Gabaryty Pruszków - jak radzić sobie z odpadami wielkogabarytowymi w Pruszkowie?

Gabaryty Pruszków – jak radzić sobie z odpadami wielkogabarytowymi w Pruszkowie?

Gabaryty Pruszków stanowią wyzwanie dla mieszkańców miasta, szczególnie podczas przeprowadzek, remontów czy generalnych porządków. Właściwe zarządzanie tego rodzaju odpadami jest istotne dla ochrony środowiska i utrzymania estetyki otoczenia. Odpowiedzialne postępowanie z gabarytami pozwala na odzysk surowców, zmniejszenie ilości odpadów trafiających na wysypiska oraz zapewnienie porządku w przestrzeni publicznej. Pruszków oferuje mieszkańcom kilka skutecznych sposobów na pozbycie się odpadów wielkogabarytowych.

W tym artykule przedstawimy dostępne opcje, aby pomóc Ci wybrać najbardziej odpowiednią metodę, dostosowaną do Twoich potrzeb. Od regularnych zbiórek po Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) – poznasz wszystkie możliwości i dowiesz się, jak z nich skorzystać, by postępować zgodnie z zasadami ekologii i porządku miejskiego.

Co zaliczamy do odpadów wielkogabarytowych?

Do odpadów wielkogabarytowych zalicza się duże przedmioty, które ze względu na swoje wymiary lub wagę nie mieszczą się w standardowych pojemnikach na odpady komunalne. Gabaryty Pruszków są to głównie zużyte lub niepotrzebne przedmioty codziennego użytku wytworzone przez mieszkańców, które wymagają specjalnej procedury odbioru i utylizacji.

Lista odpadów wielkogabarytowych najczęściej spotykanych w domach:

 • stare meble, np.: krzesła, stoły, szafy, łóżka, regały,
 • meble ogrodowe, np.: komplety wypoczynkowe, zjeżdżalnie, domki,
 • wyroby tapicerowane, np.: fotele, wersalki, pufy,
 • stolarka budowlana bez szyb, np.: okna, drzwi,
 • dywany,
 • wykładziny,
 • lustra,
 • obrazy,
 • karnisze,
 • materace,
 • pierzyny,
 • rowery, sanki, hulajnogi (bez elementów elektornicznych),
 • zabawki dużych rozmiarów,
 • wózki dziecięce,
 • puste walizki,
 • deski do prasowania,
 • suszarki na pranie,
 • palety, skrzynie.

Jeśli masz wątpliwości, czy dany przedmiot jest odpadem wielkogabarytowym, zasięgnij dokładnych informacji, kontaktując się z operatorem odbierającym gabaryty Pruszków. Szczegółowe wytyczne mogą rozwiać wszelkie niejasności i zapewnić, że postępujesz zgodnie z lokalnymi regulacjami dotyczącymi gospodarki odpadami.

Odpady nie zaliczane do kategorii wielkogabarytowych:

 • sprzęt elektryczny oraz elektroniczny, np.: stareh pralki, lodówki, komputery,
 • materiały i odpady budowlane, remontoweh, np.: wanny, umywalki, grzejniki,
 • odpady zielone, w tym choinki.
Gabaryty Pruszków. Lista odpadów
Gabaryty Pruszków. Lista odpadów

Gabaryty Pruszków. Usługi i systemy dostępne w mieście

W Pruszkowie jest kilka możliwości pozbycia się gabarytów. Regularna zbiórka jest idealnym rozwiązaniem dla mieszkańców, którzy mają ograniczoną ilość tego typu odpadów  i nie mogą ich samodzielnie przetransportować. To także świetna opcja dla osób starszych, nieposiadających samochodu lub mających problemy zdrowotne, uniemożliwiające przewiezienie ciężkich przedmiotów. Wystarczy wystawić gabaryty Pruszków przed posesję w dniu zbiórki.

Do dyspozycji pozostaje także Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, z którego mogą skorzystać mieszkańcy, którzy mają większą ilość gabarytów lub potrzebują elastyczności w czasie ich wywozu. PSZOK jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy dysponują samochodem i mogą samodzielnie dostarczyć gabaryty Pruszków do punktu zbiórki.

Harmonogram wywozu odpadów wielkogabarytowych

Gabaryty Pruszków odbierane są bezpośrednio sprzed nieruchomości według ustalonego harmonogramu. Zbiórka odbywa się raz w miesiącu, w pierwszy czwartek po wcześniejszym zgłoszeniu w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Pruszkowa pod nr telefonów:

 • 22 735-87-40
 • 22 735-87-86
 • 22 735-87-99
 • 22 735-88-17

Zgłoszenia są przyjmowane do poniedziałku poprzedzającego termin odbioru do godz. 17:00.

Gabaryty Pruszków należy wystawić przed posesję do godziny 6:00 rano w dniu zbiórki lub dniu poprzedzającym odbiór odpadów. Powinny one być łatwo dostępne do załadunku. Tego rodzaju rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla osób, które nie mogą samodzielnie dostarczyć odpadów do PSZOK.

Gabaryty Warszawa. Aplikacja mobilna Eco Harmonogram

W Pruszkowie dostępna jest aplikacja pod nazwą Eco Harmonogram. Przypomina ona o zbliżających się terminach odbioru odpadów wielkogabarytowych w ramach selektywnej zbiórki, eliminując ryzyko przeoczenia daty i konieczności przechowywania niepotrzebnych rzeczy przez dłuższy czas.

Korzystanie z aplikacji ułatwia również dostęp do informacji o godzinach otwarcia Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), do których można samemu dostarczyć gabaryty Pruszków.

Eco Harmonogram dostępny jest na systemy Android, iOS oraz Windows. Pobranie i korzystanie z aplikacji przynosi liczne korzyści, usprawniając codzienne zarządzanie odpadami i wspierając ekologiczne nawyki.

Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK)

Gabaryty Pruszków bezpłatnie przyjmuje Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów, który znajduje się na ulicy Stefana Bryły 6.

Dni i godziny otwarcia PSZOK:

 • czwartek 10.30 – 16.30
 • piątek 10.30 – 16.30
 • sobota 8.00 – 14.00

Kontakt telefoniczny:

 • 510-203-640
 • 510-203-647

Mieszkańcy Pruszkowa mogą dostarczać odpady do PSZOK nieodpłatnie, pod warunkiem okazania dokumentu potwierdzającego złożenie deklaracji na odbiór odpadów. W ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi można dostarczyć do 500 kg odpadów budowlanych i pochodzących z remontów prowadzonych we własnym zakresie, przekazać do 8 sztuk opon od samochodów osobowych w ciągu roku na każde gospodarstwo domowe. Pozostałe odpady komunalne zbierane selektywnie, w tym gabaryty Pruszków, są przyjmowane w PSZOK bez żadnych ograniczeń ilościowych.

Opcje alternatywne dla wywozu śmieci wielkogabarytowych

Gabaryty Pruszków można zagospodarować w inny sposób niż w ramach usług świadczonych przez władze lokalne. Wynajem kontenera od prywatnych firm oraz sprzedaż lub darowizny przedmiotów to tylko niektóre z możliwości, które warto rozważyć przy pozbywaniu się większych odpadów.

Gabaryty Pruszków. Kontener na odpady

W Pruszkowie jednym z popularnych rozwiązań dla wywozu odpadów wielkogabarytowych jest wynajem kontenera od prywatnych firm. Oferują one różne rozmiary kontenerów, które można zamówić na określony czas. Kontener w ramach usługi „gabaryty Pruszków” jest dostarczany pod wskazany adres, a po napełnieniu odpadami odbierany przez firmę. To rozwiązanie jest idealne dla osób przeprowadzających większe remonty lub porządki, które generują dużą ilość odpadów. Firmy oferujące wynajem kontenerów zapewniają wygodę i elastyczność, dostosowując swoje usługi do indywidualnych potrzeb klientów.

Przykłady firm oferujących usługę gabaryty Pruszków:

Przedsiębiorstwo „BYŚ” Wojciech Byśkiniewicz
ul. Wólczyńska 249
01-919 Warszawa
tel.: +48 22 835 40 48
tel.: +48 22 865 31 50 / 51

KLIN Janusz Mróz
al. KEN 47/28
02-797 Warszawa
tel.: +48  666 555 520
tel.: +48 22 243 95 50

P.H.U. Jar-Jan
Traktorzystów 1
02-495 Warszawa
tel.: +48 22 723 30 07
tel.: +48 602 244 772

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Kontener na odpady Warszawa – jak wynająć?

Gabaryty Pruszków. Opcja sprzedaży i darowizny

Zamiast wyrzucać niepotrzebne przedmioty, warto rozważyć ich sprzedaż lub przekazanie w formie darowizny. Gabaryty Pruszków często mogą znaleźć nowych właścicieli. Platformy internetowe, aukcje czy lokalne grupy na portalach społecznościowych są doskonałym miejscem do sprzedaży używanych przedmiotów. Dodatkowo wiele organizacji charytatywnych przyjmuje darowizny w postaci mebli i sprzętów, które potem przekazują potrzebującym.

Gabaryty Pruszków. Renowacja i naprawa

Kolejną opcją jest naprawa lub renowacja odpadów wielkogabarytowych. Wiele mebli i urządzeń można przywrócić do pełnej funkcjonalności niewielkim kosztem. Naprawa może obejmować proste czynności, takie jak wymiana części czy odnowienie powierzchni. Istnieje również możliwość skorzystania z usług profesjonalnych rzemieślników, którzy specjalizują się w renowacji starych mebli. Dzięki temu można nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także dać drugie życie przedmiotom. W przeciwnym razie gabaryty Pruszków trafią na wysypisko.

Gabaryty Pruszków. Renowacja i naprawa
Gabaryty Pruszków. Renowacja i naprawa

Praktyczne i wskazówki dotyczące gabarytów w Pruszkowie

Gabaryty Pruszków stanowią poważne wyzwanie dla utrzymania porządku i ochrony środowiska. W odpowiedzi na to przygotowaliśmy praktyczne porady i wskazówki, które pomogą efektywnie zarządzać tego typu odpadami, wspierając jednocześnie dbałość o nasze otoczenie.

Jak segregować gabaryty?

Zanim zaczniesz segregować gabaryty, sprawdź, czy nadają się do ponownego wykorzystania, czy do utylizacji. Oddziel metale, szkło, plastik i drewno od reszty odpadów, aby ułatwić proces ich przetwarzania.

Jak przygotować gabaryty do odbioru?

Upewnij się, że wszystkie gabaryty są czyste i pozbawione niepotrzebnych elementów. Po wystawieniu odpadów przed posesję zabezpiecz gabaryty Pruszków przed opadami atmosferycznymi.

Gdzie zgłaszać problemy z wywozem gabarytów?

W przypadku problemów z wywozem gabarytów skontaktuj się z Urzędem Miasta w Pruszkowie lub firmą zajmującą się odbiorem odpadów. Zgłaszaj wszelkie nieprawidłowości, aby szybko rozwiązać kłopoty związane z usuwaniem dużych odpadów.

Podsumowanie

Gabaryty Pruszków mogą być odpowiednio zagospodarowane dzięki różnym opcjom dostępnym dla mieszkańców.

Regularna zbiórka odpadów wielkogabarytowych oraz Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) są podstawowymi usługami oferowanymi przez miasto. Dzięki nim mieszkańcy mogą wygodnie pozbyć się niepotrzebnych przedmiotów.

Alternatywą dla usług miejskich są także prywatne firmy oferujące wynajem kontenerów oraz możliwość sprzedaży lub darowizny przedmiotów. Są to dobre rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują większej elastyczności lub chcą wspierać lokalne inicjatywy charytatywne.

Warto pamiętać, że odpowiedzialne postępowanie z gabarytami w Pruszkowie ma istotny wpływ na otoczenie. Dzięki świadomym wyborom i działaniom można przyczynić się do utrzymania czystości i porządku w mieście, jednocześnie przyczyniając się do ochrony środowiska dla przyszłych pokoleń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *