Nielegalny wywóz gruzu – jak zgłosić?

5 marca 2019
Ścieżka w lesie
  • Zanim zamówisz wywóz gruzu Warszawa, jak go magazynować?

  • Kary za nielegalny wywóz gruzu – jakie stawki?

  • Dzikie wysypiska – kogo i jak powiadomić?

Witam serdecznie. To znowu ja Marian od wywozu gruzu. Dziś porozmawiamy trochę o prawie dotyczącym wywozu gruzu. Wiem, że często się o tym mówi i ktoś mógłby się spytać: „Po co ten Marian znowu o tym mówi! Przecież tylu ludzi przed nim już o tym wspominało”. No właśnie. Ale czy dzięki nieustannemu uświadamianiu nie zmniejszy się liczba ludzi zaśmiecających nasze lasy?

Chyba lepiej jest idąc na grzyby znajdować dorodne kurki, maślaki, podgrzybki, a w późnojesiennym okresie kanie, czy zielonki niż leżące tu i ówdzie kawały cegieł. A z mojego wieloletniego doświadczenia wynika, że jeśli się o czymś wspomina wystarczająco często, a do rozmówcy lub czytelnika podchodzi się z życzliwością, to uświadomienie człowieka i przekonanie go do zmiany jest łatwiejsze, bo rozumie on, do jakiego dobra wspólnego chcemy dążyć mówiąc przekonując i zapobiegając (w tym przypadku zanieczyszczeniu środowiska).

Reklama

Jak nie wolno pozbywać się gruzu?

Spacerując sobie spokojnie w piękny, słoneczny, wiosenny dzień po polnych drogach natknęliście się zapewne już nieraz na leżącą na drodze kupę złożoną z odłamków cegieł, kamieni lub żużlu.

Większość ludzi, gdy ujrzy taki widok zapewne zaklnie na czym świat stoi, bo potknięcie się o takie zwalisko gruzu nie należy do przyjemnych, ale chwilę później odejdzie nigdzie tego nie zgłaszając „bo to przecież tylko kupa gruzu”.

Ale pomimo, że te odpady mogą się wydać niegroźne w porównaniu do innych rodzajów nieczystości, to i tak wyrzucanie ich na drogę, czy do lasu nie jest zgodne z prawem.

Wywóz gruzu do lasu to wykroczenie, a nawet przestępstwo

Prawo polskie nie zezwala na składowanie gruzu luzem

Nawet jeśli mieliśmy niewielki remont, gruz musimy trzymać w big bagu lub w kontenerze, a po zakończeniu prac remontowych musimy się go pozbyć legalnymi drogami.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Lepszy kontener na gruz czy big bag? Sprawdź, co wybrać!

Możemy na przykład zamieścić na stronie z lokalnymi ogłoszeniami ogłoszenie, że oddam gruz, a na pewno komuś taki materiał się przyda.

Możemy również skorzystać z usług firmy wywożącej gruz i zamówić big bag lub kontener w zależności od ilości wytworzonego gruzu.

Jeśli jednak będziemy mieszać gruz z odpadami komunalnymi (wrzucać jego niewielkie ilości do zwykłych pojemników na śmieci), wywozić go na istniejące już dzikie wysypiska, wyrzucać na drogach, w lesie, zakopywać czy topić w jeziorze, to na pewno będziemy mieli problemy z prawem.

Co grozi za nielegalny wywóz gruzu?

Kary pieniężne za wywóz gruzu zależą od wykroczenia. Na przykład za nieutrzymanie czystości i porządku w obrębie naszej nieruchomości może grozić grzywna w wysokości 1500 złotych, lecz gdy dojdzie do tego zmieszanie odpadów budowlanych z komunalnymi, to możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności z racji możliwości uszkodzenia przez gruz śmieciarki nieprzystosowanej do jego przewożenia.

Natomiast za wywóz gruzu w miejsca niedozwolone grozi grzywna w wysokości 5000 złotych, a w szczególnych przypadkach za takie wykroczenie można trafić nawet na trzydzieści dni do aresztu!

Sposoby na zgłaszanie nielegalnych składowisk odpadów

W dzisiejszym społeczeństwie jest coraz mniejsze przyzwolenie na nielegalne pozbywanie się odpadów. Źle widziane jest marnowanie potencjalnych surowców uzyskanych podczas recyklingu, to też zaczęto przykładać większą wagę do zgłaszania dzikich wysypisk.

Poza klasycznymi sposobami zgłaszania (straży miejskiej, do urzędu gminy, lub miasta) w całej Polsce ułatwia się zgłoszenie takiego składowiska, np. można to zrobić przez Internet pisząc do urzędów wiadomości na wyznaczone do tego celu adresy mailowe. Ale można to zrobić znacznie szybciej wykorzystując do tego celu aplikację na telefon „LocalSpot” działającą w calej Polsce.

Nielegalny wywóz gruzu – Zgloś przez LocalSpot

Ten sposób zgłaszania zapoczątkowano w 2015 r. dzięki akcji BOŚ „Brudnotu”, której celem było zidentyfikowanie jak największej liczby dzikich wysypisk w celu uprzątnięcia ich przez powiadomione o tym władze samorządowe. Aplikacja „LocalSpot” (działająca z resztą do dzisiaj) miała upowszechnić akcję wśród obywateli i ułatwić uczestnictwo w niej.

Obsługa opisanej po wyżej aplikacji jest prosta. Należy tylko gdy zauważymy dzikie wysypisko otworzyć ją w telefonie, zrobić zdjęcie zaśmieconemu miejscu, wybrać kategorię i kliknąć przycisk „dodaj”.

Można zrobić to także za pomocą strony www.localspot.pl. Zgłoszenie będzie anonimowe, gdyż aplikacja nie wymaga logowania. W ciągu kilku sekund nasze zgłoszenie trafi do odpowiedniego urzędu we właściwej gminie, a tym samym kolejne nielegalne wysypisko będzie uprzątnięte.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Nielegalny wywóz szamba – gdzie zgłosić?

Podsumowanie

Tak więc za nim przyjdzie nam do głowy pozbycie się gruzu w nielegalny sposób powinniśmy siebie zapytać czy warto. Pomijając kary finansowe i możliwość szybkiego zgłoszenia wykroczenia, innym argumentem przeciw takiemu postępowaniu jest zwyczajna przyzwoitość. Nikt by przecież nie chciał idąc na spacer „podziwiać góry śmieci”, tylko np. nasze piękne polskie góry, prawda?

A poza tym zamówić firmę zajmującą się wywozem gruzu wcale nie jest tak trudno i drogo, a mogą być z tego same korzyści dla środowiska, a nawet biznesu, gdy materiał odzyskany z recyklingu znów będzie przydatny, np. podczas budowy dróg.

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie