Jak ułatwić sobie pielęgnację ogrodu? Sadź rośliny odporne na suszę!

22 czerwca 2020
Zachód słońca w upalne lato
  • Pielęgnacja ogrodu Warszawa – Poznaj rośliny odporne na suszę! Mini katalog

  • Susza w ogrodzie – Zaplanuj łatwe w pielęgnacji nasadzenia! Sprawdzone gatunki nie tylko w Warszawie

  • Piękne rabaty w upalne lato – Postaw na doświadczenie! Usługi ogrodnicze Warszawa

Każdy chciałby, aby jego ogród wyglądał pięknie i wyjątkowo. Niestety trzeba pamiętać, że rośliny znajdujące się na naszej posesji często narażone są na trudne warunki. Taka sytuacja ma miejsce podczas suszy. Problem nasila się zwłaszcza w miastach. Jednym ze sposobów na przetrwanie deficytu wody, jest sadzenie roślin nie wymagających obfitego podlewania. Oto podpowiedzi Mariana, jak ułatwić sobie pielęgnację ogrodu w Warszawie.

Piaski i glina – miejski problem pielęgnacji ogrodu

Utrzymanie ogrodu w nasłonecznionym miejscu tam, gdzie znajduje się żyzna, urodzajna gleba, a wody jest pod dostatkiem, nie sprawia trudności. O wiele bardziej wymagający jest ogród suchy, czyli taki w którym roślinom często brakuje wody.

Zwykle nie mamy tyle szczęścia i musimy pielęgnować ogród, w którym występuje piaszczysta, gliniasta gleba stanowiąca prawdziwe wyzwanie dla wielu gatunków roślin.

Innym problemem pielęgnacji ogrodu może być magazynowanie wody. Dzieje się tak z powodu niezdolności gleby do utrzymania wilgotności przez dłuższy okres czasu.

Wpływ na suchy ogród mają także ukształtowanie terenu, warunki atmosferyczne, jak również lokalizacja. Należy pamiętać, że rośliny żyjące w mieście takim jak Warszawa będą bardziej narażone na suszę i dlatego pielęgnacja ogrodu wymaga dodatkowego nawadniania.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja ogrodu – jak podlewać rośliny latem? Tych błędów unikaj nie tylko w Warszawie!

Jak zatem poradzić sobie z ogrodem, aby nie wyglądał jak nudna pustynia? Lekarstwem mogą być gatunki pochodzące z półpustynnych lub górzystych rejonów świata, które wykształciły mechanizmy ułatwiające im przetrwanie, np. długie korzenie czy wąskie, nie tracące wody liście.

Reklama

Pielęgnacja ogrodu Warszawa – Te rośliny lubią gliniastą glebę!

Pielęgnacja ogrodu Warszawa — Postaw na drzewa!

Jednym ze sposobów, który pozwoli na utrzymanie pięknego ogrodu, jest nasadzenie w nim drzew. Odpowiedni dobór gatunku sprawi, że drzewa będą wyglądać naprawdę efektownie, a dodatkowo zapewnią cień.

Oczywiście trzeba pamiętać, że niektóre z nich są wymagające i też mogą mieć trudności z rozwojem w czasie suszy. Dlatego lepiej wybierać te drzewa, które poradzą sobie w trudnych warunkach, np.: katalpa bignoniowata i brzoza.

Pięknym drzewem, które sprawdzi się w suchym ogrodzie, jest robinia i jej liczne odmiany. Swoją drogą te Marian uwielbia. Nie jest tajemnicą, że z niedoborem wody dobrze radzą sobie iglaki, chociażby popularna w Polsce sosna, ale także jej inni kuzyni jak świerk kujący, jodła kalifornijska i różne odmiany modrzewi.

Drzewa nie wymagają dużych nakładów pracy. Wystarczy raz na jakiś czas przyciąć im gałązki i posprzątać liście. W zamian dają wytchnienie i wyglądają niezwykle atrakcyjnie.

Robinia akacjowa – Ulubione drzewo Mariana

Tuż przy ziemi – Sadź rośliny okrywowe i byliny!

Marian dobrze wie, że drzewa nie wystarczą prawdziwemu fanowi ogrodów. Dlatego warto przyjrzeć się innym roślinom odpornym na suszę. Z całą pewnością można zaliczyć do nich rośliny hodowane na skalniakach, czyli rojniki i rozchodniki. Te ostatnie należą do roślin okrywowych, które pięknie rozrastają się po glebie i kamieniach przykrywając nawet najbardziej suchą, nieprzyjazną glebę — np. rozchodnik ostry, biały, kaukaski.

Inne rośliny z tej rodziny, które dobrze sprawdzą się w ogrodzie to niewielkie gatunki, tworzące małe kępy. Są one efektowne mimo swoich rozmiarów. Należą do nich chociażby eszeweria błękitna i rozchodnik Siebolda.

W ogrodzie będą dobrze wyglądać także większe odmiany rozchodników, np. rozchodnik okazały, niektóre byliny okrywowe jak dąbrówka rozłogowa lub acena drobnolistna, ale także pospolita sasanka i liliowce. Pielęgnacja ogrodu tak zaprojektowanego nie jest zbyt wymagająca, a może przynieść niebanalny efekt.

Pielęgnacja ogrodu podczas suszy – Wybierz rośliny śródziemnomorskie!

Jednym z najlepszych sposobów radzenia sobie z suszą, jakie zna Marian, jest po prostu sadzenie roślin, które w naturze także żyją w warunkach z ograniczonym dostępem do wody. Są nimi rośliny rosnące w klimacie śródziemnomorskim. Zniosą polską zimę bez szczególnej opieki, a podczas upalnego lata będą się dobrze prezentować. Popularne gatunki śródziemnomorskie to tymianek pospolity, szałwia lekarska i lawenda wąskolistna.

Wybierając rośliny do łatwej pielęgnacji ogrodu warto postawić także na krzewy takie jak jałowce i bukszpany. Te można spotkać w wielu warszawskich ogrodach. Pięknie będą wyglądać także krzewy liściaste jak róże, winorośle oraz budleje. Przyznacie, że nie łatwo jest podjąć decyzję. Oto spis roślin odpornych na suszę.

Zaplanuj pielęgnację ogrodu w Warszawie – Mini katalog

brzoza (zwłaszcza odmiana Youngii), dąb czerwony, głóg, jarząb pospolity, klon jesionolistny, klon tatarski, robinia akacjowa,
ligustr pospolity, lilak, obiela, oliwnik wąskolistny i srebrzysty, perukowiec podolski, pigwowiec, róża pomarszczona, sumak octowiec, świdośliwa, tamaryszek czteropręcikowy, złotokap pospolity, żarnowiec miolasty, wierzba płożąca
jodła kalifornijska,, sosny (kosodrzewina, pospolita, czarna), świerk kłujący, jałowce (płożący, horyzontalny, sabiński)
bodziszek, gipsówka, goździk kropkowany, jukka nitkowata, krwawnik (pospolity i wiązówkowaty), miłek wiosenny, nawłoć, rogownica, rojniki, rozchodniki, smagliczka nadmorska, ukwap, ubiorek wiecznie zielony, wiesiołek
kostrzewa sina i wydmuchrzyca piaskowa, lawenda, rozmaryn, szałwia

Tutaj znajdziecie więcej propozycji.

Kliknij i wybierz!

Nie wiesz jakie rośliny wybrać? Zamów usługi ogrodnicze Warszawa!

Pielęgnacja ogrodów w Warszawie i okolicach to nasz sposób na życie i pasja. Zwyczajnie lubimy, to co robimy. Rekrutujemy takich, co nie boją się prac fizyczny i takich, którzy znają się na aranżacji zieleni. Jeśli zależy ci na najlepszych usługach ogrodniczych, przyłącz się do Mariana!

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Dlaczego warto zadbać o zieleń w firmie? Pielęgnacja zieleni Warszawa

Schludny skwerek? Bajeczne rabaty? Nienaganne trawniki? Krzewy obsypane kwiatami? Mówisz i masz! Wszystko to na Twoim kawałku ziemi wokół domu, firmy, sklepu, restauracji. Jeśli Twoi klienci umrą z zachwytu, co złego to nie my. Sorry, ale nie odwalamy fuszerki. Szukasz takiej ekipy? No to, nie masz wyjścia. Łap za telefon i opowiedz nam, czego potrzebujesz:)

Usługi ogrodnicze Warszawa w zasięgu ręki!
Teraz Twoja kolej – Zadzwoń lub napisz!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie