Odśnieżanie dachów. Wszystko o odśnieżaniu dachu nie tylko w Warszawie

Odśnieżanie dachów. Wszystko o odśnieżaniu dachów – nie tylko w Warszawie

Z artykułu dowiesz się, kto odpowiada za odśnieżanie dachów. Ocenisz, kiedy zrobić to samodzielnie, a kiedy potrzebna będzie firma. Poznasz urządzenie pomiarowe, które wysyła powiadomienia o konieczności podjęcia działania oraz potrzebne sprzęty ułatwiające bezpieczną pracę.

Marian doradzi także, kto najlepiej podejmie się wykonania usługi – jak ocenić oferty pod kątem bezpieczeństwa i przepisów BHP. Opowie o karach, które przewiduje prawo w związku z niedopełnieniem obowiązku bezpiecznego użytkowania obiektów.

Powierzając zlecenie usuwania śniegu, będziesz wiedział, od czego zależy ustalenie ceny. W przybliżeniu policzysz, ile to może wynieść w Warszawie, ale nie tylko. Dla właściciela lub zarządcy nieruchomości Marian zdobył informacje o średnich kosztach z całej Polski.

Prawo budowlane o użytkowaniu obiektów

Zimy ostatnio nie obfitują w śnieg. Wiąże się to ze zmianami klimatu, które naukowcy już uznali za nieodwracalne. Możemy łatwo zapomnieć, że w trakcie tej pory roku, nagle spadnie biały puch zagrażający konstrukcji budynku, w przypadku gdy nie zostanie usunięty w porę.

Pamiętajmy – w prawie budowlanym obowiązek bezpiecznego użytkowania obiektu reguluje art. 61 pkt 2, , a wysokość kar określają artykuły 93 pkt 8 i 91a. W związku z powyższym odśnieżania dachu pilnuje właściciel lub zarządca nieruchomości.

Obowiązek odśnieżania dachów

Usuwanie śniegu z dachu jest konieczne, gdyż zbytnio obciążony może ulec zawaleniu. Zagraża to nie tylko konstrukcji budynku, ale i przechodniom oraz samochodom. Zagrożenie jest największe podczas wahań temperatur. W takich warunkach szczególnie niebezpieczne są zwisające sople. Zatem niezbędna jest również ich likwidacja. Można to zrobić samemu, ale jeśli temat odśnieżania jest nam obcy, lepiej zamówić firmę, dla której usuwanie śniegu to codzienność.

Sprzęt do samodzielnego odśnieżania dachu

Strącanie śniegu z dachu jest zajęciem niełatwym, zwłaszcza gdy występują zlodowacenia. Przy skuwaniu lodu należy dużą wagę przyłożyć do bezpieczeństwa. Ja jestem już z tym zaznajomiony, bo strącanie sopli z warszawskich domów to chleb powszedni Mariana. Nie zawsze jednak mamy możliwość skorzystania z pomocy specjalistów. Zatem podpowiem, czego warto używać, jeśli sami wolimy odśnieżać dachy, usunąć sople i lód.

Jednym z narzędzi używanych do usuwania zalegającego śniegu jest zgarniacz dachowy. Czerpak oraz uchwyt (często teleskopowy) ułatwia pracę w miejscach, do których trudno jest sięgnąć. Innymi narzędziami użytecznymi podczas odśnieżania są: np. łopata do odśnieżania, czy skuwacz do lodu.

Odśnieżanie dachów
Odśnieżanie dachów – konieczność i obowiązek.

Nie zawsze trzeba odśnieżać dachy

Nie zawsze trzeba odśnieżać dachy. Niektóre mają tak duże skosy, że śnieg zsuwa się z nich samoistnie. Są to dachy o kącie nachylenia po wyżej 45°. W takiej sytuacji właściciel może zrezygnować z odśnieżania, gdyż biały puch sam spadnie podczas opadów, a to co zostanie spłynie podczas odwilży. Inaczej jest w przypadku płaskiego pokrycia. Kiedy musimy podjąć się usuwania śniegu w takiej sytuacji?

Śniegomierz zawiadomi właścicieli nieruchomości

Kiedy należy dokonać odśnieżania dachów? Należy sprawdzać opady śniegu, czy norma nie została przekroczona. Można to zrobić korzystając ze śniegomierza – urządzenia, które zmierzy ciężar śniegu. To pomoże nam ograniczyć prace i wykonywać je tylko wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba. Śniegomierz to urządzenie przenośne. Pozwala na szybkie określenie rzeczywistego obciążenia metra kwadratowego powierzchni dachu.

W skład zestawu wchodzi też aplikacja umożliwiająca łatwe porównanie wyników z danymi zawartymi w projekcie budowlanym obiektu. Możliwy jest podział dachu na strefy uwzględniający np. większe wartości obciążeń w rejonie attyk. Program pozwala też na szybkie raportowanie, analizę danych historycznych i kontrolę odpowiedzialnych za utrzymanie dachu pracowników, jeśli to firma wykonuje dla nas zlecenie. Dzięki temu urządzeniu możemy zaoszczędzić na odśnieżaniu, gdyż będziemy robić to tylko wtedy, gdy zajdzie taka konieczność.

Czy za nieodśnieżenie powierzchni dachu są jakieś kary?

Tak. Nie unikniemy odpowiedzialności. Możemy zapłacić mandat lub nawet trafić do więzienia. Mandat może wystawić straż miejska, a także inspektor nadzoru budowlanego. Jeśli zajdzie podejrzenie, że budynek jest w złym stanie technicznym, inspektor budowlany może dodatkowo skierować sprawę do sądu. Ukarać właścicieli nieruchomości lub zarządców ma prawo również policja.

Wysokość mandatu dla właściciela lub zarządcy budynku

Jak już wspomniałem, za zaniedbania z naszej strony może być nałożona kara w postaci mandatu, a nawet może być zastosowana kara pozbawienia wolności. Kary pieniężne mogą być nakładane przez straż miejską, inspektora budowlanego lub policję. Zwykle wynoszą one od 500 do 1000 zł, ale jeśli należność nie zostanie zapłacona i policja dodatkowo skieruje sprawę do sądu, mandat może wzrosnąć nawet do 5000 zł. Usuwanie sopli także należy do właściciela lub zarządcy budynku, więc za niedopełnienie tego obowiązku grozi mandat wynoszący od 20 do 500 zł.

Odśnieżanie dachów płaskich z zachowaniem bezpieczeństwa

Odśnieżanie dachu jest kłopotliwe. Pamiętajmy – profesjonalna firma może to zrobić za nas. Za taką czynność powinniśmy się zabrać tylko wtedy, gdy będziemy czuć się na siłach. Trzeba mieć na względzie to, że inna będzie praca na dachu płaskim, a inna na stromym. Kiedy zaczynamy oczyszczanie dachu płaskiego, musimy uważać, bo gdy nie mamy doświadczenia, możemy narobić dużo szkód. Ważne jest też usuwanie sopli. Musimy przeprowadzać to bardzo ostrożnie, żeby nie uszkodzić pokrycia dachowego i znajdujących się pod nim warstw.

Do odśnieżania należy użyć plastikowej szufli – najlepiej z gumowymi obrzeżami. Śnieg zrzucamy poza budynek. Robimy to małymi porcjami, gdyż manewrowanie po dachach ciężką łopatą, może być tragiczne w skutkach. Poza tym, jeśli przyjmiemy taką metodę pracy, to nie zniszczymy roślin na drogach położonych wokół obiektu. Najlepiej, żeby nie odśnieżać w pojedynkę. Jeśli ktoś będzie stał na dole i informował nas o przechodzących ludziach i zwierzętach, będzie mniejsze ryzyko, że kogoś skrzywdzimy. Po obfitym opadzie nie wolno też tworzyć na dachu małych pryzm, ponieważ go przeciążają. Pamiętajmy – nie należy też używać metalowych narzędzi, bo możemy zniszczyć izolację dachu.

Odśnieżanie dachów wielkopowierzchniowych pod kontrolą firmy

Odśnieżanie dachów wielkopowierzchniowych szczególnie narażone jest na ryzyko wystąpienia wypadków związanych np. z poślizgnięciem się na oblodzonej powierzchni czy upadkiem z wysokości. Zadaniem tym zajmuje się zwykle wielu pracowników. Charakter pracy polega na tym, że trzeba przetransportować śnieg do krawędzi strefy zrzutu. Często na dachach odległość ta wynosi nawet kilkadziesiąt metrów. Specyfika tego typu usług jest więc jeszcze trudniejsza niż czyszczenie dachów domów jednorodzinnych.

Należy się spieszyć! Nie ma wątpliwości – zbyt duże obciążenie pokrycia stwarza zagrożenie dla osób znajdujących się w budynku. Dach może się zawalić. Ze względów bezpieczeństwa nie jest wskazane działanie w pojedynkę. Odpowiedzialna firma od wielu lat czyszcząca dachy wie, że jej pracownicy muszą znać zasady ochrony mienia, a przede wszystkim ludzi, którzy niespodziewanie mogą znaleźć się w strefie zrzutu. Niewinnie wyglądający biały puch spadający z dużej wysokości, stanowi niebezpieczeństwo dla przechodniów w postaci utraty zdrowia, a nawet życia. Także dla własnej ochrony przed odpowiedzialnością prawną najlepiej zatrudnić specjalistów, którzy mają doświadczenie i będą obserwować, czy w pobliżu są nieproszeni goście.

Usuwanie śniegu z dachu – pracownik z uprawnieniami BHP

Firma świadcząca usługi zimowego czyszczenia powierzchni dachu zobowiązana jest zatrudniać pracowników z uprawnieniami do pracy na wysokości. Pracownik taki musi:

 • posiadać szkolenie BHP wstępne i okresowe,

 • przejść szkolenie ogólne i stanowiskowe,

 • być poinformowany o ryzyku zawodowym związanym z odśnieżaniem dachów,

 • posiadać aktualne badania lekarza medycyny pracy stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na wysokości – powyżej 3 m.

Firma ponadto zobowiązana jest do:

 • posiadania planu ratowniczo-ewakuacyjnego,

 • zaopatrzenia pracowników w środki ochrony indywidualnej,

 • sprawowania bezpośredniego nadzoru nad pracownikami.

Usługi odśnieżania dachu należą do szczególnie niebezpiecznych i w myśl przepisów niosą ze sobą szereg obowiązków związanych z pracą na wysokości. Sprawdź swojego kontrahenta dla własnej ochrony. Pamiętajmy o tym!


Sprzęt do odśnieżania dachów

Usuwanie śniegu i sopli wiąże się ze spełnieniem wielu wymogów. Dlaczego warto wynająć do tego najlepszych specjalistów? Firma zatrudniająca pracowników z uprawnieniami zdejmuje z nas ryzyko za ewentualny wypadek. Chodzi o tak poważne sprawy, jak kalectwo, a nawet śmierć. Pracownicy wykonujący pracę na powierzchni dachu są wyposażeni w wiedzę, jak chronić się przed upadkiem i sprzęt, który pozwoli na solidne i bezpieczne wykonanie usługi odśnieżania.

Maszyna do usuwania śniegu z dachu

Oczyszczanie dachu zimą kojarzy się z trudnym i męczącym zajęciem. Zazwyczaj, gdy robimy to samodzielnie, ograniczamy się do użycia łopaty, nawet jeśli chodzi o dużą powierzchnię. Nie musi tak być! Wystarczy, że pomyślimy o kupnie specjalnej maszyny, np. odśnieżarki: spalinowej, elektrycznej, akumulatorowej, czy szufli do śniegu zasilanej prądem.

 • Odśnieżarka spalinowa nadaje się do dużych powierzchni. Jest wyposażona w silnik o dużej mocy, biegi, a także w dużą szerokość roboczą. Znaczy to tyle, że są wprost stworzone do intensywnego odśnieżania, a z ich pomocą pozbędziemy się zarówno sypkiego, jak i mokrego i zbitego śniegu.

 • Odśnieżarki elektryczne i akumulatorowe możemy używać na mniejszych powierzchniach. Nie emitują spalin i wydają mniej hałasu niż ich spalinowe odpowiedniki.

 • Elektryczna szufla do odgarniania śniegu to coś pomiędzy zwykłą szuflą i odśnieżarką. Można nią sprzątać dachy o mniejszej powierzchni i robić to szybciej niż zwykłą szuflą czy łopatą do odśnieżania. Obsługa jest podobna jak w przypadku zwykłej szufli, z tym że śnieg nie jest zgarniany, ale wyrzucany do przodu przez wirnik.

Pamiętajmy! Zasilane sieciowo narzędzia do odśnieżania wymagają użycia przedłużacza oraz bezpiecznika różnicowo-prądowego, jeśli nie ma takiego w gnieździe do podłączania. Przedłużacz w zasadzie określa zasięg narzędzia oraz swobodę pracy, jednak nie powinien mieć większej długości niż 20–25 metrów.

Odśnieżanie dachów. Cennik

Odśnieżanie dachu i usuwanie sopli możemy zrobić sami. Czy jednak jest to dobra opcja? Jeśli się na tym nie znamy, bezpieczniej wezwać specjalistów. Szukając fachowców dobrze wiedzieć, od czego zależy cena tego typu usług. Firmy z reguły stosują indywidualne wyceny, ponieważ to, ile pieniędzy wydamy, zależy od kilku czynników.

Najważniejszym z nich jest powierzchnia dachu. Mniej zapłacimy, jeśli zamówiliśmy usługę odśnieżania dachu domu jednorodzinnego, a więcej jeśli jest to dach bloku, czy innego budynku z większą powierzchnią. Jeszcze większa rozbieżność cenowa jest wtedy, gdy zamawiamy odśnieżanie dachu skośnego. Najwyższe ceny są w dużych miastach i górskich kurortach narciarskich.

Stawka za usługi odśnieżania dachów. Przedział cenowy

Stawka za odśnieżanie dachów może wynosić od 1,5 do 5 zł/m2, jeśli mamy do czynienia z dachem płaskim. W przypadku skośnego usługa jest droższa, gdyż cena może wynosić od 5 zł/m2 do 16 zł/m2, jeżeli występują wyjątkowo strome i trudne powierzchnie.

Odśnieżanie dachów Warszawa

Oczyszczanie dachów zimą to trudne i niebezpieczne zadania. O tym już wiemy! Jeśli nigdy nie pracowaliśmy na wysokości, łatwo o wypadek, który może być śmiertelny. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zamówienie usługi w doświadczonej firmie. Marian oferuje odśnieżanie dachów. Zajmujemy się tym od wielu lat. Śnieg i lód nie mają szans, gdy dziarska ekipa zawita do twojego domu. Masz wątpliwości? Dzwoń na numer 669 939 999 lub pisz na adres kontakt@zamowmariana.pl. A jeśli jeszcze się wahasz, zajrzyj na bloga i sprawdź wirtualne magazyny pracy Mariana.

Wywóz zamów

Odśnieżanie dachów. Cennik Warszawa

Jak już wspomniałem odśnieżanie dachów jest usługą, którą wycenia się indywidualnie, gdyż kwota, którą zapłacimy zależy od wielkości dachu, jego typu (płaski/skośny) i wreszcie miasta, w którym zamawiamy usługę. Marian sprawdził w Internecie odśnieżanie dachów w Warszawie. Za dach płaski o powierzchni:

 • do 1000 m2 zapłacimy 5.11 zł za metr kwadratowy,

 • od 1000 do 2000 m2 zapłacimy 4.72 zł za metr kwadratowy,

 • powyżej 2000 m2 zapłacimy 4.33 zł za metr kwadratowy.

Trzeba pamiętać, że są to ceny orientacyjne i nie stanowią oferty handlowej. Jednak u Mariana zawsze znajdą się rabaty dla stałych klientów. Skorzystaj dwa razy, a zapłacisz mniej!

Odśnieżanie dachów Warszawa. Praca u Mariana

Chcesz z Marianem odśnieżać dachy? Zadzwoń, zostaw CV na stronie lub zwyczajnie wyślij wiadomość na konto e-mail. To proste! Bezpieczeństwo pracy na wysokości wynika z przestrzegania przepisów BHP. Badania, szkolenie, odzież, sprzęt ochrony indywidualnej, zabezpieczenie przed upadkiem, bezpośredni nadzór nad pracownikami, plany ratownicze – to wszystko masz jak w banku.

Odśnieżanie dachów Piaseczno

Potrzebujesz odśnieżania dachów, ale nie mieszkasz w Warszawie? Nie szkodzi. Marian oferuje usługi nie tylko w Warszawie. W zasięgu jego działań są miejscowości takie jak: Piaseczno, Otwock, Wołomin, Milanówek, Piastów, czy Nowy Dwór Mazowiecki. Zajmujemy się gminami leżącymi w sąsiedztwie stolicy. Nasi pracownicy niecierpliwie czekają na twoje zlecenie. No cóż! Lubią firmę i swoją pracę.

Odśnieżanie dachu. Podsumowanie

Odśnieżanie dachu to czynność, którą musimy wykonać, jeśli były obfite opady śniegu. Gdy tego nie zrobimy, śnieg zalegający na dachu będzie zbyt ciężki, co może zagrażać ludziom przebywającym w budynku. Prawo budowlane określa, kto powinien zadbać o odśnieżenie dachu. Jest za to odpowiedzialny właściciel lub zarządca obiektu. W razie niedopełnienia obowiązku może grozić mu mandat, a nawet kara więzienia. Obowiązkiem usankcjonowanym prawnie jest również usuwanie sopli. Jeśli sople nie zostaną usunięte, zapłacimy mandat.

Podczas odśnieżania dachu trzeba zadbać o swoje bezpieczeństwo, gdyż upadek z dachu jest groźny dla zdrowia i życia. Do odśnieżania używamy sprzętu takiego jak: odśnieżarka, szufla do zgarniania śniegu (może być elektryczna), łopata i skuwacz lodu.

Nie jest wskazana samodzielna praca na dachu ze względu na ryzyko upadku z dużej wysokości. Najlepsze rozwiązanie to znalezienie firmy, która posiada długoletni staż i doświadczenie – zna metody odśnieżania i dobierze tę najlepszą. Jeśli potrzebujesz odśnieżyć dach, śmiało dzwoń do Mariana na numer 669 939 999 lub pisz na adres kontakt@zamowmariana.pl. Odśnieżanie dachów – bezpieczeństwo u Mariana! Profesjonalnie, szybko, tanio!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *