Co posadzić przy płocie? Dobre rośliny na płot
|

Co posadzić przy płocie, dobre rośliny pod płot

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co posadzić przy płocie, aby stworzyć nie tylko piękny, ale także praktyczny ogród? Wybierając odpowiednie rośliny, możesz cieszyć się wieloma korzyściami, takimi jak większa prywatność, ochrona przed hałasem i dodanie uroku Twojemu ogrodowi.

W tym artykule podzielimy się wskazówkami dotyczącymi najlepszego wyboru roślin, które pomogą Ci stworzyć atrakcyjną i funkcjonalną przestrzeń wzdłuż ogrodzenia.

Najpierw omówimy zalety obsadzenia ogrodzenia, a następnie przedstawimy różne gatunki roślin, które warto rozważyć. Pnącza, krzewy liściaste, rośliny iglaste – możesz wybierać spośród wielu roślin niezależnie od tego, czy wolisz popularne tuje lub bluszcz pospolity, czy też szukasz czegoś bardziej oryginalnego, takiego jak dynia ozdobna, róża pomarszczona, czy może ognik szkarłatny.

Zalety nasadzeń przy płocie

Posadzenia wzdłuż płotu, zwłaszcza gęste krzewy liściaste lub pnącza wieloletnie, mogą stać się naturalną barierą i zapewnić prywatność Twojego ogrodu lub posesji. Rośliny iglaste, np. świerk kłujący, łatwo zmienić w formowane żywopłoty, które mogą od strony ulicy osłonić przestrzeń przed wzrokiem sąsiadów lub przypadkowych przechodniów, tworząc atmosferę intymności.

Rośliny posadzone wzdłuż ogrodzenia mają walory estetyczne, dodadzą piękna i charakteru Twojej działce. Mogą stworzyć atrakcyjne tło dla innych roślin lub podkreślić styl architektoniczny domu. Warto posadzić rośliny o różnych kolorach, kształtach, teksturach i stworzyć w ten sposób interesujący projekt ogrodu.

Co posadzić przy płocie? Kompozycje roślin
Co posadzić przy płocie? Stwórz kompozycję z różnych rośłin!

Gęste nasadzenia na granicy posesji mogą pomóc w tłumieniu dźwięków z zewnątrz, takich jak ruch uliczny czy hałas sąsiadów. Rośliny o dużej powierzchni liści mogą działać jako naturalne bariery akustyczne, zmniejszając poziom hałasu i tworząc bardziej spokojne otoczenie.

Rośliny rosnące wzdłuż ogrodzenia mogą również działać jako bariera przed wiatrem. Gęsta roślinność może złagodzić siłę wiatru, chroniąc rośliny ogrodowe przed uszkodzeniem i zapewniając mikroklimat bardziej sprzyjający ich wzrostowi.

Sadzenie roślin przy płocie ma także korzyści ekologiczne. Rośliny dostarczają schronienia i pożywienia dla ptaków, owadów i innych korzystnych dla środowiska organizmów. Mogą także przyciągać pszczoły i motyle, wspomagając proces zapylania i uprawy roślin. Ponadto rośliny pomagają w filtracji powietrza, absorbując dwutlenek węgla i produkując tlen.

Rośliny wzdłuż ogrodzenia warto posadzić także dlatego, że mogą się one przyczynić do lepszej ochrony gleby zawierającej składniki odżywcze. Ich korzenie stabilizują glebę i zapobiegają erozji. Rośliny głęboko zakorzenione pomagają w utrzymaniu struktury gleby, chroniąc ją przed spływaniem wody i utratą żyzności.

Drzewa przy płocie – jakie drzewa posadzić wzdłuż ogrodzenia?

Drzewa są świetnym wyborem, aby stworzyć naturalną i efektowną osłonę wzdłuż ogrodzenia. Oferują różnorodność w wysokościach i kształtach, umożliwiając dopasowanie do indywidualnych preferencji. Zarówno drzewa liściaste, jak i iglaste mogą odgrywać rolę żywopłotu, dostarczając prywatności, ochrony przed wiatrem i hałasem, a także urozmaicić i wzbogacić wygląd ogrodzenia.

Jakie rośliny posadzić zamiast tui?

Drzewa liściaste

 • Klon. Wiele gatunków, takich jak klon jesionolistny czy klon polny, ma gęste korony o atrakcyjnych liściach i dobrze się formuje. Te cechy można wykorzystać, jeśli zależy nam na miejscach zacienionych, chroniących przed słońcem.

 • Głóg pospolity. Jest popularnym drzewem sadzonym przy ogrodzeniu, gdyż jest odporny na różne warunki glebowe. Posiada gęste liście, a także niezwykle dekoracyjne kwiaty i owoce w postaci czerwonych lub pomarańczowych jagód, które przyciągają ptaki i owady.

 • Grab. Posiada zdolność do tworzenia gęstej, zwartej i dobrze ukształtowanej korony. Jest to roślina zimozielona utrzymująca liście przez większą część roku. Młode drzewka szybko rosną i tolerują przycinanie. W krótkim czasie tworzą wzdłuż ogrodzenia formowane żywopłoty.

 • Buk. Jest popularnym wyborem do sadzenia przy ogrodzeniu ze względu na swój elegancki wygląd i gęste ulistnienie. Posiada piękne liście, które zmieniają kolor na intensywną czerwień jesienią. Może zapewnić prywatność i jest stosunkowo odporny na warunki środowiskowe.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Przycinanie drzew i krzewów. Ogrodnik Marian radzi, jak to robić

Możemy jednak, zamiast drzew liściastych posadzić drzewa iglaste. Zaletą większości z nich jest to, że igły nie opadają, więc jest mniej sprzątania w ogrodzie, a w zimę możemy popatrzeć na zieleń.

Drzewa iglaste

 • Świerk pospolity. Jest doskonałym wyborem dla osób preferujących drzewa iglaste. Świerki mają gęste igły i stożkowaty kształt, co zapewnia prywatność i dekoracyjny wygląd. Są również odporne na mróz i dobrze rosną w różnych warunkach glebowych.

 • Cisy. Cis pośredni, pospolity lub japoński, są krzewami iglastymi o gęstym i zwartym ulistnieniu. Mają ciemnozielone igły i czerwone owoce. Cisy są wolno rosnące, ale mogą osiągnąć imponujące rozmiary. Są odporne na przycinanie i dobrze nadają się do formowania.

 • Sosna zwyczajna. Sosna zwyczajna jest drzewem, które szybko rośnie i  może zapewnić w szybkim czasie zieloną ścianę wzdłuż ogrodzenia. Ma długie, sztywne igły i dekoracyjne szyszki.

 • Cyprysik Lawsona. To drzewo o smukłym, kolumnowym kształcie. Ma gęste gałęzie z delikatnymi, zimozielonymi igłami. Jest popularny ze względu na swoje ozdobne ulistnienie i łatwość w formowaniu.

Wszystkie wymienione drzewa mają swoje unikalne cechy i są popularne w zależności od preferencji estetycznych, lokalnych warunków glebowych i klimatycznych. Ważne jest, aby wybór tych gatunków roślin dostosować do konkretnych warunków, które są w ogrodzie.

Krzewy przy płocie – jakie rośliny posadzić?

Krzewy mają różne kolory liści i kwiatów, co daje możliwość tworzenia wielu kompozycji i kontrastów. Można wybrać gatunki o różnych kształtach, aby nadać swojej przestrzeni interesujący wygląd. Do posadzenia przy płocie nadają się niskie krzewy, jak i te osiągające większy wzrost. Jakie krzewy posadzić wzdłuż ogrodzenia?

O to kilka przykładów:

 • Tuje. W Polsce są bardzo popularnym wyborem. Mają gęste ulistnienie, które zapewnia prywatność i ochronę. Tuje są również odporne na wiatr i dobrze znoszą przycinanie, co ułatwia ich formowanie w gęsty żywopłot.

 • Jałowce. Jałowiec pospolity lub poziomkowy są popularne ze względu na swoją trwałość i niskie wymagania pielęgnacyjne. Mają gęste, zimozielone igły i atrakcyjne owoce. Jałowce dobrze rosną na słonecznych stanowiskach i są odporne na suszę.

 • Berberys pospolity. Jest to gęsty, kolczasty krzew o wysokości około 1-2 metrów, nie wymaga troskliwej pielęgnacji. Posiada atrakcyjne, ciemnozielone liście, które zmieniają kolor na czerwony lub pomarańczowy jesienią. Kwitnie żółtymi kwiatami na wiosnę, a jesienią wytwarza dekoracyjne czerwone jagody.

 • Wrzos pospolity. Osiąga zazwyczaj wysokość do 30-50 cm. Jest charakterystyczny ze względu na swoje drobne igiełkowate liście i obfite kwitnienie od sierpnia do października. Kwiaty wrzosu występują w różnych odcieniach, takich jak różowy, fioletowy, biały i czerwony.

Co posadzić przy płocie? Propozycje krzewów
Wrzos – efektowny krzew na rabaty przy płocie

Krzewy liściaste kwitnące

Przy płocie można też posadzić kwitnące krzewy liściaste, które będą nie tylko spełniały charakter osłony, ale i dekoracji. Są to gatunki takie jak:  róża, bez czarny czy jaśminowiec. Te gatunki mają piękne kwiaty i mogą tworzyć estetyczne tło wzdłuż płotu.

Kwiaty wzdłuż ogrodzenia – jakie rośliny wybrać?

Gatunki kwitnące są piękne i dodają koloru oraz uroku do przestrzeni wokół płotu. Mogą stworzyć przyjemny i atrakcyjny wygląd ogrodzenia, który poprawia estetykę całego ogrodu.

Kolorowe kwiaty są nie tylko najbardziej dekoracyjne, ale także często odwiedzane przez pszczoły, motyle i inne owady zapylające. Posiadanie ich wzdłuż ogrodzenia przyciąga te korzystne dla środowiska stworzenia, co sprzyja różnorodności biologicznej i ekologicznej. Przy płocie możemy posadzić wiele gatunków kwiatów. O to kilka z nich:

 • Róże. Róża pomarszczona, znana również jako dzika róża ma pełne uroku kwiaty, które dodają romantycznego i malowniczego charakteru przestrzeni wzdłuż ogrodzenia. Natomiast różę pnącą można wykorzystać do stworzenia kwiatowej ściany. Szczególnie efektownie przyozdobi drewniany płot.

 • Jeżówka purpurowa. Znana również jako rudbekia purpurowa to bylina o pięknych, purpurowych kwiatostanach. Jej kwiaty przyciągają motyle i pszczoły, a także dodają koloru do ogrodu. Jeżówka purpurowa ma także właściwości lecznicze i jest ceniona za swoje korzyści dla zdrowia.

 • Astry. Są to rośliny wieloletnie, które wytwarzają piękne, delikatne kwiaty w różnych kolorach, takich jak biały, różowy, fioletowy i niebieski. Są popularne w ogrodach na jesień, gdy wiele innych roślin przekwita.

 • Lawenda. Cechuje się charakterystycznymi, fioletowymi kwiatami i aromatycznymi liśćmi. Jej kwiaty przyciągają pszczoły i motyle, a jej delikatny zapach dodaje uroku ogrodowi. Lawenda może być sadzona wzdłuż płotu, tworząc piękne i pachnące obramowanie.

 • Chabry. Są roślinami wieloletnimi o kwiatach w kolorze niebieskim, fioletowym, różowym lub białym. Mają charakterystyczne kwiatostany, które przyciągają motyle i pszczoły. Chabry są odporne i łatwe w uprawie, nadając ogrodowi dziki i naturalny wygląd.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Kwiaty lubiące słońce. Jakie doniczkowe, do domu, na parapet i do ogrodu?

Pnącza – co posadzić przy płocie?

Chociaż rośliny pnące wymagają regularnego podlewania, to nadal jest to doskonały wybór, jeśli chcemy stworzyć zieloną ścianę. Można je posadzić wzdłuż ogrodzenia, tworząc naturalny parawan odgradzający ogród od strony ulicy.

Planując sadzenie roślin, możemy wybrać pnącza jednoroczne lub pnącza wieloletnie, przy czym warto mieć na uwadze, że rośliny jednoroczne wymagają więcej uwagi i pracy.

Pnącza jednoroczne

 • Chmiel japoński. Charakteryzuje się szybkim wzrostem i bujnymi, zielonymi liśćmi. Jego pędy są zwinne i elastyczne, co umożliwia im owijanie się wokół ogrodzenia.

 • Hortensja pnąca. Posiada piękne, duże kwiaty o różnych kolorach w zależności od odmiany, takie jak biały, różowy czy niebieski. Jest łatwa w uprawie i dobrze radzi sobie w miejscach zacienionych.

 • Groszek pachnący. To roślina jednoroczna, która słynie ze swoich pięknych i pachnących kwiatów w różnych kolorach, takich jak różowy, fioletowy, biały czy czerwony.

 • Fasola wielokwiatowa. To pnącze, które jest popularne ze względu na swoje efektowne i kolorowe kwiaty. Kwiaty występują w różnych odcieniach, takich jak czerwony, różowy, biały czy purpurowy.

Pnącza wieloletnie

 • Bluszcz pospolity. Jest popularnym wyborem ze względu na swoje gęste zielone liście, które tworzą gęstą zasłonę na płocie. Jest łatwy w uprawie i odporny na różne warunki glebowe i klimatyczne.

 • Milin amerykański. Znany również jako winorośl wirginijska lub pnącze pięciolistne, to roślina o pięknych, czerwonych liściach jesienią. Może tworzyć efektowną zasłonę na płocie i posiada zdolność przywierania do powierzchni za pomocą przylg.

 • Winobluszcz. To pnącze o atrakcyjnych, trójklapowych liściach, które zmieniają kolor na czerwony, pomarańczowy lub fioletowy jesienią. Jest szybko rosnącym pnączem i może doskonale pokryć płot swoimi zwisającymi pędami.


Co posadzić przy płocie, aby szybko zasłonić ogród? Posadź winobluszcz!

Aranżacja ogrodu przy płocie

Aranżując rośliny wzdłuż ogrodzenia, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Przede wszystkim, należy określić cel i funkcję ogrodu — czy ma to być miejsce zapewniające prywatność, rekreacyjna przestrzeń czy estetyczna ozdoba. Dobór roślin, mebli ogrodowych i innych elementów powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i harmonizować z architekturą domu.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest dopasowanie roślinności do warunków glebowych i klimatycznych danego regionu. Badanie pH gleby, wilgotności i nasłonecznienia pozwoli wybrać rośliny, które będą dobrze rosły i zdrowo wyglądały.

Planując ogród przy ogrodzeniu, powinniśmy również uwzględnić czas, który możemy poświęcić na jego pielęgnację. Jeśli nie mamy go zbyt wiele, warto wybierać rośliny, które są mniej wymagające i łatwe w utrzymaniu, aby ogród przy płocie zachował swój piękny wygląd nawet przy mniejszym nakładzie pracy.

Ostatnim elementem jest zachowanie harmonii i równowagi w aranżacji ogrodu. Wyważone rozłożenie roślin, dekoracji i wolnej przestrzeni zapewni przyjemne i funkcjonalne otoczenie. Przy odpowiednim uwzględnieniu tych aspektów, ogród przy płocie stanie się pięknym i przytulnym miejscem.

Co posadzić przy ogrodzeniu? Podsumowanie

Rośliny powinny spełniać walory estetyczne i funkcjonalne. Zastanawiając się, co posadzić przy płocie, warto wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak poziom prywatności, ochrona przed hałasem i wiatrem, ozdoba ogrodu oraz osobiste preferencje. Przy wyborze roślin trzeba uwzględnić także warunki glebowe i klimatyczne.

Aranżacja żywopłotu powinna korzystać z różnych rodzajów roślin. Rząd drzew zasłoni wolne przestrzenie w ogrodzeniu i dostarczy cienia w upalne dni. Szpaler z krzewów zapewni dekoracyjny wygląd. Rabaty z kwiatów i ściany z pnączy dodadzą koloru i uroku.

Przy odpowiedniej aranżacji roślin wzdłuż ogrodzenia, ogród może stać się miejscem odpoczynku oddzielonym od strony ulicy i sąsiednich działek.


Jakie są zalety sadzenia roślin przy płocie?

Sadzenie roślin przy płocie ma wiele zalet.
1. Rośliny przy ogrodzeniu mogą dostarczyć dodatkową ochronę i prywatność, tworząc naturalną barierę między Twoją posesją a sąsiadami lub drogą.
2. Rośliny przy płocie mogą również pełnić funkcję dekoracyjną, dodając uroku i koloru do Twojego ogrodu.
3. Rośliny tworzące żywopłot mogą działać jako osłona przed wiatrem, hałasem i zanieczyszczeniami.

Na co zwracać uwagę przy wyborze roślin pod płot?

Przy wyborze roślin pod płot warto rozważyć:
1. warunki świetlne w danym obszarze – czy miejsce, w którym zamierzasz sadzić rośliny, jest dobrze oświetlone przez słońce, czy może jest cieniste,
2. warunki glebowe. Niektóre rośliny lepiej rosną w wilgotnej glebie, podczas gdy inne preferują bardziej suche warunki,
3. wysokość i szerokość roślin, aby upewnić się, że będą one odpowiednie dla przestrzeni, którą masz do dyspozycji

Jakie rośliny są dobre do sadzenia pod płotem?

Wybór roślin zależy od Twoich preferencji i warunków środowiskowych. Oto kilka popularnych opcji:
Krzewy ozdobne, takie jak jałowce, berberysy czy wrzosy, które dodają struktury i koloru do ogrodu.
Powojniki lub pnącza, które mogą pięknie wspiąć się po płocie, tworząc efektowną zieloną ścianę.
Byliny, takie jak hosty, astilby czy jaskry, które oferują różnorodność kolorów i tekstur.
Trawy ozdobne, takie jak pióropusze czy miskanty, które dodają lekkości i ruchu do ogrodu.
Winorośle, które mogą pięknie pokryć płot swoimi pnączami i zapewnić cień w upalne dni.

Czy istnieją rośliny, które należy unikać przy sadzeniu pod płotem?

Tak, istnieją pewne rośliny, których należy unikać przy sadzeniu pod płotem. Należą do nich rośliny inwazyjne, które mogą rozprzestrzeniać się i zagrażać innym gatunkom. Przykładem może być barszcz Sosnowskiego.
Należy również unikać roślin, które mają agresywne systemy korzeniowe, gdyż mogą one uszkadzać fundamenty płotu lub inne struktury.
Przed sadzeniem roślin zawsze sprawdź, czy nie są one potencjalnie niebezpieczne lub destrukcyjne dla otoczenia, dzieci i zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *