Jak zbudować szambo
|

Jak zbudować szambo? Formalności, lokalizacja, montaż

Z artykułu dowiesz się, jak zbudować szambo prawidłowo. Marian wyjaśnia, jakie formalności trzeba załatwić i na co zwrócić uwagę już na etapie projektu. Będziesz wiedział, co i jak zrobić, aby szambo działało sprawnie przez długi lata. Nieprzyjemne zapachy, przebijanie czy zamarzanie szamba? O tym zapomnij! Przeczytaj poradnik eksperta!

Gdy mieszkamy w bloku, zazwyczaj nie musimy myśleć o tym, ile wody zużywamy na kąpiel, ile na pranie, zmywanie podłogi czy naczyń. No chyba, że przestarzały system kanalizacyjny odmówi posłuszeństwa i będzie trzeba go samemu lub z pomocą fachowca naprawić. Ale tak naprawdę to dość rzadki problem.

Gdy jednak nam się zamarzy dom na dużej działce za miastem, to na pewno „pachnące sprawy” staną się nam nieco bliższe i będziemy musieli pomyśleć, jak zbudować szambo. Po pierwsze dlatego, że nie do każdego miejsca jest doprowadzona kanalizacja i bezodpływowy zbiornik jest często jedyną alternatywą. Po drugie budowa zbiornika, a później wywóz szamba będzie trochę kosztował. Ale od czego zacząć budowę szamba?

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Szambo betonowe czy plastikowe – co wybrać?

Jak zbudować szambo? Zacznij od formalności!

Jeśli zbiornik ma mieć pojemność do 10 m3, należy zgłosić jego budowę w starostwie lub urzędzie miasta na prawach powiatu. Jeśli jednak chcemy zainstalować większy zbiornik, konieczne jest pozwolenie na budowę, a także projekt, jak zbudować szambo. Do instalacji można przystąpić 21 dni po doręczeniu pozwolenia, jeśli urząd nie wystosował sprzeciwu w formie decyzji.

Wymienione powyżej formalności można załatwić wraz z pozwoleniem na budowę domu. Wtedy prócz projektu nowego domu trzeba zanieść do urzędu plan zagospodarowania działki przedstawiający usytuowanie zbiornika i jego opis techniczny.

Budowa szamba – pozwolenie lub zgłoszenie

Potrzebne dokumenty

Jak zbudować szambo? Wytycz lokalizację!

Budując szambo należy pamiętać o wyznaczeniu właściwej odległości od budynków (15 m), granicy działki (7,5 m), ciągów komunikacyjnych (7,5 m) czy studni (15 m). Jak zbudować szambo zgodnie z przepisami? Odległości mierzy się od pokryw i wentylacji zbiornika, a dotyczą one zbiorników o rozmiarach do 10 m3 na terenach zabudowy jednorodzinnej.

Można jednak zmniejszyć te obowiązujące odległości w stosunku do wymagań ogólnych. Wtedy wynoszą one: od budynków (od okien i drzwi zewnętrznych) minimum 5 metrów, od sąsiedniej działki i ciągu pieszego minimum 2 metry. Szambo można wybudować w odległości sąsiedniej działki mniejszej niż dwa metry, jeśli będzie sąsiadowało z podobnym urządzeniem na sąsiedniej działce.

Jak zbudować szambo? Zaplanuj montaż!

Nie ważne, czy decydujemy się na szambo betonowe czy z plastiku, czy zbiornik jest robiony na miejscu czy gotowy. I tak trzeba zrobić wykop ze względu na jego wymiary (objętość zbiornika plus trzydzieści centymetrów wolnej przestrzeni z każdej strony). Do tego będzie potrzebna koparka (godzina pracy 120 złotych, a koszt wykonania całego wykopu i montaż szamba to od 500 do 1200 złotych).

Jak zbudować szambo, aby było szczelne? Wykop oraz jego otoczenie musimy zabezpieczyć przed wodami opadowymi. Można to zrobić za pomocą arkuszy blachy falistej lub grubej folii. W przeciwnym razie po intensywnych opadach deszczu ściany wykopu mogą się osuwać. Przed osadzeniem szamba w wykopie jego dno należy pokryć warstwą chudego betonu lub stabilizowanego piasku o grubości 20 cm.

Zrobienie takiego wykopu może być trudne z powodu zróżnicowania rodzajów gruntu na terenie Polski (mogą występować przewarstwienia pod postacią iłów, gliny czy frakcji drobnoziarnistych), które całkowicie zmieniają się pod wpływem wody.

Jak zbudować szambo? Przygotuj wykop!

Jak zbudować szambo? Przede wszystkim szczelny zbiornik

Gdy szambo jest nieszczelne, może to stworzyć dwa problemy. Jednym z nich jest dostawanie się ścieków do wód gruntowych, co sprawia, że czerpanie wody ze studni, w okolicy której są takie nieszczelne szamba, jest ryzykowne i trzeba często badać jej zdatność do picia. Dużym zagrożeniem są tu związki azotu i bakterie chorobotwórcze. Jeśli więc wody gruntowe mają kontakt z wydostającymi się z szamba ściekami, lepiej nie czerpać wody ze studni, tylko korzystać z wody wodociągowej.

Drugim problemem jest szybsze niż zwykle napełnianie się zbiornika na ścieki, które zmusza do częstszego wywozu szamba, a co za tym idzie nasze pieniądze miast iść na remont domu, wakacje, czy po prostu na małe przyjemności typu małe piwo z kumplami w knajpie, idą na mniej przyjemne sprawy. A poza tym, jak woda wniknie do szamba, ono się przepełni, a my tego nie zauważymy, to może ono wybić i spowodować przykry zapach na działce. Warto więc rozpatrzyć wszystkie aspekty, jak zbudować szambo, już na etapie projektu.

Co grozi za nielegalne wylewanie szamba?

Pomimo tego, że każdy mieszkaniec miasta lub wsi ma obowiązek podłączenia się albo do kanalizacji, albo musi zainstalować szambo, jeśli kanalizacja nie jest możliwa do podłączenia, to znajdą się tacy, co po budowie szamba starają się pozbywać ścieków jak najmniejszym kosztem dla siebie, ale inni ludzie i środowisko naturalne na pewno na tym cierpią.

Jedni wylewają ścieki na pole, do rowu lub nawet na swoje podwórko, a drudzy celowo rozszczelniają zbiornik, by ścieki przesączały się do gruntu zanieczyszczając wody podziemne. Ale żeby zminimalizować ten proceder gminy, co jakiś czas zarządzają kontrole, podczas których gospodarze zobowiązani są do pokazywania dowodu płacenia za usługę wywozu nieczystości.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Szambo do kontroli – co może straż miejska?

Jeśli nie mają takiego dokumentu może się okazać, że pozbywają się ścieków w nielegalny sposób. Kary za nielegalne wylewanie nieczystości wynoszą od 20 do 500 złotych, a skutki takiego rozporządzania nieczystościami mogą być groźne. Ludzie mogą zacząć chorować z powodu obecnych w ściekach bakterii salmonelli, e-coli czy niebezpiecznych dla dzieci związków azotu.

U Mariana macie gwarancję, że ścieki trafią do oczyszczalni i żadnym paskudnym choróbskiem nikt się nie zarazi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *