Budowa szamba – co i jak trzeba zrobić?

15 lutego 2019
Dłoń z kciukiem skierowanym w górę
  • Jak prawidłowo zbudować szambo, aby nie przepłacać za wywóz?

  • Co trzeba wiedzieć zanim kupisz zbiornik na nieczystości płynne?

  • Jakie są kary za nielegalne opróżnianie szamba nie tylko w Warszawie?

Witam serdecznie. To znowu ja Marian.
Gdy mieszkamy w bloku zazwyczaj nie musimy myśleć o tym, ile wody zużywamy na kąpiel, ile na pranie, zmywanie podłogi czy naczyń. No chyba, że przestarzały system kanalizacyjny odmówi posłuszeństwa i będzie trzeba go samemu lub z pomocą fachowca naprawić. Ale tak naprawdę to dość rzadki problem. Lecz gdy nam się zamarzy dom na dużej działce za miastem, to na pewno „pachnące sprawy” staną się nam nieco bliższe.

Po pierwsze dlatego, że nie do każdego miejsca jest doprowadzona kanalizacja i bezodpływowy zbiornik jest często jedyną alternatywą. Po drugie budowa zbiornika, a później wywóz szamba będzie trochę kosztował. Ale od czego zacząć budowę szamba?

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Szambo plastikowe czy betonowe – co wybrać?

Reklama

Jakie przepisy i formalności trzeba wypełnić przed budową szamba?

Jeśli zbiornik ma mieć pojemność do 10 m3, należy zgłosić jego budowę w starostwie lub urzędzie miasta na prawach powiatu. Jeśli jednak chcemy zainstalować większy zbiornik, konieczne jest pozwolenie na budowę, a także projekt szamba. Do instalacji można przystąpić 21 dni po doręczeniu pozwolenia, jeśli urząd nie wystosował sprzeciwu w formie decyzji.

Wymienione powyżej formalności można załatwić wraz z pozwoleniem na budowę domu (wtedy prócz projektu nowego domu trzeba zanieść do urzędu plan zagospodarowania działki przedstawiający usytuowanie zbiornika i jego opis techniczny).

Budowa szamba – pozwolenie lub zgłoszenie

Jakie odległości muszą być zachowane?

Budując szambo należy pamiętać o wyznaczeniu właściwej odległości od budynków (15 m), granicy działki (7,5 m), ciągów komunikacyjnych (7,5 m) czy studni (15 m). Odległości mierzy się od pokryw i wentylacji zbiornika, a dotyczą one zbiorników o rozmiarach do 10 m3 na terenach zabudowy jednorodzinnej.

Można jednak zmniejszyć te obowiązujące odległości w stosunku do wymagań ogólnych. Wtedy wynoszą one: od budynków (od okien i drzwi zewnętrznych) minimum 5 metrów, od sąsiedniej działki i ciągu pieszego minimum 2 metry. Szambo można wybudować w odległości sąsiedniej działki mniejszej niż dwa metry, jeśli będzie sąsiadowało z podobnym urządzeniem na sąsiedniej działce.

Jak należy posadowić szambo?

Nie ważne, czy decydujemy się na szambo betonowe czy z plastiku, czy zbiornik jest robiony na miejscu czy gotowy. I tak trzeba zrobić wykop ze względu na jego wymiary (objętość zbiornika plus trzydzieści centymetrów wolnej przestrzeni z każdej strony) będzie potrzebna koparka (godzina pracy 120 złotych, a koszt wykonania całego wykopu i montaż szamba to od 500 do 1200 złotych).

Wykop oraz jego otoczenie musimy zabezpieczyć przed wodami opadowymi. Można to zrobić za pomocą arkuszy blachy falistej lub grubej folii. W przeciwnym razie po intensywnych opadach deszczu ściany wykopu mogą się osuwać. Przed osadzeniem szamba w wykopie jego dno należy pokryć warstwą chudego betonu lub stabilizowanego piasku o grubości 20 cm.

Zrobienie takiego wykopu może być trudne z powodu zróżnicowania rodzajów gruntu na terenie Polski (mogą występować przewarstwienia pod postacią iłów, gliny czy frakcji drobnoziarnistych), które całkowicie zmieniają się pod wpływem wody.

Tak może wygladać przygotowanie wykopu

Dlaczego szambo powinno być szczelne?

Gdy szambo jest nieszczelne, może to stworzyć dwa problemy. Jednym z nich jest dostawanie się ścieków do wód gruntowych, co sprawia, że czerpanie wody ze studni, w okolicy której są takie nieszczelne szamba, jest ryzykowne i trzeba często badać jej zdatność do picia. Dużym zagrożeniem są tu związki azotu i bakterie chorobotwórcze. Jeśli więc wody gruntowe mają kontakt z wydostającymi się z szamba ściekami, lepiej nie czerpać wody ze studni, tylko korzystać z wody wodociągowej.

Drugim problemem jest szybsze niż zwykle napełnianie się zbiornika na ścieki, które zmusza do częstszego wywozu szamba, a co za tym idzie nasze pieniądze miast iść na remont domu, wakacje, czy po prostu na małe przyjemności typu małe piwo z kumplami w knajpie, idą na mniej przyjemne sprawy. A poza tym, jak woda wniknie do szamba, ono się przepełni, a my tego nie zauważymy, to może ono wybić i spowodować przykry zapach na działce.

Co grozi za nielegalne wylewanie szamba?

Pomimo tego, że każdy mieszkaniec miasta lub wsi ma obowiązek podłączenia się albo do kanalizacji, albo musi zainstalować szambo, jeśli kanalizacja nie jest możliwa do podłączenia, to znajdą się tacy, co po budowie szamba starają się pozbywać ścieków jak najmniejszym kosztem dla siebie, ale inni ludzie i środowisko naturalne na pewno na tym cierpią.

Jedni wylewają ścieki na pole, do rowu lub nawet na swoje podwórko, a drudzy celowo rozszczelniają zbiornik, by ścieki przesączały się do gruntu zanieczyszczając wody podziemne. Ale żeby zminimalizować ten proceder gminy, co jakiś czas zarządzają kontrole, podczas których gospodarze zobowiązani są do pokazywania dowodu płacenia za usługę wywozu nieczystości.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Szambo do kontroli – co może straż miejska?

Jeśli nie mają takiego dokumentu może się okazać, że pozbywają się ścieków w nielegalny sposób. Kary za nielegalne wylewanie nieczystości wynoszą od 20 do 500 złotych, a skutki takiego rozporządzania nieczystościami mogą być groźne. Ludzie mogą zacząć chorować z powodu obecnych w ściekach bakterii salmonelli, e-coli czy niebezpiecznych dla dzieci związków azotu.

U Mariana macie gwarancję, że ścieki trafią do oczyszczalni i żadnym paskudnym choróbskiem nikt się nie zarazi!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie