Wywóz odpadów i elektrośmieci, czyli co z nimi zrobić?

7 lipca 2019
Elektrośmieci
 • Co to są elektrośmieci?

 • Gdzie wyrzucać elektrośmieci?

 • Jak utylizować elektrośmieci?

Wbrew temu co na początku można sobie pomyśleć, pisanie o odpadach jest czymś bardzo ciekawym. Po pierwsze odpady to nie tylko to, co wyrzucamy codziennie – resztki jedzenia, opakowania po żywności i różnego rodzaju papiery, papierki i plastiki, o segregacji których mówi się dużo i część społeczeństwa może czuć się znudzona ciągłym powtarzaniem oczywistych faktów. Odpady nie muszą się również kojarzyć jedynie z kurzem i pyłem unoszącym się nad gruzem przeznaczonym do wywozu.

Ale czy wzięliście pod uwagę to, że wasz stary i zepsuty telewizor, ledwo chodząca pralka, wyczerpane baterie, czy wymagająca natychmiastowej wymiany na nową lodówka, to też odpady wymagające odpowiedniego posegregowania i utylizacji?
No właśnie. Są to tak zwane elektrośmieci, które potrzebują odpowiedniego przechowywania i utylizacji.

Reklama

Co to są elektrośmieci?

Elektrośmieci to inaczej ZSEE (zużyty sprzęt elektryczny elektroniczny), czyli do tej grupy możemy przyporządkować wszystkie niedziałające urządzenia podłączane do kontaktu lub działające na baterie.

Do elektroodpadów można więc zaliczyć stary telefon, zepsuty laptop, stare mp3, telewizor, mikrofalę, pralkę, czy lodówkę. Tak więc w tej kategorii mieszczą się odpady wielkogabarytowe i te o mniejszych rozmiarach. Ale żeby wszędzie był ład i porządek elektrośmieci dzieli się na kilka grup, na przykład:

 • wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego (lodówka, pralka, zmywarka),
 • małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego (między innymi odkurzacz, toster, żelazko),
 • sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny (komputer, drukarka, telefon);
 • sprzęt audiowizualny (radio, telewizor),
 • sprzęt oświetleniowy,
 • narzędzia elektryczne i elektroniczne z wyjątkiem wielkogabarytowych, określane stacjonarnymi narzędziami przemysłowymi, czyli wiertarka lub maszyna do szycia,
 • zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy (gry video, czy konsole),
 • przyrządy medyczne, z wyjątkiem wszystkich wszczepianych i skażonych produktów,
 • przyrządy do nadzoru i kontroli (czujniki dymu, termostaty),
 • automaty do wydawania (np. automaty z żywnością, bankomaty).

Wywóz odpadów do recyklingu! Odzyskujemy cenne surowce!

Czy elektroodpady można wyrzucać do kosza na śmieci?

Na każdym sprzęcie ZSEE widnieje znak przekreślonego kosza na śmieci, co informuje nas, że niedziałających urządzeń elektronicznych nie powinniśmy wyrzucać do zwykłego śmietnika, gdyż jest to niebezpieczne dla środowiska. Nie powinniśmy również przetrzymywać tych sprzętów w domu, na strychu lub w piwnicy, bo marnujemy w ten sposób cenne surowce.

Za wyrzucanie elektrośmieci do zwykłego kontenera na odpady grozi nam kara grzywny nawet do pięciu tysięcy złotych.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Przed wywozem odpadów idziemy na zakupy – wybieraj świadomie! Poznaj ekoznaki

Gdzie można oddać elektrośmieci?

Jest kilka sposobów rozstania się z elektroodpadami. Jeśli naprawa jakiegoś sprzętu jest dla nas zbyt kosztowna, możemy spytać się w serwisie, czy nie można go po prostu tam zostawić. Elektrośmieci możemy oddać również w sklepie kupując takie samo urządzenie.

Jeszcze inną możliwością jest zawiezienie elektroodpadów do ZSEE (Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego). Listę takich punktów można znaleźć na stronie elektrosmieci.pl. Gdy punkt skupu złomu jest wpisany do rejestru punktów zbierających zużyty sprzęt, również można tam oddać elektroodpady.

Można także spróbować szczęścia w punktach naprawy AGD i RTV, gdyż taki stary sprzęt to całe mnóstwo części zamiennych potrzebnych w naprawie. Więcej o możliwościach pozbycia się elektroodpadów możecie przeczytać tutaj.

Czemu elektrośmieci trzeba utylizować?

Często nam się wydaje, że zużyty sprzęt elektroniczny nie musi być zutylizowany, bo skoro nas nie truje, to czemu sprawa miałaby się mieć inaczej ze środowiskiem naturalnym?

Po pierwsze sprzęt AGD i RTV składa się z materiałów, które nie są biodegradowalne, czyli ich proces rozkładu trwałby latami, a nawet wiekami.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Wywóz odpadów do lasu! Jak długo rozkładają się śmieci?

Po drugie podczas tego procesu po jakimś czasie do środowiska zaczęłyby się uwalniać toksyczne substancje, a po trzecie surowce takie jak metale, szkło, czy plastik, które można odzyskać i wykorzystać do produkcji innych urządzeń, po prostu by się zmarnowały.

Wywóz odpadów – zobacz, co można odzyskać z elektrośmieci?

Jak poprawnie utylizować elektroodpady?

Żeby prawidłowo zutylizować zużyty sprzęt elektroniczny, najpierw powinno się go zdemontować i usunąć substancje toksyczne.

Taki proces pomaga w odzyskaniu cennych surowców, dzięki którym obniżone są koszty produkcji i koszty technologiczne, a także zmniejsza się zużycie surowców naturalnych, co z kolei ogranicza eksploatację środowiska naturalnego. Więcej możecie przeczytać tutaj.

A u Mariana wywóz gruzu jak zawsze porządnie, szybko i w optymalnej cenie. Jeśli chcecie się ze mną skontaktować dzwońcie na numer 669 939 999, a dogadamy się w sprawie wykonania usługi.

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie