Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych - jak to robić?

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych – kiedy i jak warto to robić?

Z artykułu dowiesz się, czy odśnieżanie paneli fotowoltaicznych ma sens. Marian wyjaśni, jak zalegający na powierzchni modułu śnieg wpływa na instalację i wydajność produkcji energii.

Będziesz też wiedział, kiedy w zimowym okresie trzeba oczyścić dach i jak to bezpiecznie zrobić, żeby na panelach nie pozostawić uszkodzeń. Zorientujesz się, czy poradzisz sobie z usunięciem śniegu, czy zlecisz odśnieżanie firmie. Poznasz prosty sposób na to, jak umówić najlepszego fachowca.

W dzisiejszych czasach ceny wszystkich usług idą w górę. Tak samo jest z elektrycznością niezbędną w gospodarstwach domowych. Szukamy więc sposobu na oszczędności. Dobrym pomysłem jest instalacja fotowoltaiczna. Będzie ona za pomocą słońca wytwarzać prąd zasilający nasz dom. Produkcja energii na własny użytek stanie się nie tylko tańsza, ale i ekologiczna.

Panele fotowoltaiczne na dachu nie są już w Polsce rzadkim widokiem, ale ich właściciele dopiero uczą się, jak z nimi postępować. I choć zimy u nas stają się coraz cieplejsze, rzadziej pada śnieg, trzeba wiedzieć, co robić, jeśli na modułach fotowoltaicznych zalega gruba pokrywa. O tym, czy i kiedy należy odśnieżać panele fotowoltaiczne, dowiesz się z dzisiejszego posta.

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych – czy jest konieczne?

Instalacja fotowoltaiczna na dachu to stosunkowo nowy sposób na częściowe zastąpienie prądu produkowanego przez elektrownię węglową tym, który wytwarzany jest dzięki energii słonecznej. Korzystając z paneli słonecznych możemy zaoszczędzić trochę pieniędzy i minimalnie przyczynić się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

W ostatnich latach zimy są mniej obfite w opady śniegu. Jest niewiele dni w roku, kiedy zalegający śnieg faktycznie zmniejsza naświetlenie. Czy, więc odśnieżanie instalacji fotowoltaicznej jest konieczne? Zazwyczaj nie, ponieważ moduły wytwarzają ciepło powodujące topnienie miękkiego puchu. Sprawia to, że śnieg rzadko zalega długo na powierzchni dachu, a tym samym nie ponosimy z tego powodu większych strat w produkcji energii.

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych
Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych nie jest konieczne w trakcie łagodnej zimy

Wpływ śniegu na efektywność paneli fotowoltaicznych

W naszym klimacie panele PV produkują prąd w różnych ilościach. Najwięcej energii uzyskamy w sezonie letnim. Kiedy nadchodzi zima, dni są coraz krótsze i coraz szybciej zapada zmierzch. Produkcja prądu spada z powodu mniejszego naświetlenia.

W przypadku łagodnej zimy odśnieżanie paneli fotowoltaicznych nie przyniesie znaczących korzyści. Zalegający na modułach śnieg ma niewielki wpływ na ich efektywność. Wydajność paneli zależy także od szerokości geograficznej, na jakiej się znajdujemy, lokalizacji i kąta nachylenia instalacji na dachu.

Usuwanie śniegu z instalacji fotowoltaicznej – kiedy jest potrzebne?

Usuwanie śniegu z powierzchni modułów paneli fotowoltaicznych nie jest tak konieczne, jak np. odśnieżanie dachów.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Odśnieżanie dachów. Wszystko o odśnieżaniu dachów – nie tylko w Warszawie

Często jest wręcz niewskazane, ponieważ ogniwa paneli fotowoltaicznych emitują ciepło ułatwiające samoistne topnienie śniegu. Dodatkowo opady od kilku lat są znikome i zalegający na dachu śnieg jest w małych ilościach. Jeśli jednak spadnie dużo białego puchu, instalacja może ulec uszkodzeniu. Wówczas odśnieżanie paneli fotowoltaicznych jest niezbędne dla ich prawidłowej pracy.

Jak odśnieżać panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne to delikatne konstrukcje posiadające moduły o szklanych powierzchniach. Pozbywanie się z nich śniegu nie jest rzeczą prostą, gdyż łatwo zarysować ogniwa. Odśnieżanie paneli lepiej powierzyć wyspecjalizowanej firmie. Dla tych, którzy chcą zrobić to sami Marian, ma kilka wskazówek.

  • Kiedy zamierzamy odśnieżać instalację fotowoltaiczną, śnieg nie może być zmarznięty, ale sypki.

  • Odśnieżając panele słoneczne musimy zastosować przeznaczone do tego narzędzia, a nie np. zwykłą łopatę do zgarniania śniegu.

  • Pracując nieodpowiednimi narzędziami musimy liczyć się z tym, że niechcący zniszczymy moduły.


Nie musisz wchodzić na dach odśnieżać panele fotowoltaiczne. Marian zrobi to za ciebie! Chcesz pozbyć się śniegu z dachu? Dzwoń do Mariana!

Ryzyka samodzielnego odśnieżania paneli fotowoltaicznych

Usuwanie śniegu z instalacji fotowoltaicznych z pozoru wydaje się łatwe. Do wysoko położonych na dachu ogniw możemy mieć zimą trudny dostęp. Jeśli nie zachowamy ostrożności, to odśnieżanie paneli fotowoltaicznych może wywołać poważne konsekwencje:

  • na oblodzonym, śliskim dachu można stracić równowagę, a wówczas łatwo o upadek z dużej wysokości,

  • jeśli panele są oblodzone, to skrobanie i uderzanie może przyczynić się do ich uszkodzenia,

  • używając niewłaściwych narzędzi, możemy zarysować szklaną powierzchnię PV i zostawić trwałe ślady,

  • stosując chemiczne środki do rozpuszczania śniegu, możemy spowodować, że powierzchnia modułu i poszycie dachowe ulegnie uszkodzeniu.

Jakie narzędzia do odśnieżania paneli fotowoltaicznych?

W przypadku, gdy na dachu zalega zmarznięty śnieg i lód, usunięcie pokrywy z instalacji wiąże się z ryzykiem uszkodzenia szklanych powierzchni. Jeśli zrobimy to źle, niejeden moduł będzie do wymiany. Może się okazać, że samodzielne odśnieżanie to gra nie warta świeczki. Instalacja fotowoltaiczna na dachu wytwarza ciepło, które sprawia, że śnieg i tak po jakimś czasie się roztopi.

Na rynku nie ma dostępnych narzędzi, które byłyby stuprocentowo bezpieczne dla instalacji PV. Szklane powierzchnie na panelach fotowoltaicznych łatwo uszkodzić, dlatego odśnieżanie może się odbywać tylko za pomocą miękkiego materiału.

Ogrzewanie paneli słonecznych specjalnymi taśmami i matami jest bezpieczne, ale mało ekonomiczne. Urządzenia te zużywają dużo prądu. Koszt roztopienia śniegu jest wyższy, niż energia, której dostarczy nam instalacja fotowoltaiczna.

Cena usuwania śniegu z paneli fotowoltaicznych

Od kilku lat opady śniegu są znikome. Jednak od czasu do czasu zdarza się zimą wielka śnieżyca, po której nasze panele pokrywają się miękkim puchem. Wprawdzie sypki śnieg nie powoduje uszkodzenia modułów, a jedynie nieznaczne zmniejszenie produkcji prądu, jednak zamarznięty śnieg nie powinien zalegać dłużej niż dwa tygodnie.

Wybierając firmę, która odśnieży panele fotowoltaiczne, dobrze jest przyjrzeć się cenom. Musimy pamiętać, że ceny podane w Internecie są orientacyjne, więc najlepiej jest skontaktować się z kilkoma firmami i poprosić o przedstawienie kosztów. Potem możemy zdecydować, kto usunie zalegający śnieg z naszego dachu.

Jeśli chcesz odśnieżyć panele fotowoltaiczne, zamów Mariana. Doświadczona w pracy na wysokości ekipa przyjedzie szybko i bezpiecznie usunie śnieg z dachu. Chcesz poznać cenę?

Odśnieżanie paneli fotowoltaicznych – podsumowanie

Odśnieżanie instalacji fotowoltaicznej zimą rzadko jest wskazane. Zalegający śnieg ma jedną podstawową zaletę – zsuwając się po powierzchni modułów zabiera zabrudzenia,

Usuwanie śniegu z paneli wiąże się z ryzykiem ich uszkodzenia. Szczególnie może się tak stać, gdy z modułów fotowoltaicznych próbujemy usunąć zmarznięty śnieg. Z modułami zawsze trzeba się obchodzić bardzo ostrożnie. Najlepiej zamiast je odśnieżać poczekać aż śnieg roztopi się sam. To możliwe, gdyż produkcja energii przez instalację powoduje wytwarzanie ciepła.

Jeśli zimą występują spore mrozy w okresie dłuższym niż dwa tygodnie i odśnieżanie paneli fotowoltaicznych jest konieczne, również ze względu na wymogi konstrukcyjne dachu, to najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie usługi w profesjonalnej firmie. Takiej, która zajmie się śniegiem zalegającym na instalacji i nie uszkodzi żadnego modułu.

Potrzebujesz odśnieżenia dachu z instalacją PV? Możesz liczyć na fachową pomoc. Wiesz, kogo mam na myśli!?

Sam nie dałbym rady z tym wszystkim, ale mam ekipę, która zna się na rzeczy. Niejedne panele fotowoltaiczne wpadły w ręce Mariana. Przyjedziemy szybko, odśnieżymy bezpiecznie, a Twoje panele będą dalej wygrzewać się w słońcu bez najmniejszej ryski. Wystarczy jeden telefon i po sprawie!

Przed zamówieniem odśnieżania instalacji PV chcesz mnie bliżej poznać? Zajrzyj na bloga. Dowiesz się, co nieco o mnie i o mojej pracy, którą wykonuję z pasją już od wielu lat!


Czy regularne odśnieżanie paneli fotowoltaicznych jest konieczne?

Zazwyczaj nie, ponieważ moduły wytwarzają ciepło powodujące topnienie śniegu. Sprawia to, że rzadko zalega on na powierzchni dachu przez dłuższy okres czasu, a tym samym nie ponosimy z tego powodu większych strat w produkcji energii.

Kiedy warto odśnieżyć panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne warto odśnieżyć, jeśli spadnie dużo śniegu i utrzymuje się on na dachu ponad dwa tygodnie. Wówczas odśnieżanie jest wskazane, aby zapobiec uszkodzeniu instalacji i zapewnić warunki dla jej prawidłowej pracy.

Jak odśnieżać panele słoneczne?

Do odśnieżania paneli słonecznych musimy stosować odpowiednie narzędzia. Śnieg i lód usuwamy bardzo ostrożnie, gdyż łatwo jest uszkodzić moduły. Warto rozważyć wynajęcie profesjonalnej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *