Co odstrasza kleszcze? Skuteczne metody walki z kleszczami

Co odstrasza kleszcze? Skuteczne metody walki z kleszczami

Kleszcze – te małe, ale niezwykle uporczywe pasożyty, są prawdziwym utrapieniem nie tylko dla ludzi, ale też zwierząt domowych. Stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, przenosząc szereg chorób, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, co odstrasza kleszcze i jak skutecznie chronić się przed nimi.

Na szczęście istnieje wiele naturalnych metod, które chronią przed ukąszeniami kleszczy. Skuteczne mogą okazać się rośliny o intensywnym zapachu, olejki eteryczne, a nawet dieta. Okazuje się, że po spożyciu pokarmów bogatych w witaminy z grupy B, wydzielamy zapach potu, którego nie lubią kleszcze.

W tym artykule omówimy sposoby na kleszcze, które pomogą Ci cieszyć się letnim sezonem bez obaw o te nieprzyjemne pasożyty.

Co to są kleszcze?

Kleszcze są rodzajem pajęczaków. Przechodzą przez kilka faz rozwojowych, zanim osiągną dorosłą postać. Stanowią zagrożenie dla zdrowia, ponieważ mogą przenosić groźne choroby, takie jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu.

Gdzie często występują kleszcze?

Kleszcze występują na różnych obszarach geograficznych. Ich obecność jest szczególnie powszechna w lasach, parkach, na łąkach i innych środowiskach z dużą ilością roślinności. Ogrody, pastwiska, miejskie parki są również miejscami, które lubią kleszcze.

Co odstrasza kleszcze? Środki chemiczne na kleszcze
Kleszcze bytują w środowiskach z dużą ilością roślin.

Jakie zagrożenia niosą ze sobą kleszcze?

Kleszcze stanowią powszechny problem z kilku powodów.

 1. Ich populacje szybko się rozwijają, co zwiększa ryzyko wystąpienia kontaktu z człowiekiem. Na ataki narażone jest całe ciało.

 2. Przyciągane są przez ciepło ciała, dwutlenek węgla w wydychanym powietrzu oraz zapach potu. Łatwo przyczepiają się do ludzi i zwierząt, aby odżywiać się ich krwią.

 3. Występują w różnorodnych środowiskach, a ich mały rozmiar i umiejętność ukrywania na ciele gospodarza utrudniają wykrycie ich obecności.

 4. Objawy chorób przenoszonych przez kleszcze często nie pojawiają się od razu, co może opóźnić diagnozę i leczenie.

 5. Stanowią także zagrożenie dla hodowli, ponieważ przenoszą choroby, które wpływają na zdrowie zwierząt gospodarskich i wydajność produkcji.

Jak chronić się przed kleszczami na spacerze?

Odpowiedni strój jest kluczowy podczas wypraw do lasu lub parku, aby minimalizować ryzyko ukąszenia przez kleszcze. W pewnym stopniu uchroni nas odzież w ciemnym kolorze, a także długie spodnie, bluza z długim rękawem, pełne buty zakrywające stopy.

Na aktywność kleszczy jesteśmy narażeni także wtedy, gdy używamy kosmetyków o intensywnym zapachu. Warto więc z nich zrezygnować na czas spaceru.

Kleszcze rozpoznają nas także po zapachu potu, który można neutralizować, stosując środki odstraszające. Po każdym spacerze warto dokładnie sprawdzić całe ciało, zwłaszcza miejsca owłosione i trudno dostępne.

Naturalne sposoby na kleszcze

Część olejków eterycznych ma właściwości odstraszające kleszcze. Najpopularniejsze z nich to olejek eukaliptusowy, olejek lawendowy, olejek z drzewa herbacianego i olejek na bazie trawy cytrynowej. Możesz dodać kilka kropel wybranego olejku w skoncentrowanej formie do małej ilości wody i spryskiwać tym roztworem swoją skórę i ubrania przed wyjściem na zewnątrz.

Odstraszające działanie ma również czosnek. Ma on silny zapach, który odstrasza kleszcze. Dodaj czosnek do swojej diety lub zetrzyj go i umieść w okolicach swojego ogrodu lub siedziska na zewnątrz.

Ocet jabłkowy to kolejny naturalny środek odstraszający kleszcze. Wymieszaj 1 część octu jabłkowego z 1 częścią wody i umieść w butelce ze sprayem. Spryskuj swoje nogi i ręce przed wyjściem na zewnątrz.

Kleszcze żyją i polują w wilgotnych, zacienionych obszarach, takich jak gęste krzewy i wysoka trawa. Ograniczenie roślinności wokół swojego domu i na terenie rekreacyjnym może pomóc zmniejszyć występowanie kleszczy.

Niektóre zwierzęta, takie jak jelenie i myszy, przynoszą kleszcze na swoje tereny. Wprowadzenie naturalnych wrogów tych zwierząt, takich jak drapieżne ptaki czy niektóre gatunki ssaków, może pomóc w ograniczeniu populacji kleszczy w okolicy.


Zobacz film, co odstrasza kleszcze. Naturalne substancje

Rośliny odstraszające kleszcze

Warto sadzić w ogrodzie rośliny odstraszające kleszcze.

 • Lawenda ma silny i przyjemny zapach, który odstrasza nie tylko kleszcze, ale także pchły i muszki. Możesz posadzić krzewy lawendy w swoim ogrodzie lub wokół domu. Możesz również zbierać suszone kwiaty lawendy i umieścić je w woreczkach, a następnie rozłożyć te woreczki w szafach lub innych miejscach, gdzie chciałbyś odstraszać kleszcze.

 • Rozmaryn jest kolejną rośliną o silnym zapachu nieprzyjaznym dla kleszcza. Posadź krzewy rozmarynu wokół swojego tarasu lub miejsca wypoczynku na świeżym powietrzu. Możesz również użyć suszonego rozmarynu w woreczkach podobnie jak w przypadku lawendy.

 • Mięta ma intensywny zapach, który odstrasza nie tylko kleszcze, ale też komary. Możesz posadzić krzewy mięty pieprzowej wokół swojego ogrodu lub w miejscach, gdzie spędzasz czas na zewnątrz. Możesz również rozdrobnić liście mięty i umieścić je wokół swojego domu lub w torbie zapachowej.

 • Chryzantemy zawierają naturalne związki chemiczne zwane piretrynami, które są skutecznym środkiem odstraszania owadów, a także działają na kleszcze. Posadzenie chryzantem w ogrodzie może pomóc w zmniejszeniu ich obecności w tym obszarze.

 • Czosnek, o którym wcześniej wspomniano jako o środku odstraszającym, może być również posadzony wokół domu lub ogrodu. Kleszcze nie lubią intensywnego zapachu czosnku i unikają obszarów, gdzie rośnie ta roślina.

 • Werbena cytrynowa ma intensywny cytrynowy zapach, którego nie lubią kleszcze. Posadzenie werbeny cytrynowej na tarasie lub wokół miejsca wypoczynku na świeżym powietrzu może pomóc w odstraszaniu tych pajęczaków.

 • Szałwia ma intensywny, przyjemny zapach. Posadź krzewy szałwii, które odstraszają kleszcze wokół swojego ogrodu lub miejsca wypoczynku na świeżym powietrzu, aby zmniejszyć obecność tych pasożytów.

 • Wrotycz zawiera substancje o silnym zapachu, które odstraszają kleszcze. Posadzenie wrotyczu w pobliżu miejsca, gdzie spędzasz czas na zewnątrz, może pomóc w utrzymaniu tych pajęczaków z dala.

 • Ruta to roślina o silnym zapachu, który nie jest lubiany przez kleszcze. Posadzenie ruty w okolicach swojego domu lub miejsca wypoczynku może pomóc w zapobieganiu ukąszeniom.

 • Tymianek ma charakterystyczny aromat, który odstrasza kleszcze. Posadź tymianek wokół swojego ogrodu lub na tarasie, aby pomóc w odstraszaniu tych pasożytów.

 • Czosnek niedźwiedzi, tzw. czosnek dziki, zawiera substancje, takie jak alliinaza i allicyna. Odpowiadają one za silny aromat i odstraszenie kleszczy, które unikają tak intensywnych zapachów. Aby wykorzystać czosnek niedźwiedzi, możesz go posadzić wokół swojego ogrodu, na tarasie lub w miejscach, gdzie spędzasz czas na świeżym powietrzu.

Co odstrasza kleszcze? Rośliny na kleszcze
Lawenda odstrasza kleszcze

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak domowym sposobem zwalczyć mączniaka? Sprawdź 4 metody

Inne domowe sposoby odstraszania kleszczy

Olejek geraniowy jest kolejnym naturalnym środkiem odstraszającym kleszcze. Rozcieńcz kilka kropel olejku geraniowego w wodzie i spryskaj swoją skórę lub ubrania.

Kleszcze nie lubią zapachu cytryn. Można spróbować spryskać skórę bezpośrednio świeżym sokiem cytrynowym, aby odstraszyć te pajęczaki.

Niektóre oczyszczacze powietrza wyposażone są w specjalne filtry lub lampy UV, które pomagają usuwać owady i kleszcze z powietrza wewnątrz domu.

Możesz użyć zawieszek zapachowych z olejkami eterycznymi o właściwościach odstraszających kleszcze, takimi jak eukaliptus, lawenda, cedr czy cytryna, aby utrzymać swój dom wolny od tych pajęczaków.

Co odstrasza kleszcze? Podsumowanie

Podsumowując, istnieje wiele naturalnych sposobów na odstraszenie kleszczy, które mogą pomóc nam cieszyć się sezonem letnim bez obaw o te nieprzyjemne pasożyty. Od intensywnych zapachów roślin, takich jak lawenda, mięta pieprzowa czy chrzan pospolity, po olejki eteryczne, takie jak olejek eukaliptusowy, olejek cytronelowy czy olejek tymiankowy.

Pamiętajmy jednak, że ochrona przed kleszczami to nie tylko kwestia intensywnych zapachów, ale także odpowiedniego ubioru (np. długie spodnie) i regularne sprawdzanie całego ciała po każdym spacerze. Należy pamiętać, że kleszcze mogą przenosić szereg chorób, dlatego tak ważne jest, aby chronić się przed ich ukąszeniami.

Zachęcamy do eksperymentowania z różnymi metodami na kleszcze i znalezienia tej, która okaże się najskuteczniejsza dla Ciebie i Twoich zwierząt domowych. Pamiętaj, że każdy organizm jest inny i to, co działa u jednej osoby, może nie działać u innej. Dlatego warto próbować różnych domowych sposobów i obserwować, które z nich dają najlepsze rezultaty. Pamiętaj, że walka z kleszczami to nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim ochrony naszego zdrowia.


Jakie rośliny odstraszają kleszcze?

Istnieje wiele roślin, które naturalnie odstraszają kleszcze. Do najpopularniejszych należą wrotycz pospolity, kocimiętka Faassena, lawenda wąskolistna, rozmaryn lekarski, złocień dalmatyński, chrzan pospolity, tatarak i cebula. Te rośliny wydzielają intensywne zapachy, których kleszcze nie lubią, co czyni je skutecznymi w odstraszaniu tych pasożytów.

Czy olejki eteryczne mogą pomóc w odstraszaniu kleszczy?

Tak, niektóre olejki eteryczne są znane ze swoich właściwości odstraszających kleszcze. Olejki takie jak olejek z drzewa herbacianego, olejek lawendowy, olejek miętowy, olejek eukaliptusowy, olejek goździkowy i olejek tymiankowy są często używane do odstraszania kleszczy. Warto jednak pamiętać, że olejki eteryczne powinny być stosowane z ostrożnością, ponieważ niektóre z nich mogą być drażniące dla skóry.

Jakie są domowe sposoby na odstraszanie kleszczy?

Istnieje wiele domowych sposobów na odstraszanie kleszczy. Oprócz sadzenia roślin odstraszających kleszcze i stosowania olejków eterycznych, można również nosić długie spodnie i koszulki z długimi rękawami podczas spacerów w miejscach, gdzie kleszcze są powszechne. Dodatkowo regularne sprawdzanie ciała i zwierząt domowych po powrocie z takich miejsc może pomóc w wykryciu i usunięciu kleszczy zanim zdążą one ugryźć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *