Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jakie rośliny chronią przed hałasem i spalinami?

7 września 2020
Ruchliwa ulica pełna samochodów
  • Projektowanie ogrodu Warszawa, czyli jakie rośliny wybrać do miasta?

  • Projektowanie ogrodu Warszawa, czyli jak chronić się przed hałasem i spalinami?

  • Pielęgnacja zieleni Warszawa, a więc jakich roślin nie sadzić w miejskich ogrodach?

  • Pielęgnacja zieleni Warszawa, a więc jakie rośliny będą najlepsze do ogrodu w mieście?

Witam serdecznie. To znowu ja Marian, ten od usług ogrodniczych w Warszawie. Uwielbiam Warszawę, choć jest zatłoczonym, zakurzonym i hałaśliwym miastem. Ma ona jednak swój charakter, który przyciąga ludzi. Czasem pędzi na złamanie karku w tylko sobie znanym kierunku, innym razem wlecze się szumem samochodów, dzwonieniem zatrzymujących się tramwajów, buczeniem autobusów i stukotem butów przez jesienny deszcz albo smaży się w letnim upale. A my, jej stali mieszkańcy chcielibyśmy, żeby nasze uszy mogły czasem odpocząć od huku, a płuca od niezdrowych spalin.

Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli trochę o wrażliwości ludzi i roślin

Jeśli mamy na osiedlu miejsce na ogródek, bo albo mieszkamy w domu jednorodzinnym, albo takie miejsce mamy pod balkonem, to możemy spróbować zrobić zaciszny zakątek. Ale wybierając rośliny do ogrodu w mieście musimy uważać, ponieważ są gatunki mniej lub bardziej wrażliwe na zanieczyszczenia.

To tak jak z ludźmi, niektórym miejskie powietrze w ogóle nie przeszkadza, ale inni mają problemy z płucami, czy drogami oddechowymi i jest im ciężej żyć wdychając niezdrowe powietrze. Z roślinami jest podobnie, tylko chodzi tu o ubogi skład gleby, czy zaleganie zanieczyszczeń na łodygach i liściach, co powoduje, że niektóre gatunki w takim środowisku marnieją.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja zieleni Warszawa – co uprawiać w mieście? Pożyteczne rośliny

Reklama

Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jakimi kryteriami się kierować wybierając rośliny do ogrodu w mieście?

Wybierając rośliny do ogrodu w mieście dobrze jest kierować się co najmniej czterema kryteriami. Przede wszystkim małe wymagania, ponieważ gleba w mieście jest uboga w składniki odżywcze, a ponadto zalegają w niej związki chemiczne takie jak ołów.

Wybieramy rośliny ułatwiające pielęgnację ogrodu w Warszawie – 4 zasady

Najlepsze do miejskiego ogrodu będą rośliny o gładkich liściach, ponieważ zanieczyszczenia łatwiej będą spłukiwane podczas deszczu. (Roślinom z włochatymi liśćmi trudniej jest pozbyć się zanieczyszczeń takich jak spaliny, które zalegając osłabiają takie gatunki).

Ważnym kryterium jest też system korzeniowy. Nie może on być płytki, ponieważ rośliny w miastach narażone są na przesychanie. Niewskazane jest również sadzenie gatunków, które dużo pylą (brzóz, topoli i.in.) dla komfortu przechodniów, którzy mogą mieć alergię na pyłki lub po prostu mogą zostać ubrudzeni tym, co z takich drzew spada.

Projektowanie ogrodu Warszawa, czyli jak chronić się przed hałasem i spalinami?

Projektując ogród dobrze jest pomyśleć jak wyciszyć miejsce, w którym przecież będziemy spędzać wiele czasu. Naturalnym sposobem na izolację od spalin, ale także częściowo od hałasu dochodzącego z ulicy, może być posadzenie żywopłotu. Dobrze jest, żeby był on wysoki (co najmniej dwa metry) i gęsty).

Na dużych działkach wskazane jest sadzenie żywopłotów niestrzyżonych z bzów lub dereni jadalnych. Jeśli jednak nie odpowiada nam bardzo rozrośnięty żywopłot możemy się zdecydować na inne jego rodzaje. Wygodnym rozwiązaniem będzie żywopłot z roślin uprawianych w pojemnikach, który możemy sadzić od wiosny do jesieni.

Innym rozwiązaniem jest żywopłot formowany, ale należy przycinać go dwa razy w roku – wiosną i w końcu lata, gdyż tylko wtedy rośliny wchodzące w jego skład rozkrzewią się na tyle, żeby stanowić szczelną zasłonę. Potrzebujecie fachowej ręki do cięcia drzew i krzewów? Nic prostszego! Jeden telefon do Mariana! Wrzucam na rozruch „Man in the Box” i pędzę oporządzić wasz ogród.

Pielęgnacja ogrodu Warszawa – Off Topic Mariana

Inną wadą żywopłotów tego typu jest to, że mogą one słabiej kwitnąć, gdyż z reguły rośliny przycinane gorzej kwitną niż te niestrzyżone. Można temu zaradzić w niewielkim stopniu przycinając żywopłot po, a nie przed kwitnieniem. Więcej o tym jak przycinać rośliny, możecie przeczytać u mnie na blogu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Usługi ogrodnicze Warszawa, czyli kiedy przycinamy drzewa i krzewy

Jeśli chcemy mieć wysoki żywopłot, to możemy posadzić go na wale ziemnym. Oczywiście rośnie on w takim samym tempie jak inne, tyle że jest posadzony na wyższym miejscu, co sprawia, że wydaje się wyższy i może wcześniej zasłonić nasz ogród przed oczami ciekawskich.

Wał, na którym posadzimy żywopłot, powinien mieć wysokość 0,4-1 m i spadek 30°. Poza tym, że sadząc żywopłot na wale ziemnym szybciej uzyskamy oczekiwany efekt, to ziemia także przyczyni się do izolacji od zanieczyszczeń i częściowo od hałasu. Ponadto, jeśli dobrze zagospodarujemy taki wał, to może stać się on częścią dekoracji ogrodu. Więcej możecie przeczytać tutaj.

A jeśli potrzebujecie, żeby ktoś przyciął wasze drzewa i krzewy, bo nie macie czasu, gdyż praca nie pozwala dzwońcie na numer: 669 939 999 lub piszcie na adres: kontakt@zamowmariana.pl i problem możecie uważać za rozwiązany.

A teraz już jadę, gdyż praca czeka i jak wiecie, bardzo ją lubię, więc spóźnianie się jest u mnie niemile widziane.

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie