Jak kupować nasiona
|

Jak kupować nasiona? Rady dla ogrodników

Czytając artykuł dowiesz się, jak kupować nasiona. Będziesz wiedział, co to są nasiona uszlachetnione, inkrustowane, zaprawiane. Poznasz ich zalety i wady. Marian podpowiada też, czym są nasiona ekologiczne i kiedy warto je kupić.

Witam serdecznie. To znowu ja Marian, ten od usług ogrodniczych w Warszawie. Styczeń to dość spokojny miesiąc. Święta Bożego Narodzenia i Sylwester już minęły, a my z oporem wracamy do rutyny życia codziennego. Od poniedziałku do piątku pracujemy, a w weekendy odpoczywamy i czasem zaczynamy się nudzić. Chodzimy po domu, myśląc co by tu pożytecznego zrobić, ale mamy problem, bo posprzątaliśmy już wszystko po czasie świętowania, podłoga lśni, na szafkach jest mniej kurzu niż zwykle, zlew wyjątkowo nie jest zapełniony górą brudnych naczyń. W ogrodzie, jedno co robimy, to doglądamy okrytych roślin, jeśli jest dużo śniegu to pilnujemy, by nie zalegał on na trawnikach, a gdy posiadamy staw czy oczko wodne, troszczymy się o to, by całkowicie nie zamarzł.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak kupować nasiona?

Jak kupować nasiona, czyli planowanie czas zacząć!

Zima to dobry czas na zastanowienie się nad tym, jakie rośliny będziemy chcieli posadzić i posiać na wiosnę. Nasz wybór powinien zależeć nie tylko od naszych upodobań, ale przede wszystkim od tego, czy i jak poradzi sobie dana roślina w naszym klimacie. Kiedy już będziemy wiedzieli, jakie gatunki chcemy mieć w ogrodzie, możemy zastanowić się, jak kupować nasiona.

Przygotuj się do wiosennych wysiewów już dziś!

Gdy nadchodzi wiosna i coraz częściej myślimy o porządkach i zajęciu się ogrodem, może nas dopaść ogrodniczy szał zakupów. Kuszą nas z półek soczyście zielone sadzonki drzewek, czy torebki z nasionami opatrzone kolorowymi rysunkami roślin, które z nich wyrosną. Warto jednak i te zakupy dobrze zaplanować. Jak kupować nasiona? Przykładowo nasiona możemy zacząć już kupować w zimie. Uchroni nas to przed nabywaniem ich w pośpiechu, żeby tylko coś posiać i będziemy mieli te gatunki kwiatów, krzewów i drzew, o które nam chodziło, a nie te, które wzięliśmy, żeby było cokolwiek.

Nie zwlekajmy z kupowaniem nasion

Zakładanie ogrodów

Jak kupować nasiona i gdzie?

Wszystko zależy od tego, czy kupujemy nasiona popularne, czy te rzadsze. Nasiona roślin, które często widujemy na balkonach lub w domach, znajdziemy nawet w super markecie. Jeśli jednak mamy ochotę posiać coś mniej popularnego, to lepiej byśmy szukali w sklepach ogrodniczych, gdzie jest większy wybór nasion.

Jakie rodzaje nasion możemy kupić?

Kupując nasiona możemy na torebkach zobaczyć napisy takie jak: nasiona uszlachetnione, nasiona inkrustowane, nasiona zaprawiane i nasiona otoczkowane. Co to oznacza?

Nasiona uszlachetnione to takie, które wzbogacono nawozem przyspieszającym kiełkowanie, nasionami zaprawionymi określamy takie nasiona, które przeszły zabieg, po którym zniszczone zostały patogeny i szkodniki.

Natomiast nasiona inkrustowane to takie, które zabezpieczono środkiem ochrony roślin przed chorobami i szkodnikami. Jeśli decydujemy się na ich kupno pamiętajmy by wysiewać je w rękawiczkach i nie robić tego z dziećmi!

Nie musimy jednak poprzestawać na chemii. Są dostępne również nasiona ekologiczne, które zaprawiane są wyciągami roślinnymi. Możemy również kupić nasiona bez żadnych dodatków, oraz zaprawę na bazie wyciągów roślinnych i samemu je zaprawić.

Zarówno nasiona ekologiczne (muszą mieć one na torebce specjalne oznaczenie – listek złożony z gwiazdek na zielonym tle) jak i samą zaprawę możemy dostać w sklepie ogrodniczym.

Jak sprawdzać, czy kupujemy dobre nasiona?

Kupując nasiona pamiętajmy by sprawdzić, czy torebka, w której się znajdują nie jest uszkodzona, przebarwiona, czy zawilgocona. Ponadto na odwrocie opakowania powinna znajdować się data przydatności nasion, numerem partii oraz wagą produktu.

Jak sprawdzić jakość zeszłorocznych nasion? Prosty test!

Jak kupować nasiona? Co jeszcze powinniśmy wiedzieć ?

Poza sprawdzeniem, czy nasiona są w dobrym stanie, wyborem ich chemicznej czy naturalnej zaprawy, możemy podczas ich kupowania natknąć się na torebkach na oznaczenia, które gdy wiemy o czym informują również będą dla nas pomocne podczas zakupów.

Przykładowo symbol F1 oznacza, że mamy tu do czynienia z krzyżówką dwóch odmian rośliny. Oznacza to, że wyrosną z tych nasion dorodne okazy, ale zebrane z nich później nasiona będą mniej wartościowe.

MIX natomiast oznacza mieszankę nasion tego samego gatunku różniących się na przykład kolorem kwiatów. W takiej paczce mogą być także nasiona różnych gatunków roślin, choć najczęściej dotyczy to kwiatów. Więcej o nasionach możecie przeczytać tutaj.

A jeśli potrzebujecie, by ktoś zadbał o wasz ogród dzwońcie na numer: 669 939 999 lub piszcie na maila: kontakt@zamowmariana.pl.

Gdybyście jednak przed powierzeniem mi waszego miejsca ciszy i zadumy chcieli mnie bliżej poznać, zajrzyjcie na mój blog, gdzie piszę o tym, co tak lubię, czyli o pracy, która jest moją pasją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *