Żywopłot – naturalny panel dźwiękowy. Jak wyciszyć ogród od ulicy?

4 września 2020
Ogrodzenie z żywopłotu
 • Urządzanie ogrodu Warszawa – lepszy żywopłot czy panele akustyczne?

 • Projektowanie zieleni w Warszawie – żywopłot z drzew czy krzewów?

 • Zakładanie żywopłotu – jakie rośliny zmniejszą hałas i kurz z warszawskiej ulicy?

Każdy właściciel ogrodu pragnie, aby jego roślinny zakątek był cichy i intymny, ale jednocześnie estetyczny i przytulny. Tym ostatnim cechom mogą nie sprzyjać brzydkie bariery dźwiękoszczelne i wysokie płoty. Na szczęście istnieje inne, naturalne rozwiązanie, które pozwoli zasłonić i wyciszyć ogród. Jest nim żywopłot. Dziś Marian opowie wam więcej o tym roślinnym panelu dźwiękowym.

Naturalny czy formowany – na jaki żywopłot się zdecydować?

Dobry żywopłot może z powodzeniem zastąpić tradycyjny płot. Po pierwsze pas zieleni osłaniający podwórko lub ogród od ulicy, powinien mieć ok. 1-2 m szerokości. Warto to uwzględnić już, gdy rozpoczynamy projektowanie zieleni nie tylko w Warszawie. Wówczas jest duża szansa na to, że rośliny osłonią naszą przestrzeń przed dźwiękiem i kurzem, które dochodzą z ulicy.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Smog w Warszawie! Pielęgnacja zieleni miejskiej sojusznikiem w walce o czyste powietrze

Jeżeli dopiero rozpoczynamy zakładanie ogrodu lub chcemy dołączyć żywopłot do już istniejącego projektu, warto wiedzieć, że wyróżnia się dwa rodzaje tej zielonej „ściany”. Pierwsza z nich to żywopłot naturalny. Ma on luźniejszą strukturę i przepuszcza trochę więcej hałasu i kurzu. Jednak będzie idealnym rozwiązaniem dla osób zapracowanych, które mało czasu poświęcają ogrodowi — wymaga niewiele pracy.

Przeciwieństwem tego typu ogrodu jest żywopłot formowany. Zwykle ma on zwartą strukturę, która niestety wymaga więcej pracy, pielęgnacji i wiedzy. W tym przypadku należy wybrać opcję odpowiednią dla siebie. Potrzebujecie czasu do namysłu? Włączcie jakąś relaksującą umysł muzykę i do dzieła. Albo prościej! Dzwońcie po pomoc do Mariana:)

Reklama

Projektowanie zieleni Warszawa – Off Topic Mariana

Projektowanie zieleni Warszawa, czyli czym się kierować przy wyborze roślin?

Żywopłot powinien zostać stworzonych z odpowiedniego rodzaju roślin. Dobry wybór będzie zależał od charakteru żywopłotu i jego funkcji. Po pierwsze trzeba się zastanowić, kiedy taki żywopłot będzie służył najczęściej. Jeżeli znajduje się on na letniej działce, wówczas sprawdzą się rośliny, których intensywny wzrost przypada właśnie na lato. W przypadku żywopłotu całorocznego lepiej wybrać rośliny zimozielone.

Niektóre osoby decydują się na usypanie wału ziemi i obsadzenie go roślinami. Wtedy dźwięki pochodzące z ulicy będą wyłapywane nie tylko przez pas zieleni, ale także przez warstwę ziemi. Trzeba jednak pamiętać, że przekop nie może być za wysoki, ani nie może mieć formy murku zaporowego.

Kluczowy jest także dobór roślin. Marian zaleca, aby na takim wale sadzić takie rośliny jak: berberys, irga, oliwnik, pięciornik i rokitnik. Dobrze na takim wale (ze względu na wysokość) sprawdzą się krzewy, ale drzewa takie jak klon, czy jesion równie się nadadzą.

Zakładanie ogrodu Warszawa – poznaj gatunki idealne do założenia żywopłotu

Zakładanie ogrodu i projektowanie zieleni nie jest prostą sprawą. Trzeba wiedzieć, jakie gatunki sprawdzą się w danej roli. Podobnie jest z żywopłotem. Nie każda roślina nada się do jego stworzenia.

Dlatego też warto wiedzieć, które wybrać, aby „zielony płot” spełnił oczekiwania. Marian postara się wymienić te najlepsze i najpopularniejsze. Na żywopłot, który pomoże walczyć z hałasem, najlepiej nadadzą się drzewa wymienione poniżej:

 • klon (polny, pospolity i jesionolistny),
 • lipa,
 • dąb,
 • buk,
 • robinia akacjowa,
 • jarząb szwedzki.

Projektowanie zieleni – warszawiacy często wybierają krzewy

Drzewa głównie nadają się na luźniejsze żywopłoty, choć morwa biała i grab pospolity pozwolą na stworzenie żywopłotu formowanego. Jeszcze lepiej na żywopłot sprawdzą się krzewy. Do tych najchętniej wykorzystywanych w celu stworzenia żywopłotu należą:

 • berberysy Thunberga, głównie odmiany wysokie,
 • ligustr pospolity,
 • porzeczka alpejska,
 • pęcherznica kalinolistna,
 • karagana syberyjska,
 • dereń biały i rozłogowy,
 • śnieguliczka koralowa,
 • forsycja pośrednia,
 • lilak pospolity,
 • jaśminowiec wonny,
 • bez czarny,
 • zimozielone krzewy iglaste takie jak np. choina kanadyjska, jałowce, cisy itp.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja ogrodu Warszawa – jak kupować rośliny? Rady Mariana

Projektowanie ogrodu Warszawa – dlaczego warto założyć żywopłot?

Jest kilka powodów, dla których warto zdecydować się na żywopłot. Po pierwsze to naturalne i ekologiczne rozwiązanie, które nie wpływa negatywnie na środowisko. Ponadto zakładanie ogrodu powinno nierozerwalnie wiązać się z używaniem jak największej ilości roślin. Żywopłot nie jest drogi, a pielęgnacja zieleni przy dobrze założonym żywopłocie nie jest ani pracochłonna ani wymagająca.

Żywopłot – pogromca hałasu 
Dowiedz się więcej!

Ten rodzaj bariery dźwiękoszczelnej wygląda też znacznie lepiej niż jej sztuczne odpowiedniki. Nie trzeba go dodatkowo zasłaniać, malować ani dekorować. Ponadto żywopłot pochłania też kurz, zanieczyszczenia i produkuje tlen. Potrzebujecie dobrej ręki do formowania zieleni w waszym ogrodzie?

Pielęgnacja zieleni Warszawa – w tym zakładanie żywopłotów!
Fachowo i niedrogo – Dzwońcie do Mariana!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie