Zakładamy ogród w Warszawie – jakie rośliny posadzić wokół płotu?

17 lipca 2020
Żywopłot z bluszczu
  • Zakładanie ogrodu – Żywopłot chroni przed spalinami w Warszawie

  • Zakładanie ogrodu Warszawa – Sprawdzone rośliny przy ogrodzeniu

  • Zakładanie ogrodu w Warszawie – Zielone płoty okiem Mariana

Oczekujemy, aby ogród był miejscem relaksu, prawdziwą oazą i wytchnieniem po ciężkim dniu pracy. Tak jest w teorii. W praktyce, w wielu przypadkach miejsce, które powinno służyć zbliżeniu do natury, jest przepełnione natarczywymi dźwiękami ulicy czy też spojrzeniami przechodniów. Co zrobić, aby sąsiad nie wiedział, czy pomidorki obrodziły w tym roku? Skutecznie się odgrodzić!

Zakładanie ogrodu Warszawa – zielony płot kontra panele

Jedno jest pewnie. Zarówno jedno i drugie rozwiązanie może być skuteczne. Problem w tym, że ogrodzenie panelowe zwykle jest mniej estetyczne. W konsekwencji i tak często obsadzamy je roślinami.

Jeżeli więc cenimy sobie widok, który będzie dobrze współgrał ze stylem ogrodu, zdecydowanie lepiej postawić na zieleń. Możemy kierować jej wzrostem i tak formować, aby pełniła funkcje nie tylko dekoracyjne.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak samodzielnie zaprojektować ogród? Przegląd aplikacji

Zielony płot sprawi, że ogród stanie się tak samo piękny, jak i praktyczny. Wybierając odpowiedni gatunek roślin możemy liczyć na to, że w stosunkowo krótkim czasie i w znacznym stopniu uwolnimy się od dźwięków z działki sąsiada, dźwięków i zanieczyszczeń z ulicy, wzroku innych osób.

Z tym ostatnim może być problem, jeżeli nasz ogród znajduje się na przykład niedaleko bloków. Jeżeli jest aż tak źle, to trzeba dobrze przemyśleć, co posadzić przy ogrodzeniu. Byliny, rośliny dekoracyjne, krzewy lub drzewa, iglaste lub liściaste – jest z czego wybierać!

Reklama

Zakładamy ogród w Warszawie – Pomysły na żywopłot. Sprawdź!

Zakładamy ogród Warszawa – szybko rosnące pnącza zawsze w cenie

Ogrodnik o duszy tradera prawdopodobnie poleci wam pnącza jednoroczne. Niemalże zerowy koszt inwestycji plus maksymalny zwrot w postaci szybkiego wzrostu. Największą zaletą tego rodzaju roślin jest ich niska cena i nieskomplikowana pielęgnacja. Przykryją ogrodzenie w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego. Możecie wybierać pomiędzy ozdobną fasolą, chmielem japońskim czy nasturcją.

Jeżeli sąsiad wyjątkowo zaszedł wam za skórę, pomyślcie o kolczurce klapowanej. Ale uwaga! To broń obosieczna! Raz wysiana wyrośnie wszędzie w następnym sezonie.

Ogrodnik o duszy biznesmena prawdopodobnie poleci wam pnącza wieloletnie. Na efekt trzeba będzie poczekać trochę dłużej zanim rośliny te owiną się wokół płotu. W zamian unikniecie corocznego sadzenia, a różne gatunki bluszczu prezentują się naprawdę wyjątkowo. Zwróćcie także uwagę na powojniki i hortensje.

Zakładamy ogród Warszawa – rośliny dekoracyjne odporne na uszkodzenia

Pnącza nie wymagają nadzwyczajnej pielęgnacji. Jeśli jednak macie trochę wolnego czasu, postawcie na rośliny dekoracyjne posiadające cierni i kolce. Są one zwykle wytrzymałe na uszkodzenia, gdyż zabezpieczają przed zwierzętami i zadeptywaniem.

Wprawdzie tego typu rośliny wymagają większego zaangażowania, np. odpowiedniego przycinania, ale znajdziecie wśród nich wiele ozdobnych gatunków, które doskonale sprawdzą się do sadzenia przy płocie. Są to chociażby: berberys Thunberga, róża pomarszczona i dzika, ognik szkarłatny, karagana syberyjska, pigowiec pośredni i wiele innych.

Zakładanie ogrodu Warszawa – jakie rośliny sadzić przy ogrodzeniu?

Katalog roślin – Zobacz!

Zakładamy ogród Warszawa – praktyczne drzewa iglaste na lata

Oczywiście drzewa iglaste to również doby pomysł na zakładanie ogrodu. Warszawa to duże miasto i warto pomyśleć o tym, jak chronić się przed kurzem i spalinami. Drzewa iglaste rosną stosunkowo szybko i dość skutecznie oddzielą nas od świata zewnętrznego. Dla niektórych wadą może być nadmiar rzucanego cienia, czy też zajmowanie przez drzewa zbyt dużej przestrzeni.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby drzewa przycinać i stworzyć z nich rodzaj gęstego żywopłotu. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie gatunki do tego się nadają, np. świerk zwyczajny szybko obumrze.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Usługi ogrodnicze Warszawa, czyli kiedy przycinamy drzewa i krzewy

Polecanym rozwiązaniem jest wykorzystanie różnorodnych odmian smukłych jałowców. Może to być jałowiec pospolity, chiński, czy też sabiński. W okolicach Warszawy coraz częściej można spotkać sosnę czarną.

Niewątpliwie wiele gatunków drzew iglastych sprawdzi się zarówno wtedy, gdy rosną pojedynczo, ale także wówczas, gdy tworzą żywopłot.

Pielęgnacja ogrodu Warszawa – Marian kolczurki nie wciśnie

Jak widać, istnieje wiele sposobów na zakładanie ogrodu. Warszawa jest miastem, w którym z łatwością znajdziecie profesjonalną pomoc. Jeżeli nie czujecie się na siłach, aby samodzielnie obsadzić swoją posesję, skorzystajcie z pomocy Mariana, co ogrody zakłada w Warszawie od lat. Możecie być pewni, że w ciemno kolczurki wam nie poleci. No chyba, że sami tego zechcecie:)

Zakładanie ogrodu Warszawa – Konsultacje u Mariana:)
Zadzwoń lub napisz!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie