Na zdjęciu widzimy parapet z drewna, na którym znajdują się trzy książki ułożone jedna na drugiej. Na górze książek stoi żółty kubek z torebką herbaty. Obok książek po prawej stronie znajduje się zielona roślina w doniczce, która dodaje naturalnego uroku całej kompozycji. W tle przez okno widać dachy domów oraz drzewa, co sugeruje widok na zewnątrz z wyższego piętra. Drewniany parapet oraz ramy okienne dodają wnętrzu ciepła i przytulności. Całość tworzy spokojną i relaksującą atmosferę, idealną do czytania i picia herbaty.

Poradnik, jak samodzielnie zrobić parapet z drewna

Marzysz o drewnianym parapecie, ale zamówienie go od stolarza to dla Ciebie za duży wydatek? Zrób go sam! Przeczytaj do końca ten artykuł, aby dowiedzieć się, czego potrzebujesz i jak zrobić parapet, który będziesz podziwiać przez lata. Piękne, w całości drewniane okna możesz wykończyć bez niczyjej pomocy. Samodzielnie wykonany parapet to nie tylko duża oszczędność pieniędzy, ale też wielka satysfakcja!

  • Parapet drewniany- co jest ważne
  • Wykonanie parapetu drewnianego
  • Montaż drewnianego parapetu

Parapet drewniany

Parapet wykonany z drewna to idealne dopełnienie drewnianego lub imitującego drewno okna. Decyzje dotyczące nowego parapetu musisz rozpocząć od wybrania rodzaju drewna. Najczęściej wybierane jest drewno bukowe, sosnowe lub dębowe. Oczywiście najlepiej, żeby swoim kolorem idealnie pasował do okna, którego ma być dopełnieniem. Jeśli masz drewniane meble, dobrze jest też pomyśleć o tym, żeby parapet był dopasowany także do nich.

Musisz wybrać także rodzaj drewna: lite lub klejone. Według ekspertów drewno klejone jest bardziej odporne na takie czynniki jak temperatura czy wilgoć, co w przypadku parapetu jest bardzo ważne. Z kolei lite drewno uważane jest za bardziej eleganckie i stylowe, co sprawia, że jest wybierane niezwykle często. Deski z surowego drewna, przycięte na wymiar, możesz zamówić w tartaku. Klejone drewno znajdziesz w większości marketów budowlanych. Grubość parapetu to zwykle 2 lub 3 centymetry, ale koniecznie zmierz miejsce na parapet pod swoim oknem. Znając dokładne wymiary (szerokość, głębokość i grubość) parapetu, możesz zamówić odpowiednio przycięte drewno.

Zalety drewnianego parapetu

Parapet wykonany z drewna jest piękny i ponadczasowy. Dobrze wykonany będzie cieszył oko latami. Tego rodzaju parapet nigdy nie wyjdzie z mody i będzie pasował do większości mebli. Estetyczny wygląd drewnianych parapetów nadaje wnętrzu przytulnego charakteru i pasuje do każdego stylu aranżacji wnętrz. Samodzielnie wykonany parapet nada wnętrzu indywidualnego charakteru. 

Dodatkowo drewniane parapety cieszą się bardzo długą żywotnością, więc jeśli nie znudzi Ci się jego wygląd, nie musisz go wymieniać przynajmniej przez kilka lat.

Wykonanie parapetu drewnianego

Wybierając gotowy element, kupiony w sklepie budowlanym, najprawdopodobniej możesz od razu przejść do zabezpieczenia go. Jeśli jednak zdecydujesz się na surowe drewno, do odpowiedniego przygotowania go przyda Ci się tarcza do szlifowania drewna, dzięki której element na parapet będzie idealnie gładki. To ważne, aby taki element wyglądał dobrze, ponieważ parapet jest istotnym elementem wykończenia i tworzy całość z resztą okna.

Przycięty kawałek drewna na początek musisz zabezpieczyć. Najlepiej pokryć je bejcą w odpowiednio dobranym odcieniu. Taki zabieg podkreśli naturalny wygląd słojów wybranego drewna. Parapet, który zamontowany będzie we wnętrzu, najlepiej jest pokryć na koniec lakierem, który nie zmieni koloru drewna, ale zabezpieczy je i sprawi, że będzie pięknie błyszczeć. Dzięki temu zabiegowi parapet będzie wyglądał idealnie przez długie lata.

Montaż drewnianego parapetu

Montując drewniany parapet wewnętrzny, trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad. Po pierwsze, parapet nie powinien być osadzony zbyt nisko. To ze względu na dobrą cyrkulację ciepłego powietrza, jeśli pod oknem znajduje się grzejnik. Najlepsza odległość to około 15-20 centymetrów nad kaloryferem. Właściwie zamontowany parapet powinien być także wysunięty poza granice ściany na około 5 centymetrów. Jeśli lubisz bardzo grube parapety, możesz oczywiście zdecydować się na zrobienie parapetu, który będzie wystawał mocniej.

Wnęka, w której zamontujesz nowy parapet, musi być wcześniej odpowiednio przygotowana. Powinna być ona odpowiednio wyrównana i wypoziomowana, bez żadnych niepotrzebnych nierówności. Parapet musisz wsunąć we wnękę okienną i podcięcie pod ramą okna. Szczelne i solidne zamontowanie parapetu daje gwarancję, że będzie on stabilnie osadzony. Parapety drewniane osadza się, używając do tego celu rozprężonej pianki poliuretanowej. Proces ten jest ważny, aby maksymalnie ograniczyć ucieczkę ciepła z nieuszczelnionych miejsc wokół całego parapetu. Pianką musisz wypełnić przestrzeń pod parapetem, a gdy stanie się ona twarda, części, które wystają, możesz odciąć, używając nożyka do tapet. Ważne jest, aby zrobić to precyzyjnie, w taki sposób, aby nie uszkodzić parapetu. Z kolei szparę, która powstaje między ścianą a parapetem, najlepiej jest uzupełnić elastyczną szpachlą do drewna lub używając do tego akrylu.

Drewniany parapet, który sam wykonasz, to efektowny i stylowy element wykończenia domu. Drewno to materiał, który cechuje się trwałością i jest ponadczasowy. Parapet wykonany z drewna będzie pasował do różnych mebli, kolorów ścian czy zmieniających się aranżacji mieszkania. Ładny parapet nie jest może najważniejszym elementem wystroju, ale świetnie dopełnia wnętrze, nadając mu przytulny charakter. Wykonując go samodzielnie, zaoszczędzisz pieniądze, a także zyskasz wiele radości z wykonania go własnymi rękami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *