Gabaryty Legionowo - co musisz wiedzieć o wywozie odpadów wielkogabarytowych?

Gabaryty Legionowo – co musisz wiedzieć o wywozie odpadów wielkogabarytowych?

Gabaryty Legionowo to temat, który dotyczy wielu mieszkańców miasta, zmagających się z wywozem dużych przedmiotów. W artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje o terminach, procedurach i miejscach zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Dowiesz się, jak skutecznie i ekologicznie pozbyć się ich z domu, dbając jednocześnie o porządek w swoim otoczeniu.

Gabaryty Legionowo – co to takiego?

Odpady wielkogabarytowe zalicza się do odpadów komunalnych powstających w naszych domach, których nie można wyrzucić do  standardowych pojemników na śmieci ze względu na ich rozmiar lub wagę.

Lista odpadów wielkogabarytowych. Przykłady

 • meble, np.: stoły, krzesła, szafy, regały,
 • wyroby tapicerowane, np.: fotele, wersalki, pufy,
 • tekstylia domowe, np.: dywany, poduszki, kołdry, koce, materace,
 • zabawki dużych rozmiarów,
 • sprzęt sportowy, np.:  rowery, sanki, hulajnogi (bez elementów elektornicznych),
 • wyposażenie ogrodu, np.: plastikowe i drewniane meble, zjeżdżalnie, domki,
 • stolarka okienna i drzwi bez elementów szklanych,
 • inne duże przedmioty, np.: wózki dziecięce, puste walizki, deski do prasowania, suszarki na pranie.

Do śmieci wielkogabarytowych nie należą:

 • odpady budowlane i rozbiórkowe, np.: gruz, cegły, beton, płytki ceramiczne,
 • odpady niebezpieczne, np.: farby, chemikalia, baterie, akumulatory,
 • odpady zielone, np.: gałęzie, liście, trawa,
 • odpady medyczne, np.: igły, strzykawki, leki,
 • małe odpady komunalne, np.: butelki, puszki, opakowania, które można wyrzucać do standardowych pojemników na odpady.
Gabaryty Legionowo. Lista odpadów wielkogabarytowych
Gabaryty Legionowo. Lista odpadów

Jak sprawdzić harmonogram wywozu odpadów wielkogabarytowych w Legionowie?

Harmonogram wywozu gabarytów w Legionowie można sprawdzić na kilka sposobów:

 1. Strona internetowa Urzędu Miasta Legionowo. Harmonogram publikowany jest w sekcji dotyczącej gospodarki odpadami. Miasto udostępnia wyszukiwarkę, wystarczy w pole wyszukiwania wpisać nazwę ulicy. Wywóz odbywa się 1 raz na 2 tygodnie.
 2. Kontakt telefoniczny z urzędem. Można także zadzwonić do Urzędu Miasta Legionowo wysłać e-mail z zapytaniem o aktualny harmonogram, aby uzyskać informacje bezpośrednio od pracowników odpowiedzialnych za gospodarkę odpadami.

  Urząd Miasta Legionowo
  ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 41,
  05-120 Legionowo,
  tel.: +48 22 774 20 31,
  tel.: +48 22 766 40 10.
 3. Media społecznościowe. Na profilach miasta Legionowo w mediach społecznościowych często zamieszczane są aktualności i ważne informacje, w tym harmonogramy wywozu odpadów.

  Profile miasta: Facebook (MiastoLegionowo; Legionowo Porusza; Karta Dużej Rodziny, Centrum Komunikacyjne w Legionowie), Twitter (LegionowoMiasto) i Instagram (Legionowo Porusza).

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK)

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Legionowie jest przeznaczony dla mieszkańców posiadających nieruchomości na terenie gminy, które są zgłoszone w Systemie Gospodarki Odpadami. Warunkiem korzystania z PSZOK jest regularne opłacanie wywozu odpadów komunalnych.

Dane kontaktowe PSZOK:
Adres: ul. Olszankowej 36 (wjazd od ul. gen. Władysława Sikorskiego),
tel.: 22 766 40 17,
tel.: 22 766 41 17.

Godziny otwarcia:
poniedziałek i czwartek w godzinach 12:00 – 18:00,
sobota w godzinach od 8:00 do 14:00.  

Rodzaje oraz ilości przyjmowanych odpadów są szczegółowo określone w załączniku nr 1 do zarządzenia nr 41/2021 Prezydenta Miasta Legionowo. Aby skorzystać z PSZOK, mieszkańcy muszą wypełnić wniosek, który można pobrać ze strony internetowej miasta lub odebrać osobiście w Dziale Gospodarki Odpadami.

Gabaryty Legionowo są przyjmowane bez ograniczeń ilościowych, co stanowi istotną zaletę tego rozwiązania. Mieszkańcy mają możliwość bezpiecznego i legalnego pozbycia się dużych przedmiotów w dogodnym dla siebie terminie. Warto pamiętać, że konieczne jest osobiste dostarczenie odpadów do PSZOK własnym transportem.

Alternatywne metody wywozu odpadów wielkogabarytowych w Legionowie

Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na gabaryty Legionowo, które można wykorzystać, aby sprawnie zarządzać odpadami wielkogabarytowymi poza usługami oferowanymi przez miasto.

Kontener na gabaryty Legionowo

Mieszkańcy miasta mogą wynająć kontener na odpady wielkogabarytowe od prywatnych firm specjalizujących się w usługach utylizacyjnych. Kontener na gabaryty Legionowo jest usługą płatną, jednak oferuje wiele korzyści. Prywatne firmy często dysponują różnymi rozmiarami kontenerów. Zajmują się również segregacją odpadów w celu ich recyklingu tam, gdzie to możliwe. Wynajem kontenera pozwala na szybkie usunięcie dużych odpadów bez konieczności wielokrotnych podróży do punktów selektywnej zbiórki PSZOK, czy czekania na termin selektywnej zbiórki.

Przykładowe firmy obsługujące gabaryty Legionowo:

Partner Dariusz Apelski Sp. z o.o.
al. Jana Pawła II 80/158,
00-175 Warszawa,
tel.: 22 811 08 53.

Zakład Usług Komunalno-Socjalnych Eugeniusz Pacewicz
ul. Mysliwska 18,
05-120 Legionowo,
tel.: 22 784 58 38.

Byś Wojciech Byśkiniewicz
ul. Arkuszowa 43,
01-934 Warszawa,
tel.: 22 669 73 33.

Gabaryty Legionowo. Wynajem kontenera na odpady
Gabaryty Legionowo. Wynajem kontenera na odpady

Darowizny dla organizacji charytatywnych

Gabaryty Legionowo można przekazać do lokalnych organizacji charytatywnych, takich jak np. Caritas, domów pomocy społecznej, czy fundacji działających na rzecz potrzebujących. Organizacje te zazwyczaj posiadają punkty przyjmowania darowizn, które można znaleźć na ich stronach internetowych. Dodatkowo niektóre z tych organizacji urządzają również zbiórki specjalne w określonych terminach i miejscach, co umożliwia łatwiejsze przekazanie odpadów wielkogabarytowych.

Sprzedaż przez Internet

Gabaryty Legionowo w dobrym stanie można sprzedać przez Internet, zamieszczając ogłoszenie na odpowiedniej platformie, takiej jak OLX czy Allegro. Klarowny opis, dobre zdjęcia przedmiotów, adekwatna cena są istotne dla sukcesu transakcji. Wysokie zainteresowanie ze strony potencjalnych kupujących może doprowadzić do szybkiej sprzedaży. Ważne jest reagowanie na pytania i ustalenie szczegółów dotyczących odbioru lub dostawy, aby zapewnić bezpieczeństwo i satysfakcję obu stronom.

Second-hand

Gabaryty Legionowo można również oddać do sklepów second-hand, które specjalizują się w sprzedaży używanych artykułów. Jest to ekologiczny sposób na ponowne wykorzystanie przedmiotów i ograniczenie ilości odpadów trafiających na wysypiska. Zlecając sprzedaż, nie musimy angażować swojego czasu i uwagi, koordynacją procesu zajmie się obsługa sklepu.

Gabaryty Legionowo. Praktyczne wskazówki

Zarządzanie odpadami wielkogabarytowymi w Legionowie jest istotne dla każdego mieszkańca dbającego o porządek i środowisko. Warto mieć na uwadze kilka praktycznych zasad, aby proces pozbywania się dużych przedmiotów był jak najbardziej efektywny i ekologiczny.

Korzyści z minimalizowania odpadów wielkogabarytowych

Minimalizacja odpadów wielkogabarytowych poprzez ponowne użytkowanie, przekazywanie do organizacji charytatywnych lub sklepów second-hand pozwala zmniejszyć ilość odpadów trafiających na wysypisko, co jest korzystne dla środowiska. Warto więc korzystać z takich rozwiązań.

Informacje dotyczące wywozu odpadów wielkogabarytowych

W razie pytań dotyczących wywozu odpadów wielkogabarytowych w Legionowie można skontaktować się bezpośrednio z Urzędem Miasta lub odwiedzić ich stronę internetową, gdzie udostępnione są najważniejsze informacje i kontakty.

Wymagania dotyczące przygotowania odpadów wielkogabarytowych do wywozu

Odpady takie jak meble powinny być rozłożone na części, aby ułatwić ich transport i dalszą utylizację. Należy upewnić się, że są one opróżnione z zawartości i zabezpieczone przed uszkodzeniami. Dodatkowo gabaryty Legionowo powinny być czyste, odpowiednio posegregowane i wystawione przed posesją w dniu wyznaczonym przez harmonogram i w miejscu łatwo dostępnym dla służb komunalnych.

Cena wynajmu kontenera na odpady wielkogabarytowe

Koszty wynajmu kontenera na gabaryty Legionowo mogą się różnić w zależności od firmy i rozmiaru pojemnika. Zazwyczaj opłata uwzględnia wynajem, transport oraz utylizację odpadów.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Ile kosztuje kontener na gruz Warszawa?

Podsumowanie

W artykule ” Gabaryty Legionowo – co musisz wiedzieć o wywozie odpadów wielkogabarytowych?” znajdziesz wszystko, co potrzebne do poradzenia sobie z dużymi odpadami w mieście.

Przedstawiliśmy listę rzeczy, które można wyrzucić oraz te, które nie mieszczą się w kategorii gabaryty Legionowo. Pokazaliśmy też, jak sprawdzić harmonogram wywozu śmieci i gdzie znajduje się PSZOK. Podaliśmy sugestie dotyczące ekologicznego pozbywania się niepotrzebnych przedmiotów, na przykład poprzez sprzedaż internetową lub oddanie ich organizacjom charytatywnym.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się bezpośrednio z Urzędem Miasta Legionowo. Zachęcamy do troski o czyste miasto i środowisko przyrody jednocześnie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *