Jak kupować rośliny? Rady ogrodnika Mariana
Czytając artykuł dowiesz się, jak kupować rośliny. Będziesz wiedział, jak ocenić jakość sadzonki i na co zwracać uwagę oglądając jej poszczególne części: korzenie, liście, łodygi. Marian podpowie, kiedy udać się do sklepu ogrodniczego, kiedy do szkółki roślin, a kiedy wystarczą zakupy w supermarkecie. Możesz też mieć roślinę za darmo! Przeczytasz o punktach adopcji, które znajdują się prawie w każdym mieście.
Kiedy już wicie, jakich roślin potrzebujecie do waszego ogrodu, czas udać się na zakupy. Jak kupować rośliny? Wybór roślin to jedno z przyjemniejszych, ale też bardziej czasochłonnych zadań. Dziś możliwości jest wiele. Jakie miejsca warto odwiedzić, a których lepiej unikać? Zobacz podpowiedzi Mariana i dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy ocenie materiału szkółkarskiego.
Jak kupować rośliny? Jakość sadzonek
Nawet najlepszy projekt ogrodu na niewiele się zda, jeśli nie zadbacie o jakość sadzonek. Jak kupować rośliny? Warto je dokładnie obejrzeć, aby nowe rośliny dobrze się przyjęły i nie przeniosły chorób, a tym samym nie nastręczyły problemów w pielęgnacji ogrodu, których można by uniknąć.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Błędy przy pielęgnacji ogrodu – jak ich uniknąć?
Jak kupować rośliny, to tylko najlepszej jakości!
W sklepach dostępne są sadzonki w pojemnikach, z odsłoniętym systemem korzeniowym oraz balotowane, czyli takie w których system korzeniowy jest ukryty w ziemi i owinięty tkaniną. Bez względu na rodzaj sadzonek trzymajcie się kilku ogólnych zasad, aby roślina rozwijała się zdrowo.
Zwracamy uwagę na ogólny wygląd rośliny. Oceniamy pokrój, rozkrzewienie, stan gałązek. Krzewy i drzewa powinny mieć regularny pokrój, gęste i regularne korony. Wybieramy te najlepiej rozgałęzione, a nie najwyższe. Zwróćmy uwagę, aby gałązki nie były połamane, z obdartą korą, powyginane. Nie kupujemy sadzonki, której gałęzie są przyschnięte, pozbawione zdrowych liści czy igieł.
Oceniamy stan liści i igieł. Nie kupujemy sadzonki, jeśli na liściach lub igłach występują przebarwienia (chyba, że jest to cecha gatunku), liście są nienaturalnie pozwijane, skręcone, postrzępione, dziurawe lub oklapnięte.
Badamy stan korzeni. Rośliny w pojemniku trzeba wyjmujemy z doniczki. System korzeniowy nie powinien być przesuszony i posiadać dużą ilość młodych, białych korzeni, które nie przerastają przez otwory w dnie i nie owijają się wokół pnia. Nie kupujemy sadzonki, jeśli korzenie są połamane lub posiadają obdartą korę czy narośle. Bryła nie może się rozpadać i musi posiadać odpowiednią wilgotność
Sprawdzamy, czy roślina jest wolna od chorób i szkodników. Dokładnie przyglądamy się liściom od spodu i szukamy młodych pędów. Przebarwienia, nalot, oprzędy, barwne brodawki, narośla, wypukłe tarczki, drobne owady na liściach lub pędach, jaja szkodników w bryle korzeni są oznakami choroby.
Sadzonki drzew i krzewów owocowych powinny posiadać obwód od 12 mm do 15 mm i wysokość od 120 cm do 140 cm, w zależności od gatunku.
Gdzie kupować rośliny? Market, szkółka, sklep ogrodniczy
Dzisiaj sadzonki roślin możemy kupić w wielu miejscach – od hipermarketu, poprzez sklepy ogrodnicze, po profesjonalne szkółki roślin, a nawet na pobliskim bazarku. Każde rozwiązanie posiada swoje wady i zalety. Oto krótkie podsumowanie!
Markety budowlane i hipermarkety. Tutaj znajdziemy ograniczoną ofertę. Nie mamy pewności, co do warunków przechowywania sadzonek oraz ich transportu. Wiele do życzenia pozostawia też jakość materiału. Możemy jednak liczyć na kilkukrotnie niższe ceny niż w sklepach ogrodniczych czy szkółkach roślin. Na zakupy nie musimy specjalnie rezerwować czasu, zrobimy je niejako przy okazji. Można zaryzykować nabycie roślin jednorocznych i doniczkowych. Nie warto natomiast kupować ziół, gdyż te często przechowywane w chłodniach marnieją po kilku dniach.
Sklepy ogrodnicze. W tych miejscach możemy liczyć na lepszą jakość roślin. Jednak nadal nie mamy pewności, czy są one właściwie pielęgnowane i przechowywane. Na pewno otrzymamy od personelu garść fachowych porad dotyczących oferowanych okazów. Jeśli jednak planujemy większe zakupy, np. do dużych jednogatunkowych grup, a szczególnie na żywopłoty, musimy zwrócić uwagę, aby pochodziły z jednej partii. Wówczas lepiej udać się do profesjonalnej szkółki ogrodniczej.
Szkółki roślin. Mamy pewność, że sadzonki są właściwie pielęgnowane, odpowiednio nawadniane, nawożone i przechowywane. Za jednym razem zaopatrzymy się w rozmaite gatunki i odmiany drzew, krzewów czy bylin. Możemy liczyć na profesjonalną obsługę, a także uzyskać spore rabaty.
Znajdź szkółkę w twojej okolicy!
Sklepy internetowe. Kusi nas wygoda, niskie ceny, atrakcyjne promocje, bogata oferta. Jednak nie mamy możliwości obejrzeć zamówionego towaru, ani wpływu na to, w jakim stanie do nas dotrze. Czy jest się czego obawiać? Dziś wiele szkółek produkujących materiał roślinny prowadzi tego typu sprzedaż. Przed złożeniem zamówienia warto więc sprawdzić wiarygodność sklepu, kierując się ogólnie znanymi zasadami, o których już pisałem na blogu.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak kupować nasiona?
Rośliny za darmo? Punkty wymiany roślin
Od dawna znamy sąsiedzkie praktyki wymiany sadzonek roślin różnego typu. Trend ten szerzy się wśród ochotników z całej Polski. Można oddać lub przygarnąć roślinę przez Internet. Pasjonaci pielęgnacji ogrodów w Warszawie skupiają się w grupach na Facebooku, ale także powstają stacjonarne punkty adopcji, np. na Białołęce. Aktualną listę znajdziecie tutaj.
W większości punktów wymiany roślin możecie wymieniać się okazami domowymi i rabatowymi, ale także podzielić się sadzonkami, rozsadami, roślinami akwariowymi. Pozyskiwanie roślin nigdy nie było tak proste! Jeśli jednak nie macie czasu na pielęgnację ogrodu, Warszawa ma alternatywę. U Mariana zamówicie projekt i zlecicie usługi ogrodnicze na każdą porę roku.