Kompostownik - jak wybrać najlepszy? Poradnik

Jak wybrać najlepszy kompostownik ogrodowy – poradnik przedzakupowy

Kompostowanie to naturalny proces biodegradacji materii organicznej, który prowadzi do powstania kompostu. Jest to substancja bogata w składniki odżywcze, która może być używana jako naturalny nawóz w ogrodach i na polach uprawnych. Proces ten nie tylko pomaga w recyklingu odpadów organicznych, ale także znacząco przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów trafiających na wysypiska.

W poradniku omówimy różne rodzaje kompostowników, jakie materiały nadają się na kompost, a czego lepiej unikać, oraz gdzie najlepiej ustawić kompostownik w ogrodzie. Poznasz także wskazówki ekspertów dotyczące przyspieszania kompostowania oraz sposób, jak zbudować kompostownik samodzielnie. Zapraszamy do czytania!

Dlaczego kompostowanie jest tak ważne?

Po pierwsze, jest to doskonały sposób na zarządzanie odpadami organicznymi, takimi jak resztki jedzenia, obierki owoców i warzyw, czy usunięte chwasty, liście i gałęzie.

Po drugie, produkcja kompostu jest korzystna dla środowiska. Zmniejsza emisję gazów cieplarnianych (głównie metanu), wydzielanych na wysypiskach przez gnijące resztki organiczne.

Po trzecie, kompost jest doskonałym nawozem, który poprawia wydajność gleby i jej strukturę. Gleba kompostowana ma większą zdolność do zatrzymywania wody i dostarcza niezbędne składniki odżywcze dla roślin.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak zrobić kompost? Kompletna instrukcja krok po kroku

Rodzaje kompostowników

Chcesz założyć kompostownik? Warto poznać różne rodzaje kompostowników dostępnych na rynku, aby wybrać najbardziej odpowiedni do swoich potrzeb i preferencji.

Kompostownik plastikowy

Kompostowniki plastikowe cieszą się popularnością z kilku powodów. Ich konstrukcja opiera się na solidnych, trwałych panelach z tworzywa sztucznego, które są odporne na warunki atmosferyczne, nie gniją i nie rozpadają się pod wpływem wilgoci. Kompostowniki te zwykle zaopatrzone są w system wentylacji, który zapewnia dostęp powietrza istotny w procesie produkcji kompostu.

Dodatkową zaletą jest to, że ścianki z plastiku nagrzewają się stosunkowo szybko pod wpływem promieniowania słonecznego. Wzrost temperatury wewnątrz kompostownika jest o tyle korzystny, że przyspiesza proces rozkładu, unicestwienia patogeny i chwasty, redukuje nieprzyjemne zapachy.

Kompostowniki z tworzywa sztucznego sprawdzą się zwłaszcza w małych ogrodach, a nawet na balkonach jako kompostownik domowy, gdyż w sklepach dostępne są w różnych rozmiarach.

Kompostownik plastikowy
Kompostownik plastikowy

Kompostownik drewniany

Kompostowniki drewniane można łatwo dostosować pod względem rozmiaru i wyglądu. Doskonale komponują się z naturalnym otoczeniem ogrodu, dodając mu uroku. Jednak ich zalety idą znacznie dalej niż tylko wygląd.

Drewno, jako materiał izolujący ciepło, utrzymuje bardziej stabilną temperaturę wewnątrz w porównaniu do plastikowych odpowiedników, zapewniając mikroorganizmom odpowiednie warunki do rozkładu odpadów organicznych w ogrodzie.

Kompostownik drewniany można zbudować samodzielnie. Jego montaż jest stosunkowo prosty do przeprowadzenia przy użyciu podstawowych narzędzi stolarskich.

Kompostowniki drewniane z cedru lub dębu mogą być trwałe i odporne na warunki atmosferyczne, jeśli zostaną odpowiednio zaimpregnowane i pomalowane. Posłużą wiele lat, zapewniając wydajny proces kompostowania w ogrodzie.

Kompostownik z palet

Alternatywą dla drewnianego kompostownika jest kompostownik wykonany z palet. Dla entuzjastów kompostowania jest to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. Ponowne wykorzystanie palet z drewna przynosi znaczne oszczędności finansowe.

Kompostowniki te są proste do zmontowania. Dodatkowo palety posiadają otwory, zapewniające odpowiednią wentylację i przepływ powietrza wewnątrz pojemnika. Resztki organiczne rozłożą się szybciej.

Kompostownik termiczny

Kompostowniki termiczne są często wykonane z trwałego i odpornego na warunki atmosferyczne plastiku, takiego jak polietylen lub polipropylen. Są popularne ze względu na swoją trwałość, łatwość w utrzymaniu i izolacyjne właściwości, które pomagają utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz pojemnika. Można w nich kompostować nawet w chłodniejszych klimatach i uzyskać gotowy nawóz znacznie szybciej niż w tradycyjnych kompostownikach.

Ich konstrukcja często obejmuje izolowane ścianki, pokrywę z systemem wentylacyjnym oraz odpowiednie miejsce do monitorowania i opróżniania gotowego kompostu. Są doskonałym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na szybszym kompostowaniu.

Naturalny nawóz – co i jak wrzucać do środka kompostownika?

Aby produkować wartościowy nawóz, stymulujący rozwój roślin i ich wzrost, istotne jest zdobycie wiedzy na temat odpowiednich odpadów, które można wrzucać do środka kompostownika, oraz tych, które należy wykluczyć z procesu rozkładu. Właściwa selekcja śmieci organicznych z gospodarstwa domowego jest kluczowa, ponieważ wpływa na skład i jakość końcowego kompostu.

Co się nadaje do produkcji kompostu? Biodegradowalne odpady

Do kompostownika można dodać:

 • obierki z owoców i warzyw,
 • skoszoną trawę,
 • gałązki i resztki zwiędłych liści drzew,
 • chwasty bez nasion,
 • fusy kawy i herbaty,
 • odpady żywności roślinnej,
 • skorupki jaj,
 • tkaniny z bawełny,
 • odpady niezadrukowanego papieru,
 • popiół drzewny.

Czego nie wrzucać do kompostu? Nieodpowiednie materiały

Należy unikać wrzucania:

 • mięsa i ryb,
 • olei i tłuszczów,
 • resztki zakażonych roślin,
 • chwastów z dużą ilością nasion,
 • odchodów zwierząt domowych.
Kompostowanie - jak rozpoznać gotowy kompost?
Kompost – wartościowy nawóz dla roślin

Lokalizacja kompostownika

Na kompostownik wykorzystaj miejsce z dostępem do słońca i cienia. Powinno to być płaskie i dobrze wentylowane miejsce, najlepiej na podłożu, które będzie przepuszczać nadmiar wilgoci. Umieść pojemnik blisko źródła wody. Zachowaj odległość od budynków mieszkalnych.

Jeśli chcesz postawić kompostownik na balkonie, wybierz model kompaktowy. Sprawdź, czy pojemnik posiada system wentylacji.

Budowa kompostownika

Jeśli masz dostęp do podstawowych narzędzi stolarskich, to samodzielna budowa kompostownika w swoim ogrodzie może być satysfakcjonującym projektem, który pozwoli Ci efektywnie wykorzystać biodegradowalne odpady. Niezależnie od tego, jaki materiał wykorzystasz, pamiętaj o jego impregnacji.

PRZECZYTAJ TAKZE:
Tanie pomysły do ogrodu. Inspiracje, jak stworzyć piękny ogród z małym budżetem

Jak zrobić kompostownik drewniany?

Na początek potrzebne Ci będą deski drewniane, z których zbudujesz ścianki kompostownika. Powinny być trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Wykorzystaj drewno cedrowe lub dębowe.

Zacznij od zbudowania ramy kompostownika. Połącz deski ze sobą za pomocą śrub i zawiasów. Aby zapewnić odpowiednią wentylację, pojemnik powinien posiadać na bokach otwory. Dodaj także otwierane drzwi lub pokrywę.

Jak zrobić kompostownik z palet?

Do zbudowania kompostownika będą Ci potrzebne trzy palety drewniane. Postaw dwie z nich na ziemi obok siebie, tworząc dwie przeciwległe ścianki kompostownika. Trzecią paletę użyj jako pokrywę lub drzwi, którą możesz otwierać i zamykać. Możesz też zdecydować się na dodatkową paletę na dnie, aby podnieść pojemnik i poprawić wentylację.

Kompostownik z palet lub drewna umieść na działce na płaskiej i równej powierzchni. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu będziesz mógł skutecznie kompostować domowe śmieci organiczne i produkować naturalny nawóz dla swoich upraw.

Porady ekspertów

Jakie kompostowniki przyspieszają proces kompostowania?

Kluczowymi czynnikami wpływającymi na efektywność rozkładu materii organicznej są mieszanie zawartości, odpowiednie proporcje materiałów (węgiel do azotu), utrzymanie odpowiedniej wilgotności i wentylacja. Jeśli chcesz szybko uzyskać ekologiczny nawóz, wybierz kompostownik termiczny, który ułatwia dostęp do mieszania i monitorowania zawartości oraz zapewnia dobrą wentylację.

Czy kompostowniki plastikowe są skuteczne?

Kompostownik plastikowy może być równie skuteczny, jak ten wykonany z drewna lub palet. Jakość nawozu zależy w dużej mierze od odpowiedniego zarządzania zawartością pojemnika i zachowania właściwego stosunku materiałów organicznych w masie kompostowej. Wybór między plastikowym a drewnianym kompostownikiem zależy głównie od preferencji i estetyki.

Ranking kompostowników

Rankingi to cenne narzędzia, które pomagają nam dokonywać świadomych wyborów. Przedstawiają zestawienia lub oceny oparte na różnych kryteriach, takich jak jakość, trwałość, cena czy opinie użytkowników. Warto z nich korzystać, zanim kupimy jakiś produkt. Gdzie szukać rankingów?

Rankingi znajdziesz w różnych źródłach, w tym w czasopismach branżowych, portalach internetowych, blogach, a także w recenzjach użytkowników na stronach zakupowych.

Przy zakupie kompostowników rankingi są szczególnie przydatne, gdyż na rynku istnieje wiele różnych opcji do wyboru. Dzięki nim łatwiej jest porównać różne modele i wybrać ten, który najlepiej spełni nasze potrzeby i oczekiwania.


Dlaczego warto mieć kompostownik? Zobacz film!

Jak wybrać dobry kompostownik dla siebie? Podsumowanie

Wybór kompostownika to decyzja, która zależy od wielu czynników, takich jak wolna przestrzeń ogrodu, ilość odpadów przeznaczonych do rozkładu, indywidualne potrzeby i preferencje. Jeżeli dysponujesz dużą przestrzenią na działce, możesz zdecydować się na duży kompostownik ogrodowy, który pozwoli przetwarzać resztki organiczne w większej ilości. Z kolei dla osób mieszkających w bloku idealnym rozwiązaniem będzie kompostownik domowy, którym naturalny nawóz można zrobić na balkonie czy tarasie.

Warto również zwrócić uwagę na materiały, z których jest wykonany kompostownik. Kompostowniki z tworzywa sztucznego są łatwe w obsłudze i stosunkowo tanie, ale zwykle mniej estetyczne. Kompostowniki zrobione z drewna czy palet są ekologiczne. Chociaż wymagają więcej pracy przy montażu, ich wygląd można dopasować do działki. Niezależnie od wyboru, pamiętaj, aby zwrócić uwagę na system wentylacji, możliwość obracania i dostęp do kompostu. Ostateczny wybór kompostownika powinien być przemyślaną decyzją, która uwzględnia wszystkie te aspekty.

Pamiętaj, że kompostowanie to proces, który wymaga czasu i zaangażowania, ale jego korzyści dla środowiska i Twojego ogrodu są nieocenione. Dlatego warto zainwestować w kompostownik, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i możliwościom.


Czy kompostownik ma dno?

To zależy od modelu kompostownika. Niektóre kompostowniki mają dno, co może pomóc w utrzymaniu wilgotności i temperatury wewnątrz. Inne modele są otwarte od dołu, co ułatwia przewietrzanie i kontakt z glebą. Wybór zależy od twoich indywidualnych potrzeb i warunków w ogrodzie.

Do czego używać kompostu?

Kompost jest doskonałym nawozem, który można używać w ogrodzie i na polach uprawnych. Jest bogaty w składniki odżywcze i mikroelementy, które są korzystne dla roślin. Możesz go używać do wzbogacenia gleby, jako mulcz wokół roślin, czy też do przygotowania podłoża dla nowych nasadzeń.

Jakie są zalety kompostowania?

Kompostowanie jest korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla twojego ogrodu. Pomaga w redukcji ilości odpadów trafiających na wysypiska, zmniejsza emisję gazów cieplarnianych i produkuje wartościowy nawóz. Jest to także ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ kompost można wyprodukować samodzielnie, zamiast kupować nawozy.

Czy kompostowanie jest trudne?

Kompostowanie nie jest procesem trudnym, ale wymaga pewnego zaangażowania i regularności. Ważne jest, aby utrzymywać odpowiednią wilgotność i temperaturę w kompostowniku, a także regularnie mieszać kompost, aby zapewnić efektywny rozkład materii organicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *