Gabaryty Otwock - jak efektywnie pozbyć się odpadów wielkogabarytowych w Otwocku?

Gabaryty Otwock – jak efektywnie pozbyć się odpadów wielkogabarytowych w Otwocku?

Wywóz śmieci wielkogabarytowych w Otwocku stanowi istotny element zarządzania odpadami, mający bezpośredni wpływ na czystość i estetykę miasta. Gabaryty Otwock obejmują m.in. stare meble oraz inne duże przedmioty, które nie mieszczą się w standardowych pojemnikach na śmieci. Niewłaściwe składowanie tych odpadów może prowadzić do zaśmiecania przestrzeni publicznych, zanieczyszczenia środowiska oraz negatywnie wpływać na zdrowie mieszkańców.

Zadbanie o regularny wywóz gabarytów przyczynia się do utrzymania porządku w mieście, redukuje ryzyko nielegalnych wysypisk i wspiera zrównoważone zarządzanie zasobami. Dzięki właściwej utylizacji Otwock może pozostać czystym, bezpiecznym i przyjaznym miejscem do życia.

Co to są śmieci wielkogabarytowe?

Gabaryty Otwock zaliczają się do odpadów komunalnych i obejmują przedmioty, które ze względu na swoje rozmiary lub wagę nie mieszczą się w standardowych pojemnikach na śmieci.

Lista odpadów wielkogabarytowych:

 • meble, np: stoły, krzesła, szafy, regały,
 • wyroby tapicerowane, np.: fotele, wersalki, pufy,
 • tekstylia domowe, np.: dywany, poduszki, kołdry, koce, materace,
 • zabawki dużych rozmiarów,
 • sprzęt sportowy, np.:  rowery, sanki, hulajnogi (bez elementów elektornicznych),
 • wyposażenie ogrodu, np.: plastikowe i drewniane meble, zjeżdżalnie, domki,
 • stolarka okienna i drzwi bez elementów szklanych,
 • inne duże przedmioty, np.: wózki dziecięce, puste walizki, deski do prasowania, suszarki na pranie.

Do śmieci wielkogabarytowych nie należą:

 • odpady budowlane i rozbiórkowe, np.: gruz, cegły, beton, płytki ceramiczne,
 • odpady niebezpieczne, np.: farby, chemikalia, baterie, akumulatory,
 • odpady zielone, np.: gałęzie, liście, trawa,
 • odpady medyczne, np.: igły, strzykawki, leki,
 • małe odpady komunalne, np.: butelki, puszki, opakowania, które można wyrzucać do standardowych pojemników na odpady.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Kolory koszy na śmieci. Odkrywamy tajemnice co oznaczają poszczególne kolory koszy na odpady

Gabaryty Otwock. Lista odpadów wielkogabarytowych
Gabaryty Otwock. Lista odpadów wielkogabarytowych

Harmonogram wywozu śmieci wielkogabarytowych

Gabaryty Otwock odbierane są zgodnie z harmonogramem dostępnym na stronie Urzędu Miasta. Za wywóz odpowiedzialne są trzy podmioty:

 1. RDF Sp. z o.o. – Lider Konsorcjum
  Adres: ul. Kołobrzeska 5, 07-401 Ostrołęka.
 2. MPK PURE HOME Sp. z o.o. – Partner Konsorcjum:
  Adres: ul. Kołobrzeska 5, 07-401 Ostrołęka.
 3. Progres Maciej Borowiecki
  Adres: ul. Krasickiego 44, 05-070 Sulejówek.

Mieszkańcy są zobowiązani zgłosić chęć wywozu gabarytów przynajmniej dwa dni przed planowanym terminem.​ Zgłoszenia przyjmują:

 • Urząd Miasta Otwocka, Zespół Gospodarowania Odpadami pod numerem telefonu: 22 779-20-01 wew. 128, 138, 184 lub poprzez e-mail: odpady@otwock.pl.
 • Wymienione firmy odbierające odpady w Otwocku.

EcoHarmonogram. Aplikacja mobilna w Otwocku

Aplikacja EcoHarmonogram znacznie usprawnia zarządzania odpadami w Otwocku. Jest intuicyjna, łatwa w obsłudze i dostępna dla urządzeń z systemem Android, jak i iOS.

Użytkownicy mogą szybko i wygodnie sprawdzić terminy odbioru różnego rodzaju śmieci, co redukuje ryzyko przegapienia daty wywozu. Ponadto aplikacja pozwala na ustawienie przypomnień i zgłoszenie potrzeby wywozu odpadów wielkogabarytowych, eliminując konieczność dzwonienia do odpowiednich służb lub wizyty w urzędzie.

EcoHarmonogram oferuje także dodatkowe funkcje edukacyjne, które pomagają w prawidłowej segregacji odpadów. Zawiera informacje na temat tego, jakie gabaryty Otwock można przygotować do wywozu. W rezultacie nie tylko ułatwia codzienne zarządzanie odpadami, ale także promuje bardziej ekologiczne postawy wśród społeczności miasta​.

Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK)

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) znajduje się przy ul. Kraszewskiego 1, na terenie Otwockiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (OPWiK). Punkt ten oferuje szeroką gamę usług związanych z odbiorem różnych rodzajów odpadów, przyjmując również gabaryty Otwock.

Dane kontaktowe:
Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o.
ul. Kraszewskiego 1,
05-402 Otwock.
tel.: (22) 779 42 96.

Godziny otwarcia:

 • piątki 12:00 – 20:00,
 • soboty w godz. 8:00 – 16:00,

z wyjątkiem świąt i dni ustawowo wolnych od pracy.

Punkt oferuje między innymi możliwość wypożyczenia przyczepek do samochodów osobowych, co ułatwia transport większych odpadów. Posiada także warsztat, gdzie gabaryty Otwock wymagające drobnych napraw lub czyszczenia są poddane odpowiednim procesom przygotowania do ponownego użycia, aby przywrócić im pełną funkcjonalność. Natomiast gabaryty w dobrym stanie są przechowywane w wydzielonym magazynie i przekazywane osobom potrzebującym.

Alternatywne metody pozbywania się gabarytów w Otwocku

Oprócz standardowego korzystania z usług oferowanych przez służby miejskie mieszkańcy mają możliwość oddania używanych przedmiotów do second-handów lub organizacji charytatywnych. Dzięki temu gabaryty Otwock mogą znaleźć nowych właścicieli i być ponownie wykorzystane, co wspiera zrównoważony rozwój lokalnej społeczności oraz przyczynia się do redukcji odpadów trafiających na wysypiska. Takie inicjatywy promują także ideę świadomego konsumowania i dbałości o środowisko.

Wynajem kontenera na gabaryty Otwock

W Otwocku istnieje możliwość wynajmu kontenerów na odpady wielkogabarytowe. Jest to wygodne rozwiązanie dla mieszkańców potrzebujących usunięcia większych liczby rzeczy. Wynajem kontenera na gabaryty Otwock umożliwia składowanie różnorodnych przedmiotów, takich jak meble czy inne gabaryty, zgodnie z harmonogramem dostosowanym do potrzeb użytkownika. Firmy oferujące usługi wynajmu kontenerów zapewniają także transport i odpowiednie utylizowanie odpadów, co przyczynia się do utrzymania czystości w mieście oraz wspiera zrównoważony rozwój.

Kontakt do przykładowych firm:

Wigruz Wiesław Gastoł Usługi Budowlano Porządkowe
ul. Wiatraczna 39,
04-364 Warszawa,
tel.: 783 002 956,
tel.: 783 002 957.

Asik Stefan Domański
ul. Kasztanowa 18,
03-197 Warszawa,
tel.: 696 450 505,
tel.: 22 811 84 51.

RIM Sp. z o.o. Sp. k.
ul. Jana Kazimierza 55,
01-267 Warszawa,
tel.: 507 201 301.

Gabaryty Otwock. Wynajem kontenera
Gabaryty Otwock. Wynajem kontenera

Gabaryty Otwock. Praktyczne porady i wskazówki

 1. Sprawdź harmonogram odbioru odpadów. Upewnij się, że znasz dni i godziny, kiedy gabaryty Otwock są odbierane przez lokalne służby miejskie.
 2. Klasyfikuj przedmioty. Oddziel przedmioty, które mogą być jeszcze użyteczne lub nadające się do ponownego wykorzystania od tych, które są uszkodzone lub niepotrzebne.
 3. Przygotuj gabaryty Otwock do odbioru. Odpady wielkogabarytowe powinny być odpowiednio przygotowane do odbioru. Na przykład meble należy zdemontować, jeśli to możliwe, aby ułatwić transport i utylizację.
 4. Zadbaj o segregację. Jeśli masz różne rodzaje odpadów, upewnij się, że są one odpowiednio posegregowane. Niektóre materiały mogą być przeznaczone do recyklingu, więc warto to uwzględnić.
 5. Skontaktuj się z PSZOK. Jeśli masz przedmioty wymagające drobnych napraw lub czyszczenia, które mogłyby być przydatne dla innych, skontaktuj się z Punktem Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Gabaryty Otwock mogą być naprawione i oddane do ponownego użytku.
 6. Nie wyrzucaj gabarytów na dzikie wysypiska. Pamiętaj, że wyrzucanie odpadów na dziko jest nielegalne i może podlegać karze. Zawsze wybieraj legalne sposoby pozbywania się odpadów, aby dbać o środowisko i przestrzegać miejscowych przepisów.

Podsumowanie

W artykule przedstawiliśmy różne metody i wskazówki dotyczące efektywnego pozbywania się odpadów wielkogabarytowych. Omówiliśmy znaczenie prawidłowego zarządzania tymi odpadami dla estetyki miasta i ochrony środowiska. Wskazaliśmy również na różne dostępne opcje, takie jak wynajem kontenerów na gabaryty Otwock, oddawanie przedmiotów do second-handów oraz korzystanie z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

Wartościowym uzupełnieniem jest aplikacja EcoHarmonogram, która usprawnia zarządzanie odpadami poprzez łatwy dostęp do harmonogramu odbioru i edukację w zakresie segregacji odpadów.

Mamy nadzieję, że dzięki tym informacjom mieszkańcy będą mogli świadomie przyczyniać się do utrzymania czystości i porządku w swoim mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *