Jak założyć firmę zajmującą się wywozem gruzu
||

Jak założyć firmę zajmującą się wywozem gruzu

Witam serdecznie. Piszę już trochę tego bloga ku zaspokojeniu ciekawości czytelników. Było już o sposobach wywożenia szamba, czy o tym co się dzieje z wywiezionym gruzem.

Ale zabawne opowieści z pracy, ciekawostki, czy drobne porady są tylko pochodną ciężkiej pracy. Jak zawsze w takich sprawach na początku jest droga usłana wszelkiego rodzaju dokumentami do wypełnienia i formalnościami, bez których założenie własnej firmy jest niemożliwe.

Warszawiacy z Żoliborza, Ursynowa czy Ochoty już mnie trochę znają i mimo woli w głowie może zrodzić się stwierdzenie: Marian istniał, istnieje i istnieć będzie. Rzekłbyś anioł, który miast stróżem być człowieka nad czystością miasta, trzyma pieczę. Ale nie jest wszystko takie proste.

  • Jak założyć firmę zajmującą się wywozem odpadów?
  • Czy wywóz nieczystości jest opłacalny?
  • Jakie dokumenty są potrzebne w trakcie zakładania firmy zajmującej się wywozem gruzu?

Firma od wywozu gruzu – jakie błędy popełniają przedsiębiorcy?

Żeby zaistnieć w branży wywozu odpadów, najpierw musiałem założyć firmę. Trzeba było wykazać się pomysłowością i elastycznością by wyróżnić swoje przedsiębiorstwo na tle innych. Warszawa bowiem jest dużym miastem, w którym rzecz jasna jest mnóstwo firm oferujących takie same usługi.

Tak więc, jeśli myślimy o działalności gospodarczej opartej na wywozie odpadów, nie możemy być jedynie tanim przedsiębiorstwem, ale również musimy dysponować sprzętem doskonałej jakości, a ponadto należy się wykazać elastycznością w kwestii harmonogramu wywozu odpadów.

Tak by potencjalny klient zastanawiający się nad wyborem usługodawcy wybrał nas, bo mamy dobry sprzęt, ceny usług są optymalne, a harmonogram wywozu odpadów można ustalić w trakcie rozmowy.

Dobrze jest też, jeśli reklamujemy się jako firma oddająca większość odpadów do recyklingu. To zjedna nam przychylność klientów dbających o to, by produkowane przez nich odpady poremontowe nie zalegały na wysypiskach.

A że świadomość społeczeństwa w zakresie gospodarki odpadami jest coraz większa, to grupa klientów zwracająca uwagę na gospodarowanie odpadami staje się coraz liczniejsza.

Jakie formalności trzeba złożyć przed założeniem firmy?

Odpowiadając na to pytanie trzeba najpierw pomyśleć, na jakich zasadach będzie działało nasze przedsiębiorstwo. W przypadku gdy zdecydujemy się na spółkę cywilną lub na jednoosobową działalność gospodarczą, trzeba zgłosić ten fakt na formularzu CEIDG-1. W przypadku gdy zdecydujemy się na inny rodzaj spółki, fakt ten trzeba zgłosić do Krajowego Rejestru Sądownictwa.

Informacje o innych rodzajach spółek można znaleźć w poradniku przedsiębiorcy.

Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania firmy zajmującej się wywozem odpadów?

Przedsiębiorcy prowadzący odbiór i wywóz odpadów komunalnych mogą skorzystać z kilku form opodatkowania firmy, a ich opłacalność zależy od potencjalnych kosztów i wysokości dochodów, a w przypadku możliwości przyznania ulgi prorodzinnej także od życia prywatnego przedsiębiorcy.

Tak więc dostępnymi formami opodatkowania są: podatek liniowy oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, który jednak nie daje możliwości otrzymania ulgi prorodzinnej, ale za to przychody (bez kosztów) są opodatkowane stawką 8,5%.

Zasady ogólne mogą okazać się korzystne, gdy przedsiębiorca nie przekroczy pierwszego progu wysokości dochodów , czyli 85 528 zł dochodu. Dodatkowo, w przypadku opodatkowania według skali, podatnik może skorzystać z wielu ulg, z których nie ma możliwości skorzystania podatnik podatku liniowego (np. ulga prorodzinna czy wspólne rozliczenie z małżonkiem).

Jakie sprawozdania obowiązują przedsiębiorcę zajmującego się wywozem odpadów?

Przedsiębiorcy zajmujący się wywozem odpadów komunalnych muszą sporządzać sprawozdania kwartalne, których elementami są:

  • informacja o masie poszczególnych rodzajów odebranych odpadów komunalnych oraz sposobie ich zagospodarowania wraz ze wskazaniem instalacji, do której zostały przekazane odebrane od właścicieli nieruchomości zmieszane odpady komunalne, odpady zielone oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania,
  • informacja o masie odpadów komunalnych ulegających biodegradacji,
  • liczba właścicieli nieruchomości, od których zostały odebrane odpady komunalne,
  • informacja oraz wskazanie właścicieli nieruchomości, którzy zbierają odpady komunalne w sposób niezgodny z regulaminem.

Jak zareklamować firmę trudniącą się wywozem nieczystości?

Najlepszą reklamą dla firmy zajmującej się wywozem odpadów jest moim zdaniem dobrze zrobiona strona internetowa. Musi być ona uporządkowana, tak by była przejrzysta dla wszystkich odwiedzających ją użytkowników (włączając tych z niepełnosprawnościami).

Na takiej stronie internetowej powinien być kontakt, wyszczególniona oferta usług, krótki opis działalności, który musi być zwięzły i mówić o konkretnych dziedzinach działalności firmy. Zaufanie do firmy wzbudzi na pewno napomknięcie o oddawaniu odpadów do recyklingu.

Potencjalny klient czytając artykuły na takiej stronie musi być upewniony o tym, że śmieci są wywożone tam, gdzie trzeba, i że nikomu nie będą zagrażać.

Ponadto taka reklama musi być uczciwa, bo innym narzędziem reklamowym dla takich firm są fora internetowe, gdzie klienci opiniują usługi danego podmiotu gospodarczego. A opinia społeczeństwa często budzi większe zaufanie niż zwykła reklama.

Tak więc opinie na forach, plus dobrze zrobiona strona internetowa mogą zwiększyć liczbę potencjalnych klientów danej firmy.Ja sam wiedząc o tym, jak na odbiór firmy wpływają fora internetowe, sam się na nich udzielam. Szczególnie na tych, które tyczą się budowy domów lub remontów

Wywóz gruzu, odpadów i szamba
Wywóz gruzu, odpadów i szamba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *