Zakładanie ogrodu Warszawa – jak zrobić rabatę żwirową krok po kroku?

16 listopada 2020
Rabata żwirowa w ogrodzie
  • Zakładanie ogrodu Warszawa – co to jest rabata żwirowa?

  • Jak założyć ogród z rabatą wysypaną żwirem? Instrukcja nie tylko dla warszawiaków

  • Pielęgnacja ogrodu – wezwij do pracy Mariana! Warszawa i okolice

Życie trzeba sobie ułatwiać – to dewiza życiowa Mariana. Zanim więc weźmiemy się za zakładanie ogrodu w każdym dużym mieście jak Warszawa, przemyślmy sobie kilka spraw, a przede wszystkim, czy na pewno chcemy cały swój cenny, wolny czas spędzić na pieleniu i kopaniu, czy może zdecydowanie wolimy znad filiżanki dobrej kawy przyglądać się zrelaksowani naszemu pięknemu ogrodowi?

Mam dla was propozycję ogrodu, który będzie wyglądał zawsze elegancko i schludnie, ale jego pielęgnacja nie pochłonie ogromu wolnego czasu. Jeśli chcecie, to możecie użyć bardziej profesjonalnej nazwy i ogłosić wszem i wobec, że planujecie zakładanie ogrodu w stylu japońskim lub skandynawskim, jeśli nie, to wystarczy, że wspomnicie o rabatach żwirowych.

Rabata żwirowa – co to w ogóle jest? Zakładamy efektowny ogród w Warszawie

Na pewno nie raz rzuciły wam się w oczy jasne, kamieniste wyspy, z których wyrastają ozdobne rośliny. Rabata żwirowa to nic innego jak klasyczna rabata z kwiatami czy iglakami, ale jej cechą charakterystyczną są drobne kamyki lub żwir, które okalają rosnące rośliny. Pielęgnacja ogrodu, w którym założymy rabaty żwirowe zamiast tradycyjnych, jest znacznie prostsza i zajmuje mniej czasu. Dzieje się tak z jednej przyczyny – chwasty mają utrudniony wzrost, dzięki zastosowanym specjalnym trikom Mariana.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Zakładanie skalniaka i pielęgnacja zieleni w Warszawie. Jak urządzać i dbać o tereny zielone?

Do założenia tego rodzaju rabaty żwirowej potrzeba nieco więcej materiałów, koszt jej więc może być także nieco większy, ale powiem wam w zaufaniu, że tak naprawdę zyskujecie, bo nie będę musiał tak często przyjeżdżać, żeby robić porządki w waszym ogrodzie. Chyba że potrzebujecie, aby ktoś przyciął wam drzewa, żywopłot czy skosił trawnik, wtedy śmiało dzwońcie do Mariana.

Pielęgnacja ogrodu Warszawa – Off Topic Mariana

Reklama

Zakładanie ogrodu Warszawa, czyli rabaty żwirowe krok po kroku

Wracając do tematu – jak wyglądają etapy przygotowania ogrodu pod rabaty żwirowe? Postaram się o tym opowiedzieć.

  1. Prace zaczynamy od projektu – musimy przede wszystkim zdecydować, jaki kształt oraz wielkość będzie miała nasza rabata. Najprościej narysować sobie wzór za pomocą sznurka lub gumowego węża, a następnie dokładnie zdjąć darń w tym miejscu na głębokość przynajmniej 5 cm. Jaki kształt mogą mieć grządki? Oczywiście dowolny – wszystko zależy od naszej wizji.
  2. Przygotowujemy glebę – doradzę wam jeszcze, żeby brzegi zabezpieczyć specjalnym obrzeżem, np. plastikowym. Pielęgnacja ogrodu będzie łatwiejsza, ponieważ te miejsca, gdzie żwir miesza się z piaskiem, znacznie chętniej atakują chwasty. Teraz pozostaje nam tylko dobrze spulchnić ziemię, usunąć korzenie i chwasty, podlać i poczekać, aż gleba się dobrze uleży.
  3. Przykrywamy glebę specjalną włókniną – jest to patent Mariana i każdego szanującego swoją pracę ogrodnika. Można również wybrać folię, ale należy zrobić w niej dziury, aby przepuszczała wodę i powietrze. Włóknina jest materiałem idealnie stworzonym do tego celu – przepuszcza wodę i powietrze, a zdecydowanie hamuje wzrost chwastów. Jeśli planujemy automatyczny system nawadniający, to jest najlepszy moment, aby o tym pomyśleć, potem trzeba będzie niszczyć rabatę.
  4. Wybieramy rośliny. Na tym etapie zakładanie rabaty żwirowej polega na wyborze odpowiednich roślin oraz posadzeniu ich zgodnie z własnymi upodobaniami. Aby pielęgnacja ogrodu była łatwiejsza, warto zdecydować się na efektowne gatunki, ale mało wymagające i odporne na zmienne warunki pogodowe.

PRZECZYTAJ TAKŻE
Pielęgnacja zieleni Warszawa – co uprawiać w mieście? Pożyteczne rośliny

W miejscach, które przeznaczyliśmy na rośliny, należy naciąć włókninę, najlepiej na krzyż, podsypać w te miejsca dobrej ziemi – czyli najlepszej dla tych rodzajów roślin, które przygotowaliśmy, a następnie je posadzić. Ostatnim etapem jest wysypanie na całej rabacie warstwy żwiru.

Zakładanie ogrodu Warszawa – wybieramy żwir na rabatę

Jaki żwir wybrać, żeby ogród był wyjątkowy?

Pielęgnacja ogrodu oraz sam efekt końcowy na pewno będzie lepszy, gdy warstwa żwiru będzie nieco grubsza niż 3 cm. Dzięki temu chwasty nie będą przerastać, korzenie będą lepiej zabezpieczone przed utratą wilgoci oraz niskimi temperaturami, a także łatwo ukryje się elementy nawodnienia lub oświetlenia.

Rodzaje i zastosowanie kamienia ogrodowego
Dowiedz się więcej!

Jasny żwir zastosowany na rabatach pięknie eksponuje zielone rośliny, ale można również kolory efektownie mieszać. Zakładanie ogrodu z tego rodzaju rabatami to gwarancja, że ogród zawsze będzie prezentował się niebanalnie i elegancko, a Marian nie będzie musiał za często do was przyjeżdżać. Chyba że potrzebujecie porady, jak zaplanować rabatę w ogrodzie.

Ogrody Warszawa i okolice – Marian projektuje, zakłada, pielęgnuje:)
Chcesz pomocy? Nie czekaj! Po prostu dzwoń do Mariana!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie