Czy monstera jest trująca dla ludzi i zwierząt domowych?

Czy monstera jest trująca dla ludzi i zwierząt domowych?

Monstera, znana również jako dziurawiec, to popularna roślina ozdobna, którą wielu z Was może mieć w domu lub biurze. Jej duże, charakterystyczne liście z wycięciami są ozdobą wielu przestrzeni, a sama roślina często wybierana jest ze względu na swoje walory dekoracyjne. Ale przy tak pokaźnych i atrakcyjnych liściach kryje się pytanie o bezpieczeństwo – czy monstera jest trująca?

Zgłębiając temat, warto zaznaczyć, że monstera jest rośliną, która zawiera szczawian wapnia. Ta substancja może powodować podrażnienia, jeśli z jej sokiem wejdzie w kontakt skóra, a po spożyciu – dolegliwości żołądkowe czy podrażnienie gardła. Dla kotów i psów spożycie fragmentów monster może być przyczyną nieprzyjemnych objawów zdrowotnych, dlatego istotne jest, aby te rośliny były umieszczane w miejscach dla nich niedostępnych.

W związku z tym, decydując się na monstere, powinieneś pamiętać, by rozmieścić ją z dala od zwierząt i dzieci. Jej toksyczność nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia ludzi, jednak bezpieczeństwo domowników to kwestia priorytetowa. Jeśli obawiasz się o zdrowie swoich zwierząt lub dzieci, rozważ wybór innych, nieszkodliwych roślin, które również mogą być atrakcyjne wizualnie.

Monstera co to za roślina

Monstera jest gatunkiem roślin z rodziny Araceae, znanym ze swoich charakterystycznych dużych, zielonych liści. Te liście często posiadają wycięcia czy dziury, co w świecie roślin jest dość niezwykłym zjawiskiem. Ze względu na swój atrakcyjny wygląd, Monstera jest popularna jako roślina doniczkowa w wielu domach i biurach.


Jak dbać o monsterę? Zobacz film!

Naukowe klasyfikacje Monstery:

 • Rodzina: Araceae
 • Podrodzina: Monsteroideae

W naturalnym środowisku, które obejmuje tropikalne rejony Ameryki, Monstera może osiągać imponujące rozmiary i wykorzystuje inne rośliny czy drzewa jako podporę, wspina się na nie w poszukiwaniu światła. W warunkach domowych zazwyczaj jest mniejsza, ale nadal może być imponującym dodatkiem do przestrzeni.

Jeśli decydujesz się na Monstere, ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich warunkach:

 • Światło: Jasne, rozproszone światło (unikaj bezpośredniego światła słonecznego)
 • Podlewanie: Umiarkowane, nie lubi zastoju wody
 • Wilgotność powietrza: Wysoka

Zwróć uwagę, że Monstera preferuje ciepłe, wilgotne środowisko. Dlatego regularne spryskiwanie liści może pomóc imitować warunki panujące w tropikach. Warto również wiedzieć, że Monstera rośnie w kierunku światła, co oznacza, że regularne obracanie doniczki pozwoli roślinie rosnąć równomiernie.

Czy monstera jest trująca?

Monstera, pomimo swoich dekoracyjnych właściwości, zawiera substancje, które mogą być trujące. W przypadku kontaktu z sokiem rośliny, mogą występować różnego rodzaju objawy zatrucia.

Czy monstera jest trująca? Bezpieczeństwo dzieci i zwierząt domowych
Monstera zawiera substancje niebezpieczne dla dzieci i zwierząt domowych.

Skład chemiczny liści monstery

Twoje monstera deliciosa, jak również inne odmiany, zawierają kryształy szczawianu wapnia, szczególnie w liściach. To one są odpowiedzialne za większość negatywnych reakcji po kontakcie z sokiem rośliny. Ze względu na ich obecność, po spożyciu liści lub soku, mogą pojawić się:

 • Podrażnienie jamy ustnej: ślinotok i pieczenie
 • Obrzęk gardła: co może powodować problemy z połykaniem
 • Bóle brzucha: skurcze i biegunka

Objawy zatrucia po kontakcie z monsterą

Po zetknięciu się z sokiem monstery lub gryzieniu liści, mogą wystąpić następujące objawy:

 • U ludzi: podrażnienia skóry, reakcje alergiczne, ból, obrzęk
 • U zwierząt domowych (koty, psy): ślinotok, biegunka, drgawki, trudności z oddychaniem

Jeśli dojdzie do zatrucia, objawy są zazwyczaj miejscowe i dotyczą przede wszystkim jamy ustnej i gardła.

Zapobieganie i postępowanie w przypadku zatrucia

Zapobieganie:

 • Ostrożność: Unikaj kontaktu soku rośliny z błonami śluzowymi i skórą.
 • Rękawiczki: Pracuj z rośliną w rękawiczkach, aby uniknąć podrażnień.

Postępowanie w przypadku zatrucia:

 • U ludzi: W przypadku spożycia skontaktuj się z lekarzem. Płukanie jamy ustnej może pomóc w usunięciu drażniących substancji.
 • U zwierząt: Jeśli pupil zje liść monstery, niezbędne jest szybkie odwiedzenie weterynarza.

Pamiętaj o bezpieczeństwie Twoim i Twoich bliskich, w tym dzieci oraz zwierząt domowych, które mogą być szczególnie narażone na niebezpieczeństwo ze strony tej pięknej, ale potencjalnie trującej rośliny.

Monstera w domu

Monstera, ze względu na swoje duże zielone liście z charakterystycznymi dziurami, stała się bardzo popularną rośliną doniczkową. Jako element dekoracyjny potrafi dodać wnętrzu egzotycznego charakteru, a różnorodność odmian umożliwia dopasowanie jej do osobistych preferencji.

Podczas gdy dziurawe liście są wizytówką monstery, musisz pamiętać o możliwych zagrożeniach dla zwierząt domowych oraz dzieci. Roślina ta zawiera sok z kryształkami szczawianu wapnia, który może powodować podrażnienie lub nawet uszkodzenie skóry i błon śluzowych. W przypadku spożycia, reakcje mogą obejmować dolegliwości żołądkowe czy osłabienie.

Aby uniknąć niebezpieczeństw:

 • Upewnij się, że Monstera stoi w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt.
 • Regularnie sprawdzaj, czy roślina nie ma zasięgu do miejsc, które Twoje zwierzęta lub dzieci mogą eksplorować.
 • Rozważ zastosowanie osłonek lub innych barier ochronnych.

Monstera dostępna jest w różnych odmianach, jednak niezależnie od typu, wszelkie środki ostrożności są takie same. Jej zielone liście mogą być ozdobą Twojego domu, ale bezpieczeństwo współmieszkańców zawsze powinno być priorytetem.

Monstera w domu
Monstera w domu

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Bananowiec w domu. Jak pielęgnować tę tropikalną roślinę w warunkach domowych

Podsumowanie

Monstera jest rośliną doniczkową cenioną za efektowne liście, która jednak zawiera substancje mogące być trujące dla ludzi i zwierząt. Twoja troska o bezpieczeństwo domowników i zwierząt jest uzasadniona. W roślinie tej znajdujesz sok z nierozpuszczalnymi kryształkami szczawianu wapnia, które są przyczyną potencjalnego zagrożenia.

Jeśli masz zwierzęta lub małe dzieci, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych punktów:

 • Trzymaj Monterę poza zasięgiem, aby uniknąć przypadkowego spożycia.
 • W przypadku kontaktu z sokiem rośliny mogą wystąpić takie reakcje jak podrażnienie skóry czy błon śluzowych.
 • W przypadku dostania się soku do oczu, przemyj je dużą ilością wody i zasięgnij porady lekarza.

Poniżej przedstawiamy tabelę objawów, które mogą wystąpić po kontakcie z rośliną:

Część ciałaMożliwe objawy
SkóraPodrażnienie, zaczerwienienie
OczyZwiększone łzawienie, podrażnienie
Błony śluzoweUczucie pieczenia, opuchlizna
Układ pokarmowy (po spożyciu)Dolegliwości żołądkowe, wymioty

Pamiętaj, aby w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów po kontakcie z Monterą, niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.


Jakie substancje chemiczne zawiera monstera?

Monstera zawiera naturalne substancje, takie jak oksalany, które mogą powodować podrażnienia w kontakcie z niektórymi osobami. Jednak większość ludzi nie odczuwa negatywnych skutków po kontakcie z tą rośliną.

Jakie objawy mogą wystąpić po kontakcie z monstera?

Objawy podrażnienia skóry lub oczu po kontakcie z monstera mogą obejmować zaczerwienienie, swędzenie i lekkie podrażnienie. W większości przypadków są to łagodne reakcje.

Jak zabezpieczyć monstera przed dostępem dzieci i zwierząt domowych?

Umieszczając monsterę w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt, można skutecznie zabezpieczyć roślinę. Warto też nauczyć dzieci, aby nie zbliżały się do rośliny bez nadzoru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *