Jak dbać o szambo
|

Jak dbać o szambo, aby służyło nam przez długie lata?

Dziś zajrzymy sobie trochę do szamba. No… może tak niedosłownie, ale w przenośni, czyli opowiem trochę o tym, jak dbać o szambo. Dowiecie się, w jaki dokładnie sposób działa. Powiem też, co mu szkodzi i co robić, by zostało z nami w pełni sił bardzo długo. Na koniec kilka słów o jego konserwacji, tak tak kochani, o szambo także trzeba dbać, powiedziałbym, że nawet, że trzeba pielęgnować.

Szambo jak właściwie ono działa?

Na początek, zanim przejdziemy stricte do tego, jak dbać o szambo, to kilka słów teorii, na temat tego, jak właściwie szambo działa. Nie bójcie się, nie zanudzę was. Chociaż ja mógłbym o tym opowiadać i opowiadać aż do nocy, to wiem co to znaczy kilka słów. Skupimy się na zwykłym betonowym szambie.

Szambo jest to zbiornik służący do gromadzenia wszelkich nieczystości płynnych. Zapewnia użytkownikom odprowadzenie ścieków domowych w bezpieczny sposób w sytuacji, kiedy nie ma dostępu do ogólnej sieci kanalizacyjnej. Jego głównym zadaniem jest rozłożenie związków organicznych zawartych w nieczystościach. Jak to się dzieje?

Otóż w szambie znajdują się korzystne mikroorganizmy: bakterie i grzyby, które rozkładają nieczystości, a dokładniej związki organiczne w nich zawarte do postaci wody i dwutlenku węgla.

Jak dbać o szambo? Stosuj biopreparaty!

Korzystna flora bakteryjna powinna być chroniona, gdyż to właśnie ona zapobiega zapychaniu się odpływów i niweluje niechciane zapachy. Te cząstki, które nie zostaną rozłożone opadają na dno, tworząc szlam, który należy regularnie usuwać.

Wywóz odpadów
Wywóz odpadów

W momencie kiedy zbiornik jest już wypełniony w ponad 60 – 70 procentach, można zadzwonić gdzie? No oczywiście bezzwłocznie do Mariana. Przyjadę i opróżnię szambo, bo taka jest właśnie moja praca. Wiem, co to znaczy wybite szambo z przepełnienia. Mogę tylko doradzić, jako doświadczony weteran w tej dziedzinie, nie czekaj do ostatniej chwili.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Kiedy wywozić szambo? Nie zgaduj, załóż elektryczny czujnik

Domowa chemia niszczy nasze szambo

Fakt jest taki, że środki czyszczące i silne detergenty mogą uszkadzać pracę szamba. Zabijają jego niezbędną do prawidłowego funkcjonowania korzystną florę bakteryjną. Oczywiście później przekłada się to na wydajność jego pracy. To prawda, jednak czy ktokolwiek z was drodzy czytelnicy, wyobraża sobie w obecnych czasach zrezygnować całkowicie z tych wszystkich środków? Ja sobie nie wyobrażam i pewnie większość z was też sobie nie wyobraża. Ułatwiają pranie i sprzątanie. Taka codzienna czynność, jak mycie naczyń po posiłku i usunięcie warstwy tłuszczu, np. z patelni byłoby szczególnie trudne bez płynu do naczyń. Są wszechobecne w naszych domach. Zatem co dalej?

Jak dbać o szambo? Kupuj ekologiczne środki czyszczące

Spokojnie. Możecie odetchnąć z ulgą, bo nie będę tu nakłaniał nikogo, aby z takich środków całkowicie rezygnował. W takim razie jak dbać o szambo? Warto zacząć stosować ekologiczne środki czyszczące. Zawierają one łagodniejsze detergenty i większą ilość naturalnych składników, które są biodegradowalne. Ja już tak zrobiłem. To wcale nie jest takie trudne. Trzeba tylko nauczyć się odczytywania składu kupując chemie domową.

W ten sposób oszczędzamy nasze szambo i robimy krok w kierunku ekologii. Być może tego typu środki są nieco droższe, jednak gwarantuję, że przełoży się to na poprawę pracy waszego szamba. Nie niszczą tak bardzo tej ważnej flory i nie zakłócają procesów w nim zachodzących.

Lepsze to niż przygody w postaci niespodziewanych awarii lub w najgorszym przypadku konieczna nagła wymiana szamba. Oczywiście ja zawsze służę swoją pomocą, jednak myślę, że warto dbać o klientów i przychodzę do was z gotowymi radami, sprawdzonymi i wypróbowanymi przez specjalistę.

Innym sposobem na to, jak dbać o szambo jest również stosowanie środków czyszczących płynnych lub w kapsułkach. W sklepach można znaleźć mnóstwo takich produktów. Przykładem mogą być płyny do prania lub kapsułki do zmywarek. W tej formie środki czyszczące w prostszy i szybszy sposób poddają się rozkładowi.

Ponadto warto pamiętać, by nie nadużywać ich ilości. Wlewać tyle, ile jest zalecane przez producenta, a zmywarkę uruchamiać wtedy, gdy jest już napełniona. Przekłada się to na ilość i jakość wytwarzanych nieczystości.

Jak dbać o szambo? Mniej ścieków w szambie… To możliwe!

Nie muszę tu podkreślać, że zmniejszając zużycie wody, chronimy środowisko naturalne. Jednak istotne też jest to, że świadome wpływanie na ilość produkowanych przez nas nieczystości, bezpośrednio oddziałuje na pracę szamba. Możecie oszczędność wody dopisać do checklisty, jak dbać o szambo. Mniejsza ilość produkowanych ścieków przekłada się bowiem na prawidłowe działanie procesów w nim zachodzących, odpowiadających, o czym już wspominałem, za rozkład związków organicznych. Czy warto oszczędzać wodę? Naukowy Bełkot odpowiada. Uwielbiam ten kanał, a wy?

Przedstawię teraz kilka prostych rozwiązań, które mogą okazać się zbawienne dla twojego szamba, a problemy z nim związane nagle znikną. Przede wszystkim zacznijmy od tego, jak dbać o szambo ograniczając zużycie wody w domu.

Jeśli chcemy zrobić pranie, to nie uruchamiajmy pralki kilka razy pod rząd. Kolejne pranie przełóżmy na następny dzień, dzięki temu szambo nie będzie narażone na nagłe przyjęcie dużej ilości ścieków zawierających detergenty lub chemię niszczącą bakterie. Może zdarzyć się tak, że szambo nie podoła w przetwarzaniu na raz tylu nieczystości. W związku z tym może przepełnić się przedwcześnie lub w decydujący sposób zakłócić procesy rozkładu.

Ilość produkowanych nieczystości zmniejszamy biorąc krótki i szybki prysznic, a jeżeli kąpiąc się w wannie, wcześniej napełniając ją po brzegi wodą. Istnieją nawet takie cuda techniki, jak prysznic z wmontowanym urządzeniem do pomiaru czasu lub wykorzystanych litrów. Ciekawe prawda?

Warto także ustawić odpowiedni poziom wody w spłuczce. W ten sposób ograniczamy spływ ścieków do kanalizacji po każdej wizycie w toalecie.

Jak dbać o szambo? Nie zapomnij o konserwacji

W każdym szambie z biegiem czasu powstają osady i gazy. Wynika to z naturalnych procesów rozkładu substancji organicznych. Należy regularnie je usuwać, dlatego wymaga ono od czasu do czasu porządnego wyczyszczenia.

Te wytwarzające się gazy mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia lub nawet życia, dlatego należy korzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się wywozem nieczystości ciekłych, które wie, jak dbać o szambo. Tu możesz naturalnie liczyć na moją pomoc. Moja rola polega na tym aby wypompować całą jego zawartość.

Ponadto wymyję z największą dokładnością ściany zbiornika. Takie zabiegi, chodź konieczne dla bezpieczeństwa i higieny, to niestety pozbawiają szambo naturalnej flory bakteryjnej. Jak dbać o szambo, aby znów mogło wrócić do pełni sił i funkcjonalności? Należy zastosować odpowiednie preparaty bakteryjne, które na nowo odbudują florę i umożliwią właściwe i wydajne funkcjonowanie szamba.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak wybrać preparaty do szamba i jak je stosować?

Pamiętaj o tym i w ten sposób dbaj o swój zbiorniczek, aby mógł posłużyć tobie na długie lata.

To na dzisiaj tyle. Starczy mojego wymądrzania się, jak dbać o szambo. Mam tylko nadzieję, że informacje zawarte w tym wpisie pomogą tobie. Będziesz już znał przyczyny nawracających kłopotów związanych z szambem, dzięki czemu znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Tego właśnie ci życzę. Tymczasem żegnam się i do następnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *