Jak wybrać pojemność szamba i nie przepłacać za wywóz?

28 lutego 2019
Osoba prowadząca domowy budżet
  • Dobowe normy zużycia wody – ile ścieków produkuje 4-osobowa rodzina

  • Wywóz szamba Warszawa – wybieramy zbiornik o optymalnej pojemności

  • Opróżnianie szamba – wzór zużycia wody nie tylko dla Warszawy

Opróżnianie szamba jest tańsze i mniej kłopotliwe, jeśli dobrze dobierzemy wielkość zbiornika. Jak to zrobić? Ten temat Marian bierze dziś na warsztat. Powiem też, jak oszacować, ile wody zużyjecie. A gdy już tak sobie gadamy, to porównamy koszty, czyli jak firmy asenizacyjne naliczają opłaty za wywóz nieczystości płynnych w Warszawie. Zatem, do dzieła!

Ile wyprodukujecie ścieków? 90% zużytej wody

Zanim zdecydujecie się, jak duże szambo wybrać, warto zastanowić się, ile w waszym gospodarstwie domowym powstanie ścieków. W zapełnianiu szamba niezastąpione są nasze kochane pociechy. Kto mieszka z nastolatkiem, wie ile czasu spędza on pod prysznicem. I to nie tylko w celach higienicznych. A dwóch, trzech takich w domu? Licznik nabije nawet 800 l na dobę. Macie to jak w banku!

Wywóz szamba Warszawa – Oszczędzaj wodę!

Tymczasem przyjmuje się, że z użytej wody powstanie około 90% ścieków. Ile tego faktycznie będzie, zależy ostatecznie od waszego stylu życia i nawyków. Jasne jak słońce! Jednak można odwołać się do przepisów i zagłębić w akt normatywny rozporządzeniem zwany.

Reklama

Ile zużyjecie wody? Minister Infrastruktury odpowiada

No to odwołajmy się do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie określania przeciętnych norm zużycia wody. Według niego normy dobowe rozkładają się następująco:

  • 80-100 l/osobę – w domach z wodociągiem, WC, łazienką i lokalnym źródłem ciepłej wody (piecykiem węglowym, gazowym, elektrycznym, bojlerem);
  • 140-160 l/osobę – w domach z wodociągiem, WC, łazienką i dostawą ciepłej wody z elektrociepłowni, kotłowi osiedlowej lub blokowej.

To tylko uśrednione dane, więc warto pomyśleć o jakimś zapasie, zwłaszcza gdy często odwiedzają nas goście lub zjeżdża się dalsza rodzinka na kilka dni. Teraz wystarczy liczbę litrów pomnożyć przez liczbę domowników i możemy w przybliżeniu stwierdzić, ile wody w ciągu doby zużyjemy i ile ścieków powstanie. No to jedziemy dalej!

Jak obliczyć pojemność zbiornika? Prosty wzór

Istotnym parametrem, który jest konieczny do określenia pojemności zbiornika jest czas, co jaki wywozi się szambo. Zaleca się, aby nie przekraczał on 14 dni, gdyż potem zaczyna się wydzielać niebezpieczny metan. W praktyce najczęściej ludzie dzwonią po Mariana raz w miesiącu.

Ale przypomnę, że zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie m. st. Warszawa wywóz szamba obowiązuje nie rzadziej niż raz na kwartał, przy czym należy pilnować, aby zbiornik się nie przelał.

No to mamy już wszystkie dane, które potrzebne są do obliczenia pojemności szamba. Teraz podam wam wzór – bardzo prosty i przydatny. Nie trzeba być matematycznym specem. Wystarczy podstawić trzy liczby i gotowe. Oto elementarna algebra:

V= n•q•t [l],
gdzie:
V – objętość zbiornika w litrach,
n – liczba domowników,
q – ilość ścieków wytwarzana przez każdego z nich w litrach,
t – liczba dni, które ścieki mogą spędzić w zbiorniku.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Marian opowiada, jak sprawić by szambo służyło nam przez długie lata?

Wywóz szamba co 14 dni? Przykład dla 4-osobowej rodziny i jej gości

Na przykładzie naszej wzorcowej, 4-osobowej rodziny obliczenie pojemności odpowiedniego zbiornika wygląda tak:

V = 4*160*14 = 8 960 l = 8,96 m3

I już wiemy, że powinna ona zdecydować się na szambo o wielkości 8,96 m3. A co z zapasem? Dodajcie jeszcze ze trzy dni, a unikniecie wątpliwych niespodzianek. Ale to nie wszystko.

Trzeba też pamiętać, że w praktyce można wykorzystywać tylko tę część szamba, która znajduje się poniżej miejsca wprowadzenia rury kanalizacyjnej, czyli tzw. pojemność użytkową.

Jeżeli poziom ścieków sięgnie powyżej wylotu rury, ścieki zaczną się cofać w kierunku domu lub pomieszczeń z zainstalowanymi niżej urządzeniami sanitarnymi. A tego z oczywistych względów chcielibyśmy uniknąć. W końcu gościnni jesteśmy:)

Uwierzcie na słowo, Marian podczas wywozu szamba w Warszawie niejedno już widział i powie, że lepiej zapewnić sobie nieco komfortu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Wywóz szamba przed świętami – dlaczego to takie ważne?

Dlatego 10 m3 to najbardziej popularna objętość. I proszę was kochani, zrezygnujcie z przetrzymywania ścieków dłużej niż 2 tygodnie, no góra miesiąc. Chyba, że zdecydujecie się na szambo dwukomorowe, ale o tym innym razem.

Ile to kosztuje? Opłaty za wywóz szamba Warszawa

Dobre pytanie. Nie zaszkodzi przed wyborem pojemności zbiornika dowiedzieć się, w jaki sposób firma odbierająca ścieki nalicza opłaty. A z tym różnie bywa. Może skasować za wypompowane metry. Wtedy sprawa jest prosta. Weźcie taki zbiornik, na jaki was stać, ale na tyle duży, aby szambiarka nie przyjeżdżała co tydzień. Pamiętacie przecież o waszych nastolatkach i gościach.

Ale uwaga! Możecie zapłacić za sam przyjazd i uruchomienie pompy. Nieważne, ile pozbędziecie się ścieków. To droższa opcja za wywóz szamba. Warszawa aż roi się od firm asenizacyjnych, które kasują za kurs. Wtedy nie zostaje nic innego, jak dostosować pojemność zbiornika do pojemności szambiarki, która jeździ w waszej okolicy. Najlepiej, jeśli firma dysponuje kilkoma wozami o różnej wielkości, tak jak u Mariana. Wtedy nie przepłacisz. Wystarczy jeden telefon, a przyjadę szybciej niż myślisz:)

Wywóz szamba Warszawa – zapuszczam muzyczkę i w drogę!

Nieprzekonani? Negocjujcie z Marianem

Koszty to jedno, ale regularny wywóz szamba wpływa na ochronę środowiska. Opłata większa lub mniejsza to dalej tylko pieniądze, które tracą na wartości w obliczu bezpieczeństwa i zdrowia. Jeśli jednak oszczędni jesteście i nadal macie wątpliwości, jak duży zbiornik wybrać, sprawdźcie, ile za wywóz szamba w Warszawie policzy Marian.

Wywóz szamba Warszawa – Ile zapłacisz?
Nie zgaduj! Zadzwoń i negocjuj:) Serio, uwielbiam to!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie