Pielęgnacja ogrodu Warszawa – jak kupować rośliny? Rady Mariana

6 kwietnia 2020
Sadzonki w szkółce ogrodniczej
  • Pielęgnacja ogrodu – jak ocenić jakość roślin?

  • Stacjonarnie czy przez Internet – gdzie kupić sadzonki w Warszawie?

  • Pielęgnacja ogrodu Warszawa – co oferują punkty wymiany i adopcji roślin?

Kiedy już wicie, jakich roślin potrzebujecie do waszego ogrodu, czas udać się na zakupy. Wybór roślin to jedno z przyjemniejszych, ale też bardziej czasochłonnych zadań. Dziś możliwości jest wiele. Jakie miejsca warto odwiedzić, a których lepiej unikać? Zobacz podpowiedzi Mariana i dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy ocenie materiału szkółkarskiego.

Pielęgnacja ogrodu – jak wybrać zdrową sadzonkę?

Nawet najlepszy projekt ogrodu na niewiele się zda, jeśli nie zadbacie o jakość sadzonek. Warto je przed kupnem dokładnie obejrzeć, aby nowe rośliny dobrze się przyjęły i nie przeniosły chorób, a tym samym nie nastręczyły problemów w pielęgnacji ogrodu, których można by uniknąć.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jakie błędy popełniamy przy pielęgnacji ogrodu? Tego unikaj!

Reklama

Jakość sadzonek ułatwi pielęgnowanie ogrodu

W sklepach dostępne są sadzonki w pojemnikach, z odsłoniętym systemem korzeniowym oraz balotowane, czyli takie w których system korzeniowy jest ukryty w ziemi i owinięty tkaniną. Bez względu na rodzaj sadzonek trzymajcie się kilku ogólnych zasad, aby roślina rozwijała się zdrowo.

Zwracamy uwagę na ogólny wygląd rośliny. Oceniamy pokrój, rozkrzewienie, stan gałązek. Krzewy i drzewa powinny mieć regularny pokrój, gęste i regularne korony. Wybieramy te najlepiej rozgałęzione, a nie najwyższe. Zwróćmy uwagę, aby gałązki nie były połamane, z obdartą korą, powyginane. Nie kupujemy sadzonki, której gałęzie są przyschnięte, pozbawione zdrowych liści czy igieł.

Oceniamy stan liści i igieł. Nie kupujemy sadzonki, jeśli na liściach lub igłach występują przebarwienia (chyba, że jest to cecha gatunku), liście są nienaturalnie pozwijane, skręcone, postrzępione, dziurawe lub oklapnięte.

Badamy stan korzeni. Rośliny w pojemniku trzeba wyjmujemy z doniczki. System korzeniowy nie powinien być przesuszony i posiadać dużą ilość młodych, białych korzeni, które nie przerastają przez otwory w dnie i nie owijają się wokół pnia. Nie kupujemy sadzonki, jeśli korzenie są połamane lub posiadają obdartą korę czy narośle. Bryła nie może się rozpadać i musi posiadać odpowiednią wilgotność

Sprawdzamy, czy roślina jest wolna od chorób i szkodników. Dokładnie przyglądamy się liściom od spodu i szukamy młodych pędów. Przebarwienia, nalot, oprzędy, barwne brodawki, narośla, wypukłe tarczki, drobne owady na liściach lub pędach, jaja szkodników w bryle korzeni są oznakami choroby.

Sadzonki drzew i krzewów owocowych powinny posiadać obwód od 12 mm do 15 mm i wysokość od 120 cm do 140 cm, w zależności od gatunku.

Pielęgnacja ogrodu Warszawa – co i gdzie kupować?

Dzisiaj sadzonki roślin możemy kupić w wielu miejscach – od hipermarketu, poprzez sklepy ogrodnicze, po profesjonalne szkółki roślin, a nawet na pobliskim bazarku. Każde rozwiązanie posiada swoje wady i zalety. Oto krótkie podsumowanie!

Markety budowlane i hipermarkety. Tutaj znajdziemy ograniczoną ofertę. Nie mamy pewności, co do warunków przechowywania sadzonek oraz ich transportu. Wiele do życzenia pozostawia też jakość materiału. Możemy jednak liczyć na kilkukrotnie niższe ceny niż w sklepach ogrodniczych czy szkółkach roślin. Na zakupy nie musimy specjalnie rezerwować czasu, zrobimy je niejako przy okazji. Można zaryzykować nabycie roślin jednorocznych i doniczkowych. Nie warto natomiast kupować ziół, gdyż te często przechowywane w chłodniach marnieją po kilku dniach.

Sklepy ogrodnicze. W tych miejscach możemy liczyć na lepszą jakość roślin. Jednak nadal nie mamy pewności, czy są one właściwie pielęgnowane i przechowywane. Na pewno otrzymamy od personelu garść fachowych porad dotyczących oferowanych okazów. Jeśli jednak planujemy większe zakupy, np. do dużych jednogatunkowych grup, a szczególnie na żywopłoty, musimy zwrócić uwagę, aby pochodziły z jednej partii. Wówczas lepiej udać się do profesjonalnej szkółki ogrodniczej.

Szkółki roślin. Mamy pewność, że sadzonki są właściwie pielęgnowane, odpowiednio nawadniane, nawożone i przechowywane. Za jednym razem zaopatrzymy się w rozmaite gatunki i odmiany drzew, krzewów czy bylin. Możemy liczyć na profesjonalną obsługę, a także uzyskać spore rabaty.

Pielęgnacja ogrodu Warszawa – Znajdź szkółkę w twojej okolicy!

Sprawdź tutaj!

Sklepy internetowe. Kusi nas wygoda, niskie ceny, atrakcyjne promocje, bogata oferta. Jednak nie mamy możliwości obejrzeć zamówionego towaru, ani wpływu na to, w jakim stanie do nas dotrze. Czy jest się czego obawiać? Dziś wiele szkółek produkujących materiał roślinny prowadzi tego typu sprzedaż. Przed złożeniem zamówienia warto więc sprawdzić wiarygodność sklepu, kierując się ogólnie znanymi zasadami, o których już pisałem na blogu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Wywóz gruzu Warszawa. 7 sprawdzonych sposobów na to, jak znaleźć dobrą firmę?

Rośliny za darmo? Dołącz do pasjonatów pielęgnacji ogrodów w Warszawie!

Od dawna znamy sąsiedzkie praktyki wymiany sadzonek roślin różnego typu. Trend ten szerzy się wśród ochotników z całej Polski. Można oddać lub przygarnąć roślinę przez Internet. Pasjonaci pielęgnacji ogrodów w Warszawie skupiają się w grupach na Facebooku, ale także powstają stacjonarne punkty adopcji, np. na Białołęce. Aktualną listę znajdziecie tutaj.

Nasza inicjatywa jest całkowicie bezgotówkowa. Instytucje i firmy, w których stoją „zielone regały„ użyczyły nam nieodpłatnie przestrzeni i pomagają w codziennej pielęgnacji.
Urszula Stańczyk-Korbut

autorka projektu „Punkt wymiany roślin - Białołęka

W większości punktów wymiany roślin możecie wymieniać się okazami domowymi i rabatowymi, ale także podzielić się sadzonkami, rozsadami, roślinami akwariowymi. Pozyskiwanie roślin nigdy nie było tak proste! Jeśli jednak nie macie czasu na pielęgnację ogrodu, Warszawa ma alternatywę. U Mariana zamówicie projekt i zlecicie usługi ogrodnicze na każdą porę roku.

Usługi ogrodnicze Warszawa – przez cały rok:)
Zamów u Mariana – Zadzwoń lub napisz!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie