Zakładanie skalniaka i pielęgnacja zieleni w Warszawie. Jak urządzać i dbać o tereny zielone?

pielęgnacja zieleni Warszawa
  • Kiedy założyć skalniak w ogrodzie?

  • Jak założyć skalniak w ogrodzie?

  • Z jakich materiałów zbudować sklalniak, aby łatwiejsza była pielęgnacja zieleni?

  • Pielęgnacja zieleni, czyli jakie rośliny posadzić na skalniaku?

Pielęgnacja zieleni w Warszawie i nie tylko to nie lada wyzwanie. Strzyżenie trawnika, usuwanie chwastów, pielęgnacja rabat i klombów to tylko niektóre z obowiązków. Zakładając ogród czasem może najść nas ochota na to, żeby urozmaicić jego krajobraz. Gdy już się na to zdecydujemy mamy możliwość skorzystania z różnych pomysłów. Można postawić altanę, by później obsadzić ją pnącymi roślinami czy też założyć oczko wodne lub skalniak. I o tym ostatnim zamierzam napisać dziś coś więcej.

Reklama

Kiedy założyć skalniak w ogrodzie?

Najlepszym terminem do zakładania skalniaka jest okres od początku maja do końca czerwca, gdyż nie ma jeszcze takich upałów jak w lipcu i rośliny zdążą się przyjąć. Pielęgnacja zieleni jest w tym okresie niezwykle ważna. Drugim terminem dobrym, by założyć skalniak jest późne lato. Wtedy upały się zmniejszają, a wyższa wilgotność sprzyja ukorzenianiu się roślin, które zdążą się przyjąć przed zimą.

Ważna jest też lokalizacja skalniaka, gdyż jest on elementem krajobrazu ogrodu, który przykuwa uwagę, więc musi być dobrze wkomponowany w ogród. Może na przykład być częścią nasypu, suchego strumienia, czy kamiennego wąwozu.

Istotne jest również nasłonecznienie miejsca, w którym planujemy założyć skalniak. Żeby wiedzieć, gdzie najlepiej założyć skalniak trzeba przez kilka dni obserwować ogród i ocenić, która jego część jest wystawiona najdłużej na działanie światła słonecznego. Gdy już wiemy, gdzie jest największe nasłonecznienie, możemy zacząć budowę.

Na skalniak dobrze jest przeznaczyć kamienie o ostrych krawędziach

Jak założyć skalniak?

Skalniaki najlepiej zakładać na naturalnych wzniesieniach, lecz w razie braku takiego można zrobić górkę samemu, co jednak wymaga dużych nakładów pracy.

Żeby rozpocząć budowę trzeba w wybranej wcześniej lokalizacji zdjąć murawę, zrobić wykop i wsypać do środka żwir i drobne kamienie. Wybierając odpowiednie miejsce i kształt skalnika należy pamiętać o późniejszej pielęgnacji zieleni. Warszawa i większość miejscowości w kraju położonych jest na terenach płaskich, nizinnych, stąd zazwyczaj konieczne jest usypanie wzniesienia, które posłuży za skalniak.

UWAGA Nie możemy tutaj wykorzystać pozostałego z budowy domu gruzu, gdyż zawiera on szkodliwe dla roślin wapno.

Wykop lepiej zrobić większy niż rozmiar skalniaka, gdyż jego brzegi można będzie wyłożyć agrowłókniną, a potem wysypać drobnymi kamieniami. Zapobiegnie to wyrastaniu chwastów na brzegach skalniaka. Jeśli jednak nie zadbamy o takie zabezpieczenie będziemy mieli więcej pracy przy pieleniu. W ten sposób pielęgnacji zieleni będzie łatwiejsza.

Dalsza część prac ziemnych polega na ułożeniu kamieni będących ścianami skalniaka, wypełnieniu wnętrza ziemią, podlaniu, żeby ziemia osiadła. Później usypujemy wzniesienie, które najlepiej, żeby miało łagodne zbocza. Na szczycie układamy kolejne kamienie, dosypujemy ziemi i podlewamy całą konstrukcję regularnie przez kilka dni i czekamy aż ziemia osiądzie. Potem możemy sadzić rośliny zostawiając między nimi odstępy. Ważne jest by rośliny były skontrastowane poprzez barwę liści, kwiatów lub kształt. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.

Z jakich materiałów zbudować skalniak, aby łatwiejsza była pielęgnacja zieleni?

Gdy zakładamy skalniak musimy zwrócić uwagę na to, jakich kamieni używamy do budowy. Powinny one posiadać ostre zakończenia, by skalniak choć trochę naśladował górski krajobraz. Tak, więc polne kamienie odpadają, gdyż są obłe i nie pasują estetycznie do krajobrazu jaki chcemy stworzyć.

Do budowy skalniaków używa się najczęściej granitów, wapieni, bazaltów, dolomitów, rzadziej piaskowców. Kamienie powinny zajmować nie więcej niż 50 procent powierzchni skalniaka, a do budowy najlepiej wybrać jeden lub dwa rodzaje.

Pielęgnacja zieleni, czyli jakie rośliny posadzić na skalniaku?

Poza kamieniami ważnym elementem skalniaka są rośliny. Większy ich wybór mamy wtedy, gdy zdecydujemy się na te, które są światłolubne.Wybierając rośliny na skalniak warto kierować się nie tylko wyglądem, ale także późniejszą pielęgnacją zieleni. W Warszawie i okolicach trudno o krajobraz górski, ale planując scenerię i wygląd skalniaka dostępny jest spory wachlarz możliwości. Nie musimy przy tym decydować się jedynie na gatunki wysokogórskie, może nas w wyborze cechować więc pewna dowolność.

Na skalniaku sadzi się więc rośliny z różnych środowisk, ważne jest tylko, żeby były one niskie, płożące, bo współgra to z kamieniami, między którymi te rośliny rosną. Przykładowymi gatunkami roślin, które możemy posadzić na skalniaku są: bergenia sercolistna, dzwonek podkarpacki, rozchodnik, płomyk szydlasty, goździk pierzasty czy dąbrówka rozłogowa. Tłem dla skalniaka mogą być płożące rośliny iglaste, drzewa i krzewy np. żywotniki, jałowce, cyprysiki i tuje.

Zbudowanie skalniaka a także pielęgnacja zieleni to nie lada wyzwanie. Zadbanie o tereny zielone można powierzyć specjalistom, takim jak Marian. Wam pozostanie cieszyć oczy pięknym krajobrazem, a zaoszczędzony czas na pielęgnacji zieleni przeznaczyć na inne cele.

 A ci, którzy są ciekawi jak pracuję mogą zajrzeć na bloga, gdzie piszę o swojej pracy. Znajdziecie tam także porady, które mogą wam pomóc w rozwiązaniu ogrodowych problemów.
A tymczasem pędzę, bo praca nie znosi opóźnień. Punktualność to moje drugie imię.

Jeśli potrzebujesz, by ktoś szybko skosił ci trawnik lub coś przyciął i posadził dzwoń do Mariana na numer 669 939 999 lub pisz na adres kontakt@zamowmariana.pl, a problem możesz uważać już za rozwiązany.

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Zakładanie ogrodu - gdzie i jakie rośliny posadzić? 1900 roślin - […] i pielęgnacji roślin ozdobnych. Jest więc ona nieocenioną pomocą dla osób, których pasjonuje zakładanie ogrodu. Poradnik sprawdzi się także…

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie