Marian opowiada, jak sprawić by szambo służyło nam przez długie lata?

17 grudnia 2018
Kobieta czyszcząca sanitariaty
  • Co dzieje się w szambie między wywozami?

  • Wywóz szamba Warszawa bez awarii – jak dbać o zbiornik?

  • Konserwacja – metoda na bezproblemowe opróżnianie szamba

Cześć czołem! Tu Marian. Dziś zajrzymy sobie trochę do szamba. No… może tak niedosłownie, ale w przenośni, czyli opowiem trochę o tym, w jaki dokładnie sposób działa nasze przydomowe szambo. Powiem też, co mu szkodzi i co robić, by zostało z nami w pełni sił bardzo długo. Na koniec powiem kilka słów o jego konserwacji, tak tak kochani, o szambo także trzeba dbać, powiedziałbym, że nawet pielęgnować, ale to wynika z mojej pasji. Mimo, iż wiele osób zapomina często o tym, spieszę z wyjaśnieniem, jakie to ważne, więc zachęcam do czytania, bez większego przedłużania.

Reklama

Szambo jak właściwie ono działa?

Na początek, zanim przejdziemy stricte do konserwacji szamba to kilka słów teorii, na temat tego, jak właściwie szambo działa. Nie bójcie się, nie zanudzę was. Chociaż ja mógłbym o tym opowiadać i opowiadać aż do nocy, to wiem co to znaczy kilka słów. Skupimy się na zwykłym betonowym szambie.

Szambo jest to zbiornik służący do gromadzenia wszelkich nieczystości płynnych. Zapewnia użytkownikom odprowadzenie ścieków domowych w bezpieczny sposób w sytuacji, kiedy nie ma dostępu do ogólnej sieci kanalizacyjnej. Jego głównym zadaniem jest rozłożenie związków organicznych zawartych w nieczystościach. Jak to się dzieje?

Otóż w szambie znajdują się korzystne mikroorganizmy: bakterie i grzyby, które rozkładają nieczystości, a dokładniej związki organiczne w nich zawarte do postaci wody i dwutlenku węgla.

Wywóz szamba Warszawa – stosuj biopreparaty

Korzystna flora bakteryjna powinna być chroniona, gdyż to właśnie ona zapobiega zapychaniu się odpływów i niweluje niechciane zapachy. Te cząstki, które nie zostaną rozłożone opadają na dno, tworząc szlam, który należy regularnie usuwać.

W momencie kiedy zbiornik jest już wypełniony w ponad 60 – 70 procentach, można zadzwonić gdzie? No oczywiście bezzwłocznie do Mariana. Przyjadę i opróżnię szambo, bo taka jest właśnie moja praca. Wiem, co to znaczy wybite szambo z przepełnienia. Mogę tylko doradzić, jako doświadczony weteran w tej dziedzinie, nie czekaj do ostatniej chwili.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Kiedy wywozić szambo? Nie zgaduj, załóż elektryczny czujnik

Detergenty a nasze szambo?

Fakt jest taki, że środki czyszczące i silne detergenty mogą uszkadzać pracę szamba. Zabijają jego niezbędną do prawidłowego funkcjonowania korzystną florę bakteryjną. Oczywiście później przekłada się to na wydajność jego pracy. To prawda, jednak czy ktokolwiek z was drodzy czytelnicy, wyobraża sobie w obecnych czasach zrezygnować całkowicie z tych wszystkich środków? Ja sobie nie wyobrażam i pewnie większość z was też sobie nie wyobraża. Ułatwiają pranie i sprzątanie. Taka codzienna czynność, jak mycie naczyń po posiłku i usunięcie warstwy tłuszczu, np. z patelni byłoby szczególnie trudne bez płynu do naczyń. Są wszechobecne w naszych domach. Zatem co dalej?

Nasze szambo też ceni ekologię

Spokojnie. Możecie odetchnąć z ulgą, bo nie będę tu nakłaniał nikogo, aby z takich środków całkowicie rezygnował. Warto jednak zacząć stosować ekologiczne środki czyszczące. Zawierają one łagodniejsze detergenty i większą ilość naturalnych składników, które są biodegradowalne. Ja już tak zrobiłem. To wcale nie jest takie trudne. Trzeba tylko nauczyć się odczytywania składu kupując chemie domową.

W ten sposób oszczędzamy nasze szambo i robimy krok w kierunku ekologii. Być może tego typu środki są nieco droższe, jednak gwarantuję, że przełoży się to na poprawę pracy waszego szamba. Nie niszczą tak bardzo tej ważnej flory i nie zakłócają procesów w nim zachodzących.

Lepsze to niż przygody w postaci niespodziewanych awarii lub w najgorszym przypadku konieczna nagła wymiana szamba. Oczywiście ja zawsze służę swoją pomocą, jednak myślę, że warto dbać o klientów i przychodzę do was z gotowymi radami, sprawdzonymi i wypróbowanymi przez specjalistę.

Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie środków czyszczących płynnych lub w kapsułkach. W sklepach można znaleźć mnóstwo takich produktów. Przykładem mogą być płyny do prania lub kapsułki do zmywarek. W tej formie środki czyszczące w prostszy i szybszy sposób poddają się rozkładowi.

Ponad to warto pamiętać, by nie nadużywać ich ilości. Wlewać tyle, ile jest zalecane przez producenta, a zmywarkę uruchamiać wtedy, gdy jest już napełniona. Przekłada się to na ilość i jakość wytwarzanych nieczystości.

Mniej ścieków w szambie… To możliwe!

Nie muszę tu podkreślać, że zmniejszając zużycie wody, chronimy środowisko naturalne. Jednak istotne też jest to, że świadome wpływanie na ilość produkowanych przez nas nieczystości, bezpośrednio oddziałuje na pracę szamba. Mniejsza ilość produkowanych ścieków przekłada się na prawidłowe działanie procesów w nim zachodzących, odpowiadających, o czym już wspominałem, za rozkład związków organicznych. Czy warto oszczędzać wodę? Naukowy Bełkot odpowiada. Uwielbiam ten kanał, a wy?

Oszczędzaj wodę, a rzadziej będziesz wywozić szambo

Przedstawię teraz kilka prostych rozwiązań, które mogą okazać się zbawienne dla twojego szamba, a problemy z nim związane nagle znikną. Przede wszystkim zacznijmy od tego, jak ograniczyć zużycie wody w domu.

Jeśli chcemy zrobić pranie, to nie uruchamiajmy pralki kilka razy pod rząd. Kolejne pranie przełóżmy na następny dzień, dzięki temu szambo nie będzie narażone na nagłe przyjęcie dużej ilości ścieków zawierających detergenty lub chemię niszczącą bakterie. Może zdarzyć się tak, że szambo nie podoła w przetwarzaniu na raz tylu nieczystości. W związku z tym może przepełnić się przedwcześnie lub w decydujący sposób zakłócić procesy rozkładu.

Ilość produkowanych nieczystości zmniejszamy biorąc krótki i szybki prysznic, a jeżeli kąpiąc się w wannie, wcześniej napełniając ją po brzegi wodą. Istnieją nawet takie cuda techniki, jak prysznic z wmontowanym urządzeniem do pomiaru czasu lub wykorzystanych litrów. Ciekawe prawda?

Warto także ustawić odpowiedni poziom wody w spłuczce. W ten sposób ograniczamy spływ ścieków do kanalizacji po każdej wizycie w toalecie.

Nie zapomnij o konserwacji szamba

W każdym szambie z biegiem czasu powstają osady i gazy. Wynika to z naturalnych procesów rozkładu substancji organicznych. Należy regularnie je usuwać, dlatego wymaga ono od czasu do czasu porządnego wypucowania.

Te wytwarzające się gazy mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia lub nawet życia, dlatego należy korzystać z usług profesjonalnej firmy, która zajmuje się opróżnieniem i wywozem szamba. Tu możesz naturalnie liczyć na moją pomoc. Moja rola polega na tym aby wypompować całą jego zawartość.

Ponadto wymyję z największą dokładnością ściany zbiornika. Takie zabiegi, chodź konieczne dla bezpieczeństwa i higieny, to niestety pozbawiają szambo naturalnej flory bakteryjnej. Aby znów mogło wrócić do pełni sił i funkcjonalności należy zastosować odpowiednie preparaty bakteryjne, które na nowo odbudują florę i umożliwią właściwe i wydajne funkcjonowanie szamba.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Chcesz zmniejszyć koszty eksploatacji i wywozu szamba? Stosuj biopreparaty

Pamiętaj o tym i w ten sposób dbaj o swój zbiorniczek, aby mógł posłużyć tobie na długie lata.

To na dzisiaj tyle. Starczy mojego wymądrzania. Mam tylko nadzieję, że informacje zawarte w tym wpisie pomogą tobie. Będziesz już znał przyczyny nawracających kłopotów związanych z szambem, dzięki czemu znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Tego właśnie ci życzę. Tymczasem żegnam się i do następnego.

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie