Jak wywieźć gruz po remoncie lub budowie
|

Jak wywieźć gruz po remoncie lub budowie?

Dziś postanowiłem podzielić się kilkoma zasadami na temat, jak wywieźć gruz po remoncie lub bdowie. Wyjaśnię, dlaczego nie należy wyrzucać gruzu w miejscach, które nie są do niego przeznaczone, czyli najczęściej kontener na odpady komunalne. Przedstawię również, jakie konsekwencje można ponieść z powodu nielegalnego wywozu gruzu. Powiem też coś na temat tego, jak można wykorzystać pozostały gruz po remoncie. To będą takie złote rady Mariana. Może komuś z czytelników kiedyś się okażą przydatne.

Jak wywieźć gruz? O tym pamiętaj!

Jesteście po zakończonym remoncie. Teraz czas na to, aby usunąć pozostały gruz i odpady z domu lub mieszkania. To rzecz jasna, lecz jak wywieźć gruz po remoncie lub budowie? Od czego zacząć? Takie i inne pytania pojawiają się w głowach, kiedy po raz pierwszy mamy do czynienia z remontem. Kolejne pytania, które pojawiają się zaraz potem to: gdzie go można wywieźć i jakie są możliwości? Zacznijmy od początku.

Jak wywieźć gruz? Kontener lub big bag

W przypadku niewielkiego remontu i kiedy gruzu jest niewiele możemy skorzystać ze specjalnych worków big bag. Mieści on około metra sześciennego odpadów. Taki worek można zamówić z firmy, z którą gmina ma podpisaną umowę na wywóz śmieci. Może się okazać, że raz w roku przysługuje nam taki worek nieodpłatnie, jednak jest to zależne od danej gminy. Każda z nich może kierować się odmiennymi zasadami w tym zakresie i należy to dokładnie sprawdzić przed zamówieniem.

Jak wywieźć gruz po remoncie lub budowie szybko i bez problemów? Możemy także skorzystać z usługi kontenerowego wywozu gruzu z firmy prywatnej. Jest do niej zazwyczaj łatwiejszy i szybszy dostęp, a koszt może okazać się podobny, co w przypadku administracji państwowej.

Jak wywieźć gruz w kontenerze?

W sytuacji większego remontu i większej ilości odpadów worek big bag już nie wystarczy i wtedy należy zamówić kontener na gruz.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Kontener na gruz czy big bag? Sprawdź, co lepiej wybrać!

Ale czy wiemy czym dokładnie są odpady poremontowe i co dokładnie może trafić do takiego kontenera? Już spieszę z odpowiedzią.

Do odpadów po remontowych należą wszystkie worki, wiadra i pojemniki po klejach, zaprawach, wapnie, gipsie czy cemencie, stare panele podłogowe, stare cegły, ale również stare zlewozmywaki, umywalki, muszle klozetowe. W przypadku wymiany instalacji wodno-kanalizacyjnej można do takiego kontenera wrzucić też pozostałe rury.

Gruz i odpady po budowie wywieziesz w kontenerze

Gruz do wywozu
Gruz do wywozu

Skoro mówimy, czym są odpady poremontowe, to warto jednak wspomnieć, co do takiego kontenera trafić nie może. Do niektórych odpadów po remoncie mogą należeć niektóre odpady niebezpieczne, zaliczyć do nich można np. puszki po farbie czy lakierach oraz oczywiście azbest ,czyli najczęściej eternit, którym powinna zająć się specjalistyczna firma, zabezpieczyć go, wywieść i zutylizować.

Wracając do pytania, jak wywieźć gruz po remoncie lub budowie, to trzecią możliwością jest samodzielne dostarczenie gruzu na wysypisko. Musimy jednak samodzielnie go tam dostarczyć i zorganizować własny transport. Na wysypisku opłaty za gruz zależne są od jego wagi.

Nielegalny wywóz nie popłaca

Kolejnym pytaniem jakie często słyszę od innych osób, to dlaczego gruzu i odpadów poremontowych nie można wyrzucić do zwykłych śmietników lub dlaczego taki kontener nie może stać obok innych, przeznaczonych na odpady komunalne? To bardzo ważna i kluczowa kwestia.

Gruz i odpady po remoncie nie należą do odpadów komunalnych, a wrzucanie do zwykłego kontenera nawet niewielkiej ilości gruzu jest nielegalne i grozi karą w postaci mandatu.

Jeśli nawet nasz worek z gruzem waży tylko kilka kilogramów, to i tak należy go składować w osobnym miejscu. Nie mieszamy go pod żadnym pozorem z codziennymi odpadami np. z obierkami, plastikowymi butelkami po wodzie czy napojach lub innymi opakowaniami po żywności. Taki worek z gruzem może nawet uszkodzić śmieciarkę, a odpowiedzialność w takiej sytuacji spada na właściciela posesji lub osobę, która zarządza budynkiem.

Trudno ukryć prace remontowe, dlatego w bardzo łatwy sposób można sprawdzić, kto w danym czasie właśnie ten remont prowadzi. Taka osoba może zostać zobowiązana do pokrycia wszelkich kosztów z tym związanych, łącznie z mandatem czy karą grzywny. Myślę, że to dość ryzykowne posunięcie i nie jest warte tych pieniędzy. Może się okazać, że był to najdroższy rachunek, jaki można zapłacić za śmieci i najdroższy worek z gruzem, jaki mieliśmy okazję wyrzucić.

Mandat jaki grozi za nielegalne wyrzucanie gruzu to nawet 1500 zł. O wiele tańszy jest worek big bag czy zamówienie specjalnego kontenera przez firmę, która się tym zajmuje.

To rozwiązanie zdecydowanie tańsze i bezpieczniejsze. Karę finansową mogą ponieść także osoby, które nie zamówiły własnego kontenera czy chociażby worka, a swoje odpady podrzucają innym sąsiadom, którzy zamówili usługę i uczciwie zapłacili za kontener na gruz.

Jak wywieźć gruz i chronić środowisko?

Powszechnie wiadome jest, że nie należy degradować naszego środowiska, po przez nielegalny wywóz gruzu np. do lasu czy do innych miejsc. Jednak chciałbym to zaznaczyć, że takie posunięcia są nie tylko bezmyślne lecz również wykroczeniem, które jest regulowane prawnie i podlega karze grzywny.

Co mnie bardzo martwi i smuci to niestety fakt, że nielegalna forma pozbywania się gruzu po remoncie bywa dość często spotykaną praktyką. Nadal wiele osób nie pamięta o możliwych konsekwencjach a także nawet o środowisku, który nas otacza.

Nielegalny wywóz gruzu i jego długi rozkład w miejscu, który nie jest do tego przeznaczone to niszczenie i degradacja środowiska. Tak, ale taka niestety kochani czytelnicy jest prawda.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Dzikie wysypiska – jak długo rozkładają się śmieci?

Dlatego pamiętając o tym, kończąc remont wywoźmy gruz w sposób legalny i bezpieczny dla natury. Dbajmy o to by jego utylizacja przebiegała w miejscach do tego przeznaczonych.

Gruz do powtórnego użytku

Wiecie już, jak wywieźć gruz po remoncie lub budowie. Teraz powiem, czy można jakoś wykorzystać gruz na własny użytek. Istnieją na to korzystne i przydatne sposoby, a moje wieloletnie doświadczenie pozwoliło mi to zaobserwować. Podam kilka przykładów, które najczęściej spotykam.

Gruz wykorzystać można na podsypkę do wylewki pod fundamenty budynku czy pod garaż a także można nim podsypać płot czy ogrodzenie. Ponad to gruz można użyć do utwardzenia drogi dojazdowej do posesji.

Jednak jeśli w najbliższym czasie nie macie w planach tego typu prac, to odradzam jego przedłużające się przechowywanie gdzieś w piwnicy czy na podwórku. W takiej sytuacji lepiej zamówić usługę wywozu gruzu. Służę swoją pomocą.

Zadzwoń! Odpalam ciężarówkę, muzyczkę i spieszę wywieźć gruz w Warszawie i okolicy

Tymczasem na dzisiaj to tyle. Myślę, że wyjaśniłem kilka spraw związanych z gruzem i jego wywozem, które mogą niekiedy budzić pewne wątpliwości. Mam nadzieję, że teraz już jest wszystko jasne a moje wskazówki pomogą wam w przyszłych remontach i wywozach gruzu. Do następnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *