Gabaryty Piaseczno - gdzie i jak bezpiecznie oddać duże odpady?

Gabaryty Piaseczno – gdzie i jak bezpiecznie oddać duże odpady?

Gabaryty Piaseczno to temat, który łączy w sobie nie tylko kwestie związane z utylizacją dużych odpadów, takich jak meble, sprzęt sportowy czy elementy wyposażenia wnętrz, ale również dbałość o czystość i estetykę miasta. Nieodpowiednie postępowanie z gabarytami może prowadzić do zaśmiecania przestrzeni publicznej, tworzenia nielegalnych wysypisk oraz negatywnego wpływu na środowisko.

W artykule omówimy procedury i miejscowe inicjatywy właściwego pozbywania się odpadów wielkogabarytowych w Piasecznie. Zapraszamy do lektury!

Czym są śmieci wielkogabarytowe?

Gabaryty Piaseczno to rodzaj odpadów, które ze względu na swoje rozmiary lub wagę nie mieszczą się w standardowych pojemnikach na śmieci. Do tej kategorii zaliczają się przede wszystkim duże przedmioty pochodzące z gospodarstwa domowego, których transport i utylizacja wymaga specjalistycznych usług i procedur.

Lista odpadów wielkogabarytowych:

 • stare meble, np.: krzesła, stoły, szafy, łóżka, regały,
 • meble ogrodowe, np.: komplety wypoczynkowe, zjeżdżalnie, domki,
 • wyroby tapicerowane, np.: fotele, wersalki, pufy,
 • stolarka budowlana bez szyb, np.: okna, drzwi,
 • dywany,
 • wykładziny,
 • lustra,
 • obrazy,
 • karnisze,
 • materace,
 • pierzyny,
 • rowery, sanki, hulajnogi (bez elementów elektornicznych),
 • zabawki dużych rozmiarów,
 • wózki dziecięce,
 • puste walizki,
 • deski do prasowania,
 • suszarki na pranie,
 • palety, skrzynie.

Jeśli nie wiesz, czy dany przedmiot kwalifikuje się jako gabaryty Piaseczno, skontaktuj się z operatorem odpowiedzialnym za odbiór tych odpadów. Uzyskanie szczegółowych informacji pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości i upewnić się, że postępujesz zgodnie z lokalnymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami.

Do gabarytów nie należą:

 • sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego, np.: stare pralki, lodówki, komputery,
 • materiałów i odpadów budowlanych, remontowych, np.: wanny, umywalki, grzejniki,
 • odpadów zielonych, w tym choinek.

Harmonogram wywozu śmieci wielkogabarytowych

Gabaryty Piaseczno można  przekazywać w ramach zbiórki akcyjnej zgodnie z podanym harmonogramem publikowanym przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych sp. z o.o. Zbiórka odbywa się cztery razy w miesiącu.

Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK)

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Piasecznie zarządzany przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych znajduje się przy ul. Technicznej 6. PSZOK czynny jest 6 dni w tygodniu z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy.

Gabaryty Piaseczno. Lokalizacja PSZOK
Gabaryty Piaseczno. Lokalizacja PSZOK

Godziny otwarcia:

 • od poniedziałku do piątku od godz. 9:00 do godz. 18:00,
 • w soboty od godz. 9:00 do godz. 17:00.

Kontakt telefoniczny:

tel.: 22 737-17-70
tel.: 737-18-80
tel.: 500 313 824

Do PSZOK można oddać różnorodne odpady komunalne, w tym gabaryty Piaseczno. Mieszkańcy mogą zostać poproszeni o okazanie dowodu osobistego, kopii złożonej deklaracji lub potwierdzenia wniesienia opłaty za gospodarowanie odpadami. Usługa jest nieodpłatna i nie posiada ograniczeń ilościowych.

Punkty mobilne PSZOK

Dla większej wygody mieszkańców uruchomiono również mobilne punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Od 1 marca 2023 roku działają dwa mobilne PSZOK-i:

 • Punkt w Złotokłosie zlokalizowany jest na terenie placu targowego przy ul. 3-go Maja i działa w każdą trzecią sobotę miesiąca w godz. 09.00-12.00 (z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy),
 • Punkt w Jazgarzewie zlokalizowany jest na parkingu przy szkole podstawowej przy ul. Szkolnej i działa w każdą trzecią sobotę miesiąca w godz. 13.00-16.00 (z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy).

Mobilne punkty PSZOK umożliwiają mieszkańcom Piaseczna bezpłatne oddanie odpadów wielkogabarytowych, takich jak meble, dywany, materace, wykładziny, rowery, duże zabawki oraz wózki dziecięce w dniach wyznaczonych w harmonogramie.

Alternatywne metody pozbywania się odpadów wielkogabarytowych

Oprócz tradycyjnych metod, takich jak oddanie do PSZOK, istnieje kilka alternatywnych sposobów na efektywne i odpowiedzialne zarządzanie odpadami wielkogabarytowymi.

Wynajem kontenera na gabaryty Piaseczno

W Piasecznie funkcjonują firmy specjalizujące się w odbiorze i utylizacji odpadów wielkogabarytowych. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób chcących pozbyć się dużych przedmiotów bez konieczności samodzielnego transportu.

Gabaryty Piaseczno odbierane są bezpośrednio z domów klientów w dogodnym dla nich czasie. Skorzystanie z takich usług pozwala na szybkie i efektywne rozwiązanie problemu z gabarytami przy jednoczesnym zachowaniu porządku w przestrzeni publicznej.

Przykładowe firmy oferujące usługi „Gabaryty Piaseczno”:

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Piaseczno Sp. z o.o.
ul. Techniczna 6
05-500 Piaseczno
tel.: 22 737-17-70
tel.: 737-18-80
tel.: 500 313 824

Jarper Sp. z o.o.
al. Krakowska 108 A Kolonia Warszawska
05-552 Wólka Kosowska
tel.: 601 539 000
tel.: 785 350 300

P.U. Hetman Sp.z o.o.
ul. Turystyczna 38
05-830 Nadarzyn
tel.: 785 779 090

Darowizna dla organizacji charytatywnych

Gabaryty Piaseczno można oddać organizacjom charytatywnym, wspierając osoby  potrzebujące. W mieście istnieje kilka organizacji, np. Caritas czy PCK, które chętnie przyjmują używane, ale wciąż funkcjonalne odpady wielkogabarytowe, które następnie przekazują potrzebującym rodzinom lub sprzedają.

Takie działania są świetnym przykładem gospodarki o obiegu zamkniętym, gdzie przedmioty zyskują drugie życie, a jednocześnie wspierane są lokalne inicjatywy pomocowe. Oddanie gabarytów organizacjom charytatywnym jest zatem korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla społeczności lokalnej Piaseczna.

Punkt Rzeczy Używanych w PSZOK

PSZOK w Piasecznie prowadzi Punkt Rzeczy Używanych, który odgrywa istotną rolę w kontekście pozbywania się odpadów wielkogabarytowych. W wydzielonym obszarze mieszkańcy mogą zostawić niezniszczone rzeczy, które nadają się do ponownego wykorzystania, np.: sprzęt sportowy, zabawki, nieelektryczne urządzenia gospodarstwa domowego, meble, dywany czy materace. Każdy, kto odwiedza PSZOK, może bezpłatnie zabrać te przedmioty i używać zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem.

Taki model konsumpcji promuje dzielenie się, pożyczanie, naprawianie, odnawianie, ponowne używanie oraz recykling istniejących materiałów i produktów. Gabaryty Piaseczno zyskują „drugie życie”, co pomaga zredukować ilość odpadów na wysypiskach oraz wspiera społeczność, umożliwiając dostęp do tanich i funkcjonalnych przedmiotów.

Sprzedaż lub oddanie za darmo

Gabaryty Piaseczno można także sprzedać lub oddać za darmo korzystając z lokalnych grup na portalach społecznościowych, takich jak Facebook Market place, OLX czy specjalne grupy wymiany i oddawania rzeczy. Jest to dobra opcja dla osób, które chcą nie tylko pozbyć się gabarytów, ale też na tym zarobić.

Porady i wskazówki

Efektywne zarządzanie odpadami wielkogabarytowymi w Piasecznie wymaga świadomego podejścia i znajomości kilku podstawowych zasad. Poniżej przedstawiamy praktyczne porady, które pomogą w sprawnym i ekologicznym pozbywaniu się tych odpadów.

Gabaryty Piaseczno. Praktyczne wskazówki
Gabaryty Piaseczno. Praktyczne wskazówki

Gabaryty Piaseczno. Przygotowanie odpadów

Przygotowując gabaryty Piaseczno do odbioru, warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Po pierwsze, przedmioty takie jak meble powinny być rozłożone na części, co ułatwi ich transport i dalszą utylizację. Należy je opróżnić z wszelkich zawartości i zabezpieczyć przed uszkodzeniami. Dodatkowo upewnij się, że odpady są czyste i posegregowane, co znacznie ułatwi ich przetwarzanie.

Harmonogram odbioru

Upewnij się, że odpady wielkogabarytowe są wystawione w wyznaczonym miejscu na dzień odbioru, zgodnie z harmonogramem. Zwykle jest to miejsce przed posesją, które jest łatwo dostępne dla służb komunalnych. Przestrzeganie harmonogramu odbioru pozwala uniknąć problemów związanych z przepełnieniem oraz składowaniem odpadów.

Minimalizacja odpadów

Staraj się minimalizować ilość generowanych odpadów poprzez ponowne użycie lub recykling. Zanim zdecydujesz się na pozbycie się dużych przedmiotów, zastanów się, czy mogą one jeszcze posłużyć innym. Przekazanie sprawnych mebli czy elementów wyposażenia wnętrz organizacjom charytatywnym to doskonały sposób na ich ponowne wykorzystanie. Recykling również odgrywa kluczową rolę – materiały takie jak metal, drewno czy plastik mogą być ponownie przetworzone i użyte.

Wykorzystanie PSZOK

Skorzystaj z usług Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). PSZOK przyjmuje szeroki zakres odpadów, w tym gabaryty Piaseczno. Dzięki temu możesz mieć pewność, że odpady wielkogabarytowe zostaną odpowiednio przetworzone, a negatywny wpływ na środowisko zminimalizowany.

Edukacja i świadomość

Zwiększaj swoją wiedzę na temat zarządzania odpadami i bądź świadomy wpływu swoich działań na środowisko. Regularne śledzenie informacji na stronach internetowych urzędu miasta oraz lokalnych firm zajmujących się gospodarką odpadami pomoże być na bieżąco z najnowszymi praktykami i przepisami.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Kolory koszy na śmieci. Odkrywamy tajemnice co oznaczają poszczególne kolory koszy na odpady

Podsumowanie

Świadomość na temat właściwego postępowania z dużymi odpadami, takimi jak meble, sprzęt sportowy czy elementy wyposażenia wnętrz, jest niezbędna, aby zapobiec zaśmiecaniu przestrzeni publicznej i tworzeniu nielegalnych wysypisk. Korzystanie z usług PSZOK, zarówno stacjonarnych, jak i mobilnych, czy też możliwość wynajmu kontenera na gabaryty Piaseczno, stanowi skuteczne rozwiązanie tego problemu.

Alternatywne metody pozbywania się gabarytów, takie jak darowizna dla organizacji charytatywnych, sprzedaż lub oddanie za darmo, a także wykorzystanie Punktu Rzeczy Używanych w PSZOK, nie tylko wspierają gospodarkę o obiegu zamkniętym, ale również pomagają osobom potrzebującym.

Skuteczne zarządzanie gabarytami ułatwi przestrzeganie kilku prostych zasad: odpowiednie przygotowanie odpadów, przestrzeganie harmonogramu odbioru oraz dążenie do minimalizacji generowanych śmieci poprzez ponowne użycie i recykling.

Warto regularnie śledzić informacje na stronach internetowych urzędu miasta oraz lokalnych firm zajmujących się gospodarką odpadami. W ten sposób mieszkańcy mogą aktywnie przyczyniać się do utrzymania porządku i czystości w Piasecznie, dbając o swoje otoczenie i środowisko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *