Jak przesadzić storczyka? Poradnik krok po kroku

Jak przesadzić storczyka? Prosty przewodnik krok po kroku

Przesadzanie storczyków to świetna okazja, aby zapewnić Twoim roślinom najlepsze warunki do wzrostu i kwitnienia. Zrozumienie, kiedy i jak przesadzić storczyka, jest kluczowe dla utrzymania jego zdrowia i urody. Pamiętaj, że storczyki to rośliny epifityczne, co oznacza, że w naturalnym środowisku rosną na innych roślinach, a nie w ziemi, dlatego odpowiednie podłoże jest tak ważne.

Podczas przesadzania bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednią doniczkę oraz świeże podłoże dedykowane dla storczyków. Podłoże to zazwyczaj mieszanka kory sosnowej, węgla drzewnego i innych składników, które zapewniają dobrą cyrkulację powietrza i umożliwiają korzeniom dostęp do wilgoci bez ryzyka przelania. Odpowiedni czas na przesadzanie storczyka to moment, kiedy roślina przestaje kwitnąć, a nowe korzenie są już widoczne, ale jeszcze nie rozwinięte.

Bądź ostrożny podczas wyjmowania rośliny ze starej doniczki, aby nie uszkodzić wrażliwych korzeni. Po wyjęciu rośliny zaleca się usunięcie starego podłoża i dokładne sprawdzenie stanu korzeni – jeśli znajdziesz jakiekolwiek uszkodzone lub gnijące fragmenty, delikatnie je przycinaj. Storczyki są wdzięcznymi roślinami, jeśli zapewnione im są odpowiednie warunki, dlatego też przesadzanie to ważny etap ich pielęgnacji.

Kiedy przesadzać storczyki?

Przesadzanie storczyków, jak Phalaenopsis czy Dendrobium, jest kluczowym elementem ich pielęgnacji. Odpowiedni czas przesadzania to moment, kiedy rośliny nie są w fazie kwitnienia i mogą najłatwiej adaptować się do nowego środowiska. Najlepszy okres to wiosna, gdy masz pewność, że nasze dni są dłuższe i rośliny otrzymują więcej światła słonecznego.

Kiedy przesadzać storczyki?
Storczyki najlepiej przesadzać wiosną

Optymalny czas przesadzania storczyków:

 • Phalaenopsis (storczyk motylkowy) i inne o wzroście monopodialnym: od wiosny do jesieni.
 • Dendrobium: po przekwitnięciu, zazwyczaj wiosną, kiedy zaczynają aktywnie rosnąć nowe pędy.

Przesadzanie krok po kroku:

 1. Ocena podłoża: Przesadź, gdy podłoże jest zdegradowane i zbyt długo trzyma wilgoć.
 2. Stan rośliny: Nie przesadzaj kwitnącego storczyka – poczekaj, aż przekwitnie.
 3. Częstotliwość: Mniej więcej co 2,5 roku, aby zapewnić zdrowy rozwój i obfite kwitnienie.

Podczas przesadzania zwróć uwagę na kondycję korzeni i usuń ewentualne uszkodzone części. Postępowanie to zapewni Twoim storczykom najlepsze warunki do dalszego wzrostu.

Przygotowanie do przesadzania

Przed rozpoczęciem przesadzania storczyka, kluczowe jest wybranie odpowiedniej doniczki oraz przygotowanie właściwego podłoża. Te dwa elementy są fundamentem dla zdrowia i wzrostu Twojego storczyka.

Wybór odpowiedniej doniczki

Wybierając doniczkę dla swojego storczyka, zwróć uwagę na jej rozmiar oraz materiał, z którego jest wykonana. Preferowane są doniczki przezroczyste, ponieważ pozwalają na kontrolę wilgotności korzeni i dostarczają więcej światła. Dobra doniczka powinna posiadać otwory drenażowe, które zapobiegają zastojowi wody. Przejrzyste doniczki z tworzywa sztucznego są popularnym wyborem, ponieważ są lekkie i trwałe. Pamiętaj, aby nowa doniczka była nieco większa od starej, ale bez przesady – storczyki lepiej czują się w nieco ciaśniejszych warunkach.

Selekcja i przygotowanie podłoża

Podłoże dla storczyków musi być lekkie i przepuszczalne, umożliwiające korzeniom oddychanie oraz zapobiegające gnicie korzeni. Idealne podłoże składa się z mieszanki kory sosnowej, wermikulitu oraz perlitem. Perlite zapewnia lekkość i przewiewność, wermikulit utrzymuje wilgoć, natomiast kora sosnowa jest naturalnym środowiskiem dla wielu gatunków storczyków. Niektóre mieszanki zawierają również mech torfowiec, który pomaga w utrzymaniu wilgotności podłoża. Upewnij się, że podłoże jest świeże – stare lub zużyte podłoże może być źródłem chorób i szkodników. Przygotuj podłoże na krótko przed przesadzaniem, aby było jak najbardziej świeże i gotowe do wspierania nowego domu dla Twojego storczyka.

Proces przesadzania krok po kroku

Przesadzanie storczyków może być kluczowe dla ich zdrowia i wzrostu. Poniżej znajdziesz szczegółowe instrukcje dotyczące tego, jak krok po kroku przeprowadzić ten proces, aby Twoje rośliny mogły dalej pięknie kwitnąć.

Jak przesadzić storczyka? Instrukcja krok po kroku
Jak przesadzić storczyka? Instrukcja krok po kroku

Usuwanie storczyka z dotychczasowej doniczki

Wyjmowanie storczyka z obecnej doniczki jest pierwszym etapem przesadzania. Ostrożnie przechyć doniczkę i delikatnie pociągnij za podstawę rośliny, by wydobyć ją wraz z korzeniami. Jeżeli korzenie przylgnęły do ścianek doniczki, można je delikatnie rozluźnić za pomocą drewnianej łopatki czy patyka.

Przycinanie i pielęgnacja korzeni

Po wyjęciu storczyka oczyść korzenie z pozostałości starej ziemi lub kory. Usuń zgnite lub uszkodzone części korzeni przy użyciu czystego i ostrzejszego sekatora. To też dobry moment, aby sprawdzić, czy roślina nie ma żadnych szkodników. Warto pamiętać, że storczyki to epifity i ich korzenie powietrzne są ważną częścią rośliny, której nie należy obcinać, jeśli nie ma takiej potrzeby.

Przenoszenie storczyka do nowej doniczki

Wybierz nową doniczkę, która będzie nieco większa od poprzedniej i posiadać będzie odpowiednie otwory drenażowe. Na dno doniczki ułóż warstwę drenażową, np. kawałki styropianu lub kamienie. Następnie umieść storczyka w doniczce, delikatnie rozkładając korzenie. Dopełnij podłożem specjalnie przeznaczonym dla storczyków i lekko je ugnieć, aby usunąć powietrze z przestrzeni między korzeniami.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Bananowiec w domu. Jak pielęgnować tę tropikalną roślinę w warunkach domowych

Pielęgnacja storczyka po przesadzeniu

Po przesadzeniu storczyka, ważne jest, aby szczególną uwagę poświęcić odpowiedniemu podlewaniu i wilgotności, a także regularnemu nawożeniu i ochronie przed szkodnikami, by roślina mogła się dostosować do nowego podłoża i doniczki. Poniżej znajdziesz konkretne wskazówki, które pomogą Ci w tych kluczowych aspektach pielęgnacji.

Podlewanie i wilgotność

Podlewanie storczyków po przesadzeniu powinno być regularne, ale umiar jest kluczowy. Idealną metodą jest „podlewanie zanurzeniowe” – zanurzasz doniczkę ze storczykiem w wodzie na 5-10 minut, a następnie pozwól dokładnie ocieknąć. Oto kilka wskazówek:

 • Częstotliwość podlewania: raz w tygodniu lub rzadziej, w zależności od szybkości wysychania podłoża.
 • Wilgotność: utrzymuj wysoką wilgotność powietrza, ale unikaj stagnacji wody w doniczce.

Nawożenie i ochrona przed szkodnikami

Nawożenie jest istotne dla zdrowego wzrostu storczyków, ale tu również zachowaj umiar. Rozpocznij nawożenie około miesiąca po przesadzeniu, gdy roślina zaczyna się adaptować.

 • Nawóz: stosuj nawóz przeznaczony dla storczyków, zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
 • Szkodniki: regularnie kontroluj roślinę pod kątem obecności szkodników, takich jak mszyce czy wełnowce, by szybko zareagować na ewentualne problemy.

Jak przesadzić storczyka? Podsumowanie

Przesadzanie storczyka to ważny element pielęgnacji, który pozwala Twojej roślinie dalej zdrowo rosnąć. Oto kilka kluczowych punktów, które warto zapamiętać:

 • Wybieraj odpowiedni czas do przesadzania, najlepiej tuż po zakończeniu kwitnienia storczyka, gdy roślina wejdzie w fazę wzrostu.
 • Użyj specjalnego podłoża dla storczyków, które zapewni dobrą wentylację korzeni i odpowiednią wilgotność.

Jak przesadzić storczyka? Zobacz film!

Wybór doniczki i podłoża

 • Wybierz przejrzystą doniczkę, aby móc obserwować kondycję korzeni.
 • Podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne; mieszanka kory sosnowej z perlitjem lub wermikulitem do storczyków będzie idealna.

Przygotowanie

 • Delikatnie wyjmij roślinę z doniczki i oczyść korzenie z starego podłoża.
 • Przycinaj tylko te korzenie, które są uszkodzone lub zgniłe.

Przesadzanie

 1. Na dnie nowej doniczki ułóż drenaż, np. keramzyt.
 2. Umieść storczyka w doniczce, należy ułożyć roślinę tak, by korzenie nie były zbyt ściśnięte.
 3. Ostrożnie dodawaj świeże podłoże wokół korzeni, unikając uszkodzenia.

Pamiętaj, że storczyk to roślina, która z natury rośnie epifitycznie, co oznacza, że korzenie potrzebują dostępu do powietrza. Dlatego nie pakuj zbyt mocno podłoża wokół korzeni. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, zapewnisz swojemu storczykowi najlepsze warunki do dalszego rozwoju.


Jaki jest najlepszy czas na przesadzanie storczyka?

Najlepszym czasem na przesadzanie storczyka jest wiosna lub wczesne lato, gdy roślina jest w fazie wzrostu. Unikaj przesadzania podczas kwitnienia.

Czy mogę przesadzić storczyka, jeśli jest w fazie kwitnienia?

Zaleca się unikanie przesadzania storczyka podczas kwitnienia, ponieważ może to stresować roślinę. Najlepszy czas to okres po zakończeniu kwitnienia.

Czy mogę użyć zwykłej ziemi do przesadzania storczyka?

Nie, storczyki preferują specjalne podłoże do storczyków, które jest lekkie, dobrze drenujące i zapewnia odpowiednią wentylację dla korzeni.

Czy storczyki potrzebują większych doniczek w miarę wzrostu?

Tak, storczyki mogą wymagać większych doniczek w miarę wzrostu, ale ważne jest, aby nie wybierać zbyt dużej doniczki, aby uniknąć gromadzenia się nadmiaru wilgoci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *