Gdzie wyrzucać żarówki. Kompletny przewodnik

Gdzie wyrzucać żarówki. Kompletny przewodnik po utylizacji różnych typów żarówek

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co zrobić ze zużytą żarówką? Wyrzucenie jej do zwykłego kosza na śmieci może wydawać się najprostszą opcją, ale czy na pewno jest to odpowiedzialne działanie? W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej mówi się o ekologii i zrównoważonym rozwoju, właściwa utylizacja żarówek, staje się kwestią nie tylko środowiskową, ale i etyczną.

W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie, gdzie wyrzucać żarówki różnego typu, aby zminimalizować ich wpływ na środowisko. Dowiesz się, dlaczego niektóre żarówki nie mogą trafić do zwykłych śmieci i jakie są konsekwencje takiego postępowania. Przedstawimy również praktyczne wskazówki dotyczące tego, jak i gdzie można bezpiecznie wyrzucić stare żarówki. 

Dlaczego nie można wyrzucać żarówek do zwykłych śmieci?

Żarówki zawierają szkodliwe substancje chemiczne, takie jak rtęć, zagrażająca środowisku i zdrowiu ludzi, jeśli dostanie się do ziemi lub wód gruntowych. Dlatego wymagane jest właściwe utylizowanie tych szkodliwych substancji.

Wiele komponentów żarówek, takich jak szkło, aluminium i metalowe elementy, po oddaniu do specjalnego punktu zbiórki elektrośmieci może być poddane recyklingowi. Recykling jest bardziej ekologiczny niż składowanie na wysypisku i produkcja nowych rzeczy, dlatego tak ważna jest właściwa segregacja odpadów.

W wielu krajach istnieją przepisy prawne o zużytym sprzęcie elektrycznym, które zabraniają wyrzucania żarówek do odpadów zmieszanych i nakładają na producentów obowiązek dostarczania systemów zbierania i recyklingu zużytych żarówek.

Nieodpowiednie usuwanie elektrośmieci może wpłynąć na jakość gleby i wód gruntowych, co może zaszkodzić środowisku naturalnemu i zdrowiu ludzi.


Gdzie wyrzucać żarówki i inne elektrośmieci? Zobacz film!

Zamiast wyrzucać spaloną żarówkę do odpadów zmieszanych, zawsze warto sprawdzić lokalne przepisy dotyczące utylizacji i recyklingu tego typu materiałów. W wielu miejscach istnieją specjalne punkty zbiórki zużytych żarówek lub sklepy, które zajmują się gromadzeniem zużytego sprzętu elektrycznego. Dzięki odpowiedniemu recyklingowi można minimalizować degradację środowiska i wykorzystać niebezpieczne odpady jako surowce wtórne.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Gdzie wyrzucić papę i wełnę mineralną w Warszawie i okolicach?

Rodzaje żarówek i ich właściwa utylizacja

Żarówki różnią się pomiędzy sobą zarówno pod względem technologicznym, jak i ekologicznym.

Żarówki żarnikowe

Pierwszym rodzajem żarówek są żarówki żarnikowe. To klasyczne, tradycyjne żarówki, które emitują światło poprzez podgrzewanie drutu wolframowego do wysokiej temperatury. Gdzie wyrzucać zwykłe żarówki?

Żarówki żarowe mogą trafić do zwykłych pojemników na odpady zmieszane, ponieważ nie zawierają substancji toksycznych ani skomplikowanych komponentów elektronicznych. Jednak ze względu na zawartość szkła i metalowych elementów, lepiej oddać je do punktu zbierającego elektrośmieci. Warto unikać wyrzucania zwykłych żarówek do odpadów zmieszanych, aby umożliwić odzysk surowców.

Żarówki energooszczędne CFL i świetlówki

Inny rodzaj źródła światła to żarówki oszczędzające energię, w tym lampy fluorescencyjne kompaktowe (CFL) i świetlówki liniowe. Wykorzystują one znacznie mniej energii niż tradycyjne żarówki i są bardziej wydajne. Gdzie wyrzucić świetlówkę?

Ze względu na zawartość rtęci zużyte świetlówki wymagają specjalnej utylizacji. W wielu miejscach istnieją punkty zbiórki, gdzie można przepalone świetlówki bezpiecznie oddać do recyklingu.

Żarówki LED

Jeszcze innym rodzajem źródła światła jest oświetlenie LED. Lampy LED są bardzo energooszczędne i trwałe. Do generowania światła wykorzystują diody elektroluminescencyjne. Co zrobić z żarówką LED?

Żarówka LED, jak również diody LED, nie mogą trafić do zwykłych śmieci. Możemy wrzucić je do odpowiednich pojemników na elektrośmieci lub oddać w sklepie przy zakupie nowej żarówki.

Żarówki halogenowe

Następny typ to żarówki zawierające halogen. Są one bardziej energooszczędne niż zwykłe żarówki żarowe, ale mniej niż oświetlenie LED.

Można je poddać recyklingowi, gdyż ich szklane i metalowe elementy nadadzą się do pozyskania surowców wtórnych.

Ten typ żarówek także wrzucamy do specjalnego pojemnika na elektrośmieci. Nie można wrzucać ich do zwykłego kosza na śmieci.

Gdzie można wyrzucać zużyte żarówki różnego typu?

Gdzie wyrzucać żarówki różnego rodzaju?
Gdzie wyrzucać żarówki różnego rodzaju?

Zwykłe żarówki, ze względu na zawartość szkła i metalu, mogą być oddawane do wielu punktów zbiórki odpadów elektrycznych. Można je również wrzucić do kontenerów na odpady elektryczne, które znajdują się w niektórych punktach zbiórki odpadów komunalnych.

Żarówki energooszczędne, w tym zużyte świetlówki, trzeba wrzucić do specjalnego pojemnika lub dostarczyć do punktu zbierającego elektrośmieci, oferującego programy recyklingowe.

Żarówki LED nie zawierają substancji toksycznych. Jednak zużyte żarówki LED warto oddać do recyklingu, aby można było odzyskać cenne surowce i zmniejszyć obciążenie środowiska naturalnego.

Żarówki halogenowe można oddać do punktów zbiórki odpadów elektrycznych, gdzie zostaną odpowiednio przetworzone.

Gdzie w Warszawie wyrzucać żarówki LED, CFL, halogenowe?

W Warszawie jest mnóstwo miejsc, gdzie możemy wyrzucić żarówki, np. oddać do punktu PSZOK w dzielnicach takich jak Ursynów, Bemowo, Wola, czy Praga Południe. PSZOK-i znajdują się:

 • przy ul. Płytowej 1,

 • przy ul. Zawodzie 1.

Stare żarówki można także oddać w miejskich punktach zbiórki odpadów, które znajdują się w trzech dzielnicach Warszawy:

 • na Bielanach (przy stacji metra Młociny, przy stacji metra Słodowiec, przed ratuszem przy ulicy Żeromskiego 29),

 • na Woli (przy ulicach: Bema 70, Płockiej 32, Ciołka 33, Redutowej 48, Piaskowej 7, Krochmalnej 3 oraz przy Skwerze Sierpnia 1944)

 • na Bemowie (przy placu zabaw koło Fortu Bema na ul. Obrońców Tobruku, przy Szkole Podstawowej nr 341, przy ulicy Lencewicza, na wysokości budynku przy ul. Powstańców Śląskich 104).

Żarówki można również oddać w niektórych sklepach, które oferują taką możliwość.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Gdzie wyrzucać ubrania – poprawna segregacja ubrań.

Co zrobić, jeśli żarówka się stłucze?

Przed rozpoczęciem czegokolwiek upewnij się, że jesteś odpowiednio ubrany. Należy założyć rękawice ochronne, a jeśli stłuczenie miało miejsce w obszarze, gdzie mogą znajdować się małe dzieci lub zwierzęta, upewnij się, że nikt nie jest w pobliżu.

Stłuczona żarówka - jak postępować?
Stłuczona żarówka – jak postępować?
 1. Wyłącz zasilanie w danym obwodzie elektrycznym, jeśli to możliwe. To zminimalizuje ryzyko porażenia prądem.

 2. Otwórz okna i drzwi, ponieważ po stłuczeniu niektórych żarówek możemy być narażeni na działanie rtęci, która jest toksyczna i często jest w żarówkach.

 3. Przygotuj materiały, takie jak papier lub tektura, taśma klejąca, pinceta lub szczypce oraz pojemnik na odpady.

 4. Delikatnie zbierz większe odłamki szkła i wkładaj je do pojemnika. Nie używaj gołych rąk do tego celu, zawsze używaj rękawic ochronnych. Następnie użyj taśmy klejącej, aby podnieść mniejsze kawałki szkła.

 5. Jeśli stłuczona żarówka to żarówka energooszczędna (CFL) lub inna, która może zawierać rtęć, ostrożnie zbierz resztki i odłamki za pomocą pincety lub szczypiec. Umieść je w szczelnym pojemniku.

 6. Dokładnie umyj i oczyść obszar, na którym doszło do stłuczenia. Użyj wilgotnej szmatki, aby uniknąć rozpraszania pyłu lub substancji toksycznych.

 7. Zebrane odłamki, które zawierają substancje toksyczne, takie jak rtęć, powinny być przekazane do punktu zbiórki odpadów.

Gdzie wyrzucać żarówki? Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć, jak ważna jest odpowiedzialna utylizacja świetlówek, halogenów i innych źródeł światła. Nie jest to tylko kwestia ekologiczna, ale również społeczna i zdrowotna. Poprzez właściwe postępowanie ze zużytymi żarówkami różnego rodzaju źródeł światła, możemy znacząco przyczynić się do ochrony naszej planety i własnego zdrowia.

Zachęcamy do podjęcia świadomych decyzji, gdzie wyrzucać żarówki. Najlepiej jest korzystać z dostępnych punktów zbiórki elektrośmieci czy specjalnych pojemników w sklepach. Pamiętaj, że każdy mały krok w kierunku zrównoważonego rozwoju, w tym recykling żarówek, ma znaczenie. Niech ten artykuł będzie dla Ciebie inspiracją do właściwej segregacji odpadów i dalszych działań w tym zakresie.


Czy mogę wyrzucić żarówki LED do zwykłych śmieci?

Nie, żarówki LED nie powinny być wyrzucane do zwykłych śmieci. Należy je oddać do specjalnych punktów zbiórki elektrośmieci lub sklepów, które oferują taką usługę.

Co zrobić, jeśli żarówka się stłucze?

W przypadku stłuczenia żarówki, szczególnie tych zawierających szkodliwe substancje, należy otworzyć okna, założyć rękawiczki ochronne i starannie zebrać resztki do szczelnego pojemnika. Następnie należy je oddać do punktu zbiórki elektrośmieci.

Gdzie mogę znaleźć punkty zbiórki elektrośmieci?

Informacje o lokalnych punktach zbiórki elektrośmieci można znaleźć na stronie internetowej swojego urzędu miasta lub gminy. Często są one również dostępne w sklepach z oświetleniem.

Czy wszystkie żarówki zawierają substancje szkodliwe?

Nie, jednak niektóre typy żarówek, takie jak świetlówki, mogą zawierać substancje szkodliwe jak rtęć. Dlatego ważne jest, aby każdy typ żarówki utylizować w odpowiedni sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *