Jak zaoszczędzić na wywozie gruzu
|

Jak zaoszczędzić na wywozie gruzu? W Warszawie zamów Mariana!

Czytając artykuł poznasz różne rodzaje gruzu i dowiesz się, jak zaoszczędzić na wywozie gruzu. Marian wyjaśni, jak posegregować gruz, aby nadawał się do recyklingu. Będziesz też wiedział, dlaczego za kontener na czysty gruz zapłacisz mniej.

Segregacja z czym nam się może kojarzyć? Pewnie z segregowaniem śmieci, naszych odpadów pochodzących z codziennego życia. Ostatnio sporo się o tym mówi. Jesteśmy edukowani i wiemy, do jakiego kontenera wrzucać szklane butelki, a do którego plastikowe opakowania po żywności, czy też zwykły papier. Jest to konieczne, by umożliwić powtórne wykorzystanie surowców, ale czy wiemy, że gruz jest także segregowany i poddawany recyklingowi?

Pewnie niektórych z was zaskoczę, ale powiem wam, że tak. Jak zaoszczędzić na wywozie gruzu? Segregowanie i oddzielenie gruzu od innych odpadów pozwala nazbierać kilka złotóweczek. To temat, nad którym się dziś trochę dłużej pochylę i zwrócę uwagę na to, gdzie i w jaki sposób gruz może być ponownie użyty i produktywnie wykorzystany.

Aby tak się stało, musimy i naszą rolą jest zadbanie o to, by wywóz gruzu odbył się zgodnie z przepisami oraz przez profesjonalną firmę, świadczącą tego typu usługi.

Jak zaoszczędzić na wywozie gruzu? To należy wiedzieć

Jak myślicie, czy każdy gruz może zostać przetworzony? Nie. Tylko czysty gruz poddawany jest tak naprawdę recyklingowi. Nie może być wymieszany z innymi odpadami, spotykanymi podczas remontu, które zanieczyszczają gruz. Są to takie odpady jak: drewno, złom, materiały wykonane z tworzywa sztucznego oraz farby, lakiery czy inne odpady chemiczne. Tak zanieczyszczony gruz uniemożliwia jego ponowne wykorzystanie.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Co dzieje się z wywiezionym gruzem po remoncie lub budowie?

Jak zaoszczędzić na wywozie gruzu? Zamów kontener na gruz i wywieź go zgodnie z tym, jak pisałem ostatnio opisując obowiązujące przepisy w tym zakresie. To pierwszy twój krok do tego, by przyczynić się do zmniejszenia ilości składowanych odpadów a dzięki temu gruz nie będzie zalegał porzucony i czekał na swój powolny rozkład. Możliwe będzie jego powtórne wykorzystanie i dane mu będzie kolejne życie.

Jak zaoszczędzić na wywozie gruzu? Opłacalny gruz to czysty gruz

Przygotowując gruz i odpady budowlane do wywozu, oddzielić należy materiały zawierające azbest, produkty smołowe oraz wełnę mineralną. Są to materiały, które wymagają odmiennego postępowania ich przetwarzania i utylizacji. Wymagają specjalnej procedury ich unieszkodliwienia i zabezpieczenia.

Podpowiem jeszcze, że opłacalne jest oddzielenie czystego gruzu od mieszanego. Wywóz takiego gruzu jest tańszy, ponieważ w szybszy sposób można poddać go recyklingowi i ponownie wykorzystać. Zamawiając kontener na odpady zmieszane zapłacimy więcej a za kontener przeznaczony do czystego gruzu zapłacimy mniej. Jak zaoszczędzić na wywozie gruzu? Teraz widzicie, jakie to proste.

Dbaj o zawartość swojego portfela i płać mniej. Jak zaoszczędzić na wywozie gruzu? Gruz warto segregować. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ gruz to bardzo dobry materiał budowlany, ale o tym za chwilę. Teraz czas na krótką przerwę. Słyszeliście to? Bardzo lubię ten kanał i często zaglądam w wolnym czasie.

Czysty gruz, czyli właściwie jaki?

Aby rozjaśnić kwestię związaną z istotą samego czystego gruzu, segregowaniem go i odpadów budowlanych przedstawię teraz jedną z najpopularniejszych ich klasyfikacji. Wtedy wszystko stanie się zrozumiałe. Oto ona:

Czysty gruz

Do pierwszej kategorii zalicza się czysty gruz, w jego skład wchodzi przede wszystkim gruz betonowy, gruz ceglany oraz gruz betonowo-ceglany z małą ilością ceramiki budowlanej, ale również odpady takie jak: gleba, ziemia oraz piasek. Jest to postać gruzu najszybciej poddawana recyklingowi. Jak zaoszczędzić na wywozie gruzu? Kontener na czysty gruz nie może być zanieczyszczony innymi odpadami, co regulują określone przepisy a firmy specjalizujące się w wywozie gruzu muszą przestrzegać ścisłych zasad dotyczących jego segregacji.

Gruz zmieszany

Do kolejnej kategorii zalicza się gruz mieszany i w nim prócz gruzu betonowego i ceglanego może znaleźć się folia malarska, opakowania z plastiku, szkło, drewno i złom. Jest to postać gruzu, którą już trudniej poddać recyklingowi.

Gruz zanieczyszczony

Do trzeciej i ostatniej już kategorii zalicza się gruz zanieczyszczony. Są to wszystkie odpady wymienione powyżej i dodatkowo są to: płyty kartonowo-gipsowe, wiadra po farbach i cemencie, fragmenty betonu, brudny styropian, worki po materiałach budowlanych, dodatkowo stare i zużyte wykładziny czy dywany. Nie oznacza to, że do kontenera na gruz zanieczyszczony można wrzucać wszystko, nie należy w nim umieszczać oczywiście odpadów niebezpiecznych.

Gruz wywieziony, a co z nim dalej?

Co dzieje się z gruzem, gdy załadowany w kontenerze już odjedzie od was? W pierwszej kolejności zostaje posegregowany. Dzieli się go na mieszanki ceglaste, beton, ceramikę i materiały bitumiczne. Następnie mieli się go i kruszy a z tego kruszywa i jego oczyszczeniu tworzy się np. żwir czy drobny pył. Każdy z wymienionych rodzajów może mieć swoje odmienne zastosowanie.

Jak zaoszczędzić na wywozie gruzu? Jest na to sposób! Recykling gruzu pozwala na jego powtórne użycie, zmniejsza się zarówno koszt jego składowania, jak i zużycie surowców naturalnych.

Ponowne wykorzystanie gruzu w postaci pyłu może mieć swoje zastosowanie w budowie fundamentów powstających budynków jako materiał wypełniający, podczas budowy chodników, mostów oraz budowy dróg i łatania w nich dziur, jako składnik mieszanek betonu i asfaltu. Gruz można także zastosować podczas budowy parkingów czy parkowych alejek.

Gruz w ogrodzie – jak zaoszczędzić na wywozie gruzu?

Gruz do wywozu

Podłoże wykonane z gruzu w postaci gruboziarnistego żwiru pozwala na odprowadzanie wody bez kopania specjalnych kanałów drenarskich, ponieważ ma dobrą przepuszczalność wody, ale to nie wszystko. Dzięki temu, że taki żwir może mieć odmienną grubość można go wykorzystywać na różne sposoby. Jego główne zastosowanie to stabilizacja i wyrównywanie podłoża. Może także posłużyć w przypadku budowy wałów przeciwpowodziowych i wiele wiele innych.

Wywóz gruzu Warszawa – w trosce o środowisko zamów Mariana

Myślę, że po przeczytaniu tego wpisu moi czytelnicy staną się specjalistami w zakresie gruzu, jego wywozu, segregacji i recyklingu. Gruz jest to bardzo dobry materiał budowlany i to od was zależy, czy będzie w przyszłości zdatny do ponownego użytku.

Kiedy będziesz planował remont, pomyśl, jak zaoszczędzić na wywozie gruzu. Nie zapomnij o jego segregacji i zamów kontener na czysty gruz. Zapłacisz mniej.

Jeśli wywóz gruzu w Warszawie lub okolicy oddasz w ręce Mariana, on będzie wiedział co z nim dalej zrobić. O to nie będziesz musiał się już martwić. Spokojna twoja głowa. Wszystkim się zajmę. Gruz zostanie od ciebie wywieziony, a moją rolą jest już dalsza opieka nad nim w opisany sposób.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Wywóz odpadów Warszawa – jak to zrobić po remoncie i nie przepłacić?

Dysponuję nie tylko wiedzą, ale i doświadczeniem w tym zakresie, więc możesz mi zaufać. Słowo. I to nie to, że ja się tu przechwalam, czy coś lecz nie są mi obojętne losy naszego środowiska i dlatego uświadamiam innych, jak prawidłowo i właściwie zorganizować wywóz gruzu.

Ze swojej strony robię wszystko, co w mojej mocy, by jak najwięcej surowców było zdatne do ponownego użytku, a nie zalegały bezużytecznie na składowiskach, szkodząc naturze. Stąd właśnie moja pasja i zaangażowanie do wykonywanej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *