Wypompowywanie wody z zalanych pomieszczeń - jaka pompa
|

Wypompowywanie wody z zalanych pomieszczeń – jak to zrobić szybko i skutecznie?

Z artykułu dowiesz się, jaka pompa odwadniająca najlepiej spełni Twoje potrzeby i oczekiwania. Poznasz najważniejsze parametry, które w istotny sposób wpływają na szybkie i efektywne wypompowywanie wody z zalanych pomieszczeń. Będziesz też wiedział, jak korzystać z pompy do wody, aby zanieczyszczenia nie uszkodziły urządzenia.

Czy warto kupić pompę do redukcji poziomu wody?

Zalane pomieszczenie zwykle jest dla nas zaskoczeniem. Chcemy pozbyć się problemu jak najszybciej. Jeśli trzeba usunąć wodę w łazience, wystarczy zwykła ścierka i wiadro. Gorzej, gdy borykamy się z zalaniem naszej piwnicy czy garażu. Wtedy poziom wody jest na tyle wysoki, że trzeba działać szybko i z rozmysłem, aby zminimalizować szkody w postaci zawilgoconych ścian czy podmytych fundamentów budynku.

Do takiej sytuacji może dojść wyniku gwałtownej ulewy, awarii wodociągowych, uszkodzenia dachu, powodzi, a niekiedy przyczyną jest wysoki poziom wód gruntowych. Chwiejne warunki pogodowe skłaniają do tego, aby pompa odwadniająca na wszelki wypadek znalazła się w naszym domu. Przed zakupem warto wiedzieć, jaki sprzęt kupić, czym wypompować wodę z zalanego pomieszczenia.

Wypompowywanie wody z zalanych pomieszczeń. Jak postępować?

Zanim zabierzemy się do wypompowywania wody, trzeba pamiętać o kilku kwestiach.

  1. Odcinamy prąd w zalanym pomieszczeniu, aby przenieść wartościowe przedmioty w bezpieczne miejsce.

  2. Do akcji przystępujemy od razu, jeśli przyczyną zalania są opady deszczu i ciągle napływająca woda.

  3. Czekamy, aż sytuacja się ustabilizuje, jeśli przyczyną zalania jest wysoki poziom wód gruntowych, Napływająca woda może podmyć fundamenty.

Przy dużych zalaniach możemy mieć problem, gdzie wypompować wodę. Jeśli jest taka możliwość, większe zanieczyszczenia najlepiej odprowadzić za pomocą długiego węża do studzienki posiadającej odprowadzenie w odległym miejscu. Wylewanie brudnej wody na ogród może skutkować tym, że ponownie napłynie do wcześniej zalanych pomieszczeń.

Czym wypompować wodę? Najważniejsze cechy pompy odprowadzającej

Wybierając pompę, należy zapoznać się z jej parametrami. Na rynku istnieje wiele modeli o różnej mocy i wydajności. Znajdziemy pompy zasilane elektrycznie i urządzenia spalinowe. Warto także sprawdzić, jakie dodatkowe wyposażenie oferuje producent, np. czy urządzenie posiada filtr wstępny lub rozdrabniacz.


Średnica przelotu wirnika. Pompa do brudnej lub czystej wody

Do zalanej piwnicy trafia woda zanieczyszczona cząstkami stałymi lub włóknistymi o różnej wielkości. W karcie technicznej sprawdzimy, jaka jest średnica przelotu wirnika, która wskazuje, czy pompa nadaje się do wody czystej, czy przeznaczona jest do wody brudnej.

Oprócz średnicy warto także sprawdzić, z czego wykonany jest wirnik. Z tworzywa sztucznego łatwiej ulega uszkodzeniu. Woda zalegająca w zalanej piwnicy zwykle zawiera piasek, dlatego bezpieczniej kupić urządzenie z wirnikiem ze stali nierdzewnej.

Do domowego użytku lepiej kupić pompę do brudnej wody wyposażoną w filtr wstępny lub rozdrabniacz. Pompy do czystej wody przeważnie używa się do opróżniania basenu czy oczka wodnego, gdzie nie występują większe zanieczyszczenie.

Wydajność pompy i wysokość podnoszenia. Efektywność pompowania wody

Ważnymi parametrami opisującymi pracę pompy są:

  • wydajność pompy – wskazuje, jaką ilość wody urządzenie jest w stanie przepompować w danej jednostce czasu. Im pompa jest wydajniejsza, tym potrwa to krócej. Zakres waha się od 7 000 do 15 000 l/h.

  • wysokość podnoszenia wody – wskazuje, jaka jest maksymalna wysokość, na którą urządzenie jest w stanie przetransportować ciecz.

Do wypompowania wody z piwnicy wystarczy pompa pracująca z wydajnością w zakresie 200-500 l/min. Przy większych powierzchniach trzeba wybrać taką, która wypompuje od 5 00 do 2 000 l/min.

Źródło zasilania i moc pompy. Pompy spalinowe lub pompy elektryczne

Pompy elektryczne są zasilane sieciowo. Służą do pracy w pomieszczeniach zamkniętych. Im większa moc urządzenia, tym wyższy pobór energii elektrycznej. Mogą pracować pod napięciem trójfazowym, wówczas osiągają większą moc od pracujących pod napięciem jednofazowym.

Pompy spalinowe są silniejsze niż elektryczna pompa zatapialna. Nie można ich używać w pomieszczeniach zamkniętych. Pracują na zewnątrz budynku, dlatego muszą być wyposażone w długi przewód ssący. Tego typu urządzenia zwykle wykorzystuje straż pożarna przy dużych zalaniach, np. podczas akcji ratunkowych lub w trakcie klęski żywiołowej. Pozostają także na wyposażeniu firm świadczących kompleksowe usługi komunalne.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pługi śnieżne w pigułce. Tanie, drogie, dla amatorów i profesjonalne

Bezpieczeństwo pracy. Dodatkowe wyposażenie pompy odprowadzającej wodę

Bez względu na to, skąd potrzebujemy wypompować wodę, warto zakupić sprzęt, który posiada rozwiązania wpływające na komfort i bezpieczeństwo pracy. Producenci zadbali o to, aby urządzenia działały płynnie i możliwie bezawaryjnie, wyposażając je w dodatkowe funkcje, takie jak:

  • wyłącznik pływakowy. Służy do kontroli poziomu wody. Włącza lub wyłącza pompę, chroniąc urządzenie przed pracą na sucho.

  • wyłącznik termiczny. Działa na podobnej zasadzie, jak wyłącznik pływakowy, tyle że kontroluje pracę silnika. Odłącza zasilanie, chroniąc pompę przed przegrzaniem.

  • filtr wstępny. Zatrzymuje większe zanieczyszczenia. Chroni wirnik przed uszkodzeniem. i blokowaniem pompy. Zapewnia ciągłość i płynność pracy.

  • rozdrabniacz. Ma postać tnącego noża przystosowanego do rozbijania. Poradzi sobie z cząstkami stałymi, które zanieczyszczają wodę.

Jaką pompę kupić do domowego użytku?

Wiele osób uważa, że mieszka w bezpiecznej okolicy, a problem zalania piwnicy czy garażu ich nie dotyczy. Czy na pewno? Czytamy o niespodziewanych huraganach zrywających dachy albo oberwaniu chmury, z którym nie poradziła sobie miejska instalacja wodno-kanalizacyjna i sami musimy wypompować wodę.

Pompa odprowadzająca wodę poradzi sobie z zalaną piwnicą

Do oczyszczenia jednej piwnicy wystarczy pompa pracująca z wydajnością w zakresie 200-500 l/min. Przy kilku pomieszczeniach trzeba wybrać taką, która wypompuje od 5 00 do 2 000 l/min. W większości przypadków wystarczy pompa zatapialna do wody brudnej. Urządzenia zasilane elektrycznie kupimy już za kilkaset złotych. Warto zdobyć się na taki wydatek i spać spokojnie.

Jeśli nadal nie zamierzasz zawracać sobie głowy pompą do wody, zorientuj się, kto w Twojej okolicy zajmuje się wypompowywaniem wody z zamkniętych pomieszczeń. Tak na wszelki wypadek!

W Warszawie możesz zamówić Mariana. Zapisz telefon, albo dodaj stronę do ulubionych. Mam nadzieję, że kontakt nie będzie potrzebny, ale jak to mówią przezorny zawsze ubezpieczony.


Czym wypompować wodę z piwnicy?

Do zalanej piwnicy najlepiej nadaje się zatapialna pompa elektryczna z przeznaczeniem do wypompowywania wody brudnej. Jeśli nie można podłączyć urządzenia do prądu, wówczas trzeba posłużyć się spalinową pompą odwadniającą.

Czy warto kupić pompę do wody?

Chwiejne warunki pogodowe skłaniają do tego, aby pompa odwadniająca na wszelki wypadek znalazła się w każdym domu. Przy dużych zalaniach zamkniętych powierzchni trzeba działać szybko, aby nie dopuścić do zawilgocenia ścian lub podmycia fundamentów.

Jaką pompę do wody kupić na domowy użytek?

Do oczyszczenia jednej piwnicy wystarczy pompa pracująca z wydajnością w zakresie 200-500 l/min. Przy kilku pomieszczeniach trzeba wybrać taką, która wypompuje od 5 00 do 2 000 l/min. W większości przypadków wystarczy pompa zatapialna do wody brudnej. Urządzenia zasilane elektrycznie kupimy już za kilkaset złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *