Karton w ogrodzie - jak wykorzystać do ściółkowania
|

Karton w ogrodzie. Jak wykorzystać tekturę do ściółkowania i poprawy jakości ziemi?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak wykorzystać kartony, które gromadzą się w domu po zakupach online? Czy wiedziałeś, że karton w ogrodzie może stać się nieocenionym narzędziem, które nie tylko pomaga w walce z chwastami, ale także poprawia jakość gleby?

Tak, to prawda. Wykorzystanie kartonów do ściółkowania staje się coraz bardziej popularne wśród ogrodników szukających ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań.

Na czym polega ściółkowanie kartonami?

Ściółkowanie kartonami to proces, w którym glebę pokrywa się warstwą kartonu. Można do tego celu użyć tektury różnego rodzaju, ale najczęściej wykorzystuje się takie materiały jak szare kartony lub pudełka kartonowe.

Proces ten nie tylko ogranicza rozwój chwastów, ale także wzbogaca glebę w materię organiczną, co jest niezwykle korzystne dla roślin.

Zalety wykorzystania kartonu w ogrodzie

Ściółkowanie kartonem jest jedną z metod stosowanych w ogrodnictwie i rolnictwie do ochrony gleby i roślin. Jakie korzyści przynosi?

 • Tłumi chwasty. Karton może być używany jako bariera hamująca rozwój chwastów. Ściółkowanie kartonem działa szczególnie dobrze na chwasty, które mają wysoką zdolność do szybkiego rozrostu, takie jak np. pokrzywa czy babka lancetowata.

 • Chroni przed erozją. Warstwa kartonu chroni powierzchnię ziemi przed działaniem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, który może powodować erozję podłoża. Utrzymuje ziemię na swoim miejscu.

 • Rekultywuje glebę. Karton jest biodegradowalny i może tworzyć kompost. Jest bogaty w węglowodany, które stanowią doskonałe pożywienie dla mikroorganizmów rozkładających materię organiczną.

 • Wprowadza izolację termiczną. Karton działa jako izolator termiczny, chroniąc korzenie roślin przed skrajnymi temperaturami. Latem utrzymuje glebę chłodniejszą, a zimą zapobiega nadmiernemu wychłodzeniu.

 • Zatrzymuje wilgoć. Warstwa kartonu pomaga zatrzymać wilgoć w glebie, chroniąc ją przed nadmiernym parowaniem. Dzięki temu rośliny mają lepszy dostęp do wody, a także oszczędzamy czas i wodę potrzebną do podlewania.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak dbać o ogród? Podstawowe prace pielęgnacyjne

Jakie kartony można przekształcić w materię organiczną?

Kartonowe pudła wykonane z biodegradowalnych i naturalnych materiałów mogą rozłożyć się i dostarczyć składników odżywczych do gruntu, tworząc żyzne podłoże. Należy wybierać takie, które są bezpieczne dla środowiska i nie zawierają substancji chemicznych, które mogą mieć negatywny wpływ na rośliny i ekosystem.

Jakie kartony nadają się na ściółkę?

W ogrodzie nie stosujemy kartonu, który zawiera w sobie kleje lub farby. Przed użyciem trzeba także usunąć wszelkie etykiety, taśmy klejące, pozbyć się metalowych elementów.

Do ochrony gleby i roślin, nadają się różne rodzaje tego materiału.

Kartony beztintowe

Najlepsze do ściółkowania są kartony beztintowe, gdyż nie zawierają farb ani wybielaczy chemicznych. Zwykle są one brązowe lub szare. Można je znaleźć w opakowaniach produktów spożywczych po jajkach, makaronie, płatkach zbożowych czy w tekturowych tubkach po papierze toaletowym.

Kartony z tektury falistej

Do ściółkowania nadadzą się również kartony z tektury. Są one wytrzymałe i łatwe do rozerwania na płaskie arkusze. Najlepiej wybierać te wykonane z naturalnych i nieszkodliwych dla środowiska materiałów.

Karton w ogrodzie. Rodzaje kartonów
Karton w ogrodzie -tektura falista

Kartony z recyklingu

Kartony pochodzące z recyklingu starannie oczyszczone i pozbawione wszelkich zanieczyszczeń są przyjazne dla środowiska i stanowią dobry sposób na ponowne wykorzystanie do ściółkowania.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Co można zrobić ze śmieci? Recykling na co dzień

Ściółkowanie kartonami – jak ściółkować grządki?

 1. Wybierz do ściółkowania te z kartonów, które nie zawierają farb, wybielaczy ani innych substancji szkodliwych dla roślin i gleby. Usuń z nich wszelkie elementy nieorganiczne, takie jak plastikowe etykiety czy taśmy klejące.

 2. Upewnij się, że grządkę, którą chcesz ściółkować kartonami, nie porastają chwasty. Usuń również warstwę luźnej ziemi czy skoszoną trawę, aby zapobiec wzrostowi niepożądanych roślin w przyszłości.

 3. Namocz karton przed nałożeniem go na grządkę. Zwilżenie kartonów pomoże im przylegać do ziemi i utrzymać się na miejscu.

 4. Nałóż zwilżone kartony na powierzchnię grządki, starając się je rozkładać równomiernie. Możesz rozerwać je na mniejsze kawałki, jeśli jest to konieczne, aby dostosować ich rozmiar do kształtu podłoża. Upewnij się, że cała powierzchnia grządki jest pokryta kartonami.

 5. Nałóż warstwę organiczną na kartony. Może to być torf, słoma, kompost, sieczka drzewna lub inny rodzaj materiału organicznego. Warstwa ta powinna mieć grubość co najmniej kilku centymetrów, aby ograniczyć chwastom dostęp do światła i utrzymać wilgotność grządek.

 6. Spróbuj zagęścić i wyrównać warstwę organiczną, aby zapewnić lepsze przyleganie kartonów do ziemi. Można również lekko podlać warstwę organiczną wodą, aby pomóc w jej stabilizacji.

Kartony będą rozkładać się stopniowo, dostarczając składniki organiczne do gleby. Jednak ściółkowanie kartonami to proces, który wymaga czasu i utrzymania. Nie wystarczy jedna warstwa.

Trzeba regularnie kontrolować i dodawać materiały organiczne według potrzeb, aby utrzymać skuteczność ściółkowania.

Gdzie najlepiej sprawdzi się kartonowa ściółka?

Kartonowa ściółka może być szczególnie przydatna w początkowych latach po posadzeniu roślin, gdy gleba wokół nich jest narażona na wysychanie i wzrost chwastów. Jest szczególnie przydatna w ogrodzie warzywnym do tworzenia podłoża na grządkach podwyższonych, aby stworzyć barierę oddzielającą glebę ogrodową od naturalnej.

Ściółkować kartonami można także kwietniki i rabaty, aby utrzymać czystość i porządek na grządkach z roślinami ozdobnymi. Ściółkę wykorzystuje się również wokół drzew i krzewów do osłony gleby i zapobiegania konkurencji chwastów. Pomaga utrzymać wilgotność wokół korzeni i chroni je przed skrajnymi temperaturami.

Karton jest materiałem organicznym. Można przy jego pomocy wytworzyć kompost. Dodawanie kolejnych warstw pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności i zapewnia lepszą wentylację. Służy także jako materiał budulcowy na ściany boczne kompostownika, tworząc ramę lub skrzynkę.

Karton w ogrodzie – dodatkowe zastosowania

Karton w ogrodzie może być wykorzystany do budowy tuneli ochronnych lub do ochrony przed chwastami wzdłuż rzędów roślin. Można ułożyć go na ziemi wzdłuż rzędów i następnie dodać warstwę torfu, słomy lub innych materiałów ściółkowych. Tworzy on barierę dla chwastów, utrzymuje wilgotność i pomaga w regulacji temperatury wewnątrz tunelu.

Kartony mogą być również wykorzystane do izolacji korzeni podczas przesadzania roślin. Można wyciąć karton w odpowiedniej wielkości, zrobić w nim otwory na korzenie rośliny i użyć jako osłony, aby chronić delikatne korzenie podczas transportu lub przesadzania.


Jak wykorzystać karton w ogrodzie? Zobacz film!

Czy ściółkować grządki kartonami? Podsumowanie

Ściółkowanie kartonem to doskonały sposób na poprawę jakości gleby w ogrodzie, ograniczenie rozwoju chwastów i ochronę roślin. Wykorzystanie kartonów, takich jak pudełka kartonowe czy tektury falistej, pozwala na tworzenie żyznego podłoża, które wzbogaca glebę w materię organiczną i składniki odżywcze.

Karton w ogrodzie rozkłada się powoli, dostarczając glebie składniki odżywcze przez dłuższy czas. Co więcej, kartonowe pudła mogą służyć jako doskonały sposób na utrzymanie wilgotności gleby, co jest szczególnie ważne na podmokłych terenach lub w upalne, suche dni.

Ściółkowanie kartonami to nie tylko ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, ale także praktyczne. Karton jest materiałem łatwo dostępnym i uniwersalnym, który można wykorzystać w różnych częściach ogrodu, zarówno wśród roślin ozdobnych, jak i na grządkach warzywnych.

Pamiętaj, że karton w ogrodzie powinien być jak najbardziej naturalny, niezadrukowany i niepokryty żadnymi chemikaliami. Aby ściółka była efektywna, karton powinien dobrze przylegać do powierzchni gleby, co można osiągnąć, obciążając jego boki kamieniami lub pokrywając go innym rodzajem ściółki, np. skoszoną trawą.


Mamy nadzieję, że ten artykuł przekonał Cię do wypróbowania ściółkowania kartonami w swoim ogrodzie. To proste, ekologiczne i skuteczne rozwiązanie, które może przynieść wiele korzyści. Nie wyrzucaj kartonów! Wykorzystaj je w swoim ogrodzie!


Jak ściółkować grządki kartonami?

Ściółkowanie kartonami polega na pokryciu powierzchni gleby warstwą kartonu. Karton powinien dobrze przylegać do powierzchni gleby, aby zapewnić maksymalną ochronę przed chwastami. Można to osiągnąć, obciążając jego boki kamieniami lub pokrywając go innym rodzajem ściółki, takim jak skoszona trawa.

Czy każdy karton nadaje się do ściółkowania w ogrodzie?

Nie, nie każdy karton jest odpowiedni do ściółkowania. Najlepsze są szare kartony, pudełka kartonowe czy z tektury falistej, które są niezadrukowane i niepokryte żadnymi chemikaliami. Unikaj kartonów z metalowymi elementami, takimi jak zszywki, które mogą szkodzić roślinom.

Czy ściółkowanie kartonami jest korzystne dla gleby?

Tak, ściółkowanie kartonami jest bardzo korzystne dla gleby. Karton rozkłada się powoli, dostarczając glebie składniki odżywcze przez dłuższy czas. Co więcej, karton pomaga utrzymać wilgotność gleby, co jest szczególnie ważne na podmokłych terenach lub w upalne, suche dni. Dzięki temu, gleba staje się bardziej żyzna i zdrowa dla roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *