyścić.

  • dostęp do paneli słonecznych — czy są zamontowane na dachu, czy na gruncie,

  • warunki pracy — czy trzeba użyć podnośnika i technik alpinistycznych,

  • czas czyszczenia — jak bardzo zabrudzone są panele,

  • koszt dojazdu — w jakiej odległości znajduje się miejsce realizacji zlecenia.

Niestety instalatorzy fotowoltaiki nie oferują mycia paneli. Jest tak dlatego, że generowałoby to większe koszty serwisowania instalacji po okresie gwarancyjnym trwającym 5 lat. Trzeba, więc korzystać z ofert firm oferujących tego typu usługi.

Mycie paneli fotowoltaicznych. Orientacyjne ceny

jeśli chcemy poznać dokładne ceny za mycie paneli, musimy napisać do firm, których usługi nas interesują, podać szczegółowe dane i dopiero wtedy będzie możliwa wycena. Orientacyjne ceny kształtują się różnie, w zależności od regionu. Samo mycie kosztuje przeciętnie 8-20 zł za m2 lub 10-25 zł za sztukę. Do tego trzeba jeszcze dodać koszt dojazdu.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych. Podsumowanie

Samodzielne czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest zadaniem trudnym, gdyż wymaga doświadczenia i wiedzy o pracy na wysokościach, dlatego najlepiej wynająć firmę, która się na tym zna. W skrajnych przypadkach możemy zrobić to sami, ale trzeba trzymać się kilku wskazówek.

Przed podjęciem pracy należy odłączyć instalację fotowoltaiczną od prądu, aby uniknąć porażenia. Trzeba pamiętać o tym, żeby do czyszczenia paneli używać tylko zaizolowanych właściwie szczotek.

Do czyszczenia paneli używamy tylko wody demineralizowanej. Nie używamy twardej wody z kranu ani detergentów, gdyż moduły mogą ulec uszkodzeniu. Do usuwania zanieczyszczenia używamy szczotek z miękkim karbonowym lub nylonowym włosiem. Nie używamy myjek wysokociśnieniowych, ostrych szczotek lub czyściw, gdyż możemy zepsuć moduł.

Cena za mycie paneli zależy od kilku czynników. Są to: wielkość instalacji, umiejscowienie paneli słonecznych, np. montaż na gruncie lub budynku, wysokość, na jakiej znajdują się panele (konieczność użycia podnośnika lub technik alpinistycznych), stopień zabrudzenia, dojazd na miejsce realizacji zlecenia. Potrzebna jest więc i tak indywidualna wycena przez firmę, z którą będziemy się w tej sprawie kontaktować.

Szukasz kogoś, kto wyczyści panele słoneczne? Zadzwoń i zamów Mariana! Marian przyjedzie szybko i wyczyści panele na błysk.


Czy trzeba czyścić instalację PV?

Panele fotowoltaiczne należy myć regularnie. Brud i zanieczyszczenia zalegające na ramach paneli i powierzchni modułów ograniczają dopływ promieniowania słonecznego, a co za tym idzie, produkcja energii słonecznej jest mniej wydajna.

Jak często myć panele słoneczne?

Zaleca się mycie paneli słonecznych co najmniej dwa razy w roku. Wczesną wiosną pozbywamy się kurzu, sadzy, pyłów, pośniegowego błota. Jesienią usuwamy przyschnięte liście, drobne gałęzie i ptasie odchody. Czyste panele wyprodukują więcej energii.

Jaka jest cena za czyszczenie paneli fotowolaticznych?

Koszt czyszczenia paneli fotowoltaicznych to przeciętnie 8-20 zł za m2 lub 10-25 zł za sztukę. Firmy uzależniają cenę od kilku czynników, np. ile metrów kwadratowych trzeba wyczyścić, gdzie zamontowane są panele, jakich trzeba użyć technik, jak bardzo zabrudzone są moduły, w jakiej odległości znajduje się miejsce realizacji zlecenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *