Jak zaadaptować wiatę śmietnikową do potrzeb segregacji odpadów?
Sortowanie śmieci ułatwia gospodarowanie nimi oraz ich przetwarzanie. Jest ważnym elementem dbania o środowisko naturalne, jak również sposobem na zachowanie higieny w przestrzeni miejskiej. Wiaty śmietnikowe zaadaptowane do potrzeb segregacji odpadów ułatwiają recykling mieszkańcom i zachęcają ich do dbania o czystość. Dowiedz się, co zrobić, by wiaty śmietnikowe były jak najbardziej funkcjonalne w kontekście sortowania śmieci.
Podstawowe problemy z wiatami śmietnikowymi
Osoby niechętnie segregujące śmieci często deklarują, że wiaty śmietnikowe w ich okolicy są niedostosowane do potrzeb mieszkańców i niewygodne w użytkowaniu. Niektóre z dostępnych wiat są zbyt małe lub za wąskie, co utrudnia im dostęp do pojemników. Inne natomiast łatwo ulegają usterkom czy są niestabilne. Żeby rozwiązać te problemy, wystarczy poświęcić odrobinę uwagi odpowiedniemu dobraniu wiaty do konkretnego zastosowania. Jak to zrobić?
Co robić, by zaadaptować wiatę śmietnikową do potrzeb systemu segregacji odpadów?
Wiaty śmietnikowe powinny być na tyle duże, by umożliwiać komfortowe przechowywanie i wyrzucanie odpadów. Można umieścić pod wiatą wszystkie 5 kubłów: na bioodpady, śmieci zmieszane, papier, plastik i metal oraz szkło, jednak trzeba wówczas zadbać o korytarz, który umożliwi wygodne przemieszczanie się pomiędzy nimi.
Alternatywą dla tego rozwiązania jest np. rozdzielenie przestrzeni na dwie strefy:
- jednej przeznaczonej na śmieci zmieszane,
- drugiej na odpady do segregacji.
Taki podział jest uzasadniony głównie z uwagi na to, że śmieci zmieszane zazwyczaj wynoszone są częściej niż segregowane – to właśnie tego rodzaju odpadów produkuje się najwięcej.
Warto zastanowić się też, ile drzwi powinna mieć wiata. Zalecamy zastosowanie od 1 do 3 zamków, ponieważ oddzielny dostęp do każdego pojemnika może wydłużać czas wynoszenia śmieci i niepotrzebnie zniechęcać mieszkańców.
Segregacja w wiatach śmietnikowych – co jeszcze jest ważne?
Niezwykle istotne jest to, by odpowiednio oznaczyć miejsca do segregacji. Można zastosować kolorowe pojemniki albo piktogramy i tabliczki. Oprócz tego dobrze jest zwrócić uwagę na:
- przepływ powietrza wewnątrz wiaty śmietnikowej – który ogranicza nieprzyjemne zapachy;
- łatwy dostęp do wiaty dla całej społeczności lokalnej – również dla osób z niepełnosprawnością.
Wiaty powinny być łatwo dostępne, dlatego często są zlokalizowane w centrum osiedli. Szukając stanowiska, pamiętaj też o operatorach samochodów komunalnych i ich komforcie podczas opróżniania kubłów. Należy dopasować wielkość koszy na śmieci do potrzeb mieszkańców – ich liczby, a także częstotliwości wywozu odpadów na danym terenie. W przestrzeni domowej czy biurowej najlepiej umieszczać wiaty jak najbliżej budynku, by dostęp do nich był szybki i prosty.
Inteligentne pojemniki na odpady
Ciekawym rozwiązaniem, które można zastosować w wiatach śmietnikowych, są inteligentne kosze na śmieci. Zostały przetestowane już na terenie kilku miast w Polsce. To urządzenia, które samodzielnie rozpoznają rodzaj odpadów umieszczanych w pojemniku. Mogą działać na dwóch zasadach:
- maszyna po zeskanowaniu kodu QR naklejonego na worek na śmieci otwiera odpowiednią klapę, do której należy go włożyć;
- urządzenie samodzielnie analizuje rodzaj umieszczanego wewnątrz odpadu, a następnie zgniata go i transportuje w odpowiednie miejsce.
Żeby chronić inteligentne kosze na śmieci, najlepiej umieszczać je pod wiatą śmietnikową. Dzięki temu nie ulegną uszkodzeniu w przypadku gwałtownej burzy czy gradu. Stopniowo upowszechniającym się w Polsce rozwiązaniem są również automaty kaucyjne, do których wrzuca się puszki, butelki szklane i opakowania plastikowe. Takie maszyny postawiono już w co najmniej kilku większych miastach w Polsce, ale ze względu na ich cenę, dobrze jest osłonić je wiatą.
Wykorzystanie wiat śmietnikowych z systemem segregacji krok po kroku
Jak wykorzystać wiatę śmietnikową przy segregacji śmieci? Najlepiej zacząć od zaplanowania całej inwestycji:
- ustal wymiary wiaty oraz zdecyduj o jej sposobie zabudowy i miejscu, w którym ją postawisz;
- rozplanuj sposób, w jaki rozmieścisz kontenery w jej wnętrzu;
- oznakuj poszczególne kosze na odpady;
- przekaż mieszkańcom, pracownikom lub domownikom klucze do wiaty.
Zadbaj również o edukację społeczności. Warto rozwiesić przy wiacie komunikaty o prawidłowej segregacji, w szczególności o tym, co nie powinno znaleźć się w kontenerach – np. elektrośmieci, leki czy odpady wielkogabarytowe. W widocznym miejscu warto umieścić informację, gdzie można je wyrzucić.
Dlaczego warto zainwestować w wiatę śmietnikową?
Wiaty śmietnikowe wspierają w segregacji odpadów, ponieważ pozwalają:
- zachować estetykę osiedla czy terenu wokół domu lub biura – wiaty śmietnikowe mogą być idealnie dopasowane zarówno do nowoczesnej okolicy, jak i tej tradycyjnej;
- zadbać o porządek – ograniczają rozsypywanie się śmieci i zasłaniają widok przepełnionych koszy;
- osłonić odpady przed trudnymi warunkami atmosferycznymi i zapobiec przyciąganiu dzikich zwierząt w miejsca zamieszkane przez ludzi;
- ograniczyć dostęp do pojemników osobom z zewnątrz.
Jak znaleźć odpowiednią wiatę śmietnikową?
Na nowoczesnych osiedlach najczęściej inwestuje się w wielostanowiskowe wiaty w stonowanych kolorach takich jak grafit. W przypadku lokalizacji o tradycyjnej zabudowie doskonale sprawdzają się wiaty w kolorze brązowym czy z materiałów drewnopodobnych. Ponadto modele ocynkowane są odporne na korozję i trwałe.
Pod względem rozmiarów, największe, 6-metrowe wiaty, to idealny wybór do osiedli w centrach miast, zamieszkiwanych przez dużą liczbę osób. Dla mieszkańców np. domków szeregowych świetnie sprawdzą się konstrukcje 4-metrowe, natomiast dla właścicieli posesji prywatnych najatrakcyjniejsze są niewielkie wiaty, mieszczące np. 4 pojemniki na odpady po 120 litrów.