Jak wybrać rośliny do oczka wodnego?
Z artykułu dowiesz się, jak wybrać rośliny do oczka wodnego. Marian wyjaśni, jak zaplanować strefy oczka wodnego. Wybierzesz rośliny, które oczyszczają wodę. Poznasz zasady dbania o oczko wodne przez cały rok.
Gdy planujemy w swoim ogrodzie oczko wodne lub już je mamy to oznaka, że czas zastanowić się nad tym, jak wybrać rośliny do oczka wodnego. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego ogrodu, tak samo jeśli chodzi o oczko wodne, wybór powinien być dobrze przemyślany. Marian da wam kilka wskazówek, które rośliny pomogą utrzymać czystą wodę, a także jak sprawić, by oczko było zadbane przez cały rok. Zapraszam do lektury!
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak zadbać o oczko wodne zimą?
Jak wybrać rośliny do oczka wodnego, co posadzić?
Rośliny w oczku wodnym powinny być sadzone w zależności od danej strefy. Będzie to wyglądało dobrze, a pielęgnacja ogrodu i oczka łatwiejsza nie tylko w Warszawie. Marian przerabiał ten temat już nie raz i wie, że w poszczególnych strefach sprawdzają się następujące rośliny:
- strefa błotna — dla tych, którym marzy się przy zbiorniku zielona gęstwina. Rośliny sprawdzające się najlepiej to: kaczeńce, kosaćce, niezapominajki, trzcina, pałka, czerwień i wiązówka błotna. Podłoże dla takich roślin stanowi agrowłóknina i odpowiednie koszyki.
strefa wody płytkiej — sięga do ok. 30 cm. W tej strefie można sadzić wspomnianą już pałkę wodną, trzciny, a także osokę aloesową i strzałkę wodną. - strefa wody głębokiej – mamy z nią do czynienia, gdy mówimy o głębokościach pomiędzy 30 a 150 cm. Ta strefa to idealne środowisko dla lilii wodnych, grzybieni, grążeli, grzybieńczyków. W tym środowisku dobrze odnajdą się także rośliny podwodne jak rdestnica i moczarka kanadyjska.
- strefa powierzchniowa – daje miejsce do rozwoju roślin pływających, czyli niezakorzenionych w podłożu. To sposób na zapewnienie efektownego wyglądu oczka wodnego. Do roślin tego rodzaju należą m.in.: salwinia pływająca, rzęsa i pistia rozetkowa.
Zobacz, co musisz wiedzieć o roślinach wodnych!
Jak wybrać rośliny do oczka wodnego oczyszczające wodę?
Marian uwielbia łączenie przyjemnego z pożytecznym, dlatego swoim klientom niejednokrotnie poleca, jak wybrać rośliny do oczka wodnego, które nie tylko będą ozdobą zbiornika, ale także oczyszczą wodę.
Wybieramy rośliny, które oczyszczają wodę
Oto te najpiękniejsze, najskuteczniejsze i najbardziej efektowne:
- limnobium gąbczaste — to roślina pływająca po powierzchni, gdzie tworzy swoisty „zielony dywan”. Szybko się rozrasta i pobiera z wody duże ilości substancji odżywczych. Pomaga pozbyć się glonów. Niestety nie zimuje w oczku, ale z łatwością można jej w tym pomóc, zabierając ją na zimę do akwarium.
- salwinia uszkowata – tworzy podobny efekt do limnobium gąbczastego. To wodna paprotka, która osiąga niewielkie rozmiary. Rozrasta się szybko, opanowując zbiornik i gwarantując czystą wodę. Podobnie jak limnobium można ją zimować w domowym akwarium.
- azolla karolińska — kolejna pływająca paprotka na naszej liście w kolorze zielonym o czerwonym zabarwieniu. Na powierzchni wody tworzy dywanik. Łatwo kontrolować jej wzrost, dlatego sprawdzi się w małych oczkach.
- rogatek sztywny – bardzo popularna roślina, która pomaga pozbyć się glonów z oczka wodnego. Co więcej, ryby także korzystnie patrzą na rogatka, jako miejsce do odbywania tarła. Wprowadzenie tej rośliny do oczka jest bardzo łatwe. W przeciwieństwie do innych wspomnianych wcześniej roślin zimuje w oczku wodnym.
- hiacynt wodny — to prawdziwie efektowna roślina o fioletowych kwiatach, która także pomaga oczyścić oczko.
Jak dbać o zbiornik wodny przez cały rok?
Podstawą pielęgnacji oczka wodnego jest przede wszystkim odpowiednie przygotowanie. Pisałem już na blogu o tym, że podstawą czystego i zadbanego zbiornika jest pompa i filtr, a także o tym, kiedy trzeba mieć pozwolenie na budowę.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak założyć oczko wodne w ogrodzie krok po kroku?
Kolejnym ułatwieniem dla posiadacza oczka z całą pewnością będą wymienione rośliny. Jednak czym jest oczko bez rybek? Marian jako wierny miłośnik wszystkich żywych stworzeń poleca także ryby oczyszczające wodę i żywiące się glonami. Jednak pielęgnacja oczka, podobnie jak pielęgnacja ogrodu wymaga ingerencji właściciela.
Raz na jakiś czas trzeba oczyścić wnętrze zbiornika, a nawet użyć odpowiedniego do tego celu odkurzacza. Pobiera on wodę ze zbiornika, a następnie oczyszcza ją za pomocą filtrów znajdujących się w jego wnętrzu. Liście można samodzielnie wyławiać, a jeśli jest ich więcej, wówczas warto nad powierzchnią wody roztoczyć siatkę.
Nie masz profesjonalnego sprzętu do oczyszczania wody?
Pielęgnacja ogrodu Warszawa – Dzwoń po Mariana!